V tomto článku najdete seznam TOP 15 nejoblíbenějších měst a obcí pro dovolenou a prázdniny v Albánii, které podle mého názoru budou pro Čechy dobrou volbou. Při zvažování, kam v Albánii vyrazit, jsem vybírala místa, kde na vás čeká spousta zajímavostí, míst pro odpočinek i aktivní poznávání. Seznam jsem připravila po své cestě autem po Albánii, během níž jsem si prohlédla spoustu známých letovisek i méně známých míst.
Na dovolenou do Albánie se jezdí hlavně na středomořské pobřeží (konkrétně Jadranské a Jónské) s dlouhými plážemi, na Albánskou riviéru a do oblíbené Sarandy a Ksamilu.
Albánie má také krásné hory s Llogarským průsmykem a národními parky, Skadarské a Ochridské jezero a města taky zapsané na seznamu UNESCO – Berat a Gjirokastru.
Zajímavých míst pro dovolenou v Albánii je ještě více. V článku, který vychází z mých zkušeností, vám pomohu rozhodnout se, kam se vydat na dovolenou – spolu s informacemi, které byste měli vědět před cestou do Albánie na vlastní pěst. 😉
PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.
Jak si naplánovat dovolenou v Albánii?
Když jedete do Albánie na vlastní pěst, můžete si čas naplánovat sami – a to se mi na cestování bez cestovních kanceláří líbí. Musíte se však zamyslet nad svými cestovatelskými preferencemi, zvážit, jak rádi navštěvujete, a pak zvolit strategii návštěvy Albánie. Na výběr jsou minimálně tři možnosti.
Půjčení auta v Albánii
Pokud vaše dovolená není příliš dlouhá a rádi byste viděli co nejvíce z Albánie, bude pro vás pronájem auta to pravé. Auto se vám bude hodit také v případě, když cestujete jako rodina, třeba s malým dítětem, a ceníte si flexibility a pohodlí. Auto si můžete pronajmout již na letišti v Tiraně a vyrazit z letiště jakýmkoli směrem, aniž byste museli čekat na autobusy nebo plánovat přestupy.
Níže si můžete prohlédnout ceny vozů z půjčovny, od které jsem si půjčovala auta nejen v Albánii, ale také v Gruzii, Černé Hoře a na Krétě. Když zadáte datum své cesty, zobrazí se vám dostupná, nejlevnější auta pro daný termín. Pracovník půjčovny na vás bude čekat v odletové hale a auto bude stát na parkovišti před letištěm.
Nemusíte si půjčovat auto na celý pobyt v Albánii. Většinu dovolené můžete strávit např. na pláži a zbývající dny věnovat návštěvě zajímavých památek s právě zapůjčeným vozem. Podle mého názoru je nejpohodlnějším způsobem půjčit si auto na začátku nebo na konci cesty. Pak budete mít domluvený příjezd na nebo z letiště. 😉
Celodenní výlety s průvodci
Zajímavou možností, jak získat další zážitky, je využít některé jednodenní výlety vedené místními průvodci. Během těchto výletů uvidíte zajímavá místa, budete mít možnost pohovořit s místním průvodcem a lépe pochopit kulturu daného místa. Níže najdete několik návrhů na výlety v Albánii, které jsou podle mého názoru zajímavé.
Pokud bych vám měla navrhnout nějaké zajímavé výlety, určitě bych je vzala v úvahu:
- výlet do města Berat zapsaného na seznamu UNESCO – i když plánujete zůstat hlavně na pobřeží, jednodenní výlet do města kamenných domů přilepených ke svahu podle mého názoru stojí za to. Zvláště proto, že jde o unikátní architekturu, kterou jsem nikde jinde neviděla,
- celodenní výlet do města Krujë – pokud letíte domů z Tirany nebo zůstáváte na pobřeží poblíž hlavního města, doporučuji celodenní výlet do města Kruja s krásně situovaným hradem a historickým bazarem na dlážděné ulici (úžasná atmosféra a nepříliš nátlakoví prodejci),
- lekci vaření v Beratu – při několika návštěvách albánských restaurací možná dostanete chuť „odnést si“ místní kuchyni domů, takže vám může hodně pomoci návštěva lekce vaření, kde se naučíte připravovat některá tradiční albánská pokrmy.
