Vratislav je jedno z nejkrásnějších polských měst s největším počtem zajímavostí a památek, které byste měli vidět a navštívit během výletu. Vratislav je hlavní a největší město a jedna z největších atrakcí Dolního Slezska. Turisté přijíždějí do města, aby navštívili nejpopulárnější památky ve Vratislavi (například Halu století, Racławickou panoramu, vratislavskou zoologickou zahradu nebo Hlavní tržní náměstí), ale také aby objevili méně známé atrakce a zajímavostí.
V tomto článku pomůžu vám naplánovat návštěvu tak, abyste během jednoho dne nebo víkendu ve Vratislavi viděli co nejvíce zajímavých míst. Zde je můj seznam až 30 vratislavských zajímavostí, které musíte vidět ve Wroclawi.
PLÁNUJETE CESTU DO VRATISLAVI?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Vratislavi ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Vratislavi.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi ve Vratislavi (199 Kč).
1. Tržní náměstí a Stará radnice
polsky: Rynek i Stary Ratusz we Wrocławiu
Vratislavské Tržní náměstí se rozkládá na ploše téměř 4 hektarů a je ústředním bodem Starého Města. Je to místo, které během výletu do Wroclawi nesmíte vynechat. Davy turistů i místních obyvatel se zde shromažďují po celý rok, bez ohledu na denní dobu. Nejcharakterističtější budovou na Tržním náměstí je Stará radnice s orlojem na průčelí.
Stará radnice je snadno rozpoznatelná díky své věži vysoké 70 metrů. Vratislavské Tržní náměstí je po celém světě známé mimo jiné díky zvláštnímu tvaru Staré radnice. Před budovou se nachází kopie pranýře z 15. století a je to typické místo setkávání obyvatel Vratislavi. Pokud se rozhodnete sejít se „pod pranýřem“, nemůžete zabloudit – schody u jeho paty jsou plné lidí, kteří čekají na setkání.
Ve Staré radnici sídlí Muzeum měšťanského umění. Expozice vypráví o umělcích od nejstarších dob až po současnost. Ceny vstupenek a podrobnosti o prohlídce (včetně otevírací doby) najdete na webové stránce.
V Muzeum měšťanského umění (Muzeum Sztuki Mieszczańskiej) navštívíte nejstarší reprezentativní část Staré radnice. V suterénu Staré radnice se nachází Svídnický sklep (Piwnica Świdnicka) – jedna z nejstarších restaurací v Evropě, která funguje již od roku 1273. Po soudních sporech a uzavření v roce 2017, od roku 2022 opět vítá hosty a nabízí tradiční slezskou kuchyni.
Vedle budovy Staré radnice se nachází Nová radnice, která je sídlem vratislavského primátora a městské rady. Přímo před budovou se nachází současný symbol města – kašna Zdrój (fontanna Zdrój) ze skla, vytvořená v roce 1996.
Tržní náměstí ve Vratislavi je obklopeno přesně 60 měšťanskými domy. Činžáky Jeníček a Mařenka (Jaś a Małgosia) se nacházejí v jednom z rohů Tržního náměstí a patří k nejlépe rozpoznatelným činžákům (ačkoli formálně se již nacházejí na ulici Sv. Mikuláše). Mnohé z budov mají své zvláštní názvy: Dům u draků (Kamienica pod Gryfami), Dům U Zlatého slunce (Kamienica pod Złotym Słońcem).
V činžovním domě U Zlatého slunce sídlí Muzeum Pana Tadeusza. Otevírací dobu a ceny vstupenek do Muzea Pána Tadeusze najdete na webové stránce.
Jeden z měšťanských domů na Tržním náměstí je však poněkud podvod. Na jeho fasádě najdete namalované okno – bez něj by byl asymetrický a nepříliš krásný. Kromě toho má i bez tohoto drobného podvodu problémy se symetrií, i když symetrie možná nebyla hlavním cílem dělníků. Doufám, že se vám podaří toto okno a tento městský dům najít. 😉
Během svátků se na vratislavském náměstí koná Vánoční trh (Jarmark Bożonarodzeniowy), který je známý po celém Polsku. Pokud máte rádi takové akce, možná vás zaujme také Svatojánský trh (Jarmark Świętojański), který se koná na přelomu května a června. Návštěva veletrhů je jedním z nejlepších nápadů, co dělat ve Vratislavi během přestávky od prohlídky standardních památek!
2. Staré Město ve Vratislavi
polsky: Stare Miasto we Wrocławiu
Vratislavské Staré Město je soustava ulic a uliček, které se kříží v pravých úhlech a v nichž pulzuje život historické části města. Při poznávání zajímavostí a památek této části města se po nich procházejte bez přesného plánu. Jednou z hlavních městských ulic je Świdnicka, která byla dříve hlavní nákupní ulicí Vratislavi.
Při hledání zajímavých míst, kde se najíst a kam na kafe, doporučuji procházku po ulicích Igielna a Więzienna. Podívejte se také na nabídku hospod v ulicích Nożownicza a Szewska. V ulici Więzienné se od 14. století nacházelo městské vězení. Dnes o tom připomíná zachovalá budova a trpaslík Więziennik připoutaný k mřížím. Na procházku po této části města si vyhraďte alespoň dvě hodiny.
Pokud se nacházíte v blízkosti ulice Odrzańské a činžáků Jeníčka a Mařenky, určitě odbočte do ulice Jatki s uměleckými galeriemi (třeba Galerie Pulse Art nebo Galerie Versus) a řemeslnickými dílnami. Objevil jsem ji až poté, co jsem několik let žil ve Vratislavi. Určitě zde najdete spoustu zajímavých fotografických motivů a uměleckých ateliérů, které zde prodávají svá díla.
3. Solné náměstí
polsky: Plac Solny
V jihozápadním rohu Tržního náměstí narazíte na Solné náměstí, pomocný trh Starého města. Náměstí bylo v minulosti místem obchodu, kde se kromě soli prodávala i řada dalšího zboží. Dnes zde najdete květinový trh, který se nikdy nezavírá a kde můžete koupit květiny pro svou drahou polovičku nebo milovanou osobu i uprostřed ponuré noci.
Charakteristickou budovou Solného náměstí je Stará Burza (Stara Giełda) – první sídlo vratislavské burzy a reprezentace místních obchodníků. Stará Burza je nyní kancelářskou budovou, kde se nacházejí realitní kanceláře a v podzemí – restaurace.
Intenzivní život náměstí se odehrává na povrchu, ale zajímavé je i podzemí – nachází se zde kryt pro 300 osob. Jeho část je v současné době uspořádána jako galerie Movie Gate, kde je k vidění spousta rekvizit mj. z natáčení hollywoodských filmů.
