Polanica-Zdrój je lázeňské město obklopené Stolovými horami, Bystřickými horami a Kladskou kotlinou. Leží na jihu Dolního Slezska, nedaleko Kladska a hranic s Českou republikou. Spolu s lázněmi Kudowa-Zdrój a Duszniki-Zdrój patří k nejoblíbenějším sudetským lázním. Polanica-Zdrój je známá svými léčivými vodami a lázeňským parkem. Nejsou to ale jediné atrakce této turistické destinace. Co tedy stojí za to vidět v Polanici-Zdroji?
Pacienti a turisté přijíždějí do Polanice kvůli léčivé vodě a wellness, horskému prostředí a zeleni, blízkosti turistických tras a klimatu malého lázeňského města. Najdete zde atrakce pro rodiny s dětmi a aktivně strávite čas, mj. na cyklistickém výletě.
Abych vám usnadnila výběr, připravila jsem pro vás 11 návrhů atrakcí a zajímavostí v Polanici-Zdroji. Podle mého názoru se budou hodit na jednodenní a víkendový výlet, tak na delší letní nebo zimní dovolenou.
Jak se dostat do Polanicy-Zdrój?
Do Polanice-Zdroje se nejsnadněji dostanete autem přes hranice v Náchodě / Kudowě-Zdroji nebo vlakem z Kudowy-Zdroje. Trasa autem od českých hranic je dlouhá necelých 30 kilometrů a lze ji ujet za 30-40 minut.
Cestou autem do Polanice-Zdroje doporučuji zastavit se u monumentálního železničního viaduktu v Lewině Kladsku, který připomíná akvadukt (poloha: 50.40873476, 16.28754952). Jezdí po něm vlaky z Kudowy-Zdroje do Kladska přes Duszniki-Zdrój a Polanicu-Zdrój. Do Polanice-Zdroje se můžete dostat také vlakem.
Zkontrolujte si jízdní řády vlaků na Portal Pasażera. Autobusové spojení najdete na webu e-podroznik.pl. Jízdenky na vlak si můžete koupit v aplikaci Koleo, kde se platí kartou nebo přes Google Pay/Apple Pay.
Do Polanice-Zdroje nejezdí z České republiky žádné mezinárodní vlakové spojení (železniční hraniční přechod mezi Náchodem a Kudovou-Zdrojem byl po válce uzavřen). Do Kudowy-Zdroje se musíte dostat autobusem a poté přestoupit na vlak.
Železniční stanice v Polanici-Zdroji (poloha: 50.39805171, 16.515711135) je od lázeňského parku vzdálena asi 1,5 km. Do centra se můžete dostat taxíkem, ale procházka by vám neměla zabrat více než 20 minut. Cestou budete míjet pěkné nástěnné malby, které vznikly ve spolupráci polských a českých umělců.
Ubytování Polanica-Zdrój – kde se ubytovat? Nejlepší místa
Život města se točí kolem lázeňského parku a promenády podél řeky Bystrzyca Dusznicka. Pokud chcete mít vše na dosah ruky, rozhodněte se pro pobyt v této oblasti. Případně se můžete ubytovat v Noclegi Wiejski Raj a odpočívat v přírodě nedaleko Polanice.
Níže uvádím 3 návrhy doporučeného ubytování v Polanici-Zdroji, které jsem prověřila podle svých kritérií – lokalita, standard a cena.
1. Lázeňský park (Park Zdrojowy)
Lázeňský park je jednou z nejvýznamnějších atrakcí v Polanici-Zdroji, kterou byste měli vidět a místem, kam míří nejvíce turistů. Všechny důležité části lázní (pumpa, lázeňská nemocnice) najdete přímo u parku. Navštěvuji ho pokaždé, když jedu do Polanice-Zdroje, abych si užila trochu lázeňské atmosféry.
Podle mého názoru je park nejpůsobivější koncem jara a v létě, kdy aleje září tisíci barvami. Každé roční období však ukazuje park jiným způsobem. Relaxace v lázeňském parku je dobrým nápadem na líné odpoledne, když už jste unaveni poznáváním okolí, nebo příjemným začátkem dne plného prohlídek.