Prohlídka památek veřejnou dopravou
V Albánii je meziměstská doprava založena na malých autobusech, které spojují mnoho významných turistických destinací v zemi. Ačkoli mají často jízdní řády, odjíždějí ze svých výchozích zastávek, až když se v nich shromáždí dostatečný počet cestujících (i když stále více autobusů odjíždí včas i bez takového čekání).
Autobusy odjíždějí ze stanic, které často připomínají parkoviště. Na nich se toho děje hodně a někdy jsou spojena s trhy. Veřejnou dopravou se dostanete na mnoho důležitých míst a tuto formu cestování doporučuji, pokud máte v Albánii hodně času a neplánujete navštívit příliš mnoho míst. Přesuny mohou být časově náročné a je obtížné navštívit několik vzdálených památek v jeden den.
V malých autobusech se platí v hotovosti, nejlépe v hodnotách blízkých ceně jízdného. Obvykle jsou přesné – jakmile vyjedou z výchozí zastávky, dorazí do cíle ve vyhlášeném čase, i když se cestou může vyskytnout několik nepředvídaných zastávek, např. na pokec s řidičem naproti. 😉
V Albánii se v případě železničních spojů není na co spolehnout. Infrastruktura je v hrozném stavu, vlaky vypadají velmi špatně a nedostanou se… téměř nikam. Dokonce ani hlavní město Tirana nemá vlastní nádraží, což o stavu albánských železnic hodně vypovídá. Do Albánie se nedostanou ani mezinárodní vlaky.
Praktické rady a tipy na cestu do Albánie
Pro návštěvu Albánie neexistuje ideální itinerář, protože každý z nás má trochu jiné preference a různé okolnosti nás nutí cítit se na určitém místě dobře. Sepsala jsem několik praktických rad a tipů ze svých zkušeností, které zohledňuji při plánování svých výletů:
- zvažte své potřeby na dovolenou – Albánie je všestranná destinace, protože kromě přeplněného pobřeží (které má i mnoho klidných a intimních částí) se můžete vydat na horskou turistiku, koupat se v jezerech, vyhledávat termální prameny nebo navštívit památky UNESCO (a to vše v celkem malé zemi),
- rezervujte si ubytování s předstihem – nejlepší místa k ubytování mohou být rychle vyprodána, protože zájem turistů, zejména v hlavní sezóně, je velmi vysoký. Pokud vás nějaký hotel nebo byt zaujme, rezervujte si ho ihned (často ušetříte spoustu peněz),
- vyberte si zajímavosti a města, která chcete vidět – nebudete moci vidět všechno (a ani to nemá smysl – je dobré mít se k čemu vracet), takže po přečtení mého seznamu měst si vyberte ta, která vás nejvíce osloví, a pak si udělejte seznam zajímavostí, které stojí za to navštívit (můžete také použít hotovou mapu albánských zajímavostí, kterou jsem připravila pro lidi, kteří nechtějí strávit spoustu času hledáním míst, která stojí za to vidět),
- alespoň jednou změňte ubytování – vím, že na dovolené se často stává, že se úplně uvolníte, ubytujete se na jednom místě a užíváte si okolí, ale alespoň jedna změna místa je velmi užitečná. Umožní vám vidět Albánii z jiné perspektivy a zažít více zážitků během jedné cesty,
- nepřehánějte tempo a buďte flexibilní – dovolená ani prázdniny nejsou závod, takže se nesnažte cestovat co nejrychleji a co nejvíce. Já sáma mám ráda rozsáhlý poznávací program, ale musí v něm být i dostatek času na odpočinek, bezcílné polehávání na pláži nebo obdivování výhledů na hory z terasy pokoje.
