Karpacz (Polsko): co vidět a navštívit? 20 míst a zajímavostí

Kostel Wang Karpacz Co navštívit a vidět

Do Karpaczi na úpatí Sněžky jezdím už od dětství a je mým výchozím bodem pro pěší túry po stezkách Krkonoš, nejvyššího pohoří Sudet. Ráda vám pomohu s plánováním a předám tipy na výlet do Karpacze. Karpacz nejsou jen hory, ale i atrakce pro všechna roční období, pro děti i dospělé. Některé z nich jsou jedinečné, jako například kostel Wang, skokanský můstek Orlinek nebo… gravitační anomálie. Pojďme se tedy podívat, co stojí za návštěvu v Karpaczi a okolí.

Když přijedete do Karpacze, budete si připadat jako v neformálním hlavním městě Karkonoš. Desítky hotelů, v sezóně přeplněné restaurace, atrakce pro rodiny s dětmi i dospělé a vysoké pohoří Krkonoš s Krkonošským národním parkem. Z města se můžete vydat na Sněžku – nejvyšší vrchol Krkonoš.

Karpacz je spolu se Szklarskou Porębou nejlepším výchozím bodem pro výlety do Karkonoš a k oblíbeným atrakcím Dolního Slezska. Připravila jsem pro vás seznam zajímavostí a několik nápadů, co dělat v Karpaczi ve dnech, kdy se vám nechce do hor (např. za špatného počasí). Většinu míst zvládnete navštívit za jeden den a zvolit víkendový výlet.

Obsah zobrazit

Jak se dostat do Karpacze? Veřejná doprava do Polska

Pokud se chcete do Karpacze dostat veřejnou dopravou, dobrou volbou jsou přímé autobusy z Pece pod Sněžkou do Karpacze přes průsmyk Okraj (przełęcz Okraj). Cesta trvá přibližně 70 minut a jízdní řád najdete na stránce karpaczbus.pl (podívejte se také na provozní dny). Autobusy jezdí:

  • denně – od 29. dubna do konce října a od 26. prosince do konce února,
  • pouze o víkendech – od 1. března do 28. dubna a od 1. listopadu do 25. prosince.

Autobusy odjíždějí od dolní stanice lanovky na Sněžku v Peci pod Sněžkou a přijíždějí do blízkosti kostela Wang v Karpaczi (dříve projíždějí centrem města).

Ulice v Karpaczi

Autobusy z Jelení Hory do Karpacze odjíždějí ze zastávky u železniční stanice v Jelení Hoře (lokalita: 50.90250782, 15.75462214). Jezdí často (v průměru jednou za hodinu). Jejich jízdní řád najdete na webu e-podroznik.pl.

Do Karpacze nevede žádné vlakové spojení. Pokud chcete cestovat z České republiky vlakem, jeďte vlakem mezi Libercem a Horní Szklarskou Porubou (Szklarska Poręba Górna).

Ve Szklarské Porubě přestupte na vlak do Jelení Hory (Jelenia Góra) – směr Vratislav hl.n. (Wrocław Główny). Na železniční stanici v Jelení Hoře najdete autobusové zastávky odkud se dostanete do Karpacze.

Pokud se rozhodnete přijet do Karpacze autem, vstoupíte do Polska na jednom ze dvou bývalých hraničních přechodů: Harrachov / Jakuszyce nebo Malá Úpa / průsmyk Okraj. Během turistické sezóny může být obtížné zaparkovat auto v samotném centru Karpacze.

Při hledání ubytování v Karpaczi věnujte pozornost místům s vlastním parkovištěm.

Ubytování v Karpaczi – nejlepší hotely a apartmány

Při hledání ubytování v Karpaczi byste se měli ujistit, že se objekt nachází v blízkosti stezek nebo že je snadno dostupný. Pokud však neplánujete horskou turistiku, hledejte hotel v blízkosti ulice Konstytucji 3. Maja a v samotném centru města.

