Dolní Slezsko (Polsko): TOP 25 míst a zajímavostí

24 míst, zajímavostí a památek Dolního Slezska v Polsku

Dolní Slezsko je jedno z nejbohatších polských vojvodství z hlediska turistických atrakcí. Připravila jsem pro vás seznam míst, zajímavostí a památek, které stojí za to vidět v Dolním Slezsku, také během výletu o víkendu. Na Dolním Slezsku je více zajímavých míst, ale můj návrh bude dobrý zejména pro ty, kteří toho v regionu ještě moc neviděli. Nicméně i ti, kteří do Dolního Slezska cestují již delší dobu, zde najdou nová turistické atrakce k návštěvě.

Svůj seznam jsem rozdělila tak, aby každý si našel něco pro sebe – milovníci prohlídek měst, hradů, zámků a pevností, podzemních atrakcí a ti, kteří dávají přednost procházkám po horách a hledání půvabných míst v přírodě. Tak teď se podíváme na zajímavosti a památky Dolního Slezska v Polsku.

1. Vratislav (Wrocław)

Největší město Dolního Slezska a hlavní celého město regionu. Centrum kulturního života v této části Polska. Místo plné zajímavosti, které připomínají bohatou předválečnou historii města, ale zároveň symbolizují modernost a multikulturnost Vratislavi.

Na prohlídku Vratislavi je nejlépe si vyhraďit 2-3 hodiny dny. Ale pokud máte jen jeden den, snadno zvládnete vidět nejvýznamnější památky města – Halu století (Hala Stulecia), Tržní náměstí (Rynek), Tumský ostrov (Ostrów Tumski) a nejvyšší budovu v Polsku – Sky Tower.

Pokud se rádi díváte na města z výšky, máte ve Vratislavi na výběr z celkem 5 oficiálních vyhlídkových teras. Nejzajímavější jsou podle mého názoru dva – v Sky Toweru a v Bazilice sv. Alžběty Uherské (Bazylika mniejsza św. Elżbiety Węgierskiej) poblíž Tržního náměstí.

Mladší turisty láká vratislavské ZOO – nejstarší zoologická zahrada v Polsku. Vratislavská zoologická zahrada má Afrykarium s obrovským akváriem, kde se můžete projít dlouhým tunelem. Tak pokud vás zajímá, co dělat a vidět ve Wroclawi s dětmi, určitě si vyberte zoologickou zahradu.

Ve městě nechybí ani méně populární zajímavosti a místa: vzorné sídliště WuWa, které bylo postaveno ve 20. letech 20. století, vratislavský „Manhattan“, Starý židovský hřbitov a Muzeum hřbitovního umění nebo barevné dvorky ve čtvrti Nadodrze.

2. Kladsko (Kłodzko)

Kladsko je město ležící na řece Kladská Nisa v jižní části Dolního Slezska. Turisté ho využívají nejen jako dobrý startovací bod pro výlety do nedalekých lázní Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój, ale také jako turistický cíl.

Poblíž centra najdete nejznámější turistickou atrakci v Kladsku, kterou byste si neměli nechat ujít – pevnost Kladsko (Twierdza Kłodzko) a systém opevnění ze 16. století, který v minulosti chránil město a region. Můžete si prohlédnout nadzemní turistickou trasu, která má devět zastávek, a poté sestoupit do podzemních labyrintů (Podziemna Trasa Turystyczna).

Kladsko má také malé, ale půvabné barokní centrum s Radnicí (Ratusz) a gotickým mostem přes řeku Młynówku (Most gotycki na Młynówce) – zmenšenou verzí pražského Karlova mostu. Most byl postaven na konci 14. století, je tedy starý více než 600 let. Návštěvu Kladska byste měli spojit s návštěvou kladských lázní. Můžete si vybrat mezi Kudowou Zdrój, Polanicou Zdrój a Dusznikami Zdrój.

3. Jelení Hora a hrad Chojnik (Jelenia Góra a Zamek Chojnik)

Rozlehlé (až 110 km2), čtvrté největší město v Dolním Slezsku, ležící na úpatí Krkonoš. Cestou do Sklarské Poruby (Szklarska Poręba) nebo Karpacze se vyplatí navštívit náměstí v Jelení Hoře a využít služeb Cieplických termálních lázní v lázeňské čtvrti Cieplice.