1. Saranda
Saranda je jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací v Albánii. Město se rozkládá na zvlněném terénu kolem malého zálivu, který zaručuje krásný výhled na město a moře z několika vyhlídkových míst poblíž centra. Život ve městě pulzuje podél pobřežní promenády, kde je poměrně dost restaurací a odkud si můžete prohlédnout mj. rybí trh.
Hotely těsně zaplňují krajinu, ale i přes atmosféru módního a přeplněného letoviska mám dobré vzpomínky na krásné výhledy a večerní procházky za šumění moře. Saranda je také dobrou základnou pro poznávání Ksamilu, starobylého města Butrint a Albánské riviéry na severu.
Pro poznávání oblasti Sarandy je nejvhodnější auto (půjčit si ho můžete už na letišti v Tiraně), ale veřejnou dopravou se dostanete mj. do Butrintu a Ksamilu. V centru města je veřejná pláž a další zajímavé pláže se táhnou na jih směrem ke Ksamilu.
Kde se v Sarandě ubytovat? Poloha města je natolik malebná, že je nejlepší přenocovat na místě s výhledem na hory a záliv. My jsme spali v cenově dostupných a krásně položených Apartments Klajdi. Ještě nikdy jsme nepozorovali východ slunce, aniž bychom vstali z postele, a tady se nám to podařilo. 😉
2. Ksamil
Ksamil je jedním z prvních míst, které vás pravděpodobně napadne při pomyšlení na dovolenou v Albánii. Průzračná a neskutečně modrá voda, ostrůvky v blízkosti pobřeží, zvlněná krajina a… desítky hotelů, restaurací a turistů. Ksamil je skvostem jižní Albánie a vhodným místem pro lidi, kteří mají rádi prázdninová letoviska.
Život města se točí kolem několika pláží, které se nacházejí v centru a které už od rána lákají turisty. Pokud hledáte více klidu, můžete se vydat mírně mimo centrum na pláž Lori nebo na pláže Pulëbardha a Edon-Bina, které leží nedaleko Ksamilu.
Ksamil je letovisko, kde se věnují především plážovému koupání a vodním sportům. Pokud rádi navštěvujete památky, budete muset vyrazit za zajímavostmi v okolí – starobylým městem Butrint zapsaným na seznamu UNESCO (jen několik kilometrů od Ksamilu) nebo kaňonem Blue Eye na cestě do Gjirokastry.
Kde se v Ksamilu ubytovat? Nabídka ubytování v Ksamilu je obrovská. Radím vám, abyste využili výhod města a ubytovali se co nejblíže pláži (třeba i na 1-2 dny), abyste pocítili atmosféru života v letovisku. V My Ksamil Guesthose to bude levné, a ještě blíže k pláži budete, pokud se rozhodnete ubytovat v Oleva Studio’s & Apartment.
Ksamil není místem, kde byste v hlavní sezóně našli klid a pohodu. Mnohem klidněji bude o pár kilometrů severněji, na plážích Albánské riviéry (např. v Porto Palermo nebo v Sasaji). Dobrým výchozím bodem pro Ksamil je také vedle ležící Saranda, která se mi libila. 😉
3. Vlora
Vlora je severní branou na Albánskou riviéru, která se rozprostírá za městem, a významným letoviskem s pobřežními promenádami, dlouhými plážemi a několika památkami. Na centrálně položené pláži Plazhi i Vjeter je vždy dostatek místa na opalování, zatímco milovníci útěku z centra města mají stále k dispozici klidnější pláž Plazhi i Ri na jihu.
Jako přestávku od pláží budete moci ve Vloře strávit nějaký čas ve zrekonstruovaném Starém městě, které se pomalu zaplňuje zajímavými restauracemi. Mimo pobřežní část se město plní „obyčejným“ albánským životem, takže budete mít spoustu příležitostí ke kontaktu s místní komunitou, např. k nákupům na malých trzích.
Kde se ve Vloře ubytovat? Vlora je rozlehlé město, takže je škoda ztrácet čas dojížděním k pláži a promenádě. Pokud si ceníte více klidu a pohody, doporučuji Vilu Anxhelo, kterou jsme vyzkoušeli. Pokud jste raději blíže centru, zvažte moderní Avalona Apartment.
