Cestou do kladských lázní nebo do Stolových hor jsem mnohokrát projížděla Kladskem. Samotné město však nabízí mnoho míst a zajímavostí, které stojí za návštěvu. Díky pěknému starému městu, obrovské pevnosti Kladsko a horskému okolí je cesta do Kladska dobrým nápadem na víkendový výlet.
Kladsko patří k nejzajímavějším městům a památkám Dolního Slezska, spolu s Vratislaví (Wrocław), Svídnici (Świdnica), Jelení Horou (Jelenia Góra) a Sklářskou Porubou (Szklarska Poręba). Tak pokud máte rádi památky, bude to dobrá volba.
V tomto článku ukážu vám co musíte vidět a dělat ve Kladsku – 10 zajímavostí a míst, která na mě udělala největší dojem a stojí za návštěvu. Tak pojďme na prohlídku Kladska!
Proč navštívit Klodzko?
Kladsko je poměrně malé město s 26 000 obyvateli. Je to však místo plné rozmanitých zajímavostí, které jsou rozptýlené v jeho různých částech.
Současnou architekturu Kladska výrazně ovlivnila povodeň v roce 1997, která zničila mnoho budov, především historickou část zvanou ostrov Piasek. Město bylo obnoveno, nicméně na některých budovách stále jsou vidět stopy vody.
Dějiny města byla bohatá i na kulturní události. Natáčely se zde dva díly televizního seriálu „Čtyři z tanku a pes“ a nedaleké Bludné skály je možné vidět ve filmu „Letopisy Narnie – Princ Kaspián“. Před vámi je můj seznam zajímavostí a atrakcí Kladska, který doufám, že vám pomůže rozhodnout, co navštívit a vidět.
Kde se ubytovat v Kladsku? Nejlepší místa
Kladsko i jeho nejbližší okolí jsou natolik bohaté na památky, že se vyplatí zůstat zde déle než jeden den. Dobrým výchozím místem pro výlet může být Kladsko, odkud se vlakem snadno dostanete např. do kladských lázní. Níže najdete můj výběr tří doporučených ubytování v Kladsku.
1. Pevnost Kladsko (Twierdza Kłodzko)
Atrakce, které si nemůžete nechat ujít je samozřejmě pevnost Kladsko. Bez návštěvy tohoto místa by váš výlet do Kladska nebyl úplný. Komplex obsahuje hlavní pevnost, pomocnou pevnost zvanou Ovčí hora (Owcza Góra) a kousky městských hradeb. Hlavní pevnost se nachází v samém centru města – na vrcholu hory Forteczna. Během prohlídky ji nelze přehlédnout!
Na webové stránce pevnosti Kladsko najdete informace o cenách vstupenek, otevírací době, pořádaných akcích a prohlídkách.
Historie pevnosti začíná založením opevněného hradiště v 10. století. V průběhu let byla budova několikrát rozšířena. Samotná pevnost hrála významnou roli při obraně Slezska za napoleonských válek a během druhé světové války byla pobočkou koncentračního tábora KZ Groß-Rosen.
V roce 1960 byla pevnost zpřístupněna turistům. V současné době se každoročně v pevnosti konají Dny Kladské země a působí zde také rekonstrukční skupina. Tato událost může být dobrou záminkou pro víkendový výlet do této oblasti Dolního Slezska.
Na prohlídku celého komplexu si vyhraďte přibližně 3 hodiny. Procházka hlavní turistickou trasou, která zahrnuje horní část budovy a výstavu, trvá asi 1 hodinu a 15 minut. Můžete se vydat na procházku sami nebo si domluvit prohlídku s průvodcem. Prohlídka Labyrintu, tedy podzemní části, trvá asi 1 hodinu.
Nezapomeňte si s sebou vzít nějaké teplé oblečení, protože teplota v podzemí se celoročně pohybuje kolem 6 stupňů. Kolem pevnosti je k dispozici také stezka bez vstupenek, na kterou si připravte asi 45 minut volného času.
2. Pevnost Ovčí hora (Fort Owcza Góra)
Pevnost Ovčí hora byla zapsaná na seznam památek v roce 2002. Toto místo bylo navrženo jako odlehlá pevnost od pevnosti Kladsko. Tento nápad byl převzat z pevnosti v německém městě Mohuč. Výstavba byla zahájena v roce 1743 a dokončena o 19 let později.