Na úpatí čtvrti Sobieszów se nachází hrad Chojnik, malebně umístěný na vrcholu hory Chojnik. Před vstupem do hradu si přečtěte legendu o kruté kněžně Kunegundě, která prý bydlela v pevnosti.

4. Krkonoše – Sněžka a Szrenica (Karkonosze – Śnieżka a Szrenica)

Vydejte se na několik víkendů do Karkonoš – nejvyššího pohoří Sudet. Z Karpacze se můžete vydat na několikahodinový výlet na nejvyšší vrchol Karkonoše – Sněžku. Karkonošských stezek je však k dispozici mnohem více.

Pokud máte rádi horskou turistiku, doporučuji vyrazit ze Sněžky do Szrenici, přenocovat v horské ubytovně na Hale Szrenické a o den později sestoupit do Sklarské Poruby. Myslím, že je to skvělý nápad na aktivní víkend v Dolním Slezsku. V Karkonoších najdete také mnoho zajímavých agroturistik, kde se můžete ubytovat a odpočinout.

5. Karpacz

Karpacz je neformální hlavní město Karkonoš a město ležící na polské straně Sněžky, „symetricky“ k Peci pod Sněžkou na české straně. Je skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku po stezkách Karkonoš, nejvyššího pohoří Sudet.

V Karpaczi si určitě prohlédněte kostel Wang, který sem byl přenesen z norského města Vang, přehradu na řece Łomnici (Zapora na Łomnicy) postavenou na ochranu Karpacze před povodněmi, skokanský můstek Orlinek (skocznia narciarska Orlinek), Krkavčí skály (Krucze Skały) s krásným výhledem na Krkonoše nebo….. bod gravitační anomálie.

Karpacz kostel Wang

Pokud musíte navštívit jen jedno místo, ať je to kostel Wang. Je to nejstarší a nejznámější atrakce v Karpaczi a jedna z nejvýznamnějších atrakcí v Dolním Slezsku. Wangův chrám neboli „kostel bez hřebíků“ …. byl do Karpacze přivezen v bednách z norského města Vang u jezera Vangsmjøsen. Stojí v Karpaczi Górnym již téměř 200 let, nedaleko cest na Malý Staw a horské ubytovny Samotnia.

6. Szklarska Poręba1

Szklarska Poreba je město ležící v Krkonoších a Jizerských horách, v těsné blízkosti česko-polské hranice. Je dobrou základnou pro poznávání okolních turistických tras na polské i české straně. Do Szklarské Poręby se snadno dostanete vlakem z Liberce v České republice.

Když jste ve Szklarské Porębě, musíte se vydat na Szrenicu – nejvyšší vrchol západní části Karkonosze. Můžete na ni vystoupit v rámci celodenního výletu. Ve Szklarské Porębě najdete také dva krásné vodopády – vodopád Kamieńczyk, nejvyšší v Karkonoších, a neméně oblíbený vodopád Szklarka.

Během pobytu ve městě se vyplatí také dojít k skále Chybotek kterou uvedete do pohybu jednou rukou, a najít nebezpečnou Zatáčku Smrti, nad níž se nachází vyhlídka na okolí. Po prohlídce památek uvítáte procházku po ulici Unity Street, kde je mnoho dobrých restaurací a kaváren.

7. Svídnice (Świdnica)

Svídnice je hned po Vratislavi nejkrásnějším městem Dolního Slezska podle mého názoru. Je to cíl jednodenního výletu, během kterého poznate nejdůležitější památky tohoto města.

Město je rozpoznatelné i mezi zahraničními turisty díky dřevěnému kostelu Míru (Kościół Pokoju), který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Památka je jedinečná a doporučuji vám, abyste s ní začali prohlídku města.

To však není jediné zajímavé místo Svídnice. Za návštěvu stojí gotická katedrála sv. Stanislava a Václava (Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława) s nejvyšší kostelní věží v Dolním Slezsku (101,5 metru). Najdete tady také Tržní náměstí (Rynek) s historickými činžovními domy a Muzeum starých obchodníků (Muzeum Dawnego Kupiectwa). Nezapomeňte jít na radniční věž, odkud je pěkný výhled na celé město a jeho okolí.