Podle mých zkušeností je nejklidnější část města v jeho západní části, v oblasti parku u pláži (poloha na mapě: 40.462486217, 19.462851877). Hodně času byste měli strávit také na široké promenádě východně od přístavu, která je přes den plná turistů, místních umělců a různých restaurací.
4. Drač (Durrës)
Drač byl mým prvním výhledem na albánské pobřeží, protože právě sem se nám podařilo dostat během cesty stopem do Albánie v roce 2018. Od té doby se ve městě zlepšila turistická infrastruktura a ulice i pláže se staly čistšími. V přísném centru Drače se nachází několik historických památek a jižně od přístavu se táhne dlouhá městská pláž s řadou hotelů a restaurací.
Celý den můžete strávit prohlídkou centra města, kde najdete pozůstatky římského amfiteátru, benátskou věž nedaleko pobřeží, centrální půdorys s mešitou Fatih a radnicí a nedávno zrekonstruovanou pobřežní promenádu.
Drač je vhodným místem pro ty, kteří rádi odpočívají u moře a nechtějí se připravit o výhody pobytu ve velkém městě. Po prohlídce Drače bych zbytek času strávila na pláži a krátkými výlety do okolí, například hrad Preza, který okupuje vrchol kopce, na pláž Rodonit se zříceninou hradu lemovanou hlavou a samozřejmě na celodenní výlet do Tirany. Níže najdete několik zajímavých výletů, které mohu doporučit.
Kde se v Drači ubytovat? My jsme se rozhodli strávit čas v Drač mimo centrum a vybrali jsme si Vilu Elezi, kde byl klid a hostitelé se postarali o rodinnou atmosféru. Poslední den jsme před domem pili kávu, jedli ovoce ze stromu rostoucího vedle něj a hostitel nás svezl 100 metrů k autu zaparkovanému na ulici. 😉
5. Albánská riviéra
Albánská riviéra je pás pobřeží táhnoucí se podél Jónského moře od průsmyku Lllogara po město Lukova nedaleko Sarandy. Tato oblast Albánie je jedním z mých objevů – nechybí zde žádné turisticky ceněné atrakce. Pokud se ubytujete na Riviéře, budete moci snadno rozdělit svůj čas mezi procházky po pláži, vodní aktivity a poznávání oblasti.
Podél Albánské riviéry se nachází mnoho pláží s rozmanitou krajinou. Na návštěvu čekají historické středomořské vesnice s pobřežní architekturou nebo malebné zříceniny hradů. Odpočívat můžete v zátokách s dobrou turistickou infrastrukturou, které si můžete předem prohlédnout z vyhlídkových míst.
Kde se na Albánské riviéře ubytovat? Doporučuji vybrat si jedno z měst na riviéře a pak se vydat na okružní jízdu po dalších místech. Dobrým nápadem by mohlo být Dhërmi, kde se můžete ubytovat v Oscar’s Apartments Drymades s výhledem na moře, docela blízko pláže.
Cestou doporučuji prohlédnout si malebné Dhërmi s pláží pod městem, navštívit hrad Himarë, zastavit se na několika plážích (např. Livadi, Jalës, Llamani) a navštívit hrad Porto Palermo ležící na ostrůvku. Důležitá místa Albánské riviéry spojuje vyhlídková trasa SH8, kterou lze zvládnout běžnými pronajatými vozy. Určitě se zastavte na vyhlídce na vrcholu průsmyku Llogara, odkud uvidíte hory i pobřeží jako na dlani.
