Hledáte zajímavosti Tirany, které byste mohli vidět během své dovolené? Hlavní město Albánie leží jen 40 km od Durrësu na pobřeží Jaderského moře. Ústředním bodem Tirany je Skanderbegovo náměstí s pomníkem albánského národního hrdiny, odkud se vydáte na prohlídku tiranských zajímavostí – patří k nim budovy v různých architektonických stylech, pyramida, muzea, bunkry z dob Hodžova režimu, lanovka, zeleň a místní restaurace.
Připravila jsem pro Vás článek s nejzajímavějšími místy a atrakcemi, které můžete v Tiraně vidět. Je to jedna z významných albánských atrakcí pro výlet o prázdninách.
Podívám se sem pokaždé, když se do Albánie vydám na vlastní pěst a cestuji autem pronajatým na letišti v Tiraně. Město má důvěrně známou atmosféru, kterou v jiných evropských metropolích nenajdete. 😉 Seznam zajímavostí jsem založila na svých zkušenostech z cestování po Albánii na vlastní pěst.
PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.
Stojí Tirana za návštěvu?
Tirana je hlavní město Albánie, které má něco málo přes 400 000 obyvatel, a názory na něj se mezi turisty různí. Než jsem do Tirany přijela poprvé, slyšela jsem o ní několik negativních věcí – že je plná betonu, bez efektních atrakcí, plná aut a hustého dopravního provozu. Částečně je to pravda a… právě díky tomu se Tirana stala jedním z mých nejoblíbenějších evropských hlavních měst.
Albánské hlavní město je směsicí mnoha architektonických stylů. Vedle sebe tu stojí stovky let staré mešity, moderní kancelářské budovy i betonové stavby s nádechem modernismu a albánského socialistického realismu. To vše se mísí s velkým množstvím parků, stovkami hospod fungujících na ulici a živými chodníky, kde kvete obchod a místní obyvatelé si při procházce povídají a odpočívají.
Tirana působí útulněji a domáčtěji (navzdory velkému množství betonu) než západoevropské města. Šedivost betonu zde rozbíjejí barevné fasády budov a street-art, kterého je v ulicích Tirany stále více.
Myslím, že stojí za to strávit v albánském hlavním městě 2-3 dny a navštívit nejdůležitější, ale i méně typické pamětihodnosti. Kromě toho jsou zajímavosti v okolí Tirany dostatečně zajímavé na to, abyste jimi strávili několik dalších dní.
Město oceňuji pro jeho rozmanitost – na své si přijdou milovníci architektury a historie, návštěvy muzeí nebo poznávání sakrálních staveb. Bude kde relaxovat uprostřed přírody, ochutnat albánskou kuchyni a poznat místní kulturu. Vybrala jsem několik zajímavých míst, která by podle mého názoru neměla chybět ve Vašem itineráři.
1. Podívejte se na západ slunce z vrcholu pyramidy v Tiraně
Charakteristickou atrakcí Tirany je pyramida neobvyklé konstrukce, která nedávno prošla solidní rekonstrukcí – právě zde doporučuji začít prohlídku města. Stavbu navrhla Pranvera Hoxha – dcera albánského diktátora Envera Hoxhy. Původně měla sloužit jako diktátorovo mauzoleum, ale její stavba byla dokončena těsně před pádem komunismu.
V blízkosti pyramidy se nachází zvon odlitý z kovu pocházejícího z kulek vystřelených během kosovské války. Napětí mezi Srby a Albánci žijícími v Kosovu trvalo v letech 1998 až 1999.
Navzdory kontroverzím, které historii místa obklopují, je dnes symbolem pádu komunistické totality, který láká místní obyvatele i turisty. Na tuto atrakci si nemusíte kupovat vstupenku – vstup je zdarma. Na vrchol pyramidy Vás vyveze kaskádovité schodiště nebo výtah, který se nachází na západní straně stavby. Z vrcholu pyramidy se můžete rozhlédnout po rušném městě a mrakodrapech (v Tiraně jich je poměrně dost) a v dalekém pozadí můžete spatřit horu Dajti.
