Durrës (Albánie): co vidět a navštívit? 11 míst a atrakcí

Hledáte ideální místo pro dovolenou v Albánii? Durrës je jedno z největších albánských měst ležících na pobřeží Jaderského moře a hlavní přístav země. Atraktivity Durrës nejsou jen zajímavá místa spojená s mořem – pláže na pobřeží, plavby po moři a dobrá místa pro pozorování západů slunce, ale také památky spojené s historií a mocí města z dob Římského císařství. Durrës je důležitým výchozím bodem pro turisty objevující albánské pobřeží.

V článku jsem shromáždil 11 atrakcí a míst, které stojí za to vidět v Durrës. Navštívil jsem tato místa při cestování po Albánii na vlastní pěst, přesouval jsem se autem pronajatým na letišti v Tiraně.

Kromě míst, která stojí za to navštívit během prohlídky Durrës, také poradím, kde se dobře najíst, kam zajít na kávu a kde je nejlepší se ubytovat.

Proč stojí za to navštívit Durrës?

Durrës je přístavní město, které leží v západní části Albánie u Jaderského moře. Je vzdálené přibližně 40 km západně od hlavního města – Tirany. Durrës je jedním z nejstarších měst v Albánii (hned vedle Butrintu, Gjirokastry či Beratu).

Durrës je bývalé římské město Dyrrachium. Najdete v něm několik pozůstatků Římské říše v podobě amfiteátru či fragmentů římských lázní, ale to nejsou jediné atrakce, které na vás v Durrës čekají.

Durrës je populární přímořské letovisko (předčí ho Saranda) a má několik velkých písečných pláží. Nejblíže centru leží Plazhi i Durrësit. Podle mě stojí za to jet trochu dál například do Golem Plazhi i Golemit nebo na okraj města, kde najdete o něco více místa na rozložení věcí.

Ve městě najdete dobře rozvinutou ubytovací základnu, a pokud preferujete méně navštěvované místo, můžete zvážit ubytování v Golem (přibližně 20 km od Durrës).

PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?

Mapa atrakcí, restaurací a ubytování

S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.

Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.

Váš osobní itinerář + mapa atrakcí ZDARMA

Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.

Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.

Co dělat v Durrës? Tipy a praktické rady před dovolenou

Už víte, co stojí za vidění v Durres a nejbližším okolí. Níže jsem pro vás připravila několik tipů, které podle mého názoru vám pomohou při plánování dovolené v Albánii na vlastní pěst:

  • pohybujte se po městě pěšky – většina atrakcí v Durres se nachází v oblasti Starého Města. Podle mého názoru je lepší vzdát se auta, protože je škoda plýtvat penězi a časem na hledání parkoviště (auto je lepší nechat u hotelu). Pouze pokud plánujete navštívit pláž Plazhi i Golemit nebo Plazhi i Currilave, využijte půjčené auto,
  • přijeďte před nebo po letní sezóně – Durres je jedno z největších letovisek Albánie, proto sem každé léto přijíždí mnoho turistů z celého světa. Pokud se chcete vyhnout davům a stále si užívat dobré počasí, doporučuji vám přijet do Durres na jaře nebo na podzim,
  • vezměte si s sebou trochu hotovosti – na mnoha místech v Albánii už můžete platit kartou (např. v hotelech a restauracích). Avšak v malých penzionech a obchůdcích s tím může být stále problém. Platba kartou může být také nemožná v autobusech, taxících a na místních tržištích.

Kde v Durrës zůstat přes noc? Ubytování

Durres jako jedno z nejpopulárnějších přímořských letovisek Albánie nabízí ubytování různých standardů, pro každou kapsu – nejvíce jich je podél pobřeží.

Pokud rádi nocujete v centru města a máte vše po ruce, ideálním řešením bude Villa Olympia, blízko nejdůležitějších atrakcí v Durres. V každém pokoji je televize, klimatizace a lednička.

Můžete si také vybrat ubytování blízko pláže – tak, abyste se tam mohli rychle dostat v kteroukoliv denní dobu. Můžete se rozhodnout například pro Bral Apartments (600 m k městské pláži) nebo Split Rooftop Suites nacházející se doslova pár kroků od pobřeží.