Pěšky z kladského náměstí na pevnost Owcza Góra dojdete asi za 20 minut. Čeká vás 1,5 km dlouhá procházka, která vede na úpatí Kladské pevnosti. Cestou se můžete zastavit na kávu v kavárně Ale ciacho.
Pro pevnost Ovčí hora byl navržen složitý systém minových a protiminových chodníků, který umožňoval diskrétní přiblížení k nepřátelským pozicím a odstřelování děl. Vzhledem k vysokým finančním výdajům, návrh chodníkové sítě nebyl plně realizován a byla vybudována pouze část projektu.
Pevnost není přístupná veřejnosti, a proto není oblíbená mezi turisty. Místo je trochu zarostlé, ale je možné si prohlédnout pevnost zvenku. Místo může zaujmout milovníky urbexu, jelikož do některých částí lze vstoupit. Pokud se tak rozhodnete učinit, děláte tak na vlastní nebezpečí.
3. Náměstí (Rynek) a Radnice (Ratusz)
Náměstí v Kladsku je integrální součástí historického Starého města, které skrývá mnoho zákoutí, které byste měli vidět. Jakmile budete na náměstí, vaši pozornost jistě upoutají okolní historické činžáky, ve kterých v minulosti bydleli řemeslníci a obchodníci.
Jednou z nejstarších je budova číslo 5 – její symbol je klečící jelen na fasádě. Vchod do činžáku „Pod Murzynem“, kde sídlí lékárna, zdobí charakteristická barokní socha černošky. Na náměstí stojí také budova bývalého hostince, kde dnes svou lokalitu má družstevní banka (Bank Spółdzielczy).
Nejdůležitějším místem, které byste měli ve Starém městě navštívit, je novorenesanční Radnice. Budova zabírá celou centrální část náměstí. Radnice zdobí hodiny podepřené sochou lva z kladského erbu, který poukazuje na spojení města s Českou republikou. V dnešní době se v Radnicí nachází městský úřad, knihovna a čítárna. Naproti Radnici můžete obdivovat kašnu zdobenou sochami… delfínů, a o kousek dál najdete repliku pranýře.
4. Gotický most přes řeku Młynówku
Gotický most přes řeku Młynówku často je přirovnáván ke slavnému Karlovu mostu v Praze a spojuje ostrov Piasek a staroměstskou část Kladska na hoře Forteczna. V minulosti byl součástí jedné z hlavních silnic ve městě, zatímco nyní je pro dopravu uzavřen, a stal se povinnou zastávkou při každým výletě do Kladska. Můžete se tak v klidu projít po mostě a pozorně si prohlédnout kamenné sochy.
Sochy na gotickém mostě představuje mj. Nejsvětější Trojici a Korunování Panny Marie. Památky byly financované místními obyvateli a okolní šlechtou a pak byly vytvořeny místními sochaři. Z mostu je také jsou dobře vidět část bývalých městských obranných hradeb a těsně pod ním se nachází náměstí.
5. Podzemní turistická trasa (Podziemna Trasa Turystyczna)
Během návštěvy zajímavých atrakcí Starého města v Kladsku stojí za to vidět, co se nachází i níže. Podzemní turistická trasa, pojmenovaná po 1000. výročí polského státu (Podziemna trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego), se táhne od ulice Zawiszy Czarnego až k ulici České (na úpatí pevnosti). Trasa byla vytyčena v roce 1966, právě když se blížilo tisící výročí křtu Polska, a pro veřejnost byla otevřena v roce 1976.
V minulosti sloužily tunely obyvatelům jako sklepy, sklady a místo ke zrání slavného kladského piva. Během válek sloužily také jako úkryty. Dnes se v podzemí můžete zaposlouchat do zvuků měšťanské hudby nebo veselí v krčmě, prohlédnout si bývalé obyvatele města a dokonce si prohlédnout mučicí nástroje.
6. Muzeum Země Kladské (Muzeum Ziemi Kłodzkiej)
Pokud se chcete dozvědět více o dějinách Kladska, doporučuji vám navštívit Muzeum země kladské. Jejím prvním sídlem byla budova bývalé velitelské kanceláře kladské posádky, která se nacházela nedaleko náměstí. Dnes se dnes nachází na ulici Łukasiewicza 4. Pokud chcete lépe poznat tuto oblast a prozkoumat ji, měli byste se sem podívat.