4. Hala století a Pavilon čtyř kopulí
polsky: Hala Stulecia i Pawilon Czterech Kopuł
Za ramenem řeky Odry zvaným Stará Odra najdete velké množství zajímavých památek a zajímavosti, které musíte vidět během výletu do Wroclawi. Mimo jiné – jednou z největších atrakcí Vratislavi a jedinou městskou památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO – Halu století. Budova a její zelené parkové okolí se nachází na ostrově na Odře zvaném Velký ostrov (Wielka Wyspa).
Krajině této části města dominuje Hala století, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Hala století byla postavena v letech 1911-1913 podle návrhu vratislavského architekta Maxe Berga. Stavba je železobetonová konstrukce, která měla v době své výstavby největší rozpětí na světě.
Mezi další stavby navržené Maxem Bergem patří vodní elektrárna vedle budovy Vratislavské univerzity, městské lázně v ulici Marie Curie-Skłodowské, dětská nemocnice v ulici Hoene-Wroński a kiosek v městském příkopu (dnes kavárna Cafe Berg).
Na terase Haly století se nachází Restauracja Tarasowa s výhledem na Pergolu a Multimediální fontánu. Pokud máte chuť na kávu nebo oběd ze sezónního menu založeného na lokálních, dolnoslezských pokrmech, určitě si v tomto místě zastavte. Šéfkuchařkou je Katarzyna Daniłowicz, vítězka 4. ročníku soutěže Top Chef Polsko.
Výstavba komplexu byla spojena s pořádáním výstavy ke stému výročí historických a hospodářských úspěchů Slezska. Akce se konala u příležitosti 100. výročí vydání provolání císaře Friedricha Viléma III., v němž vyzval k lidovému odporu proti Napoleonovi. Odtud pochází název „Hala století“, který byl za komunistické éry přejmenován na Halu lidovou (Hala Ludowa).
Kopule Haly století má průměr 67 metrů. V sále se nacházely také největší varhany na světě s až 1 706 píšťalami. Později byly částečně přenesené do katedrály sv. Jana Křtitele (i když se tam nevešly celé).
Po druhé světové válce se v Hale století konala významná událost pro Polsko – Výstava znovuzískaných území. Při této příležitosti byla před halou vztyčena 106 metrů vysoká ocelová špička (později zkrácená na 90 metrů). Každých několik desítek let se opravuje a při té příležitosti se pokládá na náměstí před Halou.
V sousedství Haly století se nachází Pavilon čtyř kopulí, který je součástí Národního muzea ve Vratislavi. Budova byla postavena na počátku 20. století. V roce 1948 se zde konala historická výstava v rámci Výstavy znovuzískaných území. V Pavilonu čtyř kopulí dnes sídlí Muzeum současného umění.
Podrobnosti o prohlídce Pavilonu čtyř kopulí najdete na webové stránce. Najdete zde také informace o stálých expozicích a aktuálních dočasných výstavách, které si můžete prohlédnout.
5. Vratislavská multimediální fontána a Pergola
polsky: Wrocławska Fontanna Multimedialna i Pergola
Vratislavská multimediální fontána je největší fontánou v Polsku a jednou z největších v Evropě – měří 115 x 108 metrů. Předvádí show díky 300 vodním tryskám, které díky synchronizaci s 800 světelnými zdroji, zvukem, projektory a ohnivými tryskami poskytují úžasné představení.
Výstavní sezóna Vratislavské multimediální fontány trvá přibližně 150 dní, obvykle do konce září nebo října. Představení začínají v celou hodinu. Program výstavy si můžete prohlédnout na webové stránce.
Vratislavská multimediální fontána byla postavena v roce 2009 a zatraktivnila tuto již tak velmi oblíbenou část města. Její nejbližším sousedem je Hala století a kašnu obklopuje Pergola porostlá rostlinami.
6. Japonská zahrada a Szczytnicki Park
polsky: Ogród Japoński i Park Szczytnicki
V Polsku najdete druhé Japonsko – ve Vratislavi, hned vedle Haly století. Japonská zahrada, která se zde objevila v souvislosti se stoletou výstavou, funguje již více než sto let. Místo bylo vytvořeno v souladu s japonskou tradicí a zahradním uměním. Dvě vodní kaskády vedou k jezírku obklopenému rostlinami naaranžovanými odborníky z města Nagoja. Přes jezírko se dostanete po dřevěném mostě, který je nejfotografovanější místo v zahradě.
Vstup do Japonské zahrady je zpoplatněn. Možnost profesionálního fotografování taky je splatná. Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce.
Obnovu zahrady v letech 1995-1997, kterou prováděli odborníci z Polska a Japonska, zastavila povodeň tisíciletí v roce 1997. Japonská zahrada byla tři týdny pod vodou. Teprve v roce 1999 se podařilo obnovit jeho původní slávu a japonská zahrada byla otevřena veřejnosti.
Pokud máte dostatek volného času, doporučuji také procházku alejemi rozlehlého Szczytnického parku, který sousedí s areálem Haly století. Je to jedno z nejoblíbenějších míst obyvatel Vratislavi, pokud jde o odpočinek v přírodě v centru města.
7. Tumský ostrov a Katedrála sv. Jana Křtitele
polsky: Ostrów Tumski, katedra św. Jana Chrzciciela
Cesta do Ostrówa Tumského vede přes Tumský most. Je charakteristickou atrakcí na mapě Vratislavi, protože most je již mnoho let symbolem lásky pro milence žijící ve městě. Proto se mu mezi obyvateli Vratislavi častěji říká „Most milenců“. Legenda vypraví, že zavěšení visacího zámku s iniciálami zaručuje štěstí a dlouhou lásku a klíč musí být vhozen do Odry. Po renovaci však z Tumského mostu zmizely všechny visací zámky.
Můžete si prohlédnout interiér katedrály sv. Jana Křtitele (včetně kaplí) a vystoupat na vyhlídku s panoramatickým výhledem na Tumský ostrov a centrum Vratislavi. Otevírací dobu a ceny vstupenek najdete na webové stránce.
Tumský ostrov je nejstarší historická část Vratislavi, jejíž budovy mají v současnosti převážně církevní charakter. Nejvýznamnější stavbou na Tumském ostróvě je katedrála sv. Jana Křtitele. Jedná se o první plně gotický kostel na polském území. Jeho dvě dvojité věže se tyčí do výšky 91 metrů a jsou nejvyššími kostelními věžemi v celém městě.
Osvětlení na Tumském ostróvě zajišťují plynové lampy, které se každý den a po celý rok ručně zapínají a vypínají. Naplánujte si procházku do na Tumském ostróvem v době, kdy se začíná stmívat. Budete mít možnost vidět městského strážce v černém plášti a buřince, který každý večer ručně rozsvítí až 102 lamp.
