V článku jsem připravila seznam 13 zajímavostí a míst, která stojí za vidění v Sarandě. A přestože nejsem příznivcem letovisek, místa, která jsem v Sarandě navštívila, ve mně zanechala dobré vzpomínky. Saranda se také stala naší základnou pro poznávání okolí – Ksamilu, antického Butrintu a přírodních zajímavostí Albánie.
Saranda je albánské letovisko nacházející se v jižní části Středozemního moře, mezi zvlněnými kopci a mořským pobřežím. Život zde pulzuje podél pobřežní promenády s restauracemi a hotely. V článku Vám představím důležité zajímavosti, ale i méně nápadná místa a zážitky, díky kterým budete na dovolenou v Sarandě dobře vzpomínat.
Podělím se také o tipy a zkušenosti z pobytu v jedné z nejlepších destinací pro dovolenou v Albánii. Saranda byla důležitým bodem mého dvoutýdenního výletu autem po Albánii na vlastní pěst.
PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.
1. Vydejte se na večerní procházku po promenádě u Jónského moře
Přímořská promenáda, která se táhne v délce 1,5 km, je centrem života tohoto albánského letoviska a jedním z hlavních turistických atrakcí Sarandy. V hlavní sezóně tudy denně projdou tisíce turistů, kteří hledají krásný výhled na Středozemní moře, snaží se vybrat nejlepší restauraci s mořskými plody nebo spěchají do přístavu, aby naskočili na loď plující například na řecký ostrov Korfu.
Ze všech albánských letovisek, do kterých jsme během našeho roadtripu dorazili, v našich očích vynikala svou prázdninovou atmosférou právě Saranda. Nepříliš široká pláž, souběžná pěší stezka, spousta středomořské zeleně a turistické lodě, které byly na začátku května již poměrně aktivní. Kolmé ulice vedoucí do města se silně zvedají – to vše díky poloze města na svahu.
Legendární restaurací Sarandy je Limani, kterou najdete na malém výběžku s výhledem na nábřeží. Lidé doporučují objednat si tam rizoto s mořskými plody, ale my jsme příznivci toho z restaurace Marini (o pár desítek metrů dál). Vedle restaurace Limani si můžete ráno koupit čerstvé ryby přímo od rybářů, kteří se vracejí z ranního výlovu.
Procházka po promenádě může být plná pokušení (protože je opravdu kam jít a za co utratit peníze), ale můžete si z ní udělat atmosférickou procházku s hudbou v provedení místních umělců a atmosférou západu slunce v pozadí. My jsme sem chodili večer hledat mušle a ozdobné kameny na pláži a okukovat bezcílně se potulující Albánce, kteří si navzdory pozdní hodině neodepřeli další kávu.
2. Vystoupejte na hrad Lëkursi a prohlédněte si Sarandu z výšky
Díky zvlněnému, hornatému okolí Sarandy nepotřebujete dlouhou túru, abyste si město prohlédli z výšky. Na jednom z kopců nad městem stojí zachovalé a restaurací upravené zbytky hradu Lëkursi, které si můžete volně prohlédnout. Bohužel pouze zvenčí – pro turisty zde není připravena žádná expozice.
Zřícenina hradu je bývalá osmanská pevnost, která byla na tomto místě postavena v 16. století na příkaz sultána Sulejmana I. Výlet z centra města Vám zabere asi hodinu, protože Vás čekají 4 km chůze. Pokud máte k dispozici auto, můžete s ním dojet až k samotnému hradu (parkoviště se nachází asi 100 metrů od vchodu). Vstup na hrad Lëkursi a vyhlídkovou terasu je zdarma.
Na hradě Lëkursi je velká restaurace, ale bude lepší, když si na prohlídku vezmete vlastní jídlo. Čekací doba na jídlo je velmi dlouhá a jeho kvalita je mírně řečeno diskusní. Je škoda nevyužít obrovský potenciál, ale hrad přesto stojí za výlet – výhled na Sarandu a záliv je malebný.
Cestou k hradu Lëkursi, pár minut předtím, než vystoupáte na vrchol kopce, minete malý maják (alb. Gjiri Sarandës). Nebuďte překvapeni jeho kompaktními rozměry – vzhledem k jeho poloze vysoko nad městem zde nebylo třeba stavět obrovský maják. Dovnitř se bohužel nedostanete, i když lepší výhled na okolí stejně najdete na hradě.
3. Seznamte se s historií kláštera 40 svatých
alb. Manastiri i 40 Shenjtorëve
Každé město má svou vlastní legendu – Saranda není jiná. V tomto případě se příběh týká kláštera 40 svatých mučedníků z Sebasty, který se nachází na kopci nedaleko tohoto hradu. Díky své zajímavé historii je klášter jednou z nejzajímavějších a jistě i nejtajemnějších atrakcí Sarandy. Od čísla „čtyřicet“ v italštině je dokonce odvozen i název města.
Čtěte také: Jak si levně půjčit auto v Albánii (bez zálohy)?
Legenda o svatých se týká římských vojáků, kteří měli být postaveni před těžkou volbu. Aby mohli doufat v útočiště v okolí Sebasty v dnešní Arménii, museli by se vzdát své křesťanské víry ve prospěch pohanských bohů. Rozhodli se tak neučinit a během kruté zimy hrdinně umrzli – což z nich učinilo světce až čtyř křesťanských církví.