Kromě soch, laviček, rozkvetlých květin a keřů zde najdete také kašny, včetně jedné tryskající 12 metrů vysoko před nemocnicí Wielka Pieniawa. Lázeňský park se dělí na Centrální park (Park Centralny), Josefský park (Park Józefa), Lesní park (Park Leśny) a Šachový park (Park Szachowy). V posledně jmenovaném si můžete zahrát šachy na stometrové šachovnici s figurkami skoro jako lidé 😉
U východu z parku z ulice Chrobrého se nachází polanská kuriozita – kamenná socha medvěda. Z pochopitelných důvodů bude zajímat spíše děti, ale pro dospělé je to jisté znamení. Socha stojí v místě, kam před miliony let dosáhl skandinávský ledovec./image
Park je také atrakcí pro děti. Lázeňským parkem o rozloze 13 hektarů se projedete celou rodinou turistickým vláčkem. Cesta po nejzajímavějších místech Polanice-Zdroje trvá asi 30 minut, během kterých vagonek obkrouží centrum města.
Jednotlivé jízdy nevyžadují rezervaci a jízdenku si můžete koupit přímo ve frontě. Ceny jízdenek a jízdní řády najdete na webové stránce. Na palubu můžete naskočit kdekoli na trase, ale nejlepší je začít prohlídku v blízkosti lázeňského parku.
Během jízdy vám průvodce poví zajímavosti ze života města a seznámí vás s jeho historií. Prohlídka města z paluby vláčku je netradiční alternativou k procházce – doporučuji ji, pokud chcete, aby čas strávený v Polanici-Zdroji byl zajímavější.
2. Szpital Uzdrowiskowy (Lázeňská nemocnice) Wielka Pieniawa
Již v druhé části názvu „Polanica-Zdrój“ se dozvídáme, co je největší předností města. Místo tržního náměstí, které je typické pro jiná města, jsou centrem Polanice lázně. Kolem něj se točí život města. Králem polanických lázní je Lázeňská nemocnice Wielka Pieniawa.
Wielka Pieniawa je přírodní léčebné zařízení, které je již více než 100 let symbolem luxusu. Při procházce lázeňským parkem ji určitě nepřehlédnete. Je to mohutná budova nedaleko pumpy s minerální vodou. Pacienti mohou v lázních Wielka Pieniawa pobývat po celou dobu léčby a mají k dispozici celou řadu léčebných procedur.
Nemusíte být pacientem, abyste mohli využívat nabídku lázní. Podívejte se na nabídku wellness zařízení v lázních Wielka Pieniawa. Procedury mají dobrý účinek na tělo, ale podle mého názoru je to i zajímavý zážitek, který můžete vyzkoušet.
Součástí nemocnice ve Velké Pieniavě je moderní rekreační středisko „Słoneczne Termy Wielka Pieniawa“, které zahrnuje dva bazény, posilovnu, saunárium, vířivku a solárium. K dispozici je také restaurace, kde se podávají jídla připravovaná pod dohledem dietologa.
3. Pumpa s minerální vodou (Pijalnia Wód Mineralnych)
Kromě léčebných procedur je důležitou součástí každé návštěvy lázní pití minerálních vod. V Polanici-Zdroji už léta tryskají léčivé vody ze dvou pramenů – Wielka Pieniawa a Pieniawa Józef. Obě na vás čekají v pumpě s minerální vodou, která se nachází přímo vedle lázeňského divadla (Teatr Zdrojowy).
Wielka Pieniawa je nejstarší pramen v Polanici, jehož voda se čerpá od roku 1904. Pieniawa Józef je zase zdrojem populární minerální vody Staropolanka, kterou jste pravděpodobně viděli na pultech obchodů po celém Polsku.