8. Pevnost Stříbrná hora (Twierdza Srebrna Góra)

Nikdy nedobytá pevnost z 18. století se nachází v Sovích horách (Góry Sowie) nedaleko Nové Rudy. Pevnost na Stříbrné hoře je největší horskou pevností v Evropě. Nádherná poloha pevnosti, obklopená jedním z nejtajemnějších polských pohoří, činí z návštěvy pevnosti Stříbrná hora zajímavý zážitek.

Tvoří jí 6 fortů umístěných v různých částech Stříbrné hory. Nejcharakterističtější část pevnosti Stříbrná hora je komplex bašt s vysokým donjonem. Otevírací dobu pevnosti a ceny vstupenek najdete na její webové stránce.

V okolí Stříbrné hory se nacházejí pozůstatky železnice. Vlaky zde musely překonávat tak strmý úsek trati (až 6 % spádu), že na některých úsecích byla instalována ozubnicová dráha. Železnice vedoucí do Stříbrné hory byla jedinou ozubnicovou železnicí v Polsku. Trať byla vyřazena z provozu před druhou světovou válkou, ale existuje naděje na její obnovení.

9. Janovické rudohoří a Miedzianka (Rudawy Janowickie a Miedzianka)

Procházka po Janovickým rudohoří je dobrou alternativou pro přeplněné Krkonoše. Snadno se tam dostanete vlakem – vystoupíte v Velkých Janowicích (Janowice Wielkie) nebo Trzcińsku nebo autem – zaútočíte na hory z druhé strany, například v oblasti Kowar.

Celodenní výlet může začít v Trzcińsku a vést přes hory do Velkých Janovic (Janowice Wielkie). Po cestě dojdete ke zřícenině hradu Bolczów. Když se vydáte dále na jih, dostanete se ke skalám připomínajícím velblouda, zobák, stojan a ďáblovou církev.

Až dorazíte do Velkých Janovic a budete mít ještě čas, zvolte 2 km dlouhou procházku do Miedzianky. Jedná se o vesnici, která se 700 let rozvíjela díky těžbě mnoha surovin – včetně mědi, kobaltu a uranu.

Z důvodu vyčerpání ložisek a důlních škod se město začalo počátkem 70. let 20. století likvidovat. Příběh zmizení Miedzianky popsal Filip Springer ve své vynikající reportáži „Miedzianka: Příběh zániku“. Od roku 2015 je možné ve městě ochutnat pivo z pivovaru a restaurace Miedzianka. Otevírací dobu si můžete ověřit na webové stránce pivovaru.

10. Barevná jezírka (Kolorowe Jeziorka)

Když už se o Janovické rudohoří zajímáte, nevynechejte z itineráře Barevných jezírek, které se nacházejí na svazích Velké Kopy u Marciszowa. Toto místo je jednou z nejpůvabnějších zajímavosti, kterou nutně musíte vidět a navštívit během výletu do Dolního Slezska.

Čtyři barevná jezírka – žluté, červené, modré a vzácně zelené, vznikla na místě bývalého pyritového dolu. Po uzavření dolu se tekoucí voda začala barvit látkami, které odnášela ze svahů a dna výkopů.

Největší je modré jezero, které za svou barvu vděčí přítomnosti řasám. Pokud se chcete k jezerům dostat vlakem, vystupte na nádraží v Marciszowě a dojděte necelých 5 km na parkoviště u jezer. Nemělo by to trvat déle než 1-1,5 hodiny.

11. Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie jsou v celém Polsku známé díky své Šikmé věži (Krzywa Wieża), která je odkloněna od pionu o více než 2 metry. Svou popularitu vděčí také svému starému německému jménu Frankenstein, které možná inspirovalo Mary Shelleyovou k napsání slavného románu o doktoru Victoru Frankensteinovi.

Centrum města je příjemné na pohled, protože si zachovalo svůj středověký půdorys – včetně velkých částí obranných hradeb. Výrazným bodem v krajině města je šestá verze budovy Radnice, jejíž věž je vysoká přes 70 metrů.

Ząbkowice Śląskie jsou jedním z nejzajímavějších městeček v Dolním Slezsku, které jsem měla možnost navštívit. Na prohlídku si vyhraďte alespoň 5-6 hodin, ale nejlepší bude, když v Ząbkowicích Śląskich zůstanete celý víkend.