Podle mého názoru je vyhlídka na pyramidě v Tiraně jedním z nejlepších míst ve městě, kde si můžete užít západy slunce. Před západem slunce se na pyramidě shromažďuje spousta lidí (zejména o víkendu), takže je lepší přijít brzy, abyste získali dobré místo k pozorování tohoto úkazu. Pokud budete mít štěstí, můžete se v blízkosti pyramidy setkat s místními umělci a poslechnout si jejich tvorbu.
Mou pozornost upoutaly barevné „krabice“ umístěné na vrcholu pyramidy, uvnitř i v okolním parku. Najdete v nich restaurace a kavárny. Většinou se však jedná o vzdělávací místnosti a dílny, kde se mladí lidé vzdělávají v oblasti programování, robotiky nebo animace. Vzhledem k tomu, že se nachází na vrcholu pyramidy, můžete se dovnitř budovy podívat velkým objektivem.
2. Objevte historii ve starých bunkrech – Bunk’Art a Bunk’Art 2
Tirana ukrývá podzemní zajímavosti v formě bunkrů, dnes známých jako Bunk’Art a Bunk’Art 2. Albánie je zemí tisíců bunkrů, které byly vybudovány na příkaz diktátora Envera Hodži, který žil v neustálém strachu z jaderné války. Bunkry měly chránit diktátora, jeho blízké a vysoce postavené osoby ve státě před útokem nepřátelských států (Sovětského svazu, Číny, Spojených států).
Bunkry se nacházejí hluboko pod zemí, takže je v nich nízká teplota. Pokud je chcete navštívit v létě, nezapomeňte si vzít svrchní oblečení, např. mikinu, tenkou bundu.
Bunk’Art se nachází více než 100 metrů pod zemí, má 5 pater a 106 místností – je velmi snadné se v něm ztratit. Nemusíte si s tím však dělat starosti – v bunkru jsou k dispozici mapy, které Vám pomohou najít cestu ven. V bunkru se nachází muzeum, kde uvidíte dvě expozice – o období německé a italské okupace a o komunistickém režimu.
Kromě Hodžovy kanceláře, rekonstruovaných obytných prostor a zasedací místnosti uvidíte v bunkru také umělecké instalace, které ukazují složitou a smutnou historii Albánie. Prohlídka místa nám zabrala 2 hodiny a právě tolik času doporučuji vyhradit si na tuto atrakci.
Bunk’Art se nachází na adrese Rruga Fadil Deliu (čtvrť Kinostudio). Vstupné je zpoplatněno a vstupenky si můžete zakoupit v pokladně na místě. Vyplatí se zakoupit audioprůvodce, abyste se důkladně seznámili s albánskou historií. Pokud si nenajdete čas na prohlídku obou bunkrů, doporučuji zajít do Bunk’Art 2 v centru Tirany.
V Bunk’Art 2, který se nachází v centru Tirany (vedle Skanderbegova náměstí), sídlilo albánské ministerstvo vnitra. Ve 24 místnostech si prohlédnete výstavy o politické policii, nástrojích sledování, ministerstvu vnitra a formách perzekuce v době Hodžovy diktatury. Příjemným překvapením pro mě byly interaktivní formy výstavy a posttotalitní galerie umění. Na prohlídku výstavy v krytu si vyhraďte hodinu.
3. Ochutnejte tradiční albánskou kuchyni v místních restauracích
Kromě krásných památek mohou být dobrou vzpomínkou na cestu do Albánie také speciality místní albánské kuchyně. Při cestě po zemi jsem chtěla ochutnat co nejvíce místních jídel a specialit, abych umocnila pozitivní zážitky z pobytu. Nejsem příznivcem přehnaných kombinací chutí, takže mě oslovila jednoduchá jídla albánské kuchyně založená na několika ingrediencích. Paleta chutí je podobná italské a turecké kuchyni.
V Tiraně jsme navštívili restaurace s místní kuchyní. V restauraci Lakror’Ane – Traditional Food jsme jedli japrak – dušené vinné listy s mletým masem a rýží. Restaurace je útulně zařízená (připadala jsem si jako u babičky) a interiér zdobí nádobí nebo stará elektronika.
Albánské slunce způsobuje, že ovoce a zelenina chutnají intenzivněji – což je plus nejen pro vegany. Albánská kuchyně je však proslulá masovými pokrmy, jako je tave (jehněčí guláš) nebo fergese (skládá se z masa, paprik, rajčat, hub a cibule – často se podává se sýrem). K obědu v horkých dnech se dobře hodí tarator, vychlazený pokrm na bázi jogurtu, okurky a česneku.