Abych vám usnadnila rozhodování, připravila jsem pro vás další článek s pěti doporučenými místy v Karpaczi. V tabulce níže jsem navíc připravila návrh cestující s omezeným rozpočtem, komfortní ubytování a samostatný byt.

1. Kostel Wang (Kościół Wang)

Evangelický kostel Wang je nejstarší a nejznámější památkou v Karpaczi. Dřevěný kostel dnes stojí v Horní Karpaczi (Karpacz Górny), nedaleko karkonošských stezek k Malému Rybníku (Mały Staw) a k horské ubytovně Samotnia. Kostel Wang, známý také jako „kostel bez hřebíků“, byl původně postaven v norské vesnici Vang u jezera Vangsmjøsen.

Kostel Wang byl postaven na přelomu 12. a 13. století. Kostel měl být původně umístěn v muzeu v Berlíně, ale nakonec byla budova postavena ve čtvrti Horní Karpacz. Kostel Wang byl rozebrán, ve vesnici Vang zabalen do krabic a poslán do Krkonoš.

Karpacz kostel Wang

Část cesty absolvovaly bedny po moři a později na vozech tažených koňmi. Na místo však dorazila pouze jedna patnáctina fragmentů kostela, zbytek byl doplněn v Karpaczi.

Při vstupu do chrámu Wang je všude kolem cítit úžasná vůně starého dřeva. Původní připomínkou severské minulosti kostela jsou bohatě zdobené portály, sochy lvů a některé konstrukční prvky. Během prohlídky kostela Wang si poslechnete krátký záznam o historii tohoto místa.

Karpacz kostel Wang holka
Karpacz kostel Wang uvnitř
Starý kostel Wang pochází z 12.-13. století.

Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce kostela Wang. Navštívit ji můžete po celý rok. V blízkosti se nachází několik parkovišť a autobusová zastávka „Karpacz Wang“ (lokalita: 50.7795089, 15.7251345), kam se dostanete autobusem z Jelení Hory nebo z centra Karpacze.

Průvodce vás upozorní na části kostela, které se dochovaly ze slavné cesty kostela v krabicích do Karpacze. Prohlídka vám zabere několik minut, ale stojí za to se sem podívat, než se vydáte na horské stezky. Pokladnu a vstup do Krkonošského národního parku najdete hned vedle brány kostela.

2. Sněžka (Śnieżka)

Na vrcholu turistické sezóny se každé ráno vydávají davy turistů na cestu z Karpacze na Sněžku – nejvyšší vrchol Karkonoš. Nejoblíbenější variantou trasy na vrchol je pěší výstup po červené značce z Bílého Jaru (Biały Jar) přes bývalý úkryt PTTK „Nad Łomniczką“ (Schronisko PTTK „Nad Łomniczką“). Můžete se také vydat modrou značkou přes Malý Rybník (Mały Staw) a horskou ubytovnu Samotnia (Schronisko PTTK Samotnia).

Karpacz pohled na Sněžku
Pohled na Sněžku z Krkavčích skal je jednou z nejhezčích vyhlídek na nejvyšší vrchol Krkonoš

Pokud nemáte čas nebo se vám nechce na dlouhou túru, můžete se nechat vyvézt lanovkou „Zbyszek“ na vrchol nedaleké hory Kopa. Pak vám zbývají necelé dva kilometry. Vrchol protíná státní hranici – je tedy na polské i české straně. Na české straně je k dispozici gondolová lanovka, která vás z Pece pod Sněžkou vyveze přímo na Sněžku. Na Sněžku se vyplatí vystupovat v různých ročních obdobích, protože stezky a výhledy se v průběhu roku výrazně mění.

3. Malý Rybník (Mały Staw) a Horská ubytovna Samotnia

Když navštívíte kostel Wang, budete jen krůček od modré turistické trasy vedoucí na Sněžku přes jeden z nejkrásnějších koutů Krkonoš – Malý Rybník a horskou ubytovnu Samotnia, která se nachází u tohoto horského jezera. Oblast Malého rybníka je mým oblíbeným místem k odpočinku a načerpání sil před další cestou. Můžete si zde odpočinout na cestě na Sněžku, nebo si prostě vybrat ubytovnu jako cíl svého výletu.

