Szklarska Poręba (Polsko): co vidět a navštívit? 20 míst

szklarska poreba polsko krkonose tipy na vylet szrenica

Szklarska Poręba je častým cílem výletů do Dolního Slezska a po Západních Krkonoších. Nachází se na úpatí Jizerských hor a je jedním z nejoblíbenějších horských měst v Dolním Slezsku – spolu s Karpaczem, Kudowou-Zdrój a nedalekým Świeradowem-Zdrój. Turisté sem přijíždějí obdivovat přírodní zajímavosti a turistické trasy Krkonošského národního parku. Do tohoto koutu Sudet je lákají také cyklotrasy, blízkost polsko-české hranice a v zimě – lyžování a běžky.

Szklarska Poreba je spolu s Karpaczem nejlepším výchozím bodem pro výlety do Karkonoš a k oblíbeným atrakcím Dolního Slezska. Jedná se o jeden z oblíbených turistických cílů z Vratislavi.

Připravil jsem pro vás seznam nápadů na jednodenní, víkendový nebo delší pobyt v srdci Karkonoš. V tomto článku najdete seznam 19 nejlepších míst v Szklarské Porubě. Vybrala jsem místa, která při svých cestách rád navštěvuji.

Obsah zobrazit

Ubytování Szklarska Poręba – kde se ubytovat? Nejlepší hotely a apartmány

Počet míst, kde můžete přenocovat v Szklarské Porębě, je velmi široký. Můžete si vybrat mezi několika hotely a apartmány v samotném centru Szklarské Poręby, která vám umožní nejlepší přístup k gastronomii, a odlehlejší místa, kde si můžete odpočinout od turistů v přírodě.

Vzhledem k poměru ceny a kvality ubytování mě zaujaly hotely Willa Parkowa a Hotel Dobry Klimat. Leží hned vedle sebe a jsou blízko centra i výchozích bodů důležitých turistických tras.

Jak se dostat do Szklarské Poręby? Veřejná doprava do Polska

Nejjednodušší způsob, jak se dostat z České republiky do Szklarské Poreby, je využít přímé vlaky Českých drah a Dolnoslezské dráhy mezi Libercem a Szklarska Poręba Górna. Vlaky jezdí po celý rok a do Szklarské Poręby přijíždí několikrát denně. Zastavují také ve stanicích Szklarska Poręba Jakuszyce (vedle Mýtin v Jakušicích) a Szklarska Poręba Huta.

Na nádraží v Szklarska Poręba Górna můžete snadno přestoupit na vlak do Vratislavi a vydat se na prohlídku Dolního Slezska. Jízdní řád vlaků z České republiky si můžete prohlédnout na webové stránce Českých drah.

Autem se sem dostanete přes Harrachov a bývalý hraniční přechod Szklarska Poręba Jakuszyce. Cestou do města budete procházet kolem Mýtin – Jakuszyce.

1. Vodopád Sklarky (Wodospad Szklarki)

Vodopád Sklarky je jedním z nejoblíbenějších míst ve Szklarské Porębě a druhým nejvyšším vodopádem v Krkonoších (po vodopádu Kamieńczyk). Je vysoký 13 metrů a hned vedle ní se nachází horská chata PTTK „Kochanówka“, kde si můžete objednat něco k jídlu v krásném přírodním prostředí. Vodopád Szklarki leží v Krkonošském národním parku (v jeho exklávě).

Pokud chcete navštívit vodopád Szklarky, musíte si zakoupit vstupenku do Krkonošského národního parku. Aktuální ceny vstupenek si můžete ověřit na webové stránce parku. Pokud se do oblasti chystáte na delší dobu, vyplatí se koupit třídenní vstupenku.

Chcete-li se vyhnout davům turistů, přijďte sem brzy ráno. Pokud máte čas na celodenní výlet, vydejte se po modré značce podél břehu potoka Szklarka k horské chatě PTTK „Pod Łabskim Szczytem“ a pokračujte na českou stranu Krkonoš. Můžete se také vydat na sever a za pár minut dojít ke Zlatému výhledu

Jak se dostat k vodopádu Szklarki? K vodopádu Sklarky se dostanete po černé značce z centra města (cca 4 km, 1 h), cestou minete Starou valonskou chatu (Stara Chata Walońska) a pak půjdete podél potoka Szklarka. Můžete se tam dostat také autem a zaparkovat můžete na ulici Jeleniogórské. Jsem si jistá, že parkoviště nepřehlédnete, protože najdete zde spoustu stánků se suvenýry a jídlem.