12. Palác Marianny Oranžské v Kamieńci Ząbkowickém (Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim)

V Kamienci Ząbkowickém, který se nachází nedaleko Ząbkowic Śląskich, najdete palác Marianny Oranžské. Jedná se o letní sídlo nizozemské princezny, které je je vzpomínána jako skandalistka.

Na počátku 19. století všude se mluvilo o jejím rozvodu, který byl způsobený nevěrou se stájníkem. Hned vedle paláce se nachází rozsáhlý zámecký park s několika stezkami pro pěší. Místo je možné navštívit – veškeré podrobnosti najdete na webové stránce paláce.

13. Stolové hory (Góry Stołowe)

Jedinečné pohoří v Sudetech na hranicích mezi Polskem a Českou republikou. Jedná se o tzv. deskové hory – mají velmi zploštělé vrcholy a strmé stěny. V Polsku je těžké najít podobné přírodní tvary. Turisté nejčastěji navštěvují dvě rezervace: Velkou Hejšovinu (Szczeliniec Wielki) a Bludné skály (Błędne Skały), přímo na hranici s Českou republikou.

Pohled na Velkou Hejšovinu z vyhlídkové terasy – Guzowata v Radkowě

Velká Hejšovina je nejvyšší vrchol Stolových hor a dosahuje výšky 919 m n. m. Startovní místo na tuto horu je Karłów. Na úpatí hory se nachází horská ubytovna PTTK Pasterka.

Další významnou zajímavosti Dolního Slezska jsou Bludné skály, ke kterým se dostanete z Karłowa pěšky (přibližně 6 km) nebo autem po Silnici sta zatáček (Droga Stu Zakrętów) – přibližně 8 km. Bludné skály jsou komplex přírodních skalních labyrintů. V Bludných skalách se mimo jiné natáčela jedna z částí filmu „Letopisy Narnie“.

Raději si s sebou neberte velké batohy – na některých místech je opravdu těsno. Na prohlídku si vyhraďte 40-60 minut. Vstupenky na Velkou Hejšovinu a Bludné skály koupite online na webové stránce Národního parku Stolové hory.

Během návštěvy Stolových hor navštivte také kladské lázně: Duszniki Zdrój, Polanicu Zdrój a Kudowu Zdrój. V Dusznikách Zdroji stojí za návštěvu Muzeum papírnictví (Muzeum Papiernictwa) v bývalé papírně. V Kudowě Zdroji nutně podívejte se na Kaple lebek (Kaplica Czaszek).

14. Projekt ARADO

Kamenná Hora (Kamienna Góra), kde se projekt ARADO nachází, je město plné válečných tajemství. Němci zde umístili velké množství konstrukčních kanceláří a tajných továren, které navrhovaly řešení pro válečný letecký průmysl.

Když se válečné štěstí začalo obracet ve prospěch Spojenců a část německého průmyslu již byla zničena, byly některé důležité závody přemístěny do Kamienné Hory. Průmysl se ukryl v podzemí města a jedním z takových tajných závodů bylo ARADO, kde se od roku 1943 vyvíjel nový dálkový letoun.

Přesný účel ARADO a rozsáhlé sítě podzemních chodeb je dodnes neznámý, a proto je toto místo pro turisty tak zajímavé. Během návštěvy projektu ARADO si můžete na chvíli připadat jako zaměstnanci Hitlerovy tajné laboratoře.

15. Boleslavec a boleslavská keramika (Bolesławiec i ceramika bolesławiecka)

S Boleslavcem je samozřejmě spojena keramika. Kolem 18. století se vyvinul první zcela originální styl boleslavské kameniny. Tehdy se vyráběly převážně džbány a cisterny, i když postupem času se výroba rozvíjela a zahrnovala stále více forem. Keramika je dnes hlavní důvod, který do města přitahuje turisty.

Návštěva Boleslavce je dobrý nápad na jednodenní výlet do Dolního Slezska. V centru města se nachází Tržní náměstí (Rynek) s Radnicí (Ratusz) a Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja), obklopené barevnými měšťanskými domy s restauracemi a kavárnami.

Za prohlídku stojí také Muzeum keramiky (Muzeum Ceramiki). Pak projděte se podél městských hradeb a prohlédněte si obrovský železniční viadukt na Bobru připomínající akvadukt.