Lanovka na Kopu se jmenuje „Zbyszek“. Před cestou se podívejte do aktuálního ceníku a ujistěte se, že je lanovka v daný den v provozu. V důsledku silného větru může dojít k přerušení provozu. Dolní stanice se nachází na ulici Olimpijské (lokalita: 50.7676718, 15.72974525).

ubytovna Samotnia
Stezka ze Sněžky na Szrenicu vede přímo přes údolí Malého rybníka a horskou chatu Samotnia

Ubytovna v této oblasti Krkonoš existovala již v 17. století a je tak jednou z nejstarších horských ubytoven v Polsku. Dnes je to módní místo k odpočinku. Nejlepší atmosféra je zde v době, kdy je na krkonošských stezkách málo turistů. Samotnia je pak tiché a klidné místo, kde je možné sebrat myšlenky a zregenerovat se před návratem.

4. Přehrada přes řeku Łomnici (Zapora na Łomnicy)

Řeka Lomnica protékající Karpaczem je jednou z nejdivočejších řek v Krkonoších. To nedalo spát pruským inženýrům, kteří od konce 19. století přemýšleli, jak nejlépe regulovat její tok. Ve 20. století se začal realizovat protipovodňový program. To vedlo k mohutné povodni, která zasáhla Krkonoše v roce 1897. Krátce poté byla postavena přehrada na řece Łomnici, která je dnes rovněž turistickou atrakcí.

K přehradě na řece Łomnici se dostanete za několik minut ze samotného centra Karpacze a za pouhé 2-3 minuty z parkoviště na ulici Konstytucji 3 Maja. Můžete se vydat po červené značce přes přehradu a pak na kopec Karpatka, plný zajímavých skalních útvarů. Stezka je známá jako „Karpatská cesta“ (trasa „Karpatka“).

Po modré značce můžete dokončit okruh a asi po 30-40 minutách se vrátit k přehradě přes řeku Łomnici. Doporučuji také sejít od přehrady směrem k ulici Rybacké a vrátit se do centra po této silnici. Budete tak mít možnost vidět 105 metrů dlouhou přehradu zespodu, což je také zajímavá perspektiva.

5. Divoký vodopád (Dziki Wodospad) na řece Łomnicy

S řekou Łomnici je spojena další zajímavost. Nedaleko dolní stanice lanovky na Kopu, kterou si můžete zkrátit cestu na Sněžku, se nachází takzvaný Divoký vodopád (Dziki Wodospad). Vznikl přehrazením vod řeky Łomnice před výstavbou přehrady, která byla uvedena do provozu v roce 1915.

Karpacz hoch

Přístup k Divokému vodopádu je velmi snadný, protože se nachází hned vedle silnice. Když neprší, je Łomnice nenápadná, ale po dešti se její koryto výrazně rozšíří – tehdy vypadá Divoký vodopád nejpůsobivěji. Bez ohledu na srážky se u vodopádu určitě setkáte se spoustou turistů, protože je jednou z nejfotografovanějších atrakcí této oblasti.

6. Krkavčí skály (Krucze Skały)

Pokud se chcete rychle dostat do hor během výletu do Karpacze, můžete zvolit krátkou procházku na Krkavčí skály. Pod tímto názvem se skrývá skupina skal poblíž centra Karpacze, která dosahuje výšky 25 metrů. Kromě toho, že je cenná pro pěší turisty, je také oblíbeným horolezeckým místem v okolí.

Karpacz holka Krkavčí skály
Karpacz Krkavčí skály

Z vrcholu Krkavčí skál je krásný výhled na Krkonoše. Uvidíte Sněžku, Kopu a skokanský můstek Orlinek. I v mlhavých dnech jsou panoramata atmosférická. U vyhlídky je dřevěná lavička, na kterou se ráda posadím pokaždé, když jsem v Karpaczi. Výhled je úžasný a když sedíte na lavičce přímo na okraji útesu, máte pocit, že máte na chvíli všechno jen pro sebe.