Voda z pramenů Polanica se používá mimo jiné k léčbě nemocí trávicího nebo oběhového systému. Pro pacienty pobývající v sanatoriích je jedním z podpůrných prvků léčby. Pro turisty je naopak skvělou příležitostí ochutnat vodu, která nejenže obsahuje bohatství minerálů, ale má i zajímavou chuť.
Tip – vodu pijte nejlépe přes hadičku kvůli vysokému obsahu železa, které vám může zabarvit zuby do oranžova. Nezapomeňte si s sebou také vzít kelímek na opakované použití, abyste zbytečně nezamořovali planetu plastem.
V obchodě se suvenýry si můžete koupit pijalku, což je zdobená nádoba na pití minerální vody. Pokud plánujete prohlídku kladenských lázní, bude takové pijalka dobrou investicí i suvenýrem. Léčivé vody budete pít stylově!
4. Lázeňské divadlo (Teatr Zdrojowy)
Lázeňské divadlo stojí za návštěvu ze dvou důvodů: je to architektonicky zajímavé místo, zapsané v seznamu historických památek, a je to také kulturní a zábavní centrum města. Sídlí zde Centrum kultury a propagace (Centrum Kultury i Promocji), které po celý rok pořádá koncerty, setkání, představení, veletrhy a festivaly.
Aktuální kalendář akcí najdete na webové stránce divadla. Konají se po celý rok (v létě i na venkovní scéně), takže je jedno, zda se do Polanice vydáte v hlavní turistické sezóně nebo mimo ni – můžete si být jisti, že repertoár bude stejně bohatý.
Polanica-Zdrój má svůj ekvivalent trpasličích postav z Vratislavii, tzv. polanické medvědy. Najdete je mimo jiné u Pumpy s minerální vodou, vedle Lázeňského divadla a Šachového parku. Spojte jejich hledání s prohlídkou města. 😉
5. Promenáda na ulici Zdrojowé
Ulice Zdrojowa je dlouhá promenáda, podél které se táhnou stánky se suvenýry a malé kavárny, restaurace a obchůdky. Povídání místních obyvatel a turistů, které se prolíná s vůní kávy a pečiva od regionálních prodejců, vytváří atmosféru turistického města, jehož lázeňská historie sahá až do 19. století.
Část promenády v Polanicy se táhne podél řeky Bystrzyca Dusznicka. Doporučuji se sem podívat po návštěvě lázeňského parku. Na promenádě uvidíte Alej basketbalových hvězd (Aleja Gwiazd Koszykówki) s otisky rukou nejvýznamnějších polských basketbalistů. 😉
Čajovnu Hemp & Poppy jsem objevila nedaleko promenády v Polanici-Zdroji (viz polohu na mapě). Vyzkoušejte tam bylinkový čaj, kávu nebo něco z konopných produktů (mají nízký obsah THC, takže jsou v Polsku legální). Atmosféra a vůně uvnitř z ní dělají nejzajímavější kavárnu v okolí! 😉
Při procházce touto částí města můžete často slyšet zvuk zvonů historického kostela Nanebevzetí Panny Marie (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí na malém kopci a tyčí se nad touto částí Polanice-Zdroje. V letní sezóně se v kostele Nanebevzetí Panny Marie konají koncerty vážné hudby.
6. Atrakce pro aktivní – cyklostezky, bazén Polanica Resort & SPA, Golfspa
Oblíbeným důvodem příjezdu do okolí Polanice-Zdroje je cykloturistika. V regionu se nachází řada rozmanitých tras pro cyklisty – od nenáročných tras, které lze projet pomalu s rodinou, až po obtížné a náročné horské stezky plné stoupání a překážek.
Pro ty, kteří dávají přednost klidné jízdě, doporučuji žlutou trasu vedoucí po hlavních zajímavostech města. Celý okruh je dlouhý asi 20 kilometrů, ale můžete si projet i jen jeho část. Projedete mimo jiné kolem sklárny Barbara (Huta Szkła Barbara) a Misionářsko-etnografického muzea (Muzeum Misyjno-Etnograficzne) a dojedete až k zámku Leśna Skała ve městě Szczytna.