Otevírací dobu a ceny vstupenek do Muzea země kladské najdete na webové stránce. Podívejte se také na aktuální nabídku dočasných výstav – možná vás zaujme. 😉
V muzeu si můžete, v závislosti na dni, prohlédnout dočasné výstavy, poslechnout koncert nebo se zúčastnit kulturních akcí, které se zde často pořádají. Tři stálé expozice jsou přístupné pro veřejnost po celou dobu:
- „Z dějin Kladska“ – tisíc let dějin Kladska,
- „Oči času. Mechanické hodiny populární ve Slezsku v 19. století a v 1. polovině 20. století“ – sbírka různých hodin,
- „Současné kladské umělecké sklo na pozadí sklářské tradice země kladské“ – vývoj sklářství v Kladsku od poloviny 14. století do 90. let 20. století a sbírku více než 200 unikátních děl sklářských výtvarníků z Kladska.
7. Miniaturní Park Minieuroland (Park Miniatur Minieuroland)
Pokud chcete trochu odpočinout od prohlídky centra Kladska, doporučuji vyrazit na okraj města a navštívit Miniaturní Park Minieuroland. Na ploše téměř 2 hektarů najdete více než 40 maket staveb z Dolního Slezska i z celého světa. Milovníci architektury si budou moci prohlédnout slavnou Fontánu di Trevi v měřítku 1:8 nebo Kladskou pevnost, kterou jste již poznali dřív.
Překvapení pro milovníky modelářství bude modelářský ateliér v areálu, který je přístupný veřejnosti. Pokud se rozhodnete navštívit park v období od června do listopadu, můžete se navíc zúčastnit Festival květin, na kterém se nachází jedinečné rostliny ze zahradních školek z Polska, Belgie a Nizozemska.
Aleje v parku jsou široké, a proto budou vhodné pro vozíčkáře a rodiny s dětmi. Můžete také využít mobilního průvodce – bezplatnou aplikaci pro chytré telefony.
Čtěte také: Kde spát v Klodzku (doporučené hotely a byty)
8. Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
Další místo, které musíte vidět v Kladsku je Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází ve Starém městě. Je to nejstarší dochovaný kostel v Kladsku – první zmínka o jeho stavbě pochází z roku 1194. Nakonec byla stavba dokončena a byla zakončena dvěma věžemi – Bílou a Černou.
Uvnitř kostela najdete rozsáhlou sbírku sakrálního umění. Vaši pozornost jistě upoutá hlavní oltář s gotickou sochou Panny Marie, vyrobenou podle návrhu kladského jezuity Christophera Tausche. Všimnout si můžete mj. také náhrobku Arnošta z Pardubic nebo sochu Panny Marie s dítětem.
9. Františkánský klášter
Při procházce ostrovem Piasek si určitě všimnete obrovské barokní budovy přímo v jeho středu – františkánský klášter. Chrám byl postaven v letech 1628-31. Velká povodeň v roce 1783 kostel vážně poškodila a jeho obnova byla dokončena až v roce 1800.
Budova má tři patra a její půdorys připomíná podkovu. Uvnitř stojí za zmínku refektář, kde se dochovaly fresky Felixe Antoniho Schefflera a gotická socha Madony z roku 1500.
10. Rozhledna na Kladské hoře (Kłodzka Góra)
Pokud chcete jít na trochu delší procházku mimo centrum města, vydejte se na Kladskou horu. Na jejím vrcholu se nachází 34,5 m vysoká vyhlídková věž (nejvyšší vyhlídková paluba je ve výšce 30,5 m). Na vrchol vede přibližně 160 schodů a rozhodně je to místo, které musíte vidět během návštěvu v Kladsku.
Pokud se tady chystáte z Kladska, můžete zvolit žlutou trasu vedoucí přes Szyndzielniu, Kostru, Obszernu, Jedlak, Kladskou horu až do průsmyku pod Kladskou horou. Existuje také druhá možnost, jak se na vrchol dostat – po modré značce vedoucí z Barda do Lądku-Zdroje.
Co vidět v okolí Kladska? Zajímavosti a atrakce Kladské země
Když už znáte všechny hlavní atrakce a zajímavosti Kladska, jsem pro vás připravila také seznam zajímavých míst v okolí města. To jsou místa, kam se můžete vydat na výlet, pokud máte trochu volného času. V regionu je mnoho přírodních zajímavostí, ale čeká na vás i řada zajímavých měst.
1. Kladské lázně – Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój a Polanica Zdrój
Kladsko je známé svými lázeňskými městy. Nedaleko od sebe narazíte na tři stejně zajímavá místa, která každoročně přilákají tisíce návštěvníků (a zvědavých turistů). Všechna výše uvedená místa spojují vlaky na trase Kladsko – Kudowa Zdrój, které zastavují také v Polanici Zdrój a Dusznikách Zdroju.