7. Krkonošská Tajemství (Karkonoskie Tajemnice)

Krkonošská Tajemství je obtížné zařadit do konkrétní kategorie. Toto místo je kombinací muzea, umělecké galerie a vzdělávacího centra. Jedná se o atrakci zaměřenou především na rodiny, takže pokud se do Karpacze chystáte s dětmi, bude to ideální volba. Podzemní expozice vypráví o historii Krkonoš a legendární postavě ducha hor, který má vládnout této zemi.

Krkonošská tajemství jsou veřejnosti přístupná každý den. Ceny vstupenek a podrobnou otevírací dobu najdete na webové stránce.

Stálé expozice vyprávějí 12 příběhů, mimo jiné o někdejších obyvatelích tohoto regionu Dolního Slezska. Některé informace mají pohádkový, tajemný charakter. Atmosféru dokreslují instalace místních umělců a hra světel.

Multimediální prohlídku můžete doplnit s pomocí tabletového průvodce. Návštěva tohoto místa je zajímavým odpočinkem od přírodních zajímavostí Karpacze a dobrým způsobem, jak strávit odpoledne v centru města po návratu z hor.

8. Gravitační anomálie (Punkt grawitacyjny)

Mezi zajímavosti Karpacze patří nejen zajímavé budovy a zajímavá muzea, ale také místa, kde gravitační zákony zřejmě nefungují tak, jak mají. Na krátkém úseku ulice Strażacké v Karpaczi se údajně vyskytují gravitační anomálie. Láhve se kutálí do kopce a auto na volnoběhu začne samo stoupat do kopce. Ale je to opravdu tak?

Gravitační bod v Karpaczi je dobrým turistickým produktem, který denně přitahuje do Strażacké ulice amatérské vědce. V místě, kde se začínají dít fyzické zázraky, je dokonce tabule s návodem, jak tyto anomálie v autě pocítit. Údajný „výzkum“ měl potvrdit, že gravitační síla je zde o 4 % menší než průměrná.

Ve skutečnosti jsou tyto gravitační body optickým klamem. Kopec, který vidíme očima, je ve skutečnosti plochý nebo má dokonce mírný sklon. Náš mozek špatně vnímá vizuální signály, což vede k tomu, že v naší hlavě vidíme kopec, a tím i gravitační anomálie.

9. Muzeum Sportu a Turistiky (Muzeum Turystyki i Sportu)

Hned vedle autobusové zastávky „Karpacz Bachus“, v samém centru Karpacze, se nachází dřevěná budova, ve které sídlí Muzeum sportu a turistiky. Místo vypráví o vývoji odvětví, která jsou pro fungování Karpacze nejdůležitější – turistiky a zimních sportů v Krkonoších.

Muzeum Sportu a Turistiky v Karpaczi je otevřeno každý den kromě pondělí. Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce muzea.

Muzeum funguje v Karpaczi od roku 1974 a nabízí turistům několik stálých expozic:

  • počátky a rozvoj cestovního ruchu v Krkonoších – exponáty vyprávějí o činnosti obyvatel tuto oblasti (hornictví, hutnictví, pastevectví). Sbírka obsahuje mj. prototypy moderního vybavení pro horskou turistiku,
  • vývoj zimních sportů, olympismus – tato část expozice přibližuje sáňkařské a bobové sporty, které byly kdysi v Krkonoších populární. Představuje také jedinou polskou sbírku medailí ze zimních olympijských her,
  • ochrana přírody – na této výstavě se můžete dozvědět více o krkonošské přírodě. Ve vitrínách najdete zajímavou sbírku hornin a minerálů.

Nejpohodlněji zaparkujete na městském parkovišti v ulici Parkowé (lokalita: 50.77529151, 15.75885934). Do Karpacze jsme přijeli mimo sezónu, takže jsme měli téměř celé parkoviště pro sebe – v sezóně to může být s parkováním trochu složitější. Nedaleko se nachází hlavní promenáda v Karpaczi – ulice Konstytucji 3. Maja.