Dobré qofte (vepřové karbanátky s cibulí a kořením) jsem si dala v restauraci „Tradita te Meri“ na trhu Pazari a Ri. Restaurace je útulná, s rodinnou atmosférou a číšník – přátelský a ochotný.
Zde je několik návrhů na tradiční albánské dezerty, které se budou líbit těm, kdo se nebojí lepku a kalorií. Doporučuji prozkoumat místní hospůdky, podívat se na jejich jídelní lístky a hledat jídla, která jste ještě neochutnali:
- revani – piškotový koláč namočený v sirupu, podávaný s ořechy nebo ovocem,
- tollumba – druh fawork namočený v cukrovém sirupu nebo medu,
- krofne – koblihy plněné krémem nebo ovocným džemem,
- baklava – těsto filo namočené v sirupu a plněné mletými ořechy.
4. Poslechněte si pouliční umělce a vnímejte atmosféru Skanderbegova náměstí
V centru Tirany se nachází hlavní atrakce města, Skanderbegovo náměstí, pojmenované po albánském národním hrdinovi Gjergji Kastrioti Skënderbeu. Skanderbeg hrál klíčovou roli při obraně Albánie před osmanskou expanzí v 15. století (v Kruji najdete velké Skanderbegovo muzeum).
Čtěte také: Co vidět a navštívit v okolí Tirany?
Uprostřed náměstí uvidíte jeho 11 metrů vysokou sochu, hned vedle ní se vznáší albánská vlajka. Na náměstí je rušno v kteroukoli denní dobu a večer se mění v jeviště místních umělců. Můžete se zastavit a poslechnout si hudbu, která v lidech vyvolává štěstí (vyvolává chuť podupávat si nohou do rytmu hudby). 😉
Na Skanderbegově náměstí se nachází několik významných atrakcí města, které stojí za to si prohlédnout v rámci poznávání tohoto zákoutí hlavního města. Více Vám o nich povím v následujících kapitolách, ale pozor si dejte mimo jiné na budovu s velkým reliéfem na čelní stěně – Národní historické muzeum (Muzeu Historik Kombëtar). Na druhé straně náměstí stojí Edhem Beyova mešita (Xhamia Et’hem Bej) z 18. století a za ní muzeum Bunk’Art 2, zařízené v bunkru.
Na náměstí se nachází dvoupatrový kolotoč pro ukrácení času těch nejmenších. Na podrobnosti o vstupenkách se zeptejte obsluhy u této atrakce.
Milovníci knih by podle mého názoru měli navštívit knihkupectví Adrion na Skanderbegově náměstí plné knih z mnoha koutů světa. Knihkupectví Adrion nabízí širokou škálu knih (bez ohledu na věk, každý si zde najde něco pro sebe) – od literatury faktu přes fantasy až po beletrii.
Většina knih je v albánštině, ale najdete zde i knihy v angličtině. Po návštěvě knihkupectví Adrion přibyl do mé sbírky výtisk Malého prince v albánštině se zajímavě řešenou obálkou. České autory jsem nenašla, ale ani jsem nehledala nijak zvlášť pečlivě. 😉
Podívejte se do Cafe Botanica, zařízené v rustikálním stylu. Název mluví sám za sebe – vchod a střed zdobí bujná vegetace. Na místní poměry jsme si tam dali docela dobrou kávu.
5. Poznejte historii Albánie v Národním historickém muzeu
Národní historické muzeum na Skanderbegově náměstí je největším albánským muzeem a dominantou Tirany. Budovu zdobí mozaika, na níž je vyobrazeno 13 Albánců z různých období historie země. V muzeu se nachází přibližně 5 000 exponátů (nejstarší z nich pocházejí ze 4. tisíciletí př. n. l.). Uvnitř na Vás čekají mj. Pavilon starověku, Nezávislosti, Ikony nebo Komunistický teror.
Čtěte také: Jak si levně půjčit auto v Albánii (bez zálohy)?
Vstup do muzea je za poplatek. Vstupenky do Národního historického muzea si můžete zakoupit v pokladně nebo online. Otevírací dobu objektu si ověřte na webové stránce.