2. Vyhlídka „Zlatý výhled“ (Punkt widokowy „Złoty Widok“)

Vyhlídka „Zlatý výhled“ je jednou z nejnovějších přírodních atrakcí v této oblasti, která byla postavena před několika lety v blízkosti domu Vlastimila Hofmana. Odtud se otevírá rozsáhlá panorama Krkonoš. Těsně před vchodem se občas nachází kávové kolo s překvapivě dobrou kávou.

Zlatý výhled je dvouúrovňová vyhlídková terasa s lavičkami a dřevěnými lehátky. Nějak automaticky mě napadlo udělat si pauzu a malý piknik v krásné krajině. Vstup na vyhlídkovou plošinu je zdarma. Výhledy závisí na počasí – nás zasáhla velká mlha, která měla také své kouzlo.

Vyhlídka Zlatý výhled

Jak se dostat na vyhlídku „Zlatý výhled“? Vystupte z vlaku ve stanici Szklarska Poręba Średnia a vydejte se po modré značce (3 km, cca 1 h). Pokud přijedete autem, zaparkujte na parkovišti na ulici Matejki (ulice je úzká a v sezóně zde může být hodně aut) nebo u vodopádu Szklarki, který se nachází o něco níže. Doporučuji však procházku, protože po horách nemá smysl jezdit autem. 😉

3. Dům Vlastimila Hofmana (Dom Wlastimila Hofmana – Wlastimilówka)

Pokud vás zajímá, proč je Sklářská Poruba kromě hor proslulá, jednou z odpovědí je postava Wlastimila Hofmana. Daleko od rušného centra Szklarské Poręby se nachází dřevěná chalupa, kde tento uznávaný meziválečný malíř po druhé světové válce žil. Hofman se v roce 1947 usadil právě ve Szklarské Porębě.

Dům Vlastimila Hofmana stojí na ulici Jana Matejki, nedaleko vyhlídky „Zlatý výhled“. Návštěvu těchto dvou atrakcí ve Szklarské Porębě tak můžete pohodlně spojit.

Po válečných letech strávených v Palestině se Hofman usadil v Krakově, odkud se také musel kvůli finanční situaci odstěhovat. Až do své smrti v roce 1970 malíř žil a tvořil ve Szklarské Porebě. Vytvořil zde řadu portrétů místních obyvatel i návštěvník, kteří rádi navštěvovali jeho chatu.

Dům Vlastimila Hofmana stojí nedaleko vyhlídky „Zlatý výhled“. Dům již řadu let čeká na rekonstrukci, aby se z něj nakonec stalo muzeum věnované Hofmanovi. Až do dokončení prací jsou Hofmanova díla a vybavení jeho domu k vidění v jiném muzeu – v Domě Carla a Gerharta Hauptmannových (Dom Carla i Gerharta Hauptmannów).

4. Vodopád Kamieńczyka (Wodospad Kamieńczyka)

Vodopád Kamieńczyka je s výškou 27 metrů nejvyšším vodopádem Krkonoš a jednou z největších atrakcí ve Szklarské Porębě. Výlet k vodopádu znamená procházku po ocelové stezce připevněné ke skále s výhledem na kaňon řeky Kamieńczyk.

Při výstupu na Kamieńczyk dostanete přilbu, abyste se mohli cítit jako skuteční jeskyňáři. 😉 Pod kaskádou si všimněte malou jeskyni – „Zlaté jeskyně“, kterou vytesali Valoni. Práh vodopádu se nachází ve výšce 843 m n. m.

Po prohlídce kaňonu Kamieńczyk se můžete zastavit v horské chatě Kamieńczyk, která je umístěna o něco výše. Můžete si zde dát něco k jídlu, než budete pokračovat v cestě, nebo se rovnou vrátit do města. Vstup k vodopádu je zpoplatněn (neplatí běžné vstupenky do Krkonoškého národního parku, který má pokladnu již za vodopádem, směrem na Szrenicu).