10. Skokanský můstek Orlinek (Skocznia narciarska Orlinek)

Karpacz se může pochlubit vlastním skokanským můstkem. První takové zařízení bylo v Karpaczi postaveno v roce 1912 a po druhé světové válce bylo rozebráno a přestavěno do podoby, jakou můžete ve městě vidět dnes. Sportovní soutěže se na něm konaly až do roku 2010. – poté byla uzavřena a od té doby slouží pouze jako rozhledna.

Dosud nepřekonaným (a pravděpodobně už nikdy nepřekonaným) rekordmanem na tomto můstku je Adam Małysz (legendární polský skokan na lyžích), který zde v roce 2004 skočil 94,5 metru. V současné době je otevřena pouze věž skokanského můstku.

O několik set metrů dál se nachází jeden ze vstupů do Krkonošského národního parku. Odtud se můžete vydat po černé a pak žluté a modré značce směrem na ubytovnu Strzecha Akademicka, Malý Rybník a horskou ubytovnu Samotnia. Můžete také zůstat na černé značce a vydat se přímo ke Slezskému domu a Sněžce.

11. Bývalé železniční nádraží a Muzeum hraček (Miejskie Muzeum Zabawek)

Železnice dorazila do Karpacze v roce 1895 a otevřela zcela novou kapitolu v rozvoji místní turistiky. Tato trať byla velmi důležitá – železniční odbočka z Jelení Hory do Karpacze byla elektrifikována již před vypuknutím druhé světové války, což umožnilo stáhnout parní lokomotivy. Po převzetí Karpacze polskou správou se sovětská armáda rychle ujala „deelektrifikace“ a odvezla veškerá elektrická zařízení hluboko do SSSR.

Nádraží v Karpaczi

Městské muzeum hraček je otevřeno každý den kromě pondělí. Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce. Vstupenky si můžete koupit také online.

V roce 2000 byla trať do Karpacze uzavřena spolu s více než 1 000 km dalších železničních tratí v Polsku. Módní lázně bylo odříznuto od veřejné dopravy a odkázáno pouze na minibusy, které dodnes vozí turisty mezi Jelení Horou a Karpaczem. Plánuje se však obnovení železničního spojení do Karpacze, což je podle mého názoru zcela rozumné.

Muzeum hraček funguje od roku 2012 v budově bývalého nádraží, kterou převzalo město a zrekonstruovalo ji. Výstava vychází ze soukromé sbírky Henryka Tomaszewského, mima a zakladatele Vratislavského divadla pantomimy (Teatr Pantomimy Wrocławskiej).

Karpacz Muzeum hraček

Hračky pocházejí z celého světa, včetně Mexika, Japonska, Austrálie a různých evropských zemí. Ukazují vývoj výroby hraček v průběhu tří století. Sbírka obsahuje figurky z 18. století, porcelánové panenky z 19. století a hračky, které si spojujeme s 20. stoletím. Muzeum je podle mého názoru dobrou volbou pro rodiny s trochu staršími dětmi, ale i pro dospělé, kteří se chtějí vrátit v čase do svého mládí.

12. Morgensternův dům (Dom Morgensterna)

Morgensternův dům stojí na ulici Marie Skłodowské-Curie nedaleko centra Karpacze a je bývalým domovem Carla Ernsta Morgensterna – slavného karkonošského krajináře, známého také jako „král pohlednic“. Umělec pocházel z Vratislavi, ale jako zdroj inspirace si oblíbil především Krkonoše.

Dřevěný, černě natřený Morgensternův dům je dnes jen kuriozitou, kterou si můžete prohlédnout zvenčí. Patří soukromému vlastníkovi, který ji nezpřístupňuje veřejnosti. Budova stojí na rohu ulic Skłodowské-Curie a Obrońców Pokoju (lokalita: 50.77095988, 15.76693393).