Ve sbírkách muzea se nachází Apollónova hlava a hlava Artemidy. V sálech Pavilonu starověku se seznámíte s historií prvních albánských státních útvarů, konkrétně Arberského knížectví a knížectví Karl Topia. Nejzajímavějším exponátem muzea je podle mého názoru orel vyrobený spojením několika zbraní, který odkazuje na významnou událost v dějinách země – založení albánské Prizrenské ligy. Cílem Ligy bylo hájit albánské zájmy tváří v tvář územním a politickým změnám na Balkáně ve 2. polovině 19. století.
V muzeu najdete informační tabule v angličtině, takže se budete moci podrobně seznámit s historií Albánie. Na prohlídku expozic si vyhraďte alespoň dvě hodiny. Pokud Vás během dovolené zastihne deštivý den, dobrou alternativou je návštěva Národního historického muzea.
V dalším pavilonu jsou vystavena díla ikonopisců, včetně Onufryho. V Síni komunistické perzekuce se seznámíte s historií Albánie a prohlédnete si originály dokumentů o rozhodnutích o popravách nebo seznamy politických vězňů. Jedna z vitrín představuje osobnosti ze světa literatury, umění a kultury, které byly na základě různých obvinění uvězněny nebo odsouzeny k trestu smrti.
6. Prohlédněte si bohatě zdobené průčelí Edhem Beyovo mešity
Edhem Beyova mešita (Xhamia Et’hem Bej) v Tiraně se nachází na Skanderbegově náměstí a její historie sahá až do 18. století. Chrám je pojmenován po Hadži Etemovi Beja, který jeho stavbu dokončil. Za diktatury Envera Hodži byla jedinou otevřenou mešitou v Albánii, ale přístup do ní měli pouze cizinci (Hodžova 40letá vláda spočívala v izolaci a ateizaci státu).
Východně od Edhem Beyovy mešity dříve stála mešita Sulejmana paši, ta však byla během druhé světové války zničena. Jedná se o významné místo albánských dějin – v roce 1991 se zde konala velká demonstrace za náboženskou svobodu, která ukončila komunistickou vládu Envera Hodži.
Edhem Beyovou mešitu zdobí jediný minaret a malá klenutá okna umístěná v různých výškách. Průčelí chrámu tvoří sloupy, jejichž klenby jsou pokryty barevnými freskami. Ve střední části na stropě je umístěn velký lustr, který osvětluje interiér chrámu. Také interiér mešity je pokryt nástěnnými freskami a bohatě zdobenými štuky, které mě zaujaly. Světlé stěny dávají vyniknout hloubce barev maleb, mezi nimiž převládají květinové motivy.
Před vstupem do mešity si zujte boty (můžete je nechat na poličce u vchodu). Nezapomeňte si také zakrýt odkryté části těla. Ženy by si neměly zapomenout zakrýt vlasy šátkem. Turisté a nemuslimové mají do chrámu vstup zdarma.
Vedle muslimského chrámu uvidíte hodinovou věž (Kulla e Sahatit) z počátku 19. století, jejíž stavbu financovaly nejbohatší rodiny Tirany. Věž měří 35 metrů a do roku 1970 byla nejvyšší stavbou ve městě. Hodinová věž se stala rozpoznávacím objektem Tirany, a proto ji uvidíte ve znaku města. Uprostřed budovy se nachází schodiště – po něm se dostanete na vyhlídkovou terasu, odkud uvidíte Skanderbegovo náměstí z trochu jiné perspektivy. Vstup je zpoplatněn a vstupenky si můžete zakoupit na místě.
7. Projeďte se lanovkou Dajti Express a podívejte se na město z jiné perspektivy
Lanovka Dajti Express se nachází v tiranské čtvrti Kinostudio (z centra města se k ní dostanete za půl hodiny). Její vagony Vás vyvezou až na samotný vrchol hory Dajti. Trasa lanovky je dlouhá téměř 5 kilometrů – jedná se o nejdelší lanovku na Balkáně a její zdolání trvá přibližně 15 minut. Během cesty jsme obdivovali hornaté, zelené a místy divoké okolí Tirany.