V Kudowě Zdroji můžete navštívit Kapli lebek Czermna (Kaplica Czaszek w Czermnej), Muzeum hraček „Bajka“ (Muzeum Zabawek Bajka) a ochutnat minerální vodu v lázeňském parku. Největší atrakcí v Dusznikach Zdroji je Muzeum papírenství (Muzeum papiernictwa).
Polanica Zdrój je zase ideálním místem pro klidnou procházku se zastávkou v Pijalnia Wód Mineralnych nebo v lázeňském divadle pojmenovaným po Mieczysławě Ćwiklińským.
2. Stolové hory (Góry Stołowe) – Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) a Bludné skály (Błędne Skały)
Největšími atrakcemi Národního parku Stolové hory jsou Velká Hejšovina a Bludné skály. Obě místa jsou proslulá zajímavými skalními útvary a skalními chodbami. Na vrcholu Velké Hejšoviny byla postavena ubytovna v tyrolském stylu – jedna z nejstarších ubytoven v Polsku. Vedle ní se nachází několik vyhlídkových teras.
Během výstupu na vrchol horu si všímejte skalních útvarů s různými zajímavými názvy třeba Pradědova židle (Fotel Pradziada), Velbloud (Wielbłąd) nebo Opičák (Małpolud). Výchozí misto pro cestu do Velké Hejšoviny bude městečko Karłów, které se nachází na úpatí hor. Z Karłowa to není daleko ani do Bludných skál, které jsou skutečným skalním bludištěm stoupajícím do výšky asi 850 metrů.
Stezka vedoucí na vrchol je rozmanitá – na cestě neustále jsou kamenité schody, dřevěné lávky a drobné kameny. Na vrchol můžete vjet také autem a je možné pouze od dubna do října.
3. Králický Sněžník (Masyw Śnieżnika) – Uranový důl (Kopalnia uranu) a Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedzia) v Kletně
Králický Sněžník je nejvyšší pohoří v polské části Východních Sudet, jihovýchodně od Kladska. V této oblasti se nachází jedna z největších zajímavosti v okolí Kladska, kterou byste měli navštívit – uranový důl v Kletně. Můžete se zde seznámit s prací horníků, prohlédnout si nástroje, které používali a zhlédnout výstavu unikátního uranového skla.
Když se vydáte po žluté značce směrem k vrcholu Sněžníku, narazíte na další zajímavé místo – Medvědí jeskyni, která byla kdysi útočištěm právě těchto zvířat. V současné době si můžete v jeskyni prohlédnout i kostru jednoho z nich. Medvědí jeskyně je nejdelší jeskyní v Sudetech, takže pokud jste ještě v žádné jeskyni nebyli, toto místo bude dobrou volbou.
4. Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój je jedno z nejoblíbenějších lázeňských měst v Polsku. Během pobytu v Lądku vám doporučuji projít se starým městem, které určitě musíte vidět. Pak podívejte se na gotický most svatého Jana Nepomuckého, projděte se po krytém mostě v ulici Kościuszki 34 a navštivte Arboretum.
Na závěr vám doporučuji, abyste si udělali přestávku v Lázeňském Parku v samotném centru města. Uvnitř můžete vidět úžasně vyzdobenou budovu Zdroje Wojciech, kterou si můžete prohlédnout zdarma. V budově najdete kavárnu, kde si můžete odpočinout. Doporučuji také navštívit atmosférickou kavárnu „Piwnica Pod Adamem“ s výbornou kávu a která se nachází jen pár minut chůze od parku.
5. Zlatý Svah (Złoty Stok) a Zlaté Hory (Góry Złote)
Zlatý Svah je nejstarší hornické a hutnické centrum v Polsku. Dnes už město není průmyslovým centrem a zaměřuje se především na cestovní ruch a turistiku. Během návštěvy Zlatého Svahu musíte vidět Muzeum zlatostockého hornictví a hutnictví, kterému se běžně říká „zlatý důl“. Město se nachází na úpatí severního konce Zlatých hor, které jsou jedním z nejdelších pohoří v Sudetech.
Restaurace a kavárny – kde se najíst v Kladsku?