Cestou k vodopádu Kamieńczyka si dejte pozor na Krkavčí skály (Krucze Skały). Tato skalní skupina se nachází na pravém břehu řeky Kamienna, vedle ulice Sikorského. Pro výstup na Krkavčí skály použijte cesty vedoucí z ulice Mickiewicza.

Jak se dostat k vodopádu Kamieńczyk? K vodopádu Kamieńczyk se dostanete z centra po červené značce za několik minut. Vodopád je oblíbenou zastávkou turistů na cestě ze Szklarské Poręby do Szrenici po červené značce.

5. Vrchol Szrenica a Hala Szrenicka (Szrenica a Hala Szrenicka)

Szrenica je nejčastějším vrcholem, na který se turisté vydávají ze Szklarské Poręby po stezkách Krkonošského národního parku. Hory si nelze nevšimnout – město leží na jejím úpatí a je dobře vidět už chvíli po vystoupení z vlaku na stanici Szklarska Poręba Górna (parkoviště před ní je taky dobrým vyhlídkovým místem!).

ubytovna Samotnia

Jak se dostat ze Szklarské Poręby do Szrenici? Trasa do Szrenici vede po červené značce přes vodopád Kamieńczyk a Halu Szrenickou – cestou tedy minete dvě horské ubytovny. Je to trasa vhodná tak akorát na jednodenní výlet – trasa není náročná, ale vyžaduje určitou výdrž. Já jsem vždy stihla poslední vlak zpět do Vratislavi, a to jsem nešla moc rychlé.

6. Chybotek

Chybotek je několik desítek tun vážící skála ukrytá v lesích Szklarské Poręby. Skála je proslulá tím, že k jejímu uvedení do pohybu a rozkmitání není třeba velké síly. Chybotek má jen dva opěrné body, takže k jeho uvedení do pohybu stačí chytrost a málo síly. Každý, kdo se sem dostane, si to chce vyzkoušet sám, takže někdy budete muset počkat, až na vás přijde řada 😉

Turisté se zde objevují v naději, že se Chybotek dá do pohybu a… mnozí odcházejí zklamaní. Skála se dá rozhoupat, pokud víte, jak se k celému procesu dostat. 😉 Nezapomeňte být opatrní – výstup na Chybotek není zajištěný a pád z několika metrů může být bolestivý.

Szklarska Poręba Chybotek

Jak se dostat na Chybotek? Skála Chybotek se nachází u modré turistické trasy od železniční stanice Szklarska Poręba Dolna směrem do centra města, pouhých 2,2 km od stanice. Na stejné stezce stojí také Dům Vlastimila Hofmana a vyhlídka Zlatý výhled (pár minut od skály).

7. Sněžné jámy (Śnieżne Kotły)

Sněžné jámy jsou postglaciální kotle, které jsou dobře viditelné z mnoha míst ve městě. Nacházejí se na trase vedoucí ze Sněžky do Szrenici, ale lze je zdolat i během jednodenního výletu ze Sklářské Poruby. Zajímavým nápadem je udělat okruh kolem Sněžných jam s odpočinkem v horské ubytovně „Pod Łabskim Szczytem“.

Ze Sněžných jam je výhled na Krkonoše, města ležící v údolí řeky Kamienna a velkou část Jelenohorské doliny – je to skvělá vyhlídková terasa do okolí. To vše uvidíte samozřejmě za dobrého počasí – v zimě může viditelnost klesnout na několik metrů a je třeba sledovat hranici stezky, abyste se nevydali do nebezpečných hranic Sněžných jam.

8. Labský vrch a horská ubytovna „Pod Łabskim Szczytem“ (Łabski Szczyt i schronisko „Pod Łabskim Szczytem“)

Horská chata PTTK „Pod Łabskim Szczytem“ se nachází pod Labským vrchem, u stezky na Sněžné jámy. Toto místo je jednou z nejmalebněji položených ubytoven v Krkonoších, kde se kříží dvě turistické trasy, s krásným výhledem na Jelenohorskou dolinu. Vždycky ráda se u něj zastavuji a pořádám piknik s panoramatickým výhledem na hory a okolí. 😉

9. Mýtiny – Jakuszyce a běžky (Polana Jakuszycka a narty biegowe)

Tentokrát sdílím s vámi nápad pro výlet pro aktivní lidi a milovníky běžek, kteří hledají zajímavý způsob trávení volného času v přírodě. 😉 V zimě se Jakuszycká polana v Jizerských horách stává polským centrem běžeckého lyžování. Tady jsem začala své krátké dobrodružství na běžkách. Na Polaně se taky pořádá závod Bieg Piastów.