6. Berat
Berat je jednou z těch jedinečných atrakcí, pro které stojí za to najít si místo ve všech vašich plánech na návštěvu Albánie. Říká se mu „město tisíce oken“ nebo „město oken nad okny“, a to díky kamenným domům přilepeným ke svahu, jejichž okna směřují na jednu stranu. Od roku 2008 je Berat zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Mezi historickými domy vedou úzké kamenné cestičky, po kterých se můžete vydat na vrchol kopce – kde se tyčí zbytky hradu Kalaja e Beratit a nabízí panoramatický výhled na město a okolí. K hradu patří nejen zřícenina, ale také kamenné uličky se starými domy, pravoslavný kostel, dvě mešity a muzeum ikon Onufrého.
Kde se v Beratu ubytovat? Je dobré najít si místo, odkud je dobrý výhled na historické domy zapsané na seznamu UNESCO. Nám se podařilo najít cenově dostupný a pohodlný penzion Pelivani s terasou v nejvyšším patře s výhledem na řeku a „tisíci okny“. Ty navíc v noci vypadají nádherně. Penzion má velmi vysoké hodnocení a neměla jsem k němu ani ty nejmenší výhrady.
V Beratu se můžete zdržet i déle než jeden den, protože atmosféra místa je příznivá pro odpočinek spojený s prohlídkou památek. Až si prohlédnete charakteristické domy a hrad, projděte se po reprezentativní pěší ulici Bulevardi Republika, kde doporučuji navštívit restauraci City Grill Berat.
7. Krujë
Kruja je populárním cílem jednodenních výletů z Tirany, která leží „hned vedle“, ale poměrně hodně turistů sem přijíždí na delší dobu. Rozhodli jsme se zůstat přes noc, abychom si prohlédli historický Starý bazar táhnoucí se podél dlážděné ulice a vystoupali na hrad, ze kterého jsem měla pocit, že vidím půlku Albánie. 😉 Kruja si zachovala poměrně intimní atmosféru a mimo hlavní sezónu není zahlcena množstvím turistů.
Určitě se sem podívejte, pokud přistáváte na letišti v Tiraně a rovnou si půjčujete auto – jste tu za pár desítek minut. Při vstupu do hradu si prohlédněte mohutnou budovu Skanderbegova muzea, projděte se uličkami Horního města, kde stále žije místní komunita, a zastavte se v malém Etnografickém muzeu.
Kde se v Kruji ubytovat? Prozkoumání města zabere 1-2 dny, takže je nejlepší se ubytovat někde poblíž bazaru a hradu – můžete tak vyrazit na procházky a neztrácet čas. My jsme si vybrali vilu AMA s příjemnými majiteli a pěkným výhledem na okolí. Do centra jsme to měli 10-15 minut chůze.
Návštěva Kruje se nepočítá, dokud alespoň trochu nenakoupíte na staletém bazaru (Pazari i Krujës). Najdete zde spoustu slušných řemeslných výrobků (včetně proslulých ručně tkaných koberců) i nevkusnějších suvenýrů. Mně se zde podařilo sehnat konvičku na kávu v tureckém stylu a tkané záložky, které se staly suvenýry pro přátele.
Výlety po Albánii je nejlépe organizovat na vlastní pěst s využitím pronajatého automobilu. My jsme si ho pronajali už na letišti v Tiraně, abychom byli při cestování po různých albánských zajímavostech co nejflexibilnější. Zadejte níže data své cesty a podívejte se na nejlevnější dostupné vozy.
8. Gjirokastër
Gjirokastra je druhým albánským městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Historické Staré město na kopci je skvělým vyhlídkovým bodem do okolí a kamenné a strmé cesty vytvářejí jedinečnou atmosféru. Krajině dominují domy s kamennými střechami v různém stavu, což místu dodává na autentičnosti.
Nad městem se tyčí hrad Kalaja e Gjirokastrës, na který stojí za to vystoupat při východu nebo západu slunce. Turistický život se odehrává v několika uličkách Starého bazaru (Pazari a Vjetër), kde se můžete zásobit albánskými řemeslnými výrobky a vypít kávu… ve staré mešitě. Atmosféra Gjirokastry mi sedla ze všech měst, která jsem v Albánii navštívila, nejvíc – ale to je zcela subjektivní věc. 😉
Kde se v Gjirokastře ubytovat? Podle mého názoru je alespoň jedna noc v tomto městě nutností – čím blíže historickému Starému městu, tím lépe. My jsme se ubytovali v Guest House Garden s pěknou zahradou, výhledem na pevnost a Starým městem v dosahu 10 minut chůze.