Pokud si chcete pobyt v Boleslavci prodloužit, zajímejte se o bývalou jižní čtvrť, prohlédněte si divadlo (Teatr Stary), budovu Okresního soudu a přihlaste se do keramické dílny v Živém muzeu keramiky (Żywe Muzeum Ceramiki). A pokud se vám město zalíbí natolik, že byste zde chtěli zůstat na víkend, podívejte se na doporučené ubytování v Boleslavci.

16. Země Vyhaslých Sopek (Kraina Wygasłych Wulkanów)

V této jedinečné části Dolního Slezska, kde se mezi Jaworem a Złotoryjí nachází Chráněná krajinná oblast Chełmy, můžete narazit na doklady historie staré miliony let. Díky postvulkanickým kopcům a pozůstatkům dávných sopečných erupcí je tento kout Dolního Slezska je unikátní v celém Polsku.

Oblast je plná postvulkanických roklí, nek – tedy fragmentů bývalých sopečných komínů a malebných kopců. Na vše se můžete podívat shora, z jedné z mnoha zdejších rozhleden. Milovníci historie si určitě nenechají ujít návštěvu zachovalého hradu Grodziec nedaleko Złotoryje.

Zajímavou atrakcí jsou také vinice. Nejedná se však o obyčejné vinice – na jedné z nich se réva pěstuje na svahu bývalé sopky. Jedná se o jedinečné podmínky, které nelze najít v žádné jiné části Polska.

Na ochutnávku vín můžete zajít do Vinařství Kindler (Winnica Kindler) v Uniejowicích nebo do Vinařství Agat (Winnica Agat) v Sokołowsku. V obou se vám bude líbit – i když druhý jmenovaný má tu výhodu, že v něm můžete zůstat přes noc.

17. Hrad Książ (Zamek Książ)

Největší hrad v Dolním Slezsku a třetí největší hrad v Polsku (po Malborku a Wawelu). Za druhé světové války to měla být jedna z ústředí Adolfa Hitlera. Navštívit můžete komnaty, nadzemní část hradu a podzemí.

O hradu Książ se váže mnoho zajímavých a tajemných legend. O účelu podzemní části hradu Książ existuje mnoho teorií. Mohlo jít o úkryt, depozitář cenných dokumentů nebo dokonce o vojenskou továrnu, kde se mělo pracovat na nacistické atomové bombě.

Zámek Książ umožňuje navštívit hradní komnaty, palmový dům a podzemí. K dispozici je také speciální nabídka nočních prohlídek hradu. Vstupenky na prohlídku Książu lze zakoupit online. Během návštěvy Valbřich (Wałbrzych) si prohlédněte také Starý důl (Stara Kopalnia) a Muzeum porcelánu (Muzeum porcelany).

18. Hrad Bolków (Zamek Bolków)

Hrad Bolków se nachází na hradním vrchu a je největší turistickou atrakcí městečka Bolków. Festival Castle Party, pořádaný na hradě, každoročně přiláká do města tisíce fanoušků gotického rocku.

Hrad Bolków byl postaven ve 13. století, ale byl mnohokrát přestavován. Nešťastným se pro něj stalo 19. století, kdy neobydlený hrad začal postupně chátrat. Koncem 19. století byly části hradu zbořeny, aby se získal materiál na opravu okolních silnic.

Charakteristická je 25 metrů vysoká hladová věž. Uvnitř se nachází hladomorna, ve které Rusové v napoleonských dobách údajně hledali ukryté zlato.

Hrad Bolkow se někdy proměňuje ve filmové kulisy – objevil se mimo jiné ve filmech „Zaklínač“ a „Tajemství šifrovací věže“. Dnes se na hradě nachází Hradní muzeum (Muzeum Zamek Bolków).

19. Ślęża

Ślęża je jedním z nejoblíbenějších mimoměstských cílů obyvatel Vratislavi. Hora není vysoká – vrchol je položen ve výšce 700 m n. m., ale díky svému plochému okolí je viditelná z mnoha kilometrů.

Šlęža bývala posvátnou horou, kde se mj. uctívaly pohanské modly. Cestou na vrchol narazíte na množství kamenných soch a několik zcela nepochopitelných tvarů, které mohly být svědky tohoto kultu.