Nemusíte mít vlastní vybavení, abyste se mohli vydat na běžky. Na Jakuszycké mýtině jsou půjčovny, kde si můžete levně zapůjčit na celý den komplet složený z běžek, hůlek a lyžařských bot. Pokud se chcete nejprve trochu zaškolit, můžete si online objednat lekci s instruktorem.

Jak se dostat na Jakuszyckou Polanu? Na Jakuszyckou Polanu se dostanete vlakem ze stanice Szklarska Poręba Górna směrem na Liberce. Z vlaku vystoupíte ve stanici Szklarska Poręba Jakuszyce (je to nejvýše položená železniční stanice v Polsku!), hned vedle Polany. Můžete se sem dostat také autem, nejlépe ráno – o zimních víkendech parkovací místa rychle ubývají.

10. Dům Carla a Gerharda Hauptmannů (Dom Carla i Gerharta Hauptmannów)

Dům Carla a Gerharta Hauptmannů je muzeum (pobočka Krkonošského muzea v Jelení Hoře), kde se můžete seznámit s kulturním dědictvím regionu. V domě od 19. století žil a pracoval německý spisovatel Gerhart Hauptmann, držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1912. Uvnitř muzea si můžete prohlédnout výstavu o sklářství, kdysi oblíbené činnosti v této oblasti.

Podrobnosti o návštěvě tohoto místa ve Szklarské Porębě, včetně otevírací doby a cen vstupenek, najdete na webové stránce Hauptmannova domu. Atrakci najdete na adrese 23 11 Listopada Street.

Gerhartův starší bratr Carl se proslavil knihou „Kniha ducha hor“, v níž vylíčil dobrodružství pohádkového vládce tohoto pohoří. Do dokončení rekonstrukce domu Vlastimila Hofmana je v Hauptmannově domě také galerie děl Vlastimila Hofmana.
Jak se dostat do domu Carla a Gerharta Hauptmannů? K domu Carla a Gerharta Hauptmannů se dostanete pěšky ze železniční stanice Szklarska Poręba Średnia, která je od muzea vzdálená pouhých 900 metrů. Naproti muzeu najdete také malé parkoviště.

11. Stará valonská chata, Chata Valonů (Stara Chata Walońska)

Stará valonská chata je místo, kde se pěstují tradice Valonů – národa z oblasti dnešní Belgie a Nizozemska, středověkých hledačů horských pokladů. Tato činnost je zavedla do Sudet, mj. do oblasti dnešní Szklarské Poręby.

Pokud cestujete s dětmi, rozhodně byste měli do svých plánů zahrnout Chatu Valonů. Pořádají se zde přírodovědné a historické přednášky, při kterých se děti mohou zároveň bavit a dozvědět se zajímavé informace o valonských dějinách.

Muzeum hodně vypráví nejen o hledání valonského pokladu, ale také o zpracování přírodních zdrojů. Zde uvidíte, jak se v minulosti zpracovával kámen a drahé minerály. Vstup pro individuální turisty je zdarma.

Jak se dostat do Staré valonské chaty? Stará valonská chata se nachází v blízkosti černé stezky vedoucí ze Szklarské Poręby (centrum) k vodopádu Sklarky (cca 3 km, 50 min). Procházku zde můžete spojit s návštěvou vodopádu Sklarky – trasa je jen o kilometr delší. Chata Valonů má vlastní parkoviště.

12. Vysoký kámen a Křemenný důl „Stanisław“ (Wysoki Kamień a Kopalnia Kwarcu „Stanisław“)

Výlet na Vysoký kámen je pěší trasa, kterou můžete začít u železniční stanice Szklarska Poręba Górna. Na vrcholu se nachází soukromá horská ubytovna. Tam si můžete před další procházkou odpočinout, dát si něco teplého k jídlu a pití a pozorovat krásný výhled.

