Świdnica (Polsko): co vidět a navštívit? 12 míst a zajímavostí

Świdnica panorama

Svídnice je po Vratislavi druhým největším městem Dolního Slezska, co se týče počtu historických památek. Je to jedno z nejstarších měst v regionu a jeho polsko-česko-německá historie sahá až do 13. století. Dříve leželo na důležitých obchodních cestách – odtud pramení jeho bohatství a krásné stavby.

Świdnica je známá svým Kostelem míru zapsaným na seznamu UNESCO, ale za vidění stojí i další místa. Ve Świdnici nechybí ani zeleň, takže prohlídku města můžete zlepšit procházkami v parcích. Ve městě jsem strávila celý den a líbilo se mi natolik, že jsem se sem vrátila na další prohlídku.

Z článku se dozvíte o 12 turistických zajímavostech Svídnice – města, které je jednou z nejvýznamnějších atrakcí Dolního Slezska. Poradím vám kde se dobře najíst a vypít kávu, doporučím vám dobré a levné ubytování (pokud se zde zdržíte na víkend) a pomohu vám naplánovat cestu. Co tedy stojí za to vidět ve Świdnici?

1. Kostel Míru sv. Trojice (Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy)

Kostel Míru sv. Trojice je symbolem Świdnice, nejcennější památkou města a jednou z nejvýznamnějších atrakcí Dolního Slezska. Od roku 2001 je kostel zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kostel Míru ve Świdnici je největší dřevěný kostel v Evropě tak je to místo, které byste měli navštívit během cesty do Svídnice.

Na prohlídku si naplánujte alespoň 40 minut. Při procházce chrámem se ozve hlasový komentář, který vás seznámí s historií stavby. Před návštěvou si ověřte ceny vstupenek a otevírací dobu. Pokud můžete, doporučuji přijít sem brzy ráno, abyste se vyhnuli velkým skupinám turistů.

Świdnica Interiér kostela Míru

Podle Vestfálského míru povolil císař Ferdinand III. postavit pouze tři kostely míru – v Jaworu, Głogowě a Świdnici. Stavba byla postavena v roce 1657. Bylo povoleno používat materiály podléhající zkáze: dřevo, písek, slámu a hlínu. Než se vydáte dovnitř, navštivte také Dom Dzwonnika, kde můžete narazit na zajímavou výstavu.

Na náměstí Míru (Plac Pokoju) se nachází kavárna Baroccafe, která nabízí pokrmy připravené ze surovin od místních výrobců. Právě včas na odpočinek po návštěvě kostela. 😉

Interiér kostela na vás jistě udělá dojem – ucítíte vůni dřeva a uvidíte stovky ozdob. Kromě krásných maleb na deskách stěn a stropů upoutají v interiéru mohutné varhany a oltář sahající až k vrcholu kostela. Nejstarším prvkem interiéru kostela je dřevěná křtitelnice z roku 1661.

Świdnica kostel Míru
Świdnica kostel Míru Interiér

Jak se dostat do Kostela Míru sv. Trojice? Najdete ho severně od hlavního náměstí. Vchod do kostela se nachází na ulici Kościelna – z hlavního náměstí sem můžete dojít ulicí Bohaterów Getta. Pokud pokud to není nutné, nejezděte do okolí kostela autem, protože zde není žádné velké parkoviště.

2. Hlavní náměstí (Rynek) a historické měšťanské domy

Świdnické náměstí je ústředním bodem tohoto města s téměř 60 000 obyvateli. Po Vratislavi je to podle mého názoru nejhezčí náměstí v Dolním Slezsku. Po obou stranách uvidíte řady barevných měšťanských domů a uprostřed se nachází budova radnice s radniční věží.

Jak navštívit świdnické Hlavní náměstí? Renesanční a gotické měšťanské domy jsou památky, které tvoří jeden z nejzachovalejších urbanistických celků v Polsku. Projděte se po čtyřech stranách Hlavního náměstí a podívejte se po zajímavých měšťanských domech.