Widok na Ślężę - dolny śląsk

V současné době přitahuje Ślęża v teplých dnech davy turistů, protože je nejbližší horou obyvatelům Vratislavi. Na vrcholu Ślęża se nachází rozhledna, turistický dům PTTK s restaurací a kostel Navštívení Panny Marie (Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny). Pokud se chcete dostat na Ślężu, dojeďte do městečka Sobótka a zbytek cesty na vrchol dojděte pěšky. Mělo by vám to trvat asi 1,5-2 hodiny.

20. Komplex Riese v Sovích horách (Projekt Riese v Górach Sowich)

Pod názvem projektu Riese se skrývá jeden z největších nacistických podniků v závěrečné fázi druhé světové války. V té době byla oblast Sovích hor protkána složitou sítí podzemních chodeb, z nichž některé jsou dodnes záhadou. Konec války zastihl tajemné podzemí a celý komplex Riese nedokončený a částečně zlikvidovaný, aby nepadl do rukou nepřítele.

Ve skrytých podzemních prostorách měli být umístěni velitelé pozemních a vzdušných vojsk, ministr zahraničí Třetí říše a v Książi (jehož podzemí je rovněž součástí projektu Riese) sám Hitler. Dnes je možné navštívit podzemní chodby komplexu Riese, které byly objeveny v poválečných letech. Jsou to:

Z přestupního centra u vlakového nádraží v Głuszycích můžete do Osówky dojet bezplatným autobusem – před cestou si však ověřte jeho jízdní řád.

21. Turistický důl v Nowé Rudě (Dawna Kopalnia Nowa Ruda)

Muzeum v Nové Rudě sídlí v uhelném dole, který začal těžit uhlí nejdříve ze všech dolů na území Polska – první záznamy pocházejí z roku 1434. Důl v Nové Rudě byl svým charakterem jedním z nejnebezpečnějších v Evropě (v roce 1941 v něm při nehodě zahynulo až 187 horníků).

I když jste již dříve navštívili uhelné doly, ten v Nové Rudě se od ostatních podobných míst velmi liší. Zde bylo nutné použít zcela jiná technická řešení, aby se minimalizovala rizika spojená s prací. Důl ukončil provoz v roce 1995 v rámci likvidace dolnoslezského hornictví.

Podrobnosti o výstavních sálech, podzemním dole a jízdě podzemním vláčkem si můžete prohlédnout na webové stráncé Turistického dolu v Nowé Rudě.

Během pobytu v Nové Rudě si vyhraďte nějaký čas na prohlídku samotného města. Na Novou Rudu se můžete podívat také z rozhledny na hoře sv. Anny, která je vzdálená jen hodinu pěšky od centra města.

22. Hrad Czocha (Zamek Czocha)

Hrad Czocha je jedním z nejznámějších polských hradů – především díky účasti ve filmech a televizních seriálech. Jednou z hypotéz o válečném účelu hradu je, že zde mohla působit šifrovací škola Abwehru.

Na hradě se natáčela velká část seriálu „Tajemství šifrovací věže“, který byl adaptací románu Bogusława Wołoszańského Twierdza szyfrów (Šifrová pevnost). Hrad Czocha se objevil také ve filmové adaptaci „Zaklínače“.

zamek czocha główne wejście atrakcje dolny śląsk
Vchod do hradu Czocha. Fot. Rafał Konieczny (CC BY-SA 4.0)

Stejně jako na mnoha jiných místech využívaných během druhé světové války byla i na hradě Czocha objevena síť podzemních chodeb nejasného účelu. Hradní místnosti byly navzájem propojeny tajnými chodbami.

To v některých turistech vyvolává asociace na hrad Bradavice z příběhů o Harrym Potterovi. Existuje také řada hypotéz o zazděných místnostech, které mají být stále plné cenností.

Czocha je jedním z nejzajímavějších hradů a místo, které musíte vidět a navštívit v Dolním Slezsku. Podrobnosti o prohlídce hradu najdete na webové stráncé hradu Czocha.

23. Velká Sova (Wielka Sowa)

Vedle vrcholů Ślęża a Sněžka patří k nejnavštěvovanějším vrcholům Dolního Slezska. S výškou 1015 m n. m. je nejvyšší vrchol Sovích hor (Góry Sowie). Trekking na Velkou Sovu nevyžaduje nadprůměrnou kondici. Startovací místo je město Rzeczka.

Trasa na vrchol je dlouhá asi 4 kilometry, které ujdete za 1-1,5 hodiny. Po dosažení vrcholu, vystoupejte na další 25 metrů vysokou rozhlednu, která nabízí krásný výhled na část Dolního Slezska.