Hned vedle se nachází vratislavská Botanická zahrada (Ogród Botaniczny), kterou by měli navštívit všichni milovníci flóry (a fauny – vždyť krásné rostliny přitahují stejně zajímavé zvířata). Botanická zahrada ve Vratislavi občas pořádá zajímavé akce, například festival jógy s relaxačními koncerty, festival světel (Światłogród).
8. Racławická panoráma
polsky: Panorama Racławicka
Racławická panoráma, jeden z nejznámějších polských obrazů, má své vlastní muzeum přímo ve Vratislavi. Obraz je vystaven ve speciálně pro něj postavené rotundě, která se nachází v parku Juliusze Słowackého. Prohlídka Vratislavi nebude úplná bez návštěvy tohoto místa.
Racławická panoráma je umělecké dílo, jehož autory jsou Jan Styk a Wojciech Kossak. Obraz vznikl na konci 19. století jako připomínka 100. výročí bitvy u Racławic. Obrovský obraz je 15 metrů vysoký a až 114 metrů dlouhý.
Racławická panoráma byla původně vystavena ve Lvově a po druhé světové válce byla přesunuta do Vratislavi. Dlouhá léta nebyla přístupná veřejnosti, protože jeho téma (boj proti Rusům) se neslučovalo s tehdy propagovaným polsko-sovětským přátelstvím. Teprve v roce 1985 byla rotunda dokončena a k dispozici turistům.
9. Národní muzeum ve Vratislavi
polsky: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Hned vedle Racławické panoráma se nachází krásná budova Národního muzea ve Vratislavi, která je obrostlá břečťanem. Na břehu Odry stojí sochy „Ptáci“ od Małgorzaty Abakanowicz. Národní muzeum je obrovské muzeum umění s více než 200 000 exponáty.
Na webové stránce najdete podrobnosti o prohlídce Národního muzea – včetně cen vstupenek a otevírací doby. Najdete zde také aktuální nabídku dočasných výstav.
Velká část z nich pochází ze Lvova a z bývalého německého muzea. Ve sbírce Národního muzea se nacházejí některá vyobrazení polských králů a knížat z knihy Jana Matejky „Poczet królów i książąt polskich“.
10. Zoologická zahrada s Afrykarium
polsky: Ogród Zoologiczny – Zoo Wrocław z Afrykarium
Když už budete v blízkosti Haly století a Pergoly, a zajímá vás, co můžete ve Vratislavi navštívit se svými dětmi, vyberte si vratislavskou zoologickou zahradu. Vratislavská zoo se pyšní Afrykáriem a Oceanárium – největším polským oceanáriem, které je zároveň jediným zařízením svého druhu na světě věnovaným zvířatům a rostlinstvu pouze jednoho kontinentu.
Ceny vstupenek do Zoologické zahrady, otevírací dobu a podrobnosti o prohlídce najdete na webové stránce. Nejpohodlnější je koupit si vstupenky do ZOO online. Vyhnete se tak frontám u pokladen, které mohou být nepříjemné zejména o víkendech.
Vratislavskou zoo denně navštěvují davy turistů, mimo jiné i proto, aby si prohlédli nejcharakterističtější místo Oceanária – tunel vedoucí skrz obrovské akvárium. V oběhu Oceanária je až 15 milionů litrů vody. Kromě Oceanária je vratislavská zoo domovem více než 1 000 druhů zvířat, z nichž některé patří mezi ohrožené druhy.
Pokud se chystáte navštívit vratislavskou zoo o víkendu, připravte se na davy návštěvníků. Pokud si to můžete dovolit, mnohem lepší je přijet sem uprostřed týdne.
11. Národní hudební fórum
polsky: Narodowe Forum Muzyki
V centru Vratislavi si nelze nevšimnout velké měděné budovy, která dominuje betonovému náměstí Svobody. Červenozlatá budova je Národní hudební fórum, komplex koncertních sálů, jejichž akustiku Polsku prý závidí celý svět.
Aktuální nabídku koncertů Národního hudebního fóra ve Vratislavi si můžete prohlédnout na webové stránce. Pokud hledate maximální audiofilských zážitků, kupte si vstupenky na koncert, který se koná v hlavním sále.
Před každým představením je hlavní koncertní sál, který pojme až 1 804 diváků, individuálně akusticky přizpůsoben typu akce. Podhledy a akustické komory, které obklopují hlediště, se odpovídajícím způsobem upravují (posunují se dovnitř nebo ven a snižují se nebo zvyšují), aby se zvolila ideální délka zvukové vlny.
Národní hudební fórum je ve Vratislavi neobvyklou atrakcí, kterou stojí za to vidět nejen zvenčí. Především se vyplatí účastnit se akcí, které se zde pořádají. Neuvěřitelný zážitek poskytují mj. varhany se 4700 píšťalami, které dokáží zahrát zvuky v neuvěřitelném rozsahu – od sotva slyšitelných 16 Hz až po silných 18 000 Hz.
V sousedství Národního hudebního fóra se nachází zajímavé, i když nenápadné Divadelní muzeum Henryka Tomaszewského (Muzeum Teatru). Výstava vypráví o úspěších umělců z vratislavských divadel. V muzeu si také budete moci zdokonalit své herecké dovednosti, mj. nácvikem dikce.
Pokud si chcete poslechnout živou hudbu, povinně si wyberte Národní hudební fórum. Akusticky patří k nejlepším institucím svého druhu v celé Evropě. Během pobytu ve Vratislavi si zkuste koupit vstupenku na některou z události pořádaných v NFM.
12. Čtvrť čtyř náboženství
polsky: Dzielnica Czterech Wyznań
V oblasti ulic Sv. Antonína a Włodkowica se nachází Čtvrť čtyř náboženství, známá také jako Čtvrť vzájemné úcty. Toto místo je definicí vratislavské rozmanitosti a široké tolerance. Vaše prohlídka Vratislavi bude mnohem zajímavější a úplnější, pokud si prohlédnete tento půvabný a významný kout města. V těsné blízkosti najdete:
- katolický kostel sv. Antonína z Padovy (kościół św. Antoniego z Padwy),
- pravoslavný kostel narození sv. Matky Boží (sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy),
- luteránskou církev Prozřetelnosti Boží (kościół Opatrzności Bożej),
- synagogu U Bílého čápa (synagoga pod Białym Bocianem).
Všechny kostely je možné navštívit. Zajímavé místo Čtvrti čtyř vyznání je zejména synagoga U bílého čápa, která návštěvníkům nabízí bohatý kulturní program. Kromě posvátného charakteru této části města, najdete tady ulice s hospůdkami a restauracemi.