Jeho pohlednice byly hitem mezi krkonošskými suvenýry. Podle prodejních statistik se v roce 1900 prodávalo v Karpaczi až 2 000 pohlednic denně a z pošty na vrcholu Sněžky se jich ročně odeslalo až 15 000. Velkou část z nich zdobily právě Morgensternovy krajiny.

„Král pohlednic“ si získal velkou popularitu a stal se vyhledávaným umělcem. Léta jeho působení se kryla s dobou velkého rozvoje cestovního ruchu v Krkonoších – výstavbou nových horských chat, hotelů a přivedením železnice do Karpacze.

13. Soukromé muzeum techniky a budování s Lego (Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego)

Muzeum techniky a budování s Lego je skvělým místem pro rodiny s dětmi. V deseti sálech jsou tematické expozice kopírující zábavní park, horský vesnici nebo stavby inspirované Star Wars, Piráty z Karibiku či Harry Potterem. Podrobnosti o muzeu a jeho otevírací době najdete na webové stránce.

Karpacz Soukromé muzeum techniky a budování s Lego
Prohlídku můžete spojit s návštěvou Muzea konzolí a videoher (Muzeum Konsol i Gier Video), do kterého můžete vstoupit zakoupením jediné vstupenky

14. Park pohádek (Park Bajek)

Park pohádek je něco, co můžete dělat s dětmi v Karpaczi. V parku najdete chaloupky z různých pohádek – Sněhová královna, O Malence, Jeníček a Mařenka, Popelka. Děti se mohou těšit na velké dětské hřiště a dospělí na bar a občerstvení. Podrobnosti o prohlídce jsou k dispozici na webové stránce.

15. Multimediální muzeum Krkonoš (Multimedialne Muzeum Karkonoszy)

Zajímavým bodem na mapě míst, která byste měli vidět a navštívit v Karpaczi je Multimediální muzeum Krkonoš. Expozice představuje moderním způsobem historii vzniku tohoto pohoří od vzniku kontinentů a doby ledové.

Na multimediálním modelu Krkonoš si můžete prohlédnout přesný průběh svých oblíbených tras a najít ta zákoutí hor, která teprve plánujete navštívit během svého výletu do Krkonoš. Maketa je působivá a reprodukce terénu je velmi věrná. Ceny vstupnek a podrobnosti o otevírací době najdete na webové stránce.

16. Bývalé rychtářské soudy (Karczmy Sądowe)

V Karpaczi se dochovaly budovy bývalých soudních hospod – míst, kde majitel vesnice řešil spory mezi obyvateli. Nejcharakterističtější budovou je „Bachus“ na ulici Konstytucji 3. Maja, který zde existoval již v 18. století.

Na druhé straně ulice se nachází přírodní památka – dvorní lípa, pod kterou se dříve řešily spory. V ulici Karkonoska 7 se nachází další z dvorních hostinců, který byl postaven v roce 1735. Byl sídlem místních úřadů a konaly se v něm soudy. Dnes v budově sídlí rekreační dům Morskie Oko (Dom Wczasowy Morskie Oko).

Budovy se dají snadno vynechat, protože na jejich zajímavou historii nic neupozorňuje. Buďte však zvědavými turisty a zajímejte se i o bývalé rychtářské soudy. Jedná se o jednu z nejzajímavějších, ale také neobvyklých zajímavosti Karpacze.

17. Svět železnic (Świat Kolejek)

Svět železnic si mohou užít nejen malé děti. Jedná se o velkou multimediální železniční maketu se stanicemi pro ovládání vlaků, hrami vhodnými pro děti všech věkových kategorií a místností s virtuální realitou, kde se můžete svézt malým vláčkem. Ceny vstupného a otevírací dobu najdete na webové stránce.

18. Mlýn lásky (Młynek Miłości)

Mlýn lásky je neobvyklé místo, které je považováno za šťastné místo pro zamilované. Najdete ji v Karpaczi Górnym na adrese Karkonoské 53. K místu se váže pověst o mlynářově dceři, která se zamilovala do rytíře.