Za pozornost stojí také modrá trasa, která je poměrně náročná díky dlouhým stoupáním. Naštěstí vede z velké části po asfaltových a zpevněných cestách, ale nechybí ani lesní pasáže. Okruh je dlouhý 5 kilometrů a zavede vás mimo jiné kolem lázeňského parku (doporučuji zastávku na doušek vody pro zdraví).
Pokud nemáte rádi monotónnost, vyzkoušejte trasu „Góralka“. Je to pětikilometrová trasa, která vede po svazích Pekelné hory (Piekielna Góra) a je plná rychlých sjezdů, vyčnívajících kořenů a kluzkých kamenů. Vyberte si ji pouze v případě, že máte hodně zkušeností – je to jedna z nejtěžších cyklistických tras v Polsku.
V Polanici se můžete naučit hrát golf v centru Golfspa. Čeká tam na vás golfové hřiště zasazené do horské krajiny, kde se pravidelně konají turnaje, a také golfová akademie (pro lidi mého typu, kteří nikdy neměli hůl v ruce). A za koupáním v bazénu zaskočte do hotelu Polanica Resort & SPA.
Do Polanice-Zdroje nemusíte jezdit z vlastním kolem. Ve městě je několik půjčoven, například Zayava na ulici Zdrojowé 39. Kromě klasických kol si zde můžete půjčit také elektrokola a koloběžky.
7. Horské stezky a turistické trasy v Polanici-Zdroju
Polanica-Zdrój je výchozím bodem pro výlety do okolních hor. Z centra města vede několik turistických tras. Zelená stezka vás zavede na vrchol Piekielné hory. Cestou minete vyhlídkovou plošinu „Góralka“, skály „Malwa“ a „Wielbłądek“ a projdete se v blízkosti vrcholu Velkého kamene (Wielki Kamień).
Z Polanice-Zdroje bych vám také doporučila vydat se po červené značce do Wolarzu a pokračovat přes útulnu „Pod Muflonem“ do Duszniků-Zdroje. Trasa je dlouhá 14 kilometrů a dá se ujít asi za 5 hodin. Na cestě je několik prudkých stoupání, mimo jiné až do Wolarzu a k horské ubytovně. Do Polanice se vrátíte vlakem.
Městem vede několik tematických pěších tras:
- Městská turistická trasa (Miejska Trasa Turystyczna) – značená červeným srdcem. Její projití vám může zabrat až 6 hodin (přes 20 km, ale doporučuji ji procházet po částech). Zavede vás k důležitým bodům ve městě – Pekelná hora, Pekelný průsmyk (Piekielna Przełęcz), Mariánský vrch (Wzgórza Marii), umělecká sklárna Barbara. Začněte v blízkosti Lázeňského parku (křižovatka ulic Zdrojowa a Zakopiańska).
- Po medvědí stezce (Szlakiem Niedźwiadka) – značená černou medvědí tlapou. Pětikilometrový okruh procházející Lázeňským parkem a vedoucí na vyhlídkovou plošinu „Góralka“ a dále do Lesního parku. Doporučuji pro rodiny s většími dětmi – trasa není náročná, ale celkové stoupání je asi 200 metrů.
- Stezka architektonických památek města (Szlakiem Architektonicznych Zabytków Miasta) – krátká, necelé 4 kilometry dlouhá trasa pro milovníky důkladné prohlídky památek. Vede zelenými plochami Lázeňského parku, Lesního parku a také turisticky méně navštěvovanou oblastí ulice Górské. Podle mého názoru je to hodnotný způsob, jak završit poznávání nejzajímavějších zákoutí města.
- Dětská (Dzieciak) a Kočárková (Wózek) stezka – krátké, cca 4 km dlouhé trasy určené pro rodiny s dětmi, které se nehrnou do delších túr. Obě trasy lze projít s kočárkem, ale trasa „Dzieciak“ je náročnější (více úseků do kopce, o kilometr delší).