Świdnica radniční náměstí
Historické měšťanské domy na náměstí ve Świdnici
  • Rynek 7 (činžovní dům „Pod Złotą Koroną“) – vrchol fasády zdobí zlatá koruna. Od roku 1741 zde sídlil poštovní úřad a později se z něj stal hotel.
  • Rynek 8 (dům „Pod Złotym Chłopkiem“) – s latinským nápisem nade dveřmi: „Tyto dveře mají být otevřené pro přítele a zavřené pro nepřítele.“ Nad vchodem najdete podobiznu patrona nájemního domu, zlatého rolníka.
Świdnica městské domy
  • Rynek 25 (renesanční Pałac Hochbergów) – s barokními vstupními dveřmi. Hned vedle, na adrese Rynek 26, se nachází činžovní dům z počátku 14. století, který kdysi nesl název „Pod Złotym Okrętem“. Na náměstí Rynek 27 se nachází činžovní dům „Pod Kogutem“, kde v 18. století žil známý vodoléčitel Dr. Jan Zygmunt Hahn.
  • Rynek 35 – nachází se zde nádherný nájemní dům z období baroka, ve kterém se dodnes dochovaly dřevěné stropy z tohoto období. Na rohu Hlavního náměstí, ale formálně na ulici Grodzka 1, stojí činžovní dům „Pod Hermesem“, na jehož vrcholu dominuje socha jeho patrona.
Świdnica náměstí před radnicí

Půvab trhu dodávají také fontány a sochy. Doporučuji vám také najít lavičku věnovanou svidnické rodačce Marii Cunitzové. Proslavila se v 17. století svým dílem „Urania propitia“, věnovaným astronomii, ale tato vědkyně byla zběhlá i v matematice, medicíně a historii, hovořila polsky, německy, francouzsky, italsky, latinsky… Je skvělé, že ji ve Svídnici takto ocenili!

3. Radniční věž (Wieża Ratuszowa) na hlavním náměstím

Uprostřed świdnického Hlavního náměstí nelze přehlédnout Radnici s věží, v jejímž horním patře se nachází vyhlídka na Świdnici a okolí. Z výšky 38 metrů je také pěkný výhled na nedaleké Soví hory (Góry Sowie), Ślężu a za dobrého počasí i na Sky Tower ve Vratislavi a Sněžku.

Ověřte si otevírací dobu a ceny vstupenek na radniční věž ve Świdnici. Doporučuji zakoupit kombinovanou vstupenku s Muzeem bývalého obchodu (Muzeum Dawnego Kupiectwa). Vstupenku si můžete zakoupit v pokladně u vstupu do věže.

Świdnica Radnice
Swidnické tržiště s dominantní radniční věží

Historie věže sahá až do 14. století, ale je to pravděpodobně jedna z nejnešťastnějších staveb ve Świdnici. Byla mnohokrát zničena požáry, po nichž byl znovu postavena, dokud nepřišla další katastrofa. Věž chyběla v krajině Świdnice 45 let – až do roku 2012, kdy byla dokončena její poslední rekonstrukce.

V osmém patře věže se nachází prosklená vyhlídková terasa a o patro výš otevřená terasa. Ve slunečný den bych doporučila otevřenou terasu, protože obdivovat výhled s větrem ve vlasech by bylo mnohem příjemnější než zírat na skleněné okno. 😉 Většinu cesty nahoru pojedete výtahem, ale posledních pár metrů musíte zdolat po schodech.

4. Muzeum Bývalého Obchodu (Muzeum Dawnego Kupiectwa)

Muzeum bývalého obchodu je jedinečnou atrakcí Svídnice – je to jediné muzeum v Polsku věnované historii místních kupců. Dozvíte se zde o historii Świdnice jako obchodního města na hlavních evropských obchodních cestách. Města se často chlubí svou obchodní tradicí, ale ve Świdnici si můžete představit, jak vypadal středověký obchod.

Muzeum bývalého obchodu je součástí radnice ve Świdnici. Doporučuji zakoupit kombinovanou vstupenku, která vám umožní i vstup na vyhlídku na radniční věži. Ceny vstupenek a otevírací dobu muzea si ověřte předem.

Świdnica Muzeum bývalého obchodu

Zajímavý fakt: ve vstupní hale muzea si všimněte kamenné hlavy zabudované do zdi haly. Je možné, že se jedná o hlavu Petera Zehliho, který s pomocí … cvičené kavky, měl údajně spáchat krádež peněz z městské pokladny.

Čeká na vás expozice rozdělená do tematických zón, včetně lékárny, koloniálního obchodu, prodejny se starými pokladnami a kalkulačkami a starých kupeckých stánků. Milovníci pivovarnictví (aktivní i pasivní) najdou spoustu informací o svidnických pivovarnických tradicích v Muzeu bývalého obchodu.

Nejvýraznějším exponátem Muzea bývalého obchodu je model města. Díky tomu lze snadno lokalizovat hlavní zajímavosti a památky. Přímo před vchodem do muzea je pamětní lavička se sochou Marie Cunitzové – první astronomky.

5. Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava (Katedra św. Stanisława i św. Wacława)

Během prohlídky Świdnici z vyhlídky na radniční věži si všimnete výrazného, silného bodu v krajině – katedrály sv. Stanislava a sv. Václava. Katedrála rekordní památka Świdnice – má nejvyšší kostelní věž v Dolním Slezsku (měří 101,5 metru). Překonává mimo jiné dvojici věží katedrály svatého Jana Křtitele ve Vratislavi.

Katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava můžete navštívit od pondělí do soboty, od 10:00 do 17:45, s přestávkou mezi 12:30 a 14:30. Pokud se ozvete předem, můžete si také domluvit prohlídku s průvodcem (nutnost, pokud chcete místo lépe poznat). Všechny důležité informace najdete na webové stránce.

Stavba katedrály byla zahájena v roce 1330. Zastřešení kostela bylo dokončeno v roce 1488. Na věži katedrály sv. Stanislava a sv. Václava byl v roce 1567 zavěšen zvon o hmotnosti 1,8 tuny, který je nejvyšším zvonem v Polsku.

Świdnica panorama
Świdnica Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava interiér

Mezi katedrálou a Centrálním parkem (Park Centralny), na náměstí 1000-lecia Państwa Polskiego, narazíte na nenápadnou atrakci – Růžovou zahradu (Ogród Różany). Je to enkláva odpočinku v centru města – můžete si zde odpočinout na lavičce a obdivovat mnoho růží.

V roce 2004 byl kostel povýšen na katedrálu. Stejně jako Kostel Míru má i tento kostel status historické památky. Pokud nemáte chuť na delší prohlídku, nakoukněte na pár minut dovnitř, abyste pocítili atmosféru této stavby pamatující stovky let historie.

6. Divoká prasata (Dziki Świdnickie)

Když jsem se procházela ulicemi města, narazila jsem na zajímavou sochu ….. Svidničtí prasat. Kanci jsou ve znaku města a našli svůj pomník na ulici Franciszkańské 9. Socha váží přes tunu a největší z kanců je vysoký přes metr.

Kanci se ve městě objevili, aby symbolicky střežili Skrzynia Pamięci Świdniczan – schránku, do které byly v roce 2014 uloženy památky města. Plán je otevřít ji až po 100 letech, čímž se mysticky zachová, jak město žije a vypadá v naší době. Skvělý nápad! A ti prasata…. Večer se můžete trochu vyděsit!

7. Zajímavé budovy a měšťanské domy ve Svídnici

Průvodce po Svídnici by nebyl úplný, kdybych vám nedoporučila procházet se po městě bez plánu a hledat pěkné budovy. Ve Świdnici jich není málo – některé z nich si můžete prohlédnout už při procházce z nádraží Świdnica Miasto na náměstí. Dvě hodiny jsem strávila naprosto bezcílným bloumáním po městě.

Świdnica Činžovní dům
Činžovní dům na rohu ulic Niepodległości a 8 Maja

Hned vedle nádraží, na křižovatce ulic Wałbrzyské a Lelewela, se nachází vkusně zrekonstruovaný rohový dům (plac Grunwaldzki 4). Při procházce směrem k ulici Łukowé vás může zaujmout také fasáda budovy Krajského soudu (Sąd Okręgowy) z červených cihel (plac Grunwaldzki 14).

Do oka mi padly další dvě budovy: činžovní dům na rohu ulic Niepodległości a 8 Maja a budova na adrese Plac 1000-lecia Państwa Polskiego 2 (nejlépe však vypadá z ulice Wyspiańskiego). První z nich je nízká dvoupatrová budova, která se vyznačuje dřevěným arkýřem a vznosnými věžičkami.

8. Nástěnné malby a street-art ve Svídnici

Autorem většiny svidnických děl je rodák z města Robert Kukla. Jedním z jeho prvních děl, které upoutá pozornost hned po příjezdu vlakem do Świdnice, je nástěnná malba Ireny Sendlerové. K dalším významným Kuklovým dílům patří nástěnná malba věnovaná Charliemu Chaplinovi (u Galerie Świdnicka), Andrzeji Wajdovi na památku filmu „Panna Nikt“ (na ulici Niepodległości, poblíž katedrály), Tomaszi Stańkovi (poblíž Krajského soudu na ulici Łukowé).

Świdnica park graffiti
Świdnica ulice

Mým nejoblíbenějším nástěnným obrazem je sova, kterou rovněž namaloval Wojciech Kołacz Otecki a kterou najdete na druhé straně kolejí u stanice Świdnica Miasto. Při čekání na vlak je z nástupiště dokonale vidět.