Z lásky se vzdal rytířského stavu a ujal se vedení mlýna. Na památku těchto událostí postavili místní obyvatelé Mlýn lásky. Dnes se jedná o malé náměstí, které kromě mlýna nenabízí žádné další atrakce. Pokud se nacházíte poblíž – můžete se podívat zde.

19. Celoroční sáňkařská dráha vedle kostela Wang a Alpine Coaster – Kolorowa

Nedaleko kostela Wang v areálu hotelu Gołębiewski se nachází celoroční sáňkařská dráha. Sjezdovka je dlouhá přes 500 metrů a nachází se na místě, odkud se vám naskytne krásný výhled do okolí. Během sjezdu dosáhnete rychlosti až 40 km/h.

Karpacz ulice

Druhá dráha, Alpine Coaster, patří volnočasovému a sportovnímu centru Kolorowa. Sjezd je dlouhý více než 1 000 metrů a umožňuje zrychlit na přibližně 35 km/h. Nejzajímavější na sjezdovce jsou samozřejmě víry – je jich tu až 13, z nichž největší (tzv. coaster) umožňuje otočit se až o 400 stupňů.

20. Lanový park Tarzan (Park linowy Tarzan)

V Karpaczi budete mít také možnost vyzkoušet si lanový park Tarzan, který se nachází na ulici Gimnazjalné 2. Jedná se o největší lanový park v polských Krkonoších. K dispozici jsou tři různé trasy s různými úrovněmi obtížnosti. Pro ty nejzdatnější a nejodvážnější doporučuju trasu Tarzanův skok (Skok Tarzana). Nejjednodušší je trasa Baby Tarzan pro děti.

Kam v polských Krkonoších? Co vidět v okolí Karpaczi

Okolí Karpacze je bohaté na další zajímavosti, které stojí za to vidět. Zejména pokud plánujete strávit v oblasti nějaký čas. Na mém seznamu si přijdou na své jak milovníci historie i tak i přírodních zajímavostí.

1. Szrenica

Přechod ze Sněžky do Szrenici patří ke krkonošské klasice. Více než 20 km dlouhá trasa vede nejzajímavějšími zákoutími vysoké části Krkonoš – Slezským domem (Dom Śląski), stezkou nad kotlem Malého rybniku (Kocioł Małego Stawu), Slunečnice (Słonecznik) nebo Sněžnými jamami (Śnieżne Kotły).

szklarska poreba polsko krkonose tipy na vylet szrenica

Můžete se rozhodnout jet z Karpacze přes Sněžku do Szrenici a přenocovat v horské chatě „Na Hali Szrenickiej“. Druhý den se z ubytovny vydáte do Szklarské Poruby (Szklarska Poręba), kde můžete zůstat déle a navštívit její hlavní památky. Je to velmi oblíbená itinerář pro turisty během jejich výletu do Karkonoš a Karpacze.

Mějte na paměti, že navzdory průměrné obtížnosti je tato trasa časově náročná. Připravte si dostatečné zásoby vody a proviantu, zajistěte si pohodlnou obuv a oblečení. Karpacz je také výchozím bodem mnoha dalších malebných a zajímavých tras v Krkonoších. Bude to skvělé startovací místo pro všechny, kteří chtějí prozkoumat nejvyšší pohoří Dolního Slezska.

2. Park miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech (Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach)

Místo, které vzniklo v roce 2003 v Kowarech v prostorách bývalé továrny na koberce. V parku si můžete prohlédnout desítky modelů nejvýznamnějších zajímavosti Dolního Slezska, které jsou vyrobeny v měřítku 1:25. Návštěva zde bude pro děti velkou zábavou, ale i dospělí ocení zručnost, s jakou Park miniatur modely připravil.

Karpacz les

V areálu se nachází kavárna, takže návštěva Parku miniatur památek Dolního Slezska může být dobrý nápad na delší odpočinkové odpoledne. Atrakci najdete v Kowarech na ulici Zamkowé 9.