Jinou možností je ubytování v Golem (často je to mnohem levnější řešení). Místo, které vám mohu doporučit, je Hotel Eleart se zahradou, terasou a výhledem na hory.

1. Prohlédněte si amfiteátr z vyhlídkového balkonu

Amfiteátr v Durrës, jehož historie sahá do 2. století n.l., je jedním z největších antických amfiteátrů na Balkáně. Stavba sloužila jako aréna pro gladiátorské zápasy, a v době osmanské nadvlády byla zcela zasypána zemí a odsouzena k zapomnění.

Amfiteátr uvidíte přes nízký plot (můžete ho vidět zvenčí bez nutnosti kupovat vstupenky).

Amfiteátr se nachází v centru Durrës (Rruga Kalase) a od moře vás bude dělit jen několik set metrů. Vstup do amfiteátru je zpoplatněn a vstupenky můžete zakoupit v pokladně na místě.

Objekt se zachoval v dobrém stavu do současnosti (trochu připomíná ten v Pompejích (Pompeii)). Můžete vstoupit do podzemní části a projít chodbami, kterými kdysi chodili gladiátoři.

Část amfiteátru se stále nachází pod zemí – stojící obytné budovy v tomto místě znemožňují jejich odkrytí. Byla jsem příjemně překvapena, jak se ruiny starověké stavby začleňují do současné krajiny Durrës.

2. Prohlédněte si benátskou věž a pozůstatky hradeb

V západní části Starého Města, přímo u břehu Jadranu, uvidíte benátskou věž. Stavba se tyčí do výšky 16 metrů, a díky tomu, že byla postavena z kamenných bloků, mohla plnit obrannou funkci města.

Hradby se do současnosti zachovaly pouze ve fragmentech a můžete je vidět hned vedle stavby. Věž je v noci osvětlená, proto doporučuji večerní procházku v okolí.

Vedle benátské věže uvidíte neobvyklou konstrukci – The Convex Dome, poloha: 41.309771615, 19.447475812), která podle mě připomíná velké, železné lehátko. 😉

Existuje možnost vystoupat na vrchol věže (zpoplatněno), na který vedou úzké, strmé schody, ale myslím, že to nestojí za ty peníze. Bezplatné výhledy budete mít z vyvýšeniny, na které leží bývalá rezidence krále Zoga I.

Na věži funguje restaurace, ale podle mého názoru je lepší navštívit Portiku Wine Bar & Bistro, kde si dáte chutnou rybí polévku. Restaurace má obsáhlý vinný lístek, takže určitě ochutnejte albánské víno (např. Montemeca, Pulsi Beratit).

3. Relaxujte na plážích pobřeží

Poloha Durrës u Jaderského moře poskytuje přístup k 15 km pobřežní linie, na které se nachází krásné pláže (ačkoli v letní sezóně jsou velmi přeplněné). Na většině z nich si můžete půjčit vodní vybavení, lehátka či slunečníky. Doporučuji vzít v úvahu:

  • Městská pláž (Plazhi i Durrësit) – nejblíže Starému Městu. Těší se oblibě mezi rodinami s dětmi díky teplé vodě a pozvolnému vstupu do vody. Bohužel pláž není příliš čistá, zejména pokud na ni přijdete odpoledne (odpadky jsou uklízeny až na konci dne). Doporučuji přijít časně ráno a nerozkládat své věci na začátku pláže, ale jít trochu dál, abyste měli větší klid,
  • Plazhi i Golemit – nejpohodlněji se k ní dostanete autem (několik minut od centra města). Na pláži jsou slaměné slunečníky. Bohužel v letní sezóně je hodně znečištěná (i když se situace rok od roku zlepšuje). Milovníci vodních sportů zde mohou provozovat windsurfing a kitesurfing,
  • Plazhi i Currilave – malá pláž, která není příliš populární mezi turisty. Nachází se asi 25 minut pěšky od Starého Města. Stojí za to přijít sem na západ slunce. Podle mého názoru je pláž vhodnější spíše k opalování a odpočinku než ke koupání (místy hustě porostlá řasami). Nevýhodou je absence restaurací v okolí a půjčoven vybavení.