V Kladsku nebudete mít problém najít restaurace a kavárny, kde si můžete během výletu odpočinout a nabrat síly na další prohlídku. Zde jsou má doporučená místa, kde se můžete skvělé najíst:
- Bar Dobrze – v samém centru Kladska. Najdete zde mnoho různých pokrmů, ale vyniká především širokou nabídkou bezlepkových jídel. Ceny jsou přijatelné, jak se na skutečný mléčný bar sluší.
- Kavosh Kłodzko – rodinná kavárna, která se nachází v nejstarším kladském činžovním domě. Doporučuji, abyste tam šli po obědě na výborný dort, zmrzlinu nebo kávu. Z kavárny se také rychle dostanete k dalším zajímavostem a turistickým atrakcím města, včetně pevnosti Kladsko.
Nezapomeňte také při cestování sledovat aktuální informace a často kontrolovat Mapy Google, abyste objevili další gastronomické skvosty.
Jak se dostat do Kladska?
Do Kladska se nejpohodlněji dostanete vlakem. Vlaky jezdí ze stanice Lichkov a dále směrem na Vratislav. Pokud se rozhodnete do Kladska dojet vlakem, nejlépe je přestoupit ve stanici Ústí nad Orlicí na vlak do Lichkova.
Zkontrolujte si jízdní řády vlaků na Portal Pasażera. Autobusové spojení najdete na webu e-podroznik.pl. Jízdenky na vlak si můžete koupit v aplikaci Koleo, kde se platí kartou nebo přes Google Pay/Apple Pay.
O víkendech je ve vlacích Dolnoslezských drah (KD – Koleje Dolnośląskie) k dispozici jízdenka „Víkend z KD“ (webové stránky jenom v polštině), která platí od 18:00 v pátek do 6:00 v pondělí. S ním můžete neomezeně cestovat po celém Dolnoslezském vojvodství. Pozor – platí pouze ve vlacích KD. Můžete si ji také zakoupit v aplikaci Koleo.
Vystupte z vlaku na stanici Kłodzko Miasto, která se nachází jen několik set metrů od historického centra Kladska. Pokud budete pokračovat do stanice Kłodzko Główne, čeká vás delší procházka do kladského Starého Města. Pokud pojedete ze stanice Kłodzko do Kłodzko Główne, podívejte se z okna – po levé straně uvidíte pevnost Kladsko.
Kde zaparkovat v Kladsku?
V Kladsku je k dispozici dostatek parkovacích míst. Samozřejmě bych vám doporučil používat veřejnou dopravu, ale uvědomuji si, že to nebude vždy možné. Nejpopulárnější parkoviště v okolí centra Kladska jsou: parkoviště na ulici Zofií Stryjeńské a parkoviště na ulici České.
Proč přijet do Kladska?
Pokud se ptáte, proč je výlet do Kladska je dobrý nápad, spěchám s odpovědí. Lokalita města měla významný vliv na jeho rozvoj. Díky své strategické a malebné poloze mezi údolím řeky Kladské Nisy a horou Forteczna je Kladsko už dlouhá léta komunikačním centrem regionu.
Ve městě je vidět silný vliv sousedních zemí: České republiky a Německa. Kladsko je také jedinečné svou blízkostí k lázeňským městům – Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój a Duszniki Zdrój.
Místa a atrakce, která byste měli navštívit v Kladsku jsou ovšem rozmanité. I když nepatříte mezi milovníky historie, měla by vás zajímat architektura města. Pokud se nacházíte v Dolním Slezsku, stojí za to navštívit nejen samotné město, ale i jeho malebné okolí. Kladsko je ideální výchozí místo pro výlety do nedalekých Stolových hor a Králický Sněžník.
Před návštěvou Kladska se vyplatí zjistit nejen co vidět a dělat, ale také kde najít nejlepší ubytování a kde se najíst během přestávky od prohlídky města. To vše najdete v tomto článku, takže si připravte zápisník a uvařte si dobrou kávu – jdeme plánovat výlet do Kladska!
Jaké texty o Dolním Slezsku byste si měli přečíst?
Dolní Slezsko je bohaté na rozmanité zajímavosti – a to se jedná o region ležící přímo na polsko-české hranici. Vyplatí se sem přijet na jeden den, víkend nebo na delší dobu a navštívit některá zajímavá místa.
Znáte už 10 nejzajímavějších turistických atrakcí, památek a míst, které musíte vidět během výletu do Kladska. Město vás neohromí svou velikostí – historickým centrem se můžete snadno procházet od jedné památky k druhé. Pokud přijedete do Kladska na víkend, můžete druhý den využít k prohlídce okolí. Přeji vám úspěšnou prohlídku Kladska!