8. Aktivity pro děti – Letní sáňkařská dráha (Letni Tor Saneczkowy), FunPark, Motokárová dráha (tor kartingowy)
Polanica-Zdrój je město nejen pro lázeňské pacienty – na své si zde přijdou jak milovníci památek, tak rodiny hledající atrakce pro děti. Během výletu na vyhlídkovou plošinu „Góralka“, doporučuji prohlédnout si také 450 metrů dlouhou Letní sáňkařskou dráhu „Góralka“. Po skluzavce můžete dosáhnout rychlosti až 40 km/h.
Vedle dráhy se nachází lanový park a dětské hřiště ve stylu džungle. V létě je v Polanici-Zdroji také FunPark, tedy park nafukovacích hradů s pískovišti, minibazény s lodičkami a tyrolkou.
Děti, které touží po větším vzrušení, se mohou vydat na motokárovou dráhu „Top Cart“, kde si mohou připadat jako skuteční závodníci. Moje zkušenost ukazuje, že někdy je pro dospělé těžší se od této atrakce odtrhnout. 😉
9. Umělecká sklárna Barbara (Huta Szkła Artystycznego Barbara
Sudety jsou odedávna spojeny s výrobou skla. Do dnešních dnů se zachovalo jen málo skláren, ale těch několik, které ještě existují, se stalo významnými turistickými atrakcemi regionu. V umělecké sklárně Barbara se již více než 70 let vyrábějí skleněné ozdoby.
Na počátku svého provozu, tj. od 50. let 20. století, vyráběla sklárna lahve o objemu 0,33 litru, které se plnily léčivou vodou z Polanice-Zdroje. Později se profil výroby změnil a sklárna se přeorientovala na tvorbu malých sérií užitkového skla v různých formách.
Sklárnu najdete na úpatí hory Garncarz, přímo u Bystrzyce Dusznické. Dostanete se k ní po červené značce z centra Polanice po ulici Wojska Polskiego. Huť je již několik let v rekonstrukci a nyní není přístupná veřejnosti. Držím palce, aby se to brzy změnilo, protože je to jedinečná atrakce Polanice-Zdroje.
10. Misionářsko-etnografické muzeum (Etnograficzne Muzeum Misyjne)
Misionářsko-etnografické muzeum je jedinečným místem na mapě města Polanica-Zdrój. Muzeum vzniklo díky sbírce předmětů přivezených mnichy ze zahraničních misií – z Peru, Konga, Tahiti, Velikonočního ostrova, Ekvádoru, Mosambiku.
Misionáři sbírali předměty denní potřeby, oděvy, hudební nástroje a ozdoby. Když jich nashromáždili velké množství, bylo rozhodnuto připravit výstavu a ukázat je turistům. Muzeum je umístěno v budově kláštera Krista Krále (Klasztor Chrystusa Króla). Vstupenky se neprodávají (místo toho se vybírá dobrovolný příspěvek).
Podrobnosti o otevírací době a formě návštěvy Misionářsko-etnografické muzea získáte na telefonním čísle +48 787 650 505 nebo e-mailem: k.wawro@wp.pl
Abyste se sem dostali, musíte ujít necelých 5 km od lázeňského parku směrem k vesnici Pokrzywno. Výlet si můžete prodloužit a po zelené (a později černé) značce se vydat na vrchol Kamienné hory (Kamienna Góra) přes zříceninu pevnosti Fortu Fredericka a vrchol Wolarz, abyste se po červené značce vrátili do Polanice-Zdroje (15 km, 5 hodin).
11. Festivaly v Polanici-Zdroji
Polanica-Zdrój je dějištěm několika zajímavých festivalů a kulturních akcí. Každoročně se zde koná Mezinárodní šachový festival Akiby Rubinsteina (Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina) a festival Marie Czubaszkové a Wojtka Karolaka „Cały Kazio“.
V srpnu se do Polanice-Zdroje sjíždějí šachisté, aby se zúčastnili Mezinárodního šachového festivalu Akiby Rubinsteina. Z tohoto důvodu Polanica hostila hráče jako Anatolij Karpov a Vasilij Smyslov. Šachový turnaj, který trvá až dva týdny, je nejdéle trvajícím šachovým turnajem v Polsku a jedním ze tří nejstarších v Evropě!