4. Vyplujte na plavbu z Durrës do Bari

Přístav v Durrës je největší námořní přístav Albánie a hraje klíčovou roli v přepravě zboží a cestujících (ročně odbaví kolem 1,5 milionu osob).

Trajektová trasa Durrës-Bari spojuje Albánii s Itálií a je provozována 3 dopravci – Adria Ferries, Ventouris Ferries, Grandi Navi Veloci. Plavby z Durrës do Bari trvají přes 8 hodin.

Většina atrakcí Bari je blízko přístavu, proto je nejpohodlnější prohlížet město pěšky. Do plánu vašeho výletu zahrňte Staré Město plné atmosférických uliček. Bari není jediné italské město, do kterého se dostanete z přístavu v Durrës.

Můžete také vyplout na plavbu do Ankony (provozuje ji pouze Adria Ferries), trvající 16 hodin. V tomto městě uvidíte Piazza del Plebiscito – nejstarší náměstí (z 15. století) obklopené historickými měšťanskými domy a Corso Garibaldi, tedy hlavní obchodní ulici.

5. Sledujte západ slunce z přímořské promenády

Podle mě nejlepším místem k zahájení procházky po promenádě v Durrës je Rruga Taulantia – ulice u pobřeží (blízko benátské věže). Po cestě minete městský park (Shëtitorja „Vollga“), ve kterém je bohužel více betonu než zeleně, proto jděte na procházku pozdě odpoledne nebo večer.

Stojí za to věnovat trochu času prohlídce Pomníku Neznámého vojína připomínajícího hrdiny bojů za nezávislost Albánie. V okolí se nacházejí desky se jmény padlých vojáků. V parku si děti mohou hrát na malém hřišti se skluzavkami, houpačkami a lezeckými dráhami.

Dobrým místem na oběd je restaurace Pasarella. Nachází se ve třetím patře budovy a kromě pěkných výhledů na moře nabízí pokrmy z čerstvých mořských plodů (doporučuji pečené kalamáry).

Blíže pobřeží můžete vidět Pomník Kořeny (poloha: 41.30859707, 19.444300405), který symbolizuje jednotu albánského národa. Je to dobré místo na památeční fotografii z Durrës s výhledem na moře.

Procházku po promenádě je nejlepší zakončit v místě zvaném Sfinksi (schody vedoucí přímo k moři), které je dobrým místem pro sledování západu slunce.

6. Prohlédněte si mešitu Fatih v centru Starého Města

Ve Starém Městě se nachází mešita Fatih – nejstarší mešita v Durrës. Svatyně je mnohem skromnější než Centrální mešita v Tiraně a má pouze jeden minaret. Podle mě stojí za prohlídku.

Uvnitř svatyně najdete mihráb a minbar vyrobené z tmavého dřeva, a stěny zdobí barevné malby a arabská kaligrafie.

Před vstupem do mešity dbejte na vhodné oblečení – zakryjte odhalené části těla. Ženy by si měly pamatovat na zakrytí vlasů šátkem. Dovnitř vstoupíte zdarma.

Před mešitou uvidíte velkou fontánu. Pouze několik minut pěšky od mešity Fatih vás bude dělit od byzantského fóra (poloha: 41.31522931, 19.446145890). Bohužel jeho stav není nejlepší, přesto můžete obdivovat fragmenty antických sloupů.

Interiér rezidence byl zničen během albánské pyramidové revoluce v roce 1997. Památku si prohlédnete pouze zvenčí, vstup dovnitř není možný.

Hned vedle jsem našla také pozůstatky římských lázní – i když dnes jsou to jen ruiny, které můžete vidět zpoza plotu (poloha: 41.31478920, 19.44673344).

7. Podivejte se na Palác krále Zoga I

Palác krále Zoga I (Royal Villa of Durrës) se nachází na malém návrší, ze kterého se rozprostírají výhledy na Jadran a městskou zástavbu Durrës. Budovu ve stylu art deco navrhl architekt Kristo Soltiri, a podle jeho koncepce měl palác vypadat jako orel vzlétající k letu.