Při procházce po Aleji Niepodległości si všimnete také nástěnné reklamy PKO připomínající 80.-90. léta. Mám ráda současný street-art, ale pro podobné nástěnné vzpomínky na komunistickou éru mám velkou slabost – zejména proto, že jsem je nemohla vidět „v letech slávy“. 😉

9. Dům „Rudého barona“ („Czerwony Baron“) Manfreda von Richthofen

Ačkoli to není všeobecně známo, Manfred von Richthofen, letecké eso první světové války, se narodil ve Świdnici. Richthofen byl jedním z nejlepších vojenských pilotů své doby – ve vzduchu vyhrál 80 bitev. Jeho rodinný dům najdete v severozápadní části města na ulici Sikorskiého 19.

Dům „Rudého barona“ vypadá nenápadně a potřebuje rekonstrukci. V sousedním parku generála Władysława Sikorského se nachází replika letounu Fokker Dr. I, na kterém létal Rudý baron. Tak se mu totiž říkalo kvůli jeho skvělé výkonnosti ve vzdušném boji proti nepříteli. Doporučuji vám navštívit park nejen kvůli této replice, ale také kvůli poznání zelené stránky Svídnice.

10. Parky a zelené plochy ve Svídnici

Świdnica je jedním z nejzelenějších měst své velikosti v Dolním Slezsku. V centru města máte k dispozici několik parků – Park generála Władysława Sikorského o rozloze více než 8 ha v blízkosti Domu Rudého Barona, Centrální park spojený s Parkem Jana Kasprowicze, Park mládeže s nově zrekonstruovanou vyhlídkovou věží.

Na centrum města je to hodně, že? Pokud nemáte parků dost, stačí pár minut chůze k záplavě Witoszówka (Zalew Witoszówka) s přehradou nebo k rozlehlému parku Strzelnica.

kužel

Jak nejlépe využít svidnické parky? Mnoho z nich je vzájemně propojených. Pro mě byla příjemná procházka z Centrálního parku po směru hodinových ručiček přes Kasprowiczův park a pak přes parky na druhé straně železničních kolejí, od Parku Młodzieżowego a Sikorskiego až do Parku Ułanów u Kostela Míru. Perfektní nápad na 1,5hodinovou procházku!

11. Nádraží Świdnica město (Świdnica Miasto)

Pokud do Svídnice nepřijedete vlastním autem, bude vaším prvním kontaktem s městem pravděpodobně Świdnické přestupní centrum (Świdnickie Centrum Przesiadkowe) s autobusovým a vlakovým nádražím Świdnica Miasto. Je vzácné, že jsou stanice tak pohodlně propojeny – další výhoda pro město!

nádraží Świdnica Miasto
Budova nádraží Świdnica Miasto

Budova železniční stanice Świdnica Miasto byla postavena na počátku 20. století. Nicméně železnice do města dorazila o několik desetiletí dříve – v roce 1844, kdy spojila město s Jaworzynou Śląskou. Nádraží prošlo v roce 2010 rekonstrukcí a je příjemnou vstupní branou do města. Hned vedle ní si všimněte první místo, které byste měli vidět ve Svídnici – nástěnné malby věnované Ireně Sendlerové.

12. Socha chlapce, který kaká (Srający Chłopek)

Nedělám si legraci – socha chlapce, který kaká existuje a je docela překvapivou atrakcí ve městě. Za touto zajímavostí se musíte vydat do Zawiszowa (Zawiszów), který se nachází nedaleko města, a najít čistírnu odpadních vod „Bystrzyca“ (Oczyszczalnia Ścieków „Bystrzyca”), u níž stojí (nebo spíše sedí) zmíněný chlapec. Socha není nová – byla vytvořena v roce 1935.

Chlapec, který kaká je označován za příklad „slezského německého humoru“ a ačkoli je kontroverzní, je ve świdnické krajině již téměř 100 let. Nevyprazdňuje se však osamoceně – v dalekém Katalánsku má svého dvojníka „Caganera“. V doslovném překladu to znamená „ten, který kaká“ a Katalánci tuto sochu vnímají jako symbol zdraví a radosti. To bychom si měli myslet o chlapci ze Svídnice!

Tipy na výlet do Svídnice – praktické informace

Teď, když jste se dozvěděli o všech místech a nejzajímavějších atrakcích, které byste podle mě měli ve Svídnici vidět, je čas na tipy na výlet a praktické informace. Odpovídám na nejčastější dotazy turistů, takže je velká šance, že rozptýlím i některé vaše pochybnosti. 😉

Ubytování Svídnice – kde se ubytovat? Nejlepší hotely a apartmány

Pokud nechcete na prohlídku památek Svídnici nasadit příliš velké tempo a mít čas na odpočinek v parcích a přírodě, můžete zůstat ve městě přes noc. Hotelů a bytů je k dispozici poměrně dost – níže jsem vybrala ty, které splňují mé požadavky a jsou v dobré lokalitě.