Poté, co jsem několikrát prošla historické domy Gjirokastry (doporučuji prohlédnout si alespoň domy Zakate a Skënduli) a Velký bazar, jsem nakonec podlehla a odjela domů s ručně tkaným kobercem. Pokud máte rádi moderní historii, zajděte do protiatomového krytu pod centrem. V okolí města doporučuji také prohlédnout si Hadrianopolis a vidět Blue Eye.
9. Skadar
Skadar je podle mého názoru poměrně nedoceněné turistické město nacházející se v severním cípu Albánie, přímo na břehu Shkodského jezera, na hranici mezi Albánií a Černou Horou. Mám ke Škodře slabost z doby, kdy jsem stopovala z Polska do Albánie, ale druhá návštěva města mě utvrdila v tom, že stojí za návštěvu, alespoň na jeden den.
Kromě nejvýznamnější atrakce Škodry, tedy hradu Rozafa v jižní části města, doporučuji procházku historickým centrem plným barevných nízkých budov s desítkami kaváren a restaurací. Během procházky pravděpodobně nepřehlédnete Velkou mešitu Abu Bakra, vedle které vede oblíbená pěší zóna Rruga Kolë Idromeno.
Kde se ve Shkodře ubytovat? Čím blíže budete centru, tedy Velké mešitě Abi Bakra, tím pohodlněji se vám bude po městě chodit. My jsme se ubytovali v Grace’s Centre Apartment – pár kroků od hlavní ulice spojující centrum s hradem Rozafa. Byt byl čistý a pohodlný.
Skadar je optimální základnou pro poznávání některých hlavních albánských památek. Z města se rychle dostanete k jezeru Komani, po kterém se můžete několik hodin plavit v jedinečném přírodním prostředí. Z města se také můžete vydat směrem k horám a vesnicím Theth a Valbonë, které jsou výchozími body pro horskou turistiku.
Níže jsem pro vás vybrala několik populárních výletů ze Skadaru, na které se stojí za to dát zlákat, pokud máte trochu času a nechcete si plánovat poznávání oblasti na vlastní pěst. Vybrala jsem ty, které mají nejzajímavější program a nestojí majlant. 😉
10. Skadarské jezero a Shiroka
Škoderské jezero je největší jezero na Balkáně na hranici mezi Albánií a Černou Horou, na albánské straně leží Skadar a na břehu menší turistická vesnice Shiroka. U jezera je dostatek pláží pro každého a vesnice má spíše komornější atmosféru než ve švech praskající místa u Středozemního moře. Zajímavá možnost alespoň na jeden den.
Škoderské jezero vypadá krásně ze břehu, ale ještě hezčí je prozkoumat ho z paluby lodi. Proto doporučuji půjčit si v centru Shiroké loď a strávit několik hodin na vodě. Až budete někdy v Černé Hoře, můžete si jezero prohlédnout i z druhé strany a plavbu začít ve vesnici Virpazan.
Kde se v Široké ubytovat? Doporučuji ubytovat se co nejblíže jezeru – nejlépe tak, abyste na něj viděli z okna. Rozhodla bych se pro Iart Residence s cenově dostupnými a moderními pokoji. Do centra malé vesničky dojdete pěšky za 2-3 minuty. 😉
11. Tirana
Tirana je hlavní město Albánie, které turisté někdy označují za nudné a bez „velkých atrakcí“. Trochu jako protiklad řeknu, že Tirana ve mně vždy vyvolává spoustu pozitivních emocí a že si v tomto městě odpočinu – i když někdy může být přeplněné a trochu „špinavé“. Prohlídka Tirany může trvat jeden den, ale doporučovala bych alespoň jednu noc a 2-3 dny návštěvy.