Původně palác sloužil jako letní rezidence, a po pádu monarchie se v něm přijímaly významné osobnosti, např. Nikita Chruščov. Mou pozornost upoutal reliéf představující jezdce na koni na průčelí rezidence.

Interiér rezidence byl zničen během albánské pyramidové revoluce v roce 1997. Památku si prohlédnete pouze zvenčí, vstup dovnitř není možný.

Výstup na samotný vrchol mi zabral několik minut pěšky, ale doporučuji vám obout si pohodlné boty, protože samotná trasa je dost strmá. Jako ve většině albánských měst, i v Durrës uvidíte bunkry.

8. Ochutnejte tradiční albánskou kuchyni v místních restauracích

Albánská kuchyně mě okouzlila svou jednoduchostí a aromatickými pokrmy (Albánci používají kosher, tedy směs sušených bylin, mj. oregano, bazalku, šalvěj, tymián). V jídlech můžete rozpoznat chutě pocházející z turecké, řecké či italské kuchyně.

Díky tomu, že Durrës je největší přístav Albánie, v mnoha podnicích si dáte čerstvé ryby a mořské plody.

Pokud jste milovníkem rybích pokrmů, určitě se zastavte v Meison Bistro, které nabízí chutnou tavë (zapékaný pokrm) s krevetami, rybí polévku, rybí kuličky (qofte peshku) či smaženou sépii. Sama jsem si dala vynikající rybu jazyk.

Albánská pastevecká kuchyně je založena na sezónních surovinách dostupných v horských regionech země, jako jsou čerstvá zelenina, bylinky, mléko a maso – pokrmy tohoto typu si můžete objednat např. v Mema House.

V menu restaurace najdete fërgesë (guláš, nejčastěji podávaný s chlebem, dostupný ve vegetariánské i masité verzi). Podnik servíruje také grilované maso (např. jehněčí), a také grilovaný sýr kaçkavall (skvělá pochoutka), který svou konzistencí připomíná goudu.

Doporučuji vám vydat se na kulinářský výlet s průvodcem, během kterého objevíte albánské chutě a přitom si prohlédnete Durrës. Během této výpravy navštívíte ovocně-zeleninový trh fungující ve městě.

Pokud máte rádi sladkosti, bude těžké projít kolem cukrárny Pastiçeri Pelikan (ve městě jsou celkem 3). V podniku koupíte tradiční albánské dezerty – trilece (skládající se ze tří druhů mléka) či baklavu v různých chuťových variantách.

9. Vydejte se na jednodenní výlet z Durrës

Durrës je populární místo pro dovolenou v Albánii, proto odtud startuje několik zajímavých organizovaných výletů:

  • celodenní výlet do okolí jezera Bovilla a hory Gamti – s průvodcem. Provozování vodních sportů na jezeře není možné (zásobuje Tiranu a okolí pitnou vodou). Nicméně si budete moci užít výstup na horu Gamti a krásné výhledy na tyrkysové vody jezera Bovilla,
  • výjezd z Durrës do Beratu – výlet do „města tisíce oken“, jehož historické centrum se nachází na seznamu UNESCO. V programu výletu je také návštěva hradu Berat a Muzea ikonografie Onufri, a na samý závěr se budete moci zúčastnit degustace vína,
  • jednodenní výlet do Ksamilu, Sarandy a Blue Eye – při průjezdu přes průsmyk Llogara můžete pozorovat malebné výhledy na Jónské moře a hory. Průvodce vás provede po ruinách hradu Himare. Plán výletu zahrnuje také návštěvu Ksamilu a Sarandy.

10. Prohlédněte si sbírku Archeologického muzea

Během mého výletu do Durrës se trefil jeden deštivý den. Usoudila jsem tedy, že dobrým nápadem bude prohlídka sbírek Archeologického muzea, které zahrnují přes 3000 artefaktů. Je to největší archeologické muzeum v Albánii.

Exponáty pocházejí hlavně z prehistorických dob, starověkého Řecka, starověkého Říma a Byzantské říše.