Wyznań Čtvrť čtyř náboženství se nachází v prostoru mezi ulicemi Kazimierza Wielkiego, Włodkowica a Sv. Antonína. Vstup do čtvrti označuje socha Křišťálová planeta (Kryształowa Planeta).
13. Sladový Ostrov, Písek Ostrov, Tamka Ostrov
polsky: Wyspa Słodowa, Wyspa Piasek, Wyspa Tamka
Po návštěvě Vratislavské univerzity je dobré vydat se na sever a přejít přes Univerzitní most. Za vámi se s každým dalším krokem objevuje stále hezčí pohled, v němž se na hladině Odry odráží budova univerzity. Žlutý Sladový most (Kładka Słodowa) vás dovede na Sladový ostrov.
Společenský život na ostrově je živý po celý rok, ale nejzajímavější je na jaře a v létě. Pro obyvatele Vratislavi je věta „jdeme na ostrov“ jednoznačná a znamená setkání přímo na Sladovým ostrově. Jižní strana ostrova je zastavěna bárkami-restauracemi, kde si můžete najíst nebo dát si pivo s výhledem na Odru a ostrovy.
Na Sladovým ostrově není zakázáno pít alkohol, co platí na jiných veřejných místech. Zde lze konzumovat alkohol, který nebyl zakoupen v okolních restauracích. Stejně jako všude jinde je však třeba dbát na životní prostředí a uklidit po sobě. V teplých dnech je Sladový ostrov plný lidí – studentů i turistů, kteří si odpočinou od prohlídky Vratislavi.
Nejlépe je opustit ostrov po Pískovým mostě (Kładka Piaskowa) a projít kolem zvláštní sochy Nave (Nawa) po pravé straně, která stojí na malém Daliowým ostrově. Procházku si můžete prodloužit a vydat se na bulvár Xawerého Dunikowského. Je to nejlepší nápad, pokud hledáte místo pro večerní procházku s výhledem na Tumský ostrov. Bulvár spojuje Národní muzeum (Muzeum Narodowe) a Tržnice (Hala Targowa).
14. Tržnice
polsky: Hala Targowa
Až budete na ostrově Písek, doporučuji projít se po bulváru Piotra Włostowice. Při procházce po této cestě se vám naskytne krásný výhled na Tumský ostrov. Růžový Piaskův most (Most Piaskowy) odděluje ostrov Písek od tržnice – historické budovy, která je stále místem tradičního obchodu se zajímavým zbožím.
Tržní hala byla postavena v roce 1908 v novogotickém stylu. Jedná se o zajímavou kombinaci stylů – novogotické fasády a modernistického interiéru, který je pro obchodníky příjemný. Funguje neustále od svého založení. Dnes si zde můžete koupit čerstvé ovoce a zeleninu, olivy, desítky druhů sýrů, a dokonce i yerba maté a čerstvě praženou zrnkovou kávu.
15. Vyhlídkové body ve Starém Městě
Během výletu do Vratislavi doporučuji, abyste si udělali čas a prohlédli si Staré město také shora. Hned vedle náměstí najdete dva chrámy s vyhlídkovými terasami. Jedná se o dvě z celkem pěti oficiálních vyhlídek ve Vratislavi.
Bazilika sv. Alžběty Uherské
polsky: Bazylika mniejsza św. Elżbiety Węgierskiej
Důležitý bod Starého Města je Bazilika svaté Alžběty Uherské, jejíž věž dosahuje výšky 90 metrů. Poblíž jeho vrcholu se nachází vyhlídka, na kterou se dostanete po úzkém a točitém schodišti. Po katastrofálním požáru v roce 1976 přišel kostel o velkou část dřevěného vybavení a obrovské varhany, které se podařilo v roce 2022 obnovit.
Rozhledna je otevřena pouze v letní sezóně, s výjimkou dnů s prudkým deštěm a silným větrem. Nahoru se dostanete pouze po schodech, a proto budova bohužel není vhodná pro handicapované návštěvníky. Vstupné je zpoplatněno – vstupenky si můžete zakoupit v pokladně přímo u vstupu na vyhlídku.
Kostel sv. Máří Magdalény – Můstek kajícníků
polsky: Katedra św. Marii Magdaleny – Mostek Pokutnic
Na protější straně náměstí stojí bývalá protestantská katedrála sv. Máří Magdalény, která dnes patří polské katolické církvi. Jeho dvě věže spojuje ve výšce 45 metrů slavný Most kajícníků, známý také jako Most čarodějnic. Je to jedna z nejpopulárnějších vyhlídek ve Vratislavi.
Na Můstek kajícníků můžete vystoupit každý den po celý rok. Přístup na vrchol je možný pouze po schodech. Aktuální ceny vstupenek najdete na webové stránce.
Na konci 19. století se oslava 90. narozenin císaře Viléma I. rozjela tak divoce, že jedna z věží shořela od ohňostroje. Nakonec však byla přestavěna. Můstek kajícníků, spojující obě věže, umožňuje návštěvníkům obdivovat vratislavské Tržní náměstí a Staré město z neobvyklé perspektivy.
K Můstku kajícníků se váží dvě legendy. Podle první se po setmění most zaplní kajícími dušemi lidí, kteří během cesty zemřeli ve městě. Druhá říká, že most v noci obývají duše marnivých dívek, které strávily život hraním her.
16. Vratislavská Univerzita – Matematická věž a Leopoldova aula
polsky: Uniwersytet Wrocławski – Wieża Matematyczna i Aula Leopoldina
Vydejte se na sever ulicí Szewské, na chvíli zajděte do zahrady Ossolineum a pak dojděte na Univerzitní náměstí. Pokud před sebou uvidíte kašnu s nahým šermířem, jste na správném místě. Kašna stojí hned vedle hlavní budovy Vratislavské univerzity, která pochází z roku 1739. Interiéry budovy skrývají reprezentační prostory univerzity.
Rozhodně nejpůsobivější je Leopoldova aula, kterou zdobí fresky z 18. století. Studenti mají tu čest využívat tento sál při významných ceremoniálech, jako je imatrikulace. Prohlédněte si také Oratorium Marianum (Hudební oratoř), kde koncertovali Paganini a Ferenc Liszt. Tato místnost byla během válečného zmatku značně poničena a nikdy se nevrátila do původní podoby.
Vstup do Matematické věže je možný v rámci návštěvy Muzea Vratislavské univerzity (Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego). Dále si prohlédnete Leopoldovou aulu, Oratorium Marianum, Matematickou věž a muzejní expozici. Otevírací dobu muzea a ceny vstupenek najdete na webové stránce.