Prohlídka Tirany vždy začíná na Skanderbegově náměstí v centru města s pomníkem albánského národního hrdiny a budovou Národního historického muzea. Nezapomeňte si prohlédnout bunkr BUNK’ART 2, který je jedním z tisíců pozůstatků sítě bunkrů vybudovaných na příkaz albánského diktátora Envera Hodži. Nedávno byla zrekonstruována také budova Hodžovy pyramidy, která se nyní stala populárním místem setkávání.
Tirana je městem betonových šedivých domů, které se střídají s krásnými přírodními zákoutími. Obrovskou plochou zeleně je Velký park s jezerem, botanickou zahradou a kilometry pěších a cyklistických stezek. Ještě ve městě můžete naskočit na lanovku Dajti Express a vyjet na vrchol Dajti s krásným výhledem do okolí.
Kde se v Tiraně ubytovat? Čím blíže centru města a Skanderbegovu náměstí, tím lépe. My jsme si zarezervovali ubytování v hotelu New Bazaar Rooms hned vedle populárního bazaru Mercado Pazari i Ri. Celé centrum jsme mohli projít pěšky a nejbližší kavárny byly… 20 metrů daleko. 😉
Čas můžete strávit také návštěvou restaurací a kaváren a nasávat místní atmosféru – bezcílně, jak to Albánci dělají v rámci „xhiro“. Pokud během pobytu v Tiraně dostanete chuť vyrazit za město, vyhledejte výlety k jezeru Bovilla.
12. Prokletije – Theth a Valbonë
Prokleté hory jsou pohoří na hranicích mezi Černou Horou a Albánií, které bylo po léta považováno za divoké místo bez civilizace a turistického ruchu, kam utíkali cestovatelé hledající klid a pohodu. Tyto časy pomalu pomíjejí s rostoucí popularitou Thetht a Valbonë, ale přesto sem doporučuji vyrazit těm, kteří nemají rádi davy turistů na pobřeží.
Přirozenou základnou pro Theth a Valbonë je Skadar, odkud se můžete vydat na jednodenní výlet nebo delší výlet do hor. Obrovskou atrakcí je už příjezdová cesta do hor, která se klikatí zvlněným terénem a každou chvíli poskytuje krásné výhledy. Na stezky se vydáte z obou těchto měst, ale zajímavější možnosti jsou z Theth.
Kde se v Thethu ubytovat? V takovém přírodním prostředí bych doporučovala ubytovat se v útulném penzionu uprostřed přírody. Uvažovala bych o Royal Land s interiéry zařízenými spoustou dřeva, výhledem na hory a prostorem s houpacími sítěmi. Nevím, jestli si dokážete představit lepší prostředí. 😉
Při pobytu v Thethu si určitě prohlédněte malebný kamenný kostel obklopený loukami a vzpínajícími se vrcholky. Často volenou túrou je trasa k vodopádu a průsmyku Grunasi, která trvá asi 3 hodiny tam i zpět, nebo k modrému jezeru Syri a Kalter. Můžete se také vydat na delší, 7hodinovou túru do Valbonë, která vám umožní nahlédnout do Prokletých hor.