3. Údolí zámků a zahrad (Dolina Pałaców i Ogrodów)

Údolí zámků a zahrad je oblast o rozloze 100 km2 na úpatí Krkonoš a Janovického rudohoří, kde můžete obdivovat 30 krásných zrekonstruovaných paláců a malebných zahrad. Všechny budovy, které tvoří Údolí zámků a zahrad najdete na webové stránce. Návštěva alespoň některých z nich je skvělý nápad pokud chcete obohatit svůj výlet a hledáte zajímavá místa v okolí Karpacze.

Karpacz stezka

Údolí zámků a zahrad zahrnuje zámek Chojnik, Dubový zámek v Karpnikách, hrad v Karpnikách, palác ve Wojanówě nebo palác Smyrna v Kowarech. Návštěva hradu Chojnik vám poskytne krásný výhled na Jeleniogórskou kotlinu.

4. Kowarské štoly – Důl Liczyrzepa (Sztolnie Kowary – Kopalnia Liczyrzepa)

Kowarské štoly – Důl Liczyrzepa je 1 200 metrů dlouhá podzemní turistická trasa, která je v provozu od roku 2000. Byla postavena na místě bývalého průmyslového závodu R-1, který těžil a zpracovával uranovou rudu. Závod byl tajný a veškerá vytěžená ruda byla prodána do Sovětského svazu. Elektrárna byla v provozu až do roku 1973. Poté byla opuštěna, dokud nebyla otevřena podzemní turistická trasa.

5. Vodopád Podgórna

Vodopád Podgórna je třetím nejvyšším vodopádem polských Karkonoš (po vodopádu Kamieńczyk a vodopádu Szklarki). Nachází se v blízkosti Przesieky a je vysoký přibližně 10 metrů. K vodopádu Podgórna vede černá stezka z Przesieky. Po stezce dojdete taky k japonské zahradě Siruwia (Ogrodu Japońskiego Siruwia).

6. Hrad prince Jindřicha v Marczycích – zřícenina zámku

Hrad prince Jindřicha, který se nachází na hoře Grodno, byl vytvořen jako umělá zřícenina patřící do krajinářského parku spolu se zámkem ve Staniszowě. Zřícenina byla postavena v roce 1818. Je tady věž, která původně sloužila lovcům a dnes je rozhlednou. K zámku prince Jindřicha vede žlutá značka ze Sosnovky a modrá značka z Marczyc.

Restaurace a kavárny – kde se najíst v Karpaczi?

Ve městě si můžete vybrat z mnoha druhů kuchyně – od tradiční polské až po asijskou. V hlavní sezóně praskají restaurace ve švech – zejména večer, kdy už turisté hladoví sestupují z krkonošských stezek. Zde jsou má doporučená restaurace, kde se můžete skvělé najíst v Karpaczi: 

  • Niebo w Gębie,
  • Restauracja u Petiego,
  • Sowiduch Browar i Restauracja,
  • Chata Karkonoska.
Karpacz portrét hoch

Na dobrou kávu v Karpaczi doporučuji zajít do některé z kaváren:

  • Pijalnia Czekolady i Kawy Mount Blanc,
  • kawiarnia M-CAFE,
  • Cafe Jagodowy Zakątek,
  • Love Krove.

Nezapomeňte také při cestování sledovat aktuální informace a často kontrolovat Mapy Google, abyste objevili další gastronomické skvosty.

Jaké texty o Dolním Slezsku byste si měli přečíst?

Dolní Slezsko je bohaté na rozmanité zajímavosti – a to se jedná o region ležící přímo na polsko-české hranici. Vyplatí se sem přijet na jeden den, víkend nebo na delší dobu a navštívit některá zajímavá místa.

Doufám, že díky mému průvodci po zajímavostech a památkách v Karpaczi bude váš výlet do Krkonoš bohatší a najdete si chvilku nejen na návštěvu Krkonošského národního parku, ale i na procházku po městě. Přeji vám úspěšné túry v nejvyšším pohoří Sudet a příjemné chvíle v samotném Karpaczi. Uvidíme se na horských stezkách!

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Užitečné e-knihy

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.