Velkým lákadlem pro turisty je „Cały Kazio“, tedy festival Marie Czubaszkové a Wojtka Karolaka. Jehož iniciátorem je Hirek Wrona – legendární hudební specialista vystupující v televizním programu Teleexpress. Během festivalu můžete navštívit koncerty, představení a workshopy. „Cały Kazio“ se koná na začátku října.
Prohlídka zajímavostí Polanici-Zdroju – tipy a praktické informace
Zajímavosti města Polanica-Zdrój jste již poznali, nyní je čas na praktické tipy. Zde je několik tipů, které vám usnadní pobyt ve městě:
- Než si naplánujete cestu do Polanice, podívejte se na repertoár Lázeňského divadla – možná se během vašeho pobytu koná zajímavá akce. A pravděpodobnost, že tomu tak bude, je značná – Lázeňské divadlo funguje celoročně.
- V pumpě s minerální vodou nahlédněte do lázeňské prodejny, kde se kromě minerálních vod můžete zásobit přírodní kosmetikou, bylinnými čaji, polským medem nebo výrobky z aronie. Pokud se zajímáte o témata zdravého životního stylu a biohackingu, určitě si zde přijdete na své.
- Polanica-Zdrój se vám osvědčí jako skvělá základna pro výlety do Stolových hor, které si jistě spojíte s Hejšovinami (Szczeliniec Wielki) a Bludnými skály (Błędne Skały). Polanica a Karłów, odkud začínají nejoblíbenější turistické trasy v polské části Stolových hor, jsou vzdáleny pouhých 20 km autem.
Restaurace a kavárny – kde se najíst v Polanici-Zdroju?
Velký počet turistů, kteří přijíždějí do Polanice-Zdroje, dobře působí na místní restaurační a kavárenský trh. Na výběr je několik podniků s pestrou nabídkou. Jsou tu dokonce možnosti pro bezlepkáře (zdravíme!) a vegetariány. Na mnoha místech kraluje polská kuchyně.
Restaurace, které doporučuji vyhledat:
- La Nonna – restaurace s italskou kuchyní, která nabízí pizzu pečenou v peci, těstoviny se zajímavými přílohami, jako jsou mušle, čerstvé lanýže nebo grilovaná chobotnice. K dispozici také vegetariánské a bezlepkové varianty.
- Polskie Smaki – podnik s rustikální výzdobou, kde se podávají polská jídla. Najdete tady kromě klasiky, jako jsou pirohy, řízky, żurek nebo vývar, také horského pstruha uzeného na místě, steaky nebo knedlíky s kachní nádivkou. V nabídce jsou také hamburgery.
- Bar Mleczny „Przy Kominku“ – levná varianta s atmosférou starých mléčných barů. Nepříliš sofistikované, ale předvídatelné a kvalitu si zachovávající menu (polské polévky, krokety, řízky, pirohy, plněné zelí nebo palačinky).
V Polanici-Zdroji stále chybí slušná kavárna, která by nabízela něco víc než jen espresso a mléčné kávy. Zatím jsem nenarazila na podnik, který by nabízel kávu připravenou metodou pour-over.
Nicméně, existuje několik kaváren, které doporučuji navštívit:
- Hemp & Poppy Tea Room – zmínila jsem ji už na začátku článku. Jedinečná atmosféra, přírodní čaje, výborná káva, spousta konopných produktů a skvělý personál, se kterým si můžete popovídat o mnoha tématech. Podle mého názoru je to povinná zastávka během výletu do Polanici-Zdroje.
- Bohema Caffe – kavárnu najdete v hlavním vestibulu pumpy minerálních vod. Poměrně staromódní výzdoba, vyřezávaný dřevěný nábytek obklopený rostlinami a vodními prameny. Doporučuji návštěvu pro rychlý návrat v čase do dob starých lázní. V nabídce je káva, horká čokoláda, čaj, zákusky a alkohol.