Další vyhlídkový bod, který poskytuje trochu jiný pohled na město, je Matematická věž, která se tyčí na střeše budovy Vratislavské univerzity. Plány na stavbu počítaly s výstavbou dalších dvou věží vedle ní, ale války a finanční problémy v 18. století tyto plány zkazili. Věž původně sloužila jako astronomická a meteorologická observatoř, ale dnes je pouze turistickou atrakcí, která se nevyužívá k vědeckým účelům.
17. Městský vodní příkop a Partyzánský Kopec
polsky: Fosa Miejska, Wzgórze Partyzantów
Vratislav nabízí turistům možnost prohlédnout si velký kus městského vodního příkopu, který má město již od 13. století. Současnou podobu příkopu ovlivnil Napoleonův bratr Jeroným Bonaparte, který po dobytí Vratislavi v roce 1807 nařídil zbourat městské opevnění a předat prostor měšťanům.
Procházka po celé délce ulice Podwale vám umožní vidět většinu pozůstatků městského vodního příkopu, nad nímž se táhne Staroměstská promenáda (Promenada Staromiejska). Cestou budete míjet lavičky s výhledem na příkop, které se v teplých dnech zaplní odpočívajícími kočárky. Hlavní zajímavosti, které tady najdete jsou:
- Partyzánský kopec (Wzgórze Partyzantów),
- Vratislavské loutkové divadlo a Koperníkův park (Wrocławski Teatr Lalek i Park Kopernika),
- Národní hudební fórum a Královský palác (Narodowe Forum Muzyki i Pałac Królewski),
- budovy soudů a státního zastupitelství.
Více o budovách a zajímavostech v Městském příkopu jsem psal v článku o neobvyklých zajímavostech ve Vratislavi, který podle mě stojí za přečtení při plánování výletu. Bude vhodným doplňkem tohoto textu a umožní vám komplexně naplánovat jednodenní, víkendový nebo delší pobyt ve Vratislavi.
Městský vodní příkop nepatří mezi zajímavosti, které musíte absolutně navštívit během výletu do Vratislavi (zejména pokud nemáte moc času). Cestou na další místa ji však budete míjet, a proto stojí za to si zde naplánovat trasu.
18. Královský palác
polsky: Pałac Królewski
Pro případ, že by vám během návštěvy Vratislavi došly zajímavé památky a místa, které byste měli vidět, ve městě je také Královský palác. Můžete se setkat i s jinými názvy této budovy – Spätgenův palác nebo Zámek pruských králů. V roce 1750 totiž budovu zakoupil pruský král Fridrich II. Veliký.
Než se vydáte do Muzea medailérského umění, podívejte se na webovou stránku muzea, kde najdete podrobnosti o prohlídce – ceny vstupenek a otevírací dobu. Do muzea se dostanete, když vystoupíte z tramvaje na zastávce Zamkowa.
V Královském paláci se nachází jediné muzeum v Polsku věnované medailím a vyznamenáním – Muzeum medailérského umění (Muzeum Sztuki Medalierskiej). Sbírka obsahuje například nejstarší policejní odznak v Polsku z roku 1540 a je v ní až 50 000 exponátů. Stálé expozice v Historickém muzeu vyprávějí o tisícileté historii Vratislavi. Můžete se také podívat na komplex královských apartmánů neboli královských komnat.
19. Vratislav hlavní nádraží
polsky: Dworzec kolejowy Wrocław Główny
Vratislavské hlavní nádraží plní nejen dopravní funkci, ale je také turistickou atrakcí. Můžete obohatit výlet do Vratislavi tím, že přijdete sem a pokud se rozhodnete přijet vlakem, můžete zde i začít prohlídku města. Budova byla postavena v roce 1857 podle návrhu královského architekta Hornoslezské železnice – Wilhelma Grapowa.
Po letech zanedbávání, kdy byl interiér stanice v hrozném stavu, prošel v letech 2010-2012 rozsáhlou rekonstrukcí. Od té doby se návštěva tohoto komplexu stala pro mnoho turistů při návštěvě Vratislavi povinností. Rekonstrukce byla provedena s vysokým stupněm restaurátorského řemesla – podívejte se na stropy v obchodech a restauracích na nádraží. Použijte eskalátor u pokladen a navštivte také horní patro stanice – městskou knihovnu.
Původně vlaky projížděly přímo středem dnešní nádražní haly. Pódium naproti pokladnám je pozůstatkem tehdejšího nástupiště. Rekonstrukce v letech 1899-1904 vedla k výstavbě nástupištní haly, kterou cestující a vlaky využívají dodnes.
Za druhé světové války zde totiž byly postaveny kryty, které byly během modernizace stanice v roce 2012 zbourány a nahrazeny podzemním parkovištěm. Jejich vyřazení z provozu odstřelem bylo svého času atrakcí, která přitahovala mnoho diváků. Další městské legendy se navzdory výzkumu a vrtům nepodařilo potvrdit.
20. Barevné dvorky ve čtvrti Nadodrze
polsky: Kolorowe Podwórka na Nadodrzu
Před několika lety byla vratislavská čtvrť Nadodrze spíše zanedbanou oblastí, která nedokázala přitáhnout pozornost turistů. Díky práci místních aktivistů a zajímavým iniciativám se Nadodrze pomalu stává módní a atraktivní část města.
Jednou z nejznámějších atrakcí Nadodrze jsou Barevné dvorky, které vznikly na Rooseveltově ulici díky spolupráci místních obyvatel a umělců. Stěny několika sousedních budov na nádvoří byly vyzdobeny barevnými malbami, které turisté rychle ocenili.
Návštěvu Barevných dvorů můžete spojit s procházkou po Pruské ulici, kde najdete secesní činžovní dům s krásně zdobenou fasádou a Tołpův park a vratislavské Bradavice, tedy Fakultou architektury Vratislavské technické univerzity.
21. Vratislavská opera a ulice Świdnicka
polsky: Opera Wrocławska i ulica Świdnicka
Ulice Świdnicka bývala nejdůležitější nákupní ulicí ve Vratislavi – vedla z nádražní čtvrti na Tržní náměstí. Nachází se zde nádherná budova Vratislavské opery. Po druhé světové válce opera obnovila svou činnost uvedením Moniuszkovy „Halky“, která měla příznačný vlastenecký význam.
Vstupenky na představení Vratislavské opery si můžete zakoupit na webové stránce. Návštěva tohoto místa může být skvělým zakončením aktivního dne ve Vratislavi. Doporučuji vám ji také proto, že hlavní sál Vratislavské opery je velmi působivý.
Pro budovu je charakteristická šestiřadá kolonáda a místnost s jevištěm a hledištěm, kde se konají představení. Diváci mají k dispozici místa k sezení v přízemí a na třech úrovních krásně zdobených balkonů.