Je třeba si uvědomit, že pod Velkou Sovou se pravděpodobně nachází síť podzemních chodeb, které jsou součástí komplexu Riese. Zatím nebyly objeveny, ale nacistické plány potvrzují, že je tam lze očekávat. Výstup na Velkou Sovu můžete spojit s návštěvou podzemního města Osówka nebo Valimských štol.

Pokud hledáte méně navštěvované vrcholy, vyberte si Kalenici, kde se nachází předválečná rozhledna. V Sovích horách stojí za návštěvu také okolí Bystřického jezera (Jezioro Bystrzyckie) a hradu Grodno (Zamek Grodno).

24. Medvědí jeskyně, Uranový důl a Sněžník (Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu a Masyw Śnieżnika)

Králický Sněžník na jihu Dolního Slezska oplývá množstvím zajímavostí a může být cílem několikadenního výletu. Na Sněžník můžete vystoupit po několika trasách, mj. žluté z Kletna. Stezka je dlouhá necelých 10 km a cesta by měla trvat asi 3,5-4 hodiny. Další trasa vede také po červené značce z městečka Międzygórze.

Jaskinia Niedźwiedzia masyw Śnieżnika dolny ślask
Stalaktity v Medvědí jeskyni. Fot. Jacek Halicki (CC BY-SA 4.0)

Z Kletna se po více než 4 km chůze dostanete k Medvědí jeskyni – nejdelší jeskyni v Sudetech. Jeskyně byla objevena náhodou v roce 1966 při jednom z odstřelů v kamenném dole. Průzkum Medvědí jeskyně není u konce – speleologové se každý rok dostávají do nových částí jeskyně.

V Medvědí jeskyni byly objeveny tři úrovně a celková délka chodeb je asi 5 km. Jeskyni je možné navštívit každý den kromě pondělí a čtvrtka (ve čtvrtek je otevřena pouze od května do srpna). Procházka trvá asi 45 minut. Podrobnosti najdete na webové stránce Medvědí jeskyně.

Kilometr od parkoviště Medvědí jeskyně se nachází další zajímavost oblasti – Uranový důl v Kletně. Po druhé světové válce byl v provozu jen několik let (1948-1953), ale stačilo to na vytěžení asi 20 tun uranu. (vytěžený uran sloužil pro potřeby Sovětského svazu).

Stěny štoly jsou zbarveny přítomností četných různobarevných minerálů. Nemusíte se obávat vysoké úrovně radiace – je udržována na úrovni bezpečné pro člověka. Na prohlídku přibližně 400 metrů podzemních chodeb budete potřebovat asi 45 minut. Informace naleznete na webové stránce Uranového dolu v Kletně.

25. Zlatý důl ve Zlatém Stoku (Kopalnia Złota w Złotym Stoku)

Přímo na polsko-české hranici se nachází město Zlatý Stok, které je nejstarší hornický centr v Polsku. Dnes sem jezdí turisté, aby se podívali, jaké atrakce Zlatý důl nabízí.

Během 700 let se ve Zlatém Stoku vytěžilo 16 tun zlata. V 16. století zde fungoval nepředstavitelný počet 190 zlatých dolů, v nichž se ročně vytěžilo v průměru 60 až 140 kg zlata (což představovalo 8 % celkového množství zlata vytěženého v Evropě).

Historický Zlatý důl ve Zlatém Stoku nabízí neobvyklou atrakci – jediný polský podzemní vodopád vysoký 10 metrů. Ve Zlatém dole se nachází podzemní turistická trasa, kterou lze navštívit po celý rok.

Kromě pěšího průzkumu se turisté projíždějí zatopenou štolou na loďkách a na povrch se dostanou vláčkem. Zlatý důl je atrakce vhodná pro dospělé a děti. Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce.

Seznam TOP 25 zajímavosti a míst Dolního Slezska není uzavřen, protože se jedná o jedno z turisticky nejbohatších polských vojvodství. Dejte Dolnímu Slezsku šanci a naplánujte si výlety tak, abyste viděli co nejvíce zajímavostí z mého seznamu. Ať na vás Dolní Slezsko udělá stejně dobrý dojem, jaký udělalo v průběhu let na mě. Přeji vám šťastnou cestu!

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.