K lanovce Dajti Express se můžete dostat vlastním nebo pronajatým autem (nám cesta trvala 25 minut). Nejpohodlnější variantou však bude zvolit městské autobusové linky (trasy autobusů: QENDER – PORCELANA nebo KOMBINAT – KINOSTUDIO).
Kromě krásného výhledu, který se Vám z vrcholu hory naskytne, si můžete vychutnat také restaurace, jako je Ballkoni Dajtit postavená ve stylu tradičního dřevěného domu, kde se podává tave karkaleci neboli krevetový kastrol.
Jízdenky na Dajti Express si můžete zakoupit pouze na dolní stanici Dajti Express, kde je nutné vystát frontu. Zvýšený provoz na atrakci bývá v zimě a o svátcích. Pokud se chcete vyhnout frontám, doporučuji přijít na místo mezi 9:00 a 11:00 (čím dříve, tím lépe). Na vrcholu hory si můžete zahrát minigolf (je osvětlený, takže hra je možná i po západu slunce). Děti se mohou těšit na lanový park (Dajti Adventure Park).
Okolí Tirany si nejlépe prohlédnete pronajatým autem. My jsme si objednali auto s vyzvednutím na letišti v Tiraně, takže jsme byli při prohlídce flexibilnější a mohli jsme v krátkém čase vidět více zajímavostí. Když níže zadáte datum své cesty, zobrazí se Vám seznam v té době dostupných levných půjčených aut, která jsme využili nejen v Albánii, ale také v Černé Hoře a na Krétě.
8. Projděte se po parku Rinia a prohlédněte si fontánu a část Berlínské zdi
Při hledání stínu a odpočinku jsme se vydali do malého parku Rinia, známého jako Park mládeže. Při procházce alejemi mezi zelení a květinami dojdete k multimediální fontáně a na západním konci parku uvidíte nákupní centrum Taiwan Center. Budova má neobvyklý tvar a bývá přirovnávána k pavoukovi nebo k jeskyni z řady filmů o Jamesi Bondovi.
V Taiwan Center se nachází kavárny se zahrádkami, které jsou umístěny hned vedle fontány. V nich si můžete sednout pod slunečník, objednat si kávu a vypít ji na čerstvém vzduchu. Jídelní lístek restaurace Casa della pasta nabízí širokou škálu italských jídel včetně těstovin a pizzy. V centru Taiwan Center se nachází Regency Casino, které je jedním z mála legálních kasin v Tiraně.
Letní festival (Dita e Verës nebo Verëza) je největší pohanský festival. Albánci ho slaví 14. března podle gregoriánského kalendáře. Cílem svátku je oslavit konec zimy, omlazení albánského ducha a znovuzrození přírody. Večer v tento den můžete v parku zhlédnout cirkusová představení a kouzelnické show.
V blízkosti parku se nachází fragment Berlínské zdi (město Berlín jej věnovalo albánskému hlavnímu městu), který je součástí umělecké instalace – Post Bllok. Jeho strohou betonovou konstrukci zdobí graffiti a vzkazy, které měly lidem zvednout náladu. Kromě části zdi obsahuje i bunkr ve tvaru hřibu a betonové sloupy, které byly převzaty z dolu ve Spacu (pracovní tábor). Umělecká instalace připomíná oběti komunistického režimu.
9. Odpočiňte si u jezera v Grand Parku
Grand Park je nejpopulárnějším parkem v Tiraně. Najdete v něm spoustu zeleně a alejí k procházkám. Srdcem parku je velké umělé jezero (Liqeni Artificial a Tiranës) – můžete se podél něj procházet a pozorovat kachny. Celková rozloha parku je 230 hektarů a roste zde více než 120 druhů stromů, květin a keřů. Místní obyvatelé mu říkají „plíce města“, protože se zde vyskytují rozmanité druhy rostlin, a také proto, kolik kyslíku dodává nedalekému centru Tirany.
Park se nachází asi 30 minut chůze od centra města. Na místo se dostanete také autem asi za 10 minut. V okolí najdete několik placených parkovišť, např. u Rruga Lek Dukagjini (poloha: 41.31678391, 19.819828910), u Rruga Stavro Vinjau (poloha: 41.32049362, 19.82903413).