Nedaleko opery se nachází socha Boleslava Chrobrého. Když budete pokračovat na jih, minete po levé straně obchodní dům Renoma z roku 1930, architektonicky nejkrásnější nákupní centrum ve Vratislavi.
Na ulici Świdnicka stojí hotel Monopol, který byl otevřen v roce 1892 jako nejluxusnější hotel ve Wroclawi. Z balkonu nad hlavním vchodem do hotelu zpíval v roce 1958 Jan Kiepura pro shromážděné fanoušky. Původně zde však žádný balkon nebyl. Byl postaven v roce 1937, aby vytvořil důstojné místo pro plánovaný projev říšského kancléře Adolfa Hitlera.
Hotel Monopol je dodnes jednou z nejznámějších budov ve městě. V roce 2012 hostil fotbalisty hrající EURO 2012 a v minulosti v něm pobývali například Pablo Picasso, Marlene Dietrichová, Stanisław Tym. Ve výšce hotelu Monopol věnujte pozornost povrchu ulice. Červené dlažební kostky tvoří obrys základů Świdnické brány, zbořené na počátku 19. století.
22. Vratislavští Trpaslíci
polsky: Wrocławskie Krasnale
Během výletu do Vratislavi jste jistě narazili na desítky malých soch, které znázorňují různá vtělení trpaslíků. Vratislavští trpaslíci jsou jednou z nejznámějších zajímavosti hlavního města Dolního Slezska a jejich hledání může trvat celé dny. 😉
Na vratislavském veřejném prostranství jsou rozmístěny již více než 15 let. Jsou pozoruhodnou turistickou atrakcí, ale jejich původ je v činnosti protikomunistického hnutí v 80. letech a hnutí „Oranžové alternativy“.
Odkud se vratislavští trpaslíci vzali? Komunistické úřady malovaly protisocialistické nápisy. Často se pak na znamení protestu zdobily postavou trpaslíka, aby zesměšnily vládnoucí a pokojně se postavily nedemokratické vládě. První taková kresba byla provedena v noci z 30. na 31. srpna 1982 na transformátoru ve čtvrti a do konce roku 1983 jich vzniklo více než 1000.
Největší popularity dosáhli 1. června 1988, kdy ulicemi Vratislavi pochodovalo od 10 000 až 20 000 účastníků „Trpasličí revoluce“. Každý z nich měl na hlavě trpasličí klobouk. V 2001 roce socha Papa Krasnal byla umístěna na křižovatce ulic Świdnicka a Kazimierza Wielkého.
Je Papa Krasnal boule na ulici? Oranžová alternativa pomníkem Papy Krasnala opět prokázala svůj odpor k autoritám. Památka nebyla oficiálně nahlášena městským úřadům – byla nahlášena jako boule na ulici.
Od roku 2005 jsou v různých částech města umístěny přibližně 30 cm vysoké pomníky trpaslíků. Trpaslíci se ve Vratislavi stali turistickou atrakcí a můžete navštívit město po jejich stopách.
Při procházce po Vratislavi se dobře rozhlédněte – během celodenního výletu byste jich měli najít alespoň 20-30. Můj oblíbený Świetlik jezdí připojený k tramvaji Protram 205WrAs s bočním číslem 2703.
23. Sky Tower
Sky Tower je nejvyšší budovou ve Vratislavi. Byla postaven v roce 2012 na místě předchozí nejvyšší budovy ve městě. Budova měla původně dosahovat výšky 258 metrů se špičkou (střecha ve výšce 221 metrů). Hospodářská krize zastavila stavbu na šest měsíců a projekt mrakodrapu byl změněn, čímž se snížila jeho konečná výška.
Je tvar Sky Tower skutečně sprostý? Je rozhodně… zvláštní. Kromě více než 200 metrů vysoké věže se zde nachází budova B1, která trochu připomíná vějíř. Pokud však vyfotíme věž a vějíř z dálky a pak je otočíme o 90 stupňů, naše oči odhalí….. falus. Alespoň to tvrdí odpůrci výstavby tohoto mrakodrapu.
Vratislavský mrakodrap měří 206 metrů (počítáno po střechu) nebo 215 metrů (počítáno po nejvyšší bod budovy). Ve výšce více než 200 metrů se nachází vyhlídková terasa přístupná veřejnosti. Do 49. patra mrakodrapu vás vyveze rychlý výtah. Návštěvníci vyhlídkové terasy by měli využít samostatný vchod do budovy, který se nachází na ulici Gwiaździsté.
Vstupenky na vyhlídku Sky Tower koupite v pokladně v přízemí mrakodrapu. Můžete si je také koupit online s jistotou, že se na místo dostanete v určitý čas.
Výstavba mrakodrapu rozdělila obyvatele Vratislavi. Budově je vytýkáno, že nezapadá do nízké architektury města – další nejvyšší obytnou budovou je studentská kolej Kredka, která je více než dvakrát nižší (85 metrů).
24. Centrum Historii Zajezdnia
Centrum Historii Zajezdnia bylo vybudováno v budově bývalého autobusového depa na ulici Grabiszyńské. Od roku 2016, kdy bylo po rekonstrukci a úpravách budovy otevřeno, patří k nejoblíbenějším muzeím ve Vratislavi.
Výstava vypráví o historii Vratislavi – především z let 1945 až 2016, a to v rámci stálé expozice „Vratislav 1945-2016“. Návštěva tohoto místa je velmi poučná. V Centrum Historii Zajezdnia projdete historií poválečné Vratislavi – od nejistých časů těsně po druhé světové válce, přes léta Polské lidové republiky a boj Solidarity v srpnu 1980 až po současnou Vratislav.
Otevírací dobu, ceny vstupenek a podrobnosti o prohlídce najdete na webové stránce. Snadno se sem dostanete tramvají – která vystupte na zastávce „Bzowa (Centrum Zajezdnia)“.
Sbírka muzea obsahuje také množství městských artefaktů – historické fotografie, památky z dob minulého režimu a řadu tabulí se starými názvy vratislavských ulic. Díky dočasným výstavám můžete toto místo navštěvovat pravidelně a nikdy se nebudete nudit.
25. Starý židovský hřbitov – Muzeum hřbitovního umění
polsky: Stary Cmentarz Żydowski – Muzeum Sztuki Cmentarnej
Starý židovský hřbitov je pohřebištěm a uměleckou galerií pod širým nebem. V letech 1856 až 1942 zde vznikl rozsáhlý komplex náhrobních soch a hřbitovní architektury, který představuje několik stavebních stylů tohoto typu. Dnes je možné toto místo navštívit díky činnosti Muzea hřbitovního umění, které je pobočkou Městského muzea ve Vratislavi.