Až si odpočinete na Vysokém kameni, pokračujte k bývalému křemennému dolu „Stanislav“. Jedná se o nejvýše položený lom ve střední Evropě a další vynikající vyhlídkuna okolí. V lokalitě se těží vysoce kvalitní křemík, který se používá mimo jiné v hutnictví, sklářství a elektronickém průmyslu. Občas se objeví i krásné sběratelské exempláře křemene. 😉

13. Zatáčka smrti (Zakręt Śmierci)

Zatáčka smrti je jednou z nejznámějších zatáček v Polsku. Její název je odvozen od velkého počtu nehod, které se staly při jízdě autem po tomto klikatém úseku silnice. Na skalách těsně nad zatáčkou se nachází vyhlídka, která láká turisty výhledem na Szklarskou Porębu a Krkonoše. Najdete ji u okresní silnice vedoucí do Świeradowa Zdroju, tedy směrem na Jizerské hory.

Výhled z Zatáčky smrti je částečně zakryt stromy (Zlatý výhled je kvůli tomu lepší, ale doporučuji dojít na obě místa). U terasy je umístěna tabule s popisem horského panoramatu, která vám pomůže zorientovat se v názvech krkonošských vrcholů před vámi. Vstup na terasu nad Zatáčkou smrti je zdarma.

Jak se dostat na Zatáčku smrti? K Zatáčce smrti se snadno dostanete ze stanice Szklarska Poręba Górna, a to nejprve po červené a pak po černé značce na sever. Čeká vás 3,5 km chůze, která vám v průměru zabere více než hodinu. Pod Zatáčkou smrti najdete také bezplatné parkoviště. Autem se vydejte ze Szklarské Poręby do Świeradowa Zdroje.

14. Muzeum země JUNA – Valónská strážní věž a Mineralogické muzeum (Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska a Muzeum Mineralogiczne)

Dalším místo, které vypráví o historii této oblasti, je Muzeum země JUNA. Kromě rozsáhlé sbírky minerálů a drahých kamenů, která jistě zaujme i děti, se dozvíte mnoho o historii těžby minerálů a o činnosti Valonů.

les rostliny


Výstavu v Muzeu země JUNA si prohlédnete s průvodcem. První část věnovanou minerálům z Dolního Slezska můžete navštívit sami a zdarma. Když si koupíte vstupenku, máte před sebou výstavu, která zabírá dvě patra budovy přestavěné po požáru v roce 2015.

15. Dinopark

Dinopark je atrakcí pro všechny, kteří přijeli na výlet do Krkonoš s dětmi a chtějí je vzít na místo, které je zaujme a nedovolí jim se rychle nudit. V Dinoparku, který se nachází vedle železniční stanice Szklarska Poręba Średnia, si děti mohou představit, jak mohl vypadat svět před miliony let.

Podrobnosti o prohlídce Dinoparku najdete na webové stránce atrakce.

V Dinoparku najdete podobizny dinosaurů ve velikostech, které věrně odrážejí jejich skutečnou velikost. V parku je naučná stezka, dětská hřiště, lanový park, galerie iluzí a dokonce i indiánská vesnice.

16. Mineralogické muzeum (Muzeum Mineralogiczne)

Pokud máte rádi minerály, měli byste navštívit také soukromé Mineralogické muzeum. Je to působivé, i když nenápadně vypadající místo – shromáždilo více než 3000 exponátů, včetně meteoritu Gibeon, exponátu přímo z vesmíru. Není to jediné muzeum minerálů, které tento majitel vlastní – rodina Sokołowských spravuje také Muzeum kamenů v Kamieni Pomorském (Kamień Pomorski).

V Krkonošském Mineralogickém muzeu najdete také část věnovanou zkamenělinám a kostrám dinosaurů. Některé z nich jsou staré dokonce… 570 milionů let. Výstava je průřezová a ukazuje zkameněliny z celého světa. Podrobnosti o prohlídce najdete na webové stránce Mineralogického muzea.