Cestou do parku doporučuji zastavit se v kavárně Antigua Specialty Coffee – jediné kavárně v Tiraně, která nabízí specialty coffee. Kávová kultura v Albánii je založena na tradiční, tmavě pražené kávě a toto místo jí dodává trochu čerstvosti. 😉
V parku si můžete prohlédnout kostel sv. Prokopa, velmi malý chrám, který byl jedním ze dvou existujících ve městě před druhou světovou válkou. V parku se nachází také amfiteátr, kde se mj. v létě konají koncerty. V blízkosti Grand Parku se nachází také Prezidentský palác (oficiální sídlo albánského prezidenta).
10. Prohlédněte si neobvyklou katedrálu Zmrtvýchvstání Krista
Během procházky poblíž Skanderbegova náměstí jsme narazili na majestátní katedrálu Zmrtvýchvstání Krista. Kostel je postaven na čtvercovém půdorysu a jeho střecha je zakončena lesklou kopulí. Všimněte si věže vedle kostela, která připomíná čtyři spojené pašijové svíce. Jedná se o poměrně novou stavbu (z roku 2014) a minimalismus, s jakým byla dokončena, je v Albánii spíše vzácností. Pozlacené dveře zdobené reliéfy Vás zavedou do interiéru, který je zvenčí ohromující více než samotný chrám.
Na ikonostasu se nacházejí nádherně zpracované ikony. Když zvednete oči vzhůru, uvidíte bohatě zdobený lustr a fresku zobrazující Krista obklopeného zlatými slunečními paprsky. Interiér kostela vyzařuje bílou barvou, je jasný a průzračný díky malým oknům umístěným vysoko nahoře. Stěny kostela dále zdobí reliéfy a fresky s výjevy z Bible. Vstup pro turisty do katedrály je zdarma ( ujistěte se, že nerušíte věřící při modlitbě).
11. Navštivte most koželuhů a hrobku Kapllana Paši
Most koželuhů (Tanners‘ Bridge) je neobvyklou atrakcí v Tiraně – na rozdíl od většiny mostů tento nevede přes žádnou řeku (dříve překonával řeku Lanë, jejíž tok byl ve 30. letech 20. století změněn). V té době most ztratil na významu a teprve v 90. letech 20. století byl obnoven do své původní krásy.
Přechod přes tuto kamennou lávku Vám nezabere mnoho času, ale i tak podle mého názoru stojí za to si tuto významnou památku Tirany prohlédnout v kombinaci s procházkou po bývalém hradu. Stavba je silně poznamenána časem a její strohý vzhled je připomínkou minulých staletí.
V současné době funguje most koželuhů jako lávka pro pěší. Není chráněn žádným zábradlím, proto při jeho přecházení buďte opatrní.
Vedle Hotelu Plaza se nachází hrobka Kapllana Paši (Tyrbja e Kapllan Pashës), osmanského vládce z 19. století. Hrobka se tyčí do výšky asi 4 m a pod kopulí vytvořenou ze zdi hotelu bílá barva podstavců krásně vyniká na zlatém pozadí. Stavba má osmiboký tvar a je vytesána z kamene. Pašovy ostatky byly převezeny do Istanbulu, kde nyní spočívají. Hrobku Kapllana Paši v Tiraně si můžete prohlédnout pouze zvenčí.
12. Poznejte historii albánské špionáže v muzeu „Dům listů“
V muzeu „Dům listů“ (House of Leaves Museum) si prohlédnete výstavy o komunistickém sledování a seznámíte se s příběhy lidí, kteří se stali jeho oběťmi. Zaujala mě prohlídka moderního vybavení, které používala albánská tajná policie k získávání informací o podezřelých lidech. Je děsivé vidět, jak vyspělou technikou disponovali špioni před desítkami let – ta současná mě kvůli tomu děsí ještě víc.
V 31 místnostech muzea najdete mj. monitorovací zařízení, temné komory na výrobu filmů, laboratoře a místnosti na odposlouchávání telefonních hovorů. Dům si prohlédnete tak, že budete samostatně putovat mezi jednotlivými místnostmi, které mají svá vlastní témata.
Ze Skanderbegova náměstí to do muzea „Dům listí“ trvá asi 10 minut pěšky. Vstupenky si můžete zakoupit v pokladně muzea. Muzeum můžete navštívit sami nebo s pomocí audioprůvodce.