Podrobnosti o prohlídce Muzea hřbitovního umění najdete na webové stránce. Hřbitov se nachází na ulici Ślężna 37/39. Vystupte z tramvaje na zastávce „Uniwersytet Ekonomiczny“.
Na vratislavském hřbitově leží mnoho významných občanů města židovského původu – lékařů, umělců, vědců. Vzhledem k židovským tradicím, podle nichž se zemřelí pohřbívali nejpozději druhý den po smrti, patří některé náhrobky návštěvníkům města, kteří ve Vratislavi náhle zemřeli. Jsou zde pohřbeni Židé až z Bostonu, marockého Tangeru a mnoha měst současného západního Německa.
Za pozornost stojí symbolika na některých náhrobcích. Motiv zlomeného stromu nebo květiny znamená, že osoba zemřela náhle a nečekaně. Kniha symbolizuje pohřeb rabína a ruce kněze jsou znamením, že dotyčný sloužil v chrámu. Na ploše téměř 5 hektarů najdete více než 12 000 náhrobků.
26. Hydropolis – centrum znalostí o vodě
polsky: Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie
Vratislav se může pochlubit atrakcí, která je jedinečná v celém Polsku. Hydropolis, který se nachází nedaleko Grunwaldského mostu. Je jediným centrem znalostí o vodě v Polsku a umožňuje návštěvníkům lépe pochopit význam vody v našem každodenním životě. Hned vedle Hydropolisu se nachází vratislavská lanovka Polinka.
Ceny vstupenek, otevírací dobu a podrobnosti o prohlídce najdete na webové stránce. Nejpohodlnější bude koupit si vstupenky online a vstoupit do Hydropolisu bez čekání ve frontě.
Jednou z nejzajímavějších atrakcí Hydropolisu je vodní tiskárna u vchodu do budovy muzea. Výstava v Hydropolis je věnována vodě v globálním pohledu – jejímu významu pro život na Zemi, fungování moří a oceánů, životu ve vodě a také vodnímu inženýrství. Koneckonců se jedná o centrum znalostí o vodě, takže se tématu dotýká z různých úhlů pohledu.
Výstava vysvětluje, jakými kroky musí voda projít, aby se dostala do kohoutků obyvatel města a ukazuje, jak se toto odvětví techniky vyvíjelo v průběhu staletí. Během návštěvy Hydropolisu uvidíte také desetiminutový film.
27. Grundwaldský Most a sídliště Manhattan
polsky: Most Grunwaldzki, osiedle „Manhattan“
Výrazným symbolem Vratislavi je modrý Grunwaldský most, který se klene nad řekou Odrou. Nýtovaná konstrukce byla postavena v roce 1910 jako Císařský most (Kaiserbrücke). Je výrazným bodem v krajině města a během výletu do Vratislavi ho rozhodně musíte vidět.
Navzdory pohnuté historii této části města na konci druhé světové války (bylo zde polní letiště sloužící zuřivě se bránícímu Festung Breslau) Grunwaldský most se zachoval. Po válce most potřeboval nákladné opravy, které byly úspěšně provedeny. Při procházce po Grunwaldském mostě se vám naskytne krásný výhled na Tumský ostrov, majestátní budovu Vojvodského úřadu (Urząd Wojewódzki) a lanovku Polinka vedoucí přes Odru.
Výrazným rysem této části Vratislavi je takzvaný Manhattan. Jedná se o sídliště postavené v letech 1970-1978 podle návrhu mé oblíbené modernistické architektky Jadwigy Grabowské-Hawrylak.
Kosmicky vyhlížející bloky měly do Vratislavi přinést trochu středomořského klimatu. Rostliny visící z fasády, zaoblené okenní otvory, bílý beton a visuté zahrady s vyhlídkovou terasou na střeše každého bloku – tak Grabowska-Hawrylak navrhla Manhattan. Zaoblená okna nebylo možné dodat a nápadný bílý beton byl nahrazen matnou šedí. Zahrady, které měly symbolizovat jednotu stavby s přírodou, se také nikdy nerealizovaly.
Manhattan se dočkal renovace fasády a bílé barvy, která se poněkud přiblížila záměrům architektky. Během procházky po Grunwaldském mostě si prohlédněte šest 55 metrů vysokých obytných domů, které jsou pro mě jednou z nejdůležitějších neobvyklých zajímavosti Vratislavi.
28. Památník anonymního přechodu
polsky: Pomnik Anonimowego Przechodnia
Na křižovatce ulic Piłsudského a Świdnické se nachází můj oblíbený vratislavský památník. Je neočividný a ponechává široký prostor pro interpretaci. Byl opakovaně uznán za jednu z nejzajímavějších památek na světě. Hned vedle se nachází obrovská budova Hudební divadlo Capitol (Teatr Muzyczny Capitol) – doporučuji podívat se na repertoár 😉
Pomník anonymního přechodu je instalace, která zabírá dvě strany chodníku na ulici Świdnické. Sedm bronzových soch sestupuje pod úroveň ulice (jako metafora sestupu do podzemí), aby se na druhé straně vynořilo zpět na povrch. Pomník byl odhalen v noci z 12. na 13. prosince 2005. Ve stejnou noc před 24 lety zavedla Státní rada v celém Polsku stanné právo.
29. Budovy „Mezonetowiec“ a „Trzonolinowiec“
Mezonetowiec je budova z roku 1960 stojící na ulici Kołłątaja 9-12, kterou navrhla modernistická architektka Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Zvenku vypadá jako obyčejný panelák, výjimečný je však její interiér.
Mezonetowiec se skládá z 56 dvoupodlažních bytů (tzv. mezonetů). Ve spodním patře se nachází obývací pokoj a kuchyň, v horním patře je ložnice a toaleta. Budova byla prvním obytným blokem s dvoupodlažními byty v Polsku. Každý byt má venkovní lodžii s malým balkonem v každém horním patře. Byty v nejvyšším patře jsou jednopodlažní, ale část střechy je upravena jako terasa.
Již výstavba budovy byla atrakcí – začínala nejvyšším patrem a končila nejnižším. Srdcem budovy Trzonolinowiec je železobetonové jádro umístěné ve středu budovy. Na této konstrukci byly upevněny čtvercové stropy postupných pater, zavěšené na 12 ocelových lanech. Stavba postupných pater probíhala z prefabrikovaných prvků mimo staveniště, a když byly hotové, byly zvednuty na místo a upevněny.
Budova byla otevřena v roce 1967 a poté v roce 1974 přestavěna, čímž ztratila svůj jedinečný charakter. Konstrukce byla ztužena obložením lan betonem a podepřením přízemí ocelovými sloupy. To bylo zdůvodněno zprávami, že se konstrukce se houpá v silném větru. Budova se stala ve městě legendou. V roce 1967 získal titul Dům roku. Mezi rezidenty Trzonolinowce, kterému obyvatelé Vratislavi říkali „Dům na kuří nožce“, byli i známí polští herci.