13. Përmet a Kaňon Langarice
Po mnoha dnech strávených na albánském pobřeží se vyplatí odbočit do hor a prozkoumat tento typ atrakcí. Përmet je město známé především tím, že je důležitým bodem na mapě albánských zimních atrakcí s rozsáhlou infrastrukturou pro lyžaře. V létě se město stává ospalým a můžete zde trávit čas v pomalém rytmu, popíjet kávu a podnikat výlety pod město
Nejvýznamnější přírodní atrakcí oblasti je kaňon Langarica, kam se jezdí na treky a také za relaxací do termálních bazénů Bënjë hned vedle historického kamenného mostu. Ačkoli pršelo, jakmile jsem spatřila parnou vodu, všechno jsem ze sebe setřásla (no, skoro!) a skočila do měkkého, mechem porostlého teplého bazénku. 😉
Kde se v Përmetu ubytovat? Město je v létě natolik klidné, že najdete dobré ubytování přímo v centru, například pokoje v Guest House Kondili byly poměrně malé, ale moderní a čisté. Nic jiného jsme od nich nepotřebovali. 😉
U horkých pramenů se zastavuje poměrně hodně lidí autem nebo karavanem a dělají si z něj základnu pro poznávání oblasti. Kromě přírodních zákoutí má Përmet také Staré město ležící nad moderním centrem. Tam jsme na žádné turisty nenarazili. Davy místních se v centru objevily až po západu slunce – pozorovali jsme pak „potulující se“ Albánce, jejich rozhovory na ulici a vstřebávali tento zajímavý, pohodový způsob života. 😉
14. Pogradec a Ohridské jezero
Na závěr cesty po Albánii jsme si v autě z půjčovny na letišti prohlédli druhé největší albánské jezero, Ohridské jezero na hranicích se Severní Makedonií. A přestože Pogradec sám o sobě nepatří k nejzajímavějším albánským městům, přírodní poměry na březích jezera jsou příjemné na pohled. Při cestě do Tirany stojí za to se zde na chvíli zastavit a odpočinout si u vody.
Po procházce podél jezera můžete nasednout do auta a po silnici vedoucí podél jezera dojet za pár minut na hraniční přechod se Severní Makedonií. Pokud v této oblasti hledáte pěkný výhled, zajeďte do vesnice Lin nedaleko Pogradce, která se nachází na ostrohu, který můžete buď obejít, nebo na něj vystoupat v rámci krátké túry. Námaha se vyplatí, protože perspektiva, ze které se budete dívat na Ohridské jezero, bude jedinečná.
Kde se ubytovat v Podgradci? My jsme si vybrali Apartment Plasir, který už nemůže být blíž břehu Ohridského jezera. Na pláž a procházkovou promenádu jsme měli minutku, protože jsme museli jen přejít ulici. Pod penzionem jsme měli dobrou restauraci Rosa e Tymosur a kavárnu.
Doporučuji strávit nějaký čas procházkou po vesnici Lin, protože je to jedno z těch míst, kde si odpočinete od pouhé návštěvy. Domácí zahrádky jsou plné květin, v úzkých uličkách si hrají děti a hned u budov stojí malé loďky, se kterými se můžete vydat na vodu jezera. Některé mají dokonce zeleninové zahrádky končící hned u břehu. 😉
15. Korçë
Korçë je vesnice v jihovýchodní části Albánie nedaleko hranic s Řeckem, kam se dostanou opravdoví milovníci této země. Klima Korçë bude vyhovovat lidem, kteří mají rádi kulturní a historické zajímavosti, chtějí lépe poznat Albánii a mají rádi místa, kde nenarazíte na davy turistů. Jedna noc v Korçë stačí k tomu, abyste poznali nejvýznamnější památky města.
Před několika lety prošel rekonstrukcí Starý bazar (Pazari i Korçës), známý také jako Tržní náměstí. Nyní je čistý a architektonicky ucelený a z kamenných uliček můžete vstoupit do desítky barů, restaurací a obchodů se suvenýry. Navzdory modernizaci se zde podařilo zachovat historickou atmosféru. Nedaleko stojí za prohlídku mešita Ilyaz Mirahori, po níž následuje návštěva mohutné katedrály Vzkříšení.
Kde se v Korçë ubytovat? Vzhledem k tomu, že si do města na chvíli odskočíte, doporučuji ubytovat se poblíž Starého bazaru nebo katedrály Vzkříšení. My jsme bydleli v Guest House Katerina hned vedle katedrály a měli jsme odtud dobrou základnu pro procházky po Korče.
Při procházce po Korçë si všimnete, že město žije mnohem pomaleji než třeba albánská přímořská letoviska. Populární jsou zde trhy, během nichž se ulice mění v přeplněné albánské obchodní místo. Kavárny jsou od časného rána obsazeny místními obyvateli, kteří jsou někdy sotva vidět z oblaků cigaretového kouře. Korçë vám poskytne mnoho autentických obrazů života v této zemi.