Vstup do Archeologického muzea je zpoplatněn a vstupenky koupíte v pokladně. Mně důkladné seznámení se všemi výstavami zabralo přibližně 1 hodinu a právě tolik času vám doporučuji si na tuto atrakci rezervovat.

Většina exponátů má informační tabulky, ale existuje také možnost stažení audioprůvodce do telefonu (o čem vás informuje obsluha muzea, a dokonce vám pomůže s jeho stažením v případě problémů).

11. Poznejte zajímavé atrakce v okolí Durrës

Prohlídka Durrës vám nezabere déle než 2 dny, ale můžete ji využít jako výchozí bod a zůstat zde déle. Doporučuji vám objevit krásy okolí Durrës. Jedním ze způsobů prohlídky okolí Durrës je účast na jednodenních organizovaných výletech nebo půjčení auta a prohlídka Albánie na vlastní pěst.

Já jsem se rozhodla pro půjčení auta na letišti v Tiraně, díky čemuž jsem mohla začít s prohlídkou hned po příletu.

Tirana

Tirana je největší město a hlavní město Albánie. Prohlídku města vám navrhuji začít na náměstí Skanderbega (Gjergi Kastrioti Skënderbeu). Podle mě stojí za to navštívit Národní historické muzeum, kde se podrobně seznámíte s dějinami Albánie.

Populárním místem setkávání mezi obyvateli je Hodžova pyramida, která se podle mě skvěle hodí k pozorování západů slunce.

V Tiraně se nacházejí také zajímavé podzemní atrakce – Bunk’Art a Bunk’Art 2. Podle mě nejlepší atrakcí Tirany je Dajti Express (nejdelší lanovka na Balkáně), ze které uvidíte město a okolí z úplně jiné perspektivy 😉

Krujë

Poznávacím znamením Kruje je Starý Bazar ze 17. století, kde můžete koupit unikátní suvenýry, mj. místní rukodělné výrobky, koření či oblečení. Procházkou dojdete k hradu Kalaja e Krujës, odkud uvidíte výhledy na město a okolní hory.

Myslím, že při příležitosti prohlídky hradu stojí za to navštívit Muzeum Skanderbega (nachází se v zrekonstruované části pevnosti). Uvnitř jsou výstavy věnované národnímu hrdinovi Albánie – Skanderbegovi a předpokládám, že milovníci militárií budou spokojeni.

Po intenzivní prohlídce vám navrhuji zastavit se na degustaci sýrů, kterými je Kruja proslulá – djathë i bardhë. Můžete si půjčit auto v Tiraně a vydat se do Kruji samostatně nebo jet s organizovaným výletem.

Berat

Berat je podle mě povinným bodem během výletu do Albánie. Město je nazýváno „městem oken nad okny“. Největší dojem na mě udělaly bílé domy uspořádané v patrech na kopci a historické centrum Beratu (je na seznamu UNESCO).

O tom, jak otevřeným národem jsou Albánci, jsem se přesvědčila při procházce po Bulevardi Republika – nejznámější pěší zóně ve městě. Po výstupu na hrad v Beratu si budete moci užívat výhledy na celé město.

V Beratu se nachází také Královská mešita, tedy jedna z nejstarších mešit v Albánii. Nahlédněte dovnitř, abyste viděli zdobící ji rozety 😉

Poloha Beratu je příznivá pro pěstování vinné révy, proto je jedním z největších vinařských regionů v Albánii – můžete se zúčastnit degustace místního vína. Do Beratu se můžete dostat na vlastní pěst nebo se vydat na prohlídku s průvodcem (z Durrës).

Hrad Rodonit

Hrad Rodonit nazývaný také Skanderbegův hrad leží na Poloostrově Rodonit, asi 50 km od Durrës. Do současnosti se zachovaly pouze fragmenty této stavby (hrad je vystaven ničivému působení moře), ale ujišťuji vás, že námaha se vyplatí. 😉

Přímá cesta k hradu je bohužel dost zarostlá a znečištěná, ale dá se překonat. Myslím, že amatérští fotografové najdou na Poloostrově Rodonit mnoho záběrů pro krásné fotografie.