17. Sklárna „Leśna Huta“, Lesní sklárna (Leśna Huta)

Lesní sklárna, kterou vede Henryk Łubkowski, je živým symbolem minulosti města, která byla silně spjata se sklářstvím. První sklárna byla v oblasti založena ve 14. století. Teď už můžete hádat, odkud se vzal název této horské vesnice. 😉

Pokud chcete navštívit Lesní huť, podívejte se na aktuální otevírací dobu a ceny vstupenek na webové stránce.

Město nikdy nemělo problémů s klíčovými surovinami pro skláře – vodou, dřevy a křemeny. Rozvoj sklářství se zastavil až ve 20. století, které již dříve přineslo krkonošskému sklu mezinárodní slávu. Byl oceněn například na světových výstavách v Paříži a ve Vídni.

rostliny v lese

V Sklárně „Leśna Huta“ se konají sklářské workshopy, během nichž můžete sledovat tavení skleněné hmoty při teplotách až 1200 °C (a dokonce se ho aktivně zúčastnit). K dispozici je také firemní prodejna, kde si můžete zakoupit krásné věci zde vyrobené.

18. Lanový park Trollandia (Park Linowy Trollandia)

Na hlavní turistické ulici města, Jedności Narodowej, se nachází lanový park Trollandia. Po dlouhém pobytu v jedné z mnoha restaurací je dobré využít volný čas a trochu si zacvičit.

Trollandia má stálý asekurační systém, takže i ti méně odvážní by se na trasách měli cítit bezpečně. Při změně trasy není třeba přepínat tam a zpět – stačí se připnout jen jednou (na začátku) a odepnout na konci celé cesty několik metrů nad zemí.
K dispozici máte 4 trasy – od nejjednodušších pro děti až po nejnáročnější, které mohou zdolat pouze osoby s minimální výškou 160 cm. Podrobnosti včetně cen vstupenek a otevírací doby najdete na webové stránce Trollandie.

19. Rodinný zábavní park Esplanada (Rodzinny Park Rozrywki Esplanada)

Další nabídkou aktivního trávení volného času pro děti i dospělé je rodinný zábavní park Esplanada. Objekt se nachází v blízkosti železniční stanice Szklarska Poręba Górna. Je to jedna z těch atrakcí, kde se všichni členové rodiny baví podobně a společně. 😉

Podrobnosti o návštěvě rodinného zábavního parku Esplanada najdete na webové stránce. Najdete zde mimo jiné ceny vstupenek a otevírací dobu.

Už z dálky si všimnete nejdůležitější části parku, a to gravitační horské dráhy „Alpine Coaster“ s 500 metrů dlouhou sjezdovou tratí. V areálu se nachází také Věž emoce (Wieża emocji), kde si můžete vyzkoušet bludiště, minigolf nebo dětmi oblíbenou nafukovací zahradu (Ogród Dmuchańców).

Kam v polských Krkonoších? Co vidět v okolí Szklarské Poręby

Szklarska Poreba je výchozím bodem pro mnoho zajímavých tras (pokud se chcete inspirovat, využijte připravené návrhy výletů do Krkonoš Jizerských hor). Okolí Szklarské Poręby je stejně zajímavé jako město – zejména proto, že poloha města umožňuje navštívit jak Krkonoše, tak i Jizerské hory.

Karpacz

Szklarska Poręba  „soutěží“ o titul hlavního města polské části Krkonoš. Pokud je kritériem blízkost nejvyššího vrcholu, má výhodu Karpacz, který se nachází na úpatí Sněžky. Kromě vynikající základny turistických tras v Krkonoších na vás v Karpaczi čekají jedinečné atrakce a památky.

Karpacz kostel Wang
Karpacz hory

Je tu dřevěný kostel Wang, přivezený z Norska, nepoužívaný skokanský můstek Orlinek s rekordem Adama Małysze nebo… bod gravitační anomálie, kde auta jezdí sama do kopce.

Sklárna „Julia“ v Piechowicích, Huť křišťálového skla „Julia“ v Piechowicích (Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach)

Když už budete v okolí Sklářské Poruby a budete mít více času, zvažte návštěvu Piechowic. V Piechowicích se nachází Sklárna „Julia“, kterou můžete navštívit a dozvědět s, jak vznikají mistrovská díla ze skla. Huta „Julia“ je jedním z mála dosud fungujících výrobců křišťálového skla v Polsku.