Zajímavým zážitkem pro mě byla návštěva budovy, kde za Hoxhovy diktatury působilo Ředitelství státní bezpečnosti (Sigurimi). Dlouhou dobu zůstávala zahalena tajemstvím a nikdo nevěděl, co se v jejích zdech děje.
K úkolům tajné policie patřilo špehování a zatýkání osob podezřelých ze spiknutí – tím se zabránilo jakémukoli pokusu o svržení komunistického systému. V rámci Sigurimi existovaly struktury, které se zabývaly kontrarozvědkou, cenzurou, ochranou stranických a státních představitelů a také organizací pracovních táborů a věznic.
13. Projděte se mezi historickými zdmi bývalého hradu
Při procházce po Rruga Murat Topani, nedaleko Bunk’Art 2, narazíte na pozůstatky byzantské pevnosti Justinián (Kalaja e Tiranës). Stavba stojí v místě, kde se kdysi křížily hlavní obchodní cesty. Z osmanských dob se dodnes zachovala 6 metrů vysoká zeď, která je nyní hustě porostlá bujnou vinnou révou. Můžete si prohlédnout tři věže a využít mnoha obchodů, kaváren a restaurací, které se dnes nacházejí uvnitř opevnění, například Ceren Ismet Shehu.
Uvnitř pevnosti funguje tradiční albánský bazar. Ve stáncích se prodávají řemeslné výrobky, vyrobené s důrazem na každý detail. Při návštěvě tohoto místa si nezapomeňte vzít s sebou hotovost.
Hrad pochází z doby před rokem 1300. – Byl postaven na strategickém místě, aby chránil důležité komunikační cesty a bránil region před nájezdy nepřátel. Historicky pevnost sloužila také jako sídlo nejvýznamnějších byzantských velitelů a úředníků. Velmi se mi líbilo, jak byly pozůstatky hradu začleněny do pěší ulice Murata Toptani. Doporučuji Vám, abyste si udělali večerní procházku touto oblastí a sledovali, jak se pak na rohu ulice rozproudí život.
Podívejte se do restaurace Tartuf Shop, která je proslulá svými pokrmy z lanýžů. Interiér restaurace je velmi útulný a obsluha velmi příjemná. Doporučuji ochutnat rizoto s lanýži a houbovou polévku.
Od fragmentů byzantské pevnosti jste vzdáleni jen několik minut od budovy Albánského parlamentu (Albanian Parliament). Cestou si prohlédněte mozaiku připomínající 100. výročí nezávislosti Albánie (poloha: 41.325641011, 19.818555883). Zaujala mě také mešita Namazgah, která se nachází v těsné blízkosti parlamentu. Už z dálky jsou vidět její 50 metrů vysoké minarety a monumentální šedomodrá kopule. Když jsme byli v Tiraně naposledy, mešita ještě nebyla otevřená, takže jsme neměli možnost prohlédnout si ji uvnitř.
14. Podívejte se na neobvyklou uměleckou instalaci Reja – The Cloud
Reja – The Cloud je moderní, 7 metrů vysoká umělecká instalace japonského architekta Sou Fujimoto. Z dálky vypadá poněkud záhadně, ale můžete vstoupit dovnitř a podívat se, jak byla postavena. Jedná se o dvojici na sebe kolmých tyčí natřených bílou barvou, které se mění v neobvykle vyhlížející hlediště se sedadly pro kulturní akce.
Název The Cloud je odvozen od průhlednosti a průsvitnosti stavby – nejsou zde žádné stěny, takže když jste uvnitř, vidíte jasně, co se děje venku. Z tohoto důvodu nebude The Cloud tím nejlepším místem, kde se schováte před deštěm a silným větrem. 😉 Vstup je zdarma a v blízkosti občas stojí kamiony s občerstvením.
Najdete ji před budovou Národní galerie umění v Tiraně (National Gallery of Art). Sbírka muzea zahrnuje asi 2 200 exponátů v expozicích věnovaných byzantskému náboženskému umění (ikony bratří Zografiů a Onufryů) a současnému albánskému umění. Galerie je v současné době v rekonstrukci, takže je pro veřejnost uzavřena (v dubnu 2024).