Vedle můžete také jít na pláž a vidět kostel sv. Antonína. Na Poloostrově Rodonit se nacházejí také bunkry.

Vyhlídková věž 360°

V obci Divjakë (přibližně 1 hodina jízdy autem z Durres) se nachází vyhlídková věž (Kulla 360°). Pokud nemáte strach z výšek, upřímně doporučuji vyšplhat se až na vrchol (na různých úrovních jsou rozmístěny menší balkony). Vstup je zpoplatněn.

Na zpáteční cestě doporučuji zastavit se u Fortress of Bashtovë (v současnosti si můžete prohlédnout zbytky pevnosti). Myslím, že stojí za to zastavit se (alespoň na 2 hodiny) ve městě Kavajë a navštívit Etnografické muzeum (Ethnographic Museum). Můžete si zde prohlédnout například textilie a keramiku vyrobenou místními řemeslníky.

Národní park Divjaka-Karavasta

Národní park Divjaka-Karavasta je jedním z největších mokřadů v Albánii – ohromil mě svou divokostí a rozmanitostí. Při procházce podél jezera Karavasta můžete potkat pelikány dalmatské (symbol parku) a plameňáky růžové, kteří mají v tomto parku svá stanoviště.

Bohužel je na místě také spousta odpadků. Hranice rezervace zahrnují také piniové lesy, písečné pláže (Sandy beaches) (např. Plazhi Ndernenas), malebné laguny a mokřady. Pokud plánujete delší procházku po rezervaci, určitě si s sebou vezměte repelent proti komárům a pohodlné boty.

Nejlepším vyhlídkovým bodem na Národní park Divjaka-Karavasta a okolí je panoramatická věž (Kulla 360°). Podle mého názoru stojí za to navštívit park na jaře nebo na podzim, kdy ptačí migrace dosahují vrcholu – kdykoli se podíváte na oblohu, uvidíte ptáky letící v klínových formacích.

Durres nebo Golem – co si vybrat?

Volba mezi Durres a Golem nemusí být vůbec jednoduchá – všechno závisí na vašich očekáváních. Při porovnání cen ubytování jednoznačně lépe vychází Golem. Leží trochu stranou a mezi turisty se netěší takové popularitě jako samotné letovisko.

Ubytování v Golem bude dobrou volbou pro ty, kteří preferují klidnější místa bez davů. Podle mého názoru je však lepší vybrat si Durres, kde najdete mnoho restauračních zařízení a velkou nabídku ubytování.

Podle mě se ubytování v Durres hodí pro lidi, kteří mají rádi intenzivní trávení volného času. Na rozdíl od Golem najdete v Durres nejen pláže, ale i další turistické atrakce. Velkým plusem této volby je dobré spojení do Tirany.

Pokud chcete během své cesty do Albánie hlavně odpočívat na pláži a koupat se v moři, dobrou volbou bude Golem. Toto místo nabízí krásné písečné pláže, včetně Plazhi i Golemit, Qerret Beach, Plazhi Mali i Robit (v turistické sezóně jsou výrazně méně obsazené turisty a čistší než ty v Durres).

Jak se dostat do Durres?

Na úvod vám řeknu, že železniční síť v Albánii prakticky neexistuje, proto je lepší tuto možnost rovnou vyškrtnout. Z Tirany do Durres se dostanete autobusem (např. dopravci Durmo Tours nebo Polos Tours).

Můžete také využít služby taxi, ale to je drahý způsob cestování po Albánii. Já jsem se rozhodla pro jiné řešení a rozhodla jsem se půjčit si auto (bez kauce) s vyzvednutím hned po příletu – myslím, že je to nejlepší způsob, jak poznávat Albánii (budete flexibilní a nezávislí na jízdních řádech veřejné dopravy).

Jaké texty o Albanié byste si měli přečíst?

Vítejte na mém cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia – cestovatelka s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Užitečné e-knihy

Tady Natalia, autor tohoto blogu s 10 lety zkušeností s cestováním. Článek jsem napsala podle publikačních standardů. Záleží mi na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí mého života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšu a navštivte
    můj e-shop
    .