30. Sídliště WuWa
polsky: Osiedle mieszkaniowe WuWa
Sídliště WuWa bylo postaveno ve Vratislavi v roce 1929 jako jeden ze šesti experimentálních architektonických projektů v různých evropských městech. WuWa je architektonická výstava a zároveň sociální experiment.
Budovy, které osídlili umělci a inženýři, měly být místem pro testování nových stavebních metod (např. rychlá výstavba prefabrikovaných budov) a novým způsobem uspořádání prostoru bytů, společných prostor a okolí budov. Prohlídku sídliště WuWa začněte v oblasti tramvajové zastávky „Tramwajowa“. Hned vedle se nachází kavárna WuWa Cafe – vhodné místo, pokud si chcete dát dobrou kávu.
Ubytování Vratislav – kde se ubytovat? Nejlepší místa
Čím blíže hlavnímu nádraží nebo náměstí se ubytujete, tím méně času strávíte dojížděním do centra města. Někdy se vyplatí připlatit si za ubytování na dobrém místě a mít hodiny navíc na prohlídku města.
Doprava – MHD ve Vratislavi
Ve Vratislavi funguje efektivní síť městské autobusové a tramvajové dopravy. Pokud plánujete cestovat městskou hromadnou dopravou, je dobré si pořídit celodenní jízdenku nebo jízdenku platnou 48 hodin. Ceny ostatních typů jízdenek si můžete ověřit na webové stránce Vratislavi.
Jízdní řády vratislavských tramvají a autobusů si můžete prohlédnout na strance jakdojade.pl
Jízdenky zakoupené ve vozidle (tramvaj, autobus) se platí pouze kartou a jízdenka se netiskne. Při kontrole je nutné předložit platební kartu. Revizor zkontroluje, zda je na něm vaše jízdenka zakódovaná (nebojte se – je to bezpečné).
Restaurace a kavárny – kde se najíst ve Vratislavi?
Vratislav je plný módních restaurací a kaváren, tak bylo to těžké vybrat pro vás několik nejzajímavějších míst. Jako kritérium jsem použil své vlastní pocity – níže uvedený seznam je tedy kompilací mých oblíbených restaurací a kaváren ve Wroclawi.
Seznam restaurací v centru Vratislavi, kde se můžete dobře najíst:
- Woosabi – moderní restaurace s asijskými pokrmy v útulném a elegantním interiéru v samém centru Vratislavi,
- Campo Modern Grill – údajně nejlepší argentinské steaky ve Vratislavi v restauraci v hotelu OVO patřícímu do skupiny Hilton,
- Pepik PUB – restaurace s tradičními českými pokrmy a ideální místo, pokud máte chuť na smažený sýr nebo české pivo,
- Małe Co Nieco – malé bistro nedaleko hlavního nádraží. Naprosto pozitivní překvapení – obrovské porce, chutné jídlo se saláty plnými čerstvé zeleniny, nízké ceny. V tomto podniku si často objednávám. Jedinou nevýhodou je, že v bistru není mnoho místa – pouze 3 stoly.
- U Gruzina – moje oblíbená restaurace s klasickou gruzínskou kuchyní, která má ve Vratislavi několik poboček, ale ta u hlavního nádraží (na ulici Bogusławskiego) mi připadá nejlepší.
Pokud byste se rádi usadili na příjemném místě a dali si dobrou kávu, vratislavská kavárenská aréna vám má co nabídnout.
Zde je seznam kaváren, které stojí za to ve Vratislavi navštívit:
- ETNO Cafe – několik míst na mapě Vratislavi, mimo jiné na ulici Piłsudského vedle hlavního nádraží, na ulici Suché a ve vratislavském Okrąglaku,
- Słodki Chłopak – malá útulná kavárna ve vratislavské čtvrti Nadodrze plná rostlin a atmosféry,
- Gniazdo – kavárna hned vedle vratislavské opery, kde se kromě skvělé kávy podávají také výborné snídaně,
- Parrot Cafe – má ve Vratislavi dvě pobočky, ale mně se víc líbí ta u Dominikańského náměstí. Občas se tam objeví majitel kavárny s papoušky a hraje klavír – úžasná atmosféra.
Každý měsíc se ve Vratislavi otevírají nová a zajímavá místa, takže si užijete spoustu zábavy. Přeji vám úspěšné kulinářské a kávové objevy.
Kam se podívat a co dělat zdarma ve Vratislavi?
Pokud máte na cestu omezený rozpočet (to se stává každému) a hledáte nápady, co dělat ve Vratislavi zdarma, mám pro vás několik tipů. Vyberte si z nich něco pro sebe a prozkoumejte bezplatné turistické atrakce:
- projděte se po Tržním náměstí a Starém městě – nemusíte navštěvovat muzea a vyhlídky, abyste objevili zajímavá zákoutí Starého města. Projděte se po Tržním náměstí, podívejte se na Solné náměstí a pak prozkoumejte menší uličky,
- procházka k Hale století – vyjděte z Tržního náměstí a projděte kolem Racławického panoramatu a Národního muzea k symbolu Vratislavi – Grunwaldskému mostu. Pokračujte kolem sídliště Manhattan k mostu Zwierzynieckému a nakonec k Hale století, Pergole a Multimediální fontáně a tak prohlédněte si velkou část Vratislavi,
- prozkoumejte alternativní čtvrť Nadodrze – kromě Barevných dvorků nabízí Nadodrze desítky krásných činžovních domů a atmosféru staré, ale dynamicky se rozvíjející čtvrti. Do Nadodrze se dostanete pěšky ze Starého Města po mostě Uniwersyteckým, kolem budovy Vratislavské univerzity a Sladového ostrova,
- dobře poznejte oblast městského příkopu – procházku začněte na náměstí Jana Pavla II. Při procházce po Staroměstské promenádě navštivte oblast zachovalého vratislavského městského příkopu. Bez placení vstupenek si prohlédnete krásné budovy na ulici Podwale, navštívíte Národní hudební fórum a později se dostanete do Vratislavské opery a Vratislavského loutkového divadla. Na samém konci si můžete odpočinout na Partyzánským kopci.
Vratislav je jedno z nejkrásnějších měst v Polsku a místem, jehož návštěvu neměli byste odkládat. V článku jsem vám představil hlavní atrakce a zajímavá místa, která stojí za to vidět ve Vratislavi. To však neznamená, že by tím byl seznam uzavřen – Vratislav toho může nabídnout mnohem více. Mám pocit, že podobný pocit budete mít i vy po prohlídce Vratislavi. Přeji vám krásný výlet do Vratislavi!