- Mała Czarna – nachází se na polanické promenádě, takže se sem snadno dostanete po cestě. V létě je příjemné posedět na zahrádce kavárny. Spíše průměrná káva (Lavazza), ale velký výběr zákusků, pokud máte chuť na něco sladkého.
- Machela – kombinace pekárny, cukrárny a kavárny. Ideální místo pro ty, kteří pijí kávu ve společnosti sladkostí. Vůni čerstvě upečených éclairů, croissantů a jablečného koláče ucítíte dlouho předtím, než vstoupíte dovnitř. Místo pro milovníky lepku. 😉
Kolik času potřebujete na prohlídku Polanicy-Zdrój?
Na návštěvu hlavních atrakcí Polanice-Zdroje v centru města vám stačí jeden den. Podle mého názoru se vyplatí zůstat ve městě přes noc, abyste mohli podniknout výlet do hor nebo strávit čas jinak, aktivně.
Můj návrh plánu prohlídky města Polanica-Zdrój:
- 1. den: atrakce lázeňského parku a centra města, večer představení v Lázeňském divadle,
- 2. den: cyklistický výlet po okolí (Misionářsko-etnografické muzeum) nebo pěší výlet na Piekielnou Horu a dále do vesnice Szczytna přes hrad Leśna Skała (návrat vlakem).
Co vidět v okolí Polanicy-Zdrój? Kam dál?
Kladská země má pro turisty širokou nabídku. Návštěvou Polanice-Zdroje nemusí vaše dobrodružství končit. Volný čas můžete rozdělit mezi několik měst a ještě si odskočit na oblíbené turistické trasy v této oblasti.
- Duszniki-Zdrój – jsou známé nejen svým rozlehlým lázeňským parkem s Chopinovým zámečkem, ale také pěkným Tržním náměstím a Muzeem papírenství, které je jednou z hlavních atrakcí oblasti. Z Dusznik se můžete vydat na výlet do okolních hor.
- Kudowa-Zdrój – nejpopularnější z kladských lázní. Kromě lázeňského parku s Lázeňským rybníkem a pěknou budovou pumpy je Kudowa navštěvována kvůli Kapli lebek a Muzeu hraček. Je dobrým výchozím bodem pro výlety do Stolových hor.
- Stolové hory – nedaleko města se nachází Národní park Stolové hory, jeden ze dvou národních parků v Dolním Slezsku. Vyznačují se plochými vrcholy a množstvím skalních útvarů. Oblíbené jsou výlety na Hejšoviny a Bludné skály.
- Kladsko – hlavní a největší město Kladské země s mohutnou kladskou pevností, Podzemní turistickou trasou a příjemnou atmosférou Starého Města. Nejvýznamnější památky si prohlédnete během několika hodin, proto se zde můžete zastavit cestou do Polanice-Zdroje.
- Wambierzyce – místo, které musí navštívit věřící a milovníci sakrální architektury. Nejvýznamnější atrakcí „slezského Jeruzaléma“ je barokní bazilika, dále se zde nachází kalvárie s desítkami kaplí a pohyblivý betlém. Názvy kopců (Sion, Tábor atd.) odkazují na biblické názvy.
Jaké texty o Dolním Slezsku byste si měli přečíst?
I přes dlouholeté cestování mi zkušenosti stále říkají, že Dolní Slezsko je jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších regionů Polska.
Níže naleznete seznam článků, které vám mohou poskytnout spoustu nových nápadů na prohlídku památek a pomoci vám prakticky zorganizovat vaše výlety.
Právě jste se seznámili s mými návrhy zajímavostí, které stojí za to vidět v Polanici-Zdroji. Ráda se do města vracím alespoň na pár doušků léčivé vody – také na podzim a v zimě v rámci jednodenních výletů vlakem. Možná sem jednou přijedu jako plnohodnotný lázeňský pacient. 😉 Přeji vám příjemný pobyt a hezké vzpomínky!