Restaurace a kavárny – kde se najíst ve Svídnici? Návrhy na vyzkoušené restaurace

Świdnica je město s širokou nabídkou kaváren a restaurací (na polské město s 60 000 obyvateli neobvykle velkou). V létě na Hlavním náměstí najděte pivní zahrádky rozprostřené u restaurací. V zimních měsících se můžete schovat v teplých interiérech podniků v přízemí půvabných měšťanských domů.

Dobrá káva se podává v kavárně No Sugar Café na ulici Basztowa 1. Mohu věřit pouze svým přátelům, ačkoli zatím jsem ji sama neměla možnost ochutnat. Měla jsem však možnost ochutnat něco z jídelního lístku restaurace Kryształowa – Gospoda Kuflowa (ulice Równa 3). Obvykle je zde poměrně hodně lidí, takže se připravte na delší čekání na jídlo.

Nejstarší (pravděpodobně existovala již v roce 1689) legendární restaurací ve Świdnici je Karczma Zagłoba na adrese Wrocławska 46 – i tam stojí za to se podívat.

Jak se dostat do Svídnice?

Do Świdnice se z Vratislavi nejsnáze dostanete vlakem nebo autobusem. Vlaky odjíždějí několikrát denně z nádraží Wrocław Główny – podívejte se na jízdní řád na Portal Pasażera. Jízdenky lze zakoupit v pokladně, v aplikaci KOLEO nebo ve vlaku (za příplatek).

Cesta vlakem trvá asi hodinu. Vystupte na stanici Świdnica Miasto, která je nejblíže centru Świdnice.

Autobusy do Świdnice odjíždějí z autobusového nádraží na ulici Sucha (lokalita: 51.09680124, 17.03575378) a ze zastávky na ulici Dawida ve Vratislavi (lokalita: 51.0953374, 17.0378002). Jízdní řád najdete na e-podroznik.pl. Jízdenky lze zakoupit u řidiče autobusu.

Kolik času věnovat návštěvě Świdnicy?

Na prohlídku Świdnice si vyhraďte alespoň jeden den – doporučuji však zůstat ve městě o víkendu. Pokud zůstanete ve městě přes noc, můžete navštívit památky, odpočinout si v parcích a večer strávit v některé z kaváren na Hlavním náměstí.

Świdnica měšťanské domy

Druhý den dopoledne můžete dokončit prohlídku zajímavosti Svídnice a poté se vydat do Valbřichu a do Hradu Książ, zamířit do Sovích hor (např. k Bystrzyckému jezeru v Zagórzu Śląském) nebo si naplánovat výlet na Ślężu.

Jaké akce se konají ve Svídnici?

Ve Świdnici se mimo jiné konají Świdnicki Festiwal Piwa (pivní slavnosti) a obvykle v srpnu – Targi Zdrowej Żywności (veletrh zdravé výživy). Milovníky umění jistě zaujme Festiwal Teatru Otwartego (divadelní festival), který se koná z iniciativy Świdnického kulturního centra.

Každou první neděli v měsíci se na svidnickém náměstí již více než 50 let koná Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (starožitností, numismatiky a kuriozit). Těžko říct, co všechno je k prodeji, protože každá neděle znamená nové zboží.

měšťanské domy v Świdnici

V zimě se na náměstí koná Vánoční trh (Jarmark Bożonarodzeniowy). Je menší než ve Vratislavi, ale o to tišší a klidnější. Pokud chcete vyzkoušet jinou atmosféru – doporučuji navštívit Vánoční trh ve Svídnici i ve Vratislavi a vytvořit si vlastní názor.

Na své si přijdou i automobiloví nadšenci, kteří se zúčastní Rajd Świdnicki (rallye ve Svídnici). Toto je první kolo polského mistrovství v rallye (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski). U příležitosti této akce se pořádá také polský šampionát historických vozů.

Jaké texty o Dolním Slezsku byste si měli přečíst?

Dolní Slezsko je bohaté na rozmanité zajímavosti – a to se jedná o region ležící přímo na polsko-české hranici. Vyplatí se sem přijet na jeden den, víkend nebo na delší dobu a navštívit některá zajímavá místa.

Označení Świdnice za městskou perlu Dolního Slezska není nadsázka. Díky množství památek a míst, která stojí za návštěvu, bude popularita města jen stoupat. Doufám, že váš plán prohlídky je nyní kompletní – užijte si pobyt ve Svídnici!

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Užitečné e-knihy

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.