15. Prozkoumejte zajímavé místa v okolí Tirany
Kromě památek v Tiraně stojí podle mého názoru za návštěvu během dovolené v Albánii i místa v okolí hlavního města. Tirana je dobrým výchozím bodem pro jednodenní výlety.
Čtěte také: Co vidět a navštívit v okolí Tirany?
Pokud nemáme během cest pronajaté auto, rádi se vydáváme na organizované výlety s místním průvodcem. Dozvíme se tak zajímavosti od někoho, kdo zde bydlí, a nemusíme se starat o to, jak se tam dostaneme.
Kde v Tiraně zůstat přes noc? Doporučené ubytování
Tirana je hlavním městem Albánie a má velkou ubytovací základnu. Ve městě najdete spoustu nabídek ubytování s dobrými cenami a dobrou polohou. Podle mého názoru je vhodné zvážit ubytování v L’Hotel Tirana, který je vzdálen jen 600 m od Skanderbegova náměstí nebo New Bazaar Rooms vedle tradičního trhu Pazari a Ri a centra.
S rezervací místa, které Vás zaujme, neváhejte – v letní sezóně nejlepší nabídky rychle mizí. Můžete tak ušetřit peníze, které lépe utratíte za atrakce a příjemné zážitky. Pokud si chcete odpočinout od ruchu ulice, vyberte si ubytování dále od centra. Můžete se rozhodnout třeba pro moderní Hotel Bonsai se zahradou a terasou, který se nachází více než 5 km od centra Tirany.
Zajímavostí Tirany – tipy a praktické informace
Tirana je dlouhodobě nejvíce podceňovaným hlavním městem Evropy. Rok od roku se však mění a ve městě přibývá atrakcí, které úspěšně lákají turisty z celého světa. Z vlastních zkušeností jsem pro Vás připravila několik praktických tipů. Doufám, že Vám usnadní plánování a prázdniny v Albánii.
- nezapomeňte si s sebou vzít důležité doklady – do Albánie se vstupuje s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pokud jedete vlastním autem nebo si ho plánujete pronajmout na místě, nezapomeňte si s sebou vzít řidičský průkaz (v Albánii je uznávaný) a osvědčení o registraci vozidla. České pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla není v Albánii uznáváno, proto si před odjezdem musíte vyřídit zelenou kartu,
- v peněžence mějte vždy nějakou hotovost – mějte na paměti, že ne všude budete moci platit kartou. V Albánii je mnoho menších obchodů a restaurací, které uznávají pouze platbu v hotovosti. Také za vstupenky na některé atrakce zaplatíte pouze v hotovosti. Bohužel již nebudete moci provádět výběry bez poplatků v žádné síti bankomatů. S kartou Curve můžete levně vybírat hotovost z bankomatu,
- dávejte pozor, kde parkujete – v Tiraně jsou 3 parkovací zóny. Placená parkoviště jsou označena modrými čarami a bezplatná parkoviště bílými čarami. Populární parkoviště v centru je 24hodinové placené Parkim Nëntokësor Bulevardi Ri (poloha: 41.33700695, 19.8150218). Auto můžete nechat i na dalších placených parkovištích, jako je Arena Center (poloha: 41.31834850, 19.82315910) nebo pod Skanderbegovým náměstím (poloha: 41.32823953, 19.81554535). Níže najdete levné vozy od námi využívané půjčovny.
Jak se dostat do Tirany z České republiky?
Vlakem se z České republiky do Tirany nedostanete – železniční síť v Albánii je velmi málo rozvinutá a samotné vlaky jsou v žalostném stavu. Mnoho lidí volí cestu autem – cesta je však dlouhá a vyčerpávající. Nejrychlejší a nejpohodlnější možností je přímý let do Tirany, např. z Prahy, Krakova, Vratislavi. Mezi letecké společnosti, které nabízejí tento typ služeb, patří LOT, Ryanair, Wizz Air a Lufthansa.
Po příletu do albánského hlavního města je dobré si pronajmout auto s možností vyzvednutí ihned po příletu. Ušetříte tak čas a snadno se dostanete ke všem důležitým atrakcím, které nemůžete vidět pouze veřejnou dopravou. Existuje několik možností dopravy z letiště v Tiraně do centra města – autobusem, taxíkem nebo právě pronajatým autem, které si můžete pronajmout i bez kauce.