Jelení Hora (Jelenia Góra)

Během výletu do Szklarské Poręby se můžete zastavit také v největším městě regionu – Jelení Hoře. Jelení Hora je velké město s okouzlujícím centrem a pěkným Tržním náměstím. Vyplatí se vystoupat na rozhlednu na hoře Křivoústého (Wzgórze Krzywoustego) a pak navštívit lázeňskou čtvrť Jelení Hory – Cieplice.

Jelenia Góra
Jelenia Góra věž


Jednou z nejoblíbenějších atrakcí města je hrad Chojnik v čtvrti Jelenia Góra Sobieszów. Na hrad Chojnik se dostanete za několik desítek minut, a to i z blízkosti železniční stanice Jelenia Góra Sobieszów.

Tipy na výlet do Szklarské Poręby – praktické informace

Když už máte představu o tom, co byste chtěli ve Szklarské Porębě dělat a navštívit, je čas na několik informací, které se vám budou během pobytu ve městě hodit. Jak jsem slíbila, nyní vám doporučím několik restaurací a kaváren a poradím, kde se ubytovat a jak se nejsnazší dostat do Szklarské Poręby.

Restaurace a kavárny – kde se najíst ve Sklářské Porubě? Návrhy na vyzkoušené restaurace

Jsem si jistá, že nebude pro vás problém najít restauraci, kde si můžete po dni plném horských dobrodružství odpočinout. Většinu z nich najdete v oblasti ulic Jedności Narodowej a 1. Maja. Zde je několik mých oblíbených míst, kde se ve Szklarské Porębě najíst:

  • Niebo w Gębie na ulici Jedności Narodowej. Ve Szklarské Porębě jsou pro mě absolutní jedničkou. Podávají zde chutné a rozmanité pokrmy za přijatelnou cenu a porce jsou obrovské. Někdy jsem měla problém všechno sníst, i když jsem po příchodu z hor cítila pekelný hlad.
  • Młyn Łukasza – restaurace v unikátní budově mlýna svatého Lukáše z roku 1870, která je jednou z nejstarších památek města. V budově býval mlýn a dnes v ní po pečlivé rekonstrukci sídlí restaurace, která nabízí krkonošská jídla připravená z místních produktů.
  • Michałowa Gospoda – pokud je Niebo w Gębie plné (což se stává), navštivte vynikající restauraci Michałowa Gospoda na ulici Wrzosowa. Mají širokou nabídku, takže si z něj určitě vyberete něco, co vám bude vyhovovat. Hosté si pochvalují chuť i velikost porce.

A nezapomeňte – nikdy nejezte v pizzeri Tomato. Obvykle nejsem tak kritická ke gastronomii, ale pizza s připálenou konzervovanou šunkou rozhodně není to, co bych vám doporučila. Pak je tu lepek – pokud můžete, vyplatí se mu vyhnout. 😉

Kde zaparkovat ve Szklarské Porębě?

V centru najdete několik parkovišť, kde můžete zkusit nechat auto. Během hlavní sezóny však mohou být parkoviště přeplněná. Podívejte se například na parkoviště na ulici Jeleniogórska, městské parkoviště na ulici Prusa a parkoviště u vodopádu Kamieńczyk.

Nejlepší je vybrat si takové ubytování ve Szklarské Porębě, které nabízí bezplatné parkování pro své hosty. V hlavní sezóně (zejména o teplých víkendech) můžete mít problém najít volné parkovací místo v blízkosti ulice Jedności Narodowej.

Jaké texty o Dolním Slezsku byste si měli přečíst?

Dolní Slezsko je bohaté na rozmanité zajímavosti – a to se jedná o region ležící přímo na polsko-české hranici. Vyplatí se sem přijet na jeden den, víkend nebo na delší dobu a navštívit některá zajímavá místa.

Právě jste se seznámili s návrhy atrakcí a míst, která podle mého názoru stojí za to vidět ve Szklarské Porębě. Snažte se svůj čas rozdělit mezi horskou turistiku a prohlídku památek a zajímavých zákoutí tohoto půvabného města. Přeji vám příjemný pobyt ve Szklarské Porębě a Krkonoších!

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.