Ať už se vydáte jakýmkoli směrem – k hradu nebo ke zřícenině kláštera – část trasy se bude překrývat. Cesty se rozcházejí zhruba v místě 39.86902899, 20.026563414 (zadejte jej do Google Maps, abyste viděli přesný bod).
Klášter, jehož počátky sahají až do 6. století, měl za druhé světové války smůlu. Bomby, které na něj dopadaly, srovnaly velkou část budov se zemí a od té doby jsou turistickou atrakcí (a skvělou vyhlídkou) pouze ruiny. Doporučuji výlet na některý ze sousedních kopců – na ten hradní nebo klášterní. Výhledy budou podobné. 😉
4. Dejte si rizoto s mořskými plody v jedné z přímořských restaurací
Středomořská kuchyně je jednou z nejzdravějších kuchyní na světě a má velký vliv na dlouhověkost a celkově dobrý zdravotní stav obyvatel této části světa. Není divu – vždyť mořské plody, ryby, olivy, olivový olej, místní sýry a spousta grilovaného masa jsou na talířích běžnými hosty. Základem místní kuchyně na albánském pobřeží jsou mořské plody.
V této části světa jen těžko narazíte na prošlé ryby nebo mořské plody, protože místní restauratéři je denně nakupují z denních úlovků. Na pobřežní promenádě je má v nabídce většina restaurací, takže když jste v Sarandě, můžete trochu experimentovat. My jsme vyzkoušeli restauraci Marini (poloha: 39.87396602, 20.01107616), kde jsme si objednali jedno z nejlepších rizot s mořskými plody, jaké jsme kdy jedli.
V Albánii se pěstuje hodně zeleniny, takže naším pravidelným doplňkem ke všem objednaným jídlům byl řecký salát a talíř grilované zeleniny. Pokud si to můžete dovolit, objednejte si také sklenku místního vína – Albánie je velkým producentem tohoto nápoje, protože podmínky pro pěstování hroznů jsou zde ideální. V restauraci Marini (a dalších podél promenády) si dáte vše s výhledem na vody Jónského moře.
5. Zažijte atmosféru xhiro neboli „sladkého nicnedělání“ u kávy
Každý den nás zajímalo, čím se Albánci vlastně živí. Když jsme si v osm ráno vyšli na ranní kávu – bary, restaurace i lavičky v parku byly plné. Když jsme hledali místo, kde bychom se naobědvali – kolem chodila spousta lidí. Večer to bylo stejné. A nebyli to turisté, kdo byl zodpovědný za tento dav. 😉
Albánci milují život mimo domov. Za mořem máme italské „dolce far niente“ neboli „sladké nicnedělání“ a v Albánii máme „xhiro“ tedy „toulání“. Starší muži nosí saka a kravaty, mladší muži skočí do košil (nebo prošívaných bund!) a dámy volí reprezentativní oblečení a vyrážejí venku. Bez cíle, bez plánů – čistě na oslavu života.
Doporučuji Vám pozorně sledovat zvyky Albánců. Bez ohledu na to, kolik turistů se během sezóny v Sarandě objeví, velkou část hostů kaváren vždy tvoří místní obyvatelé. Pokud chcete zažít xhiro, zajděte si na ranní kávu do místního baru (nehledejte krásná místa, jen vejděte tam, kde je cítit vůně kávy a cigaretového kouře) nebo se vydejte na večerní procházku do parku Miqësia.
Kavárny jsou už od rána plné vůně silné kávy a vzduchem se vznášejí hustá oblaka cigaretového kouře. Na stolech přistává „svatá trojice“ – káva, voda a cigarety, někdy rozšířená o čtvrtého světce, sklenku hroznové pálenky (raki). Albánci u stolů diskutují o každodenním životě, politice a sportu. A ti, kteří zrovna nesedí v baru, se vydávají na procházku po pěších ulicích města nebo se scházejí s přáteli při hře domino v parku, která trvá celé hodiny.
Albánské xhiro se může zdát jako neproduktivní lenost, zvláště když ho posuzujeme prizmatem strašidelné potřeby pracovat „víc, častěji, intenzivněji“. Albánci k životu přistupují spíše taoisticky – oslavují každý okamžik, oceňují vzájemné vztahy a hodnotu místního společenství. Při popíjení ranního espressa mezi místními jsme se cítili jako součást jejich světa. 😉
6. Prohlédněte si místo, kde v minulosti stála synagoga
U parku Miqësia v centru Sarandy narazíte na kus země, který je svědkem dávné historie. Obklopeni hotely a novou zástavbou zde najdete ruiny raně křesťanské baziliky z 5. a 6. století a v jejím západním křídle zbytky synagogy. A ačkoli je to při pohledu na moderní Sarandu těžko představitelné, bazilika byla součástí hradu Onhezmi, který se nacházel v centru města.
Z hradu zůstalo už jen málo stop. Rozsáhlé pozůstatky základů (jejichž část se nachází pod Skanderbegovou ulicí – alb. Rruga Skënderbeu) můžete navštívit zdarma v kteroukoli denní dobu. Informace o nich jsou lakonické – u vchodu najdete informační tabuli s anglickou verzí a… to je vše. 😉 Podívejte se také na pláž, kde kousek hradní zdi stále stojí přímo u vody (poloha: 39.873009180, 20.005292452).
7. Podívejte se na malebné ostrůvky v letovisku Ksamil
Ksamil je jedním z nejznámějších (a proto hojně navštěvovaných) letovisek v této části albánského pobřeží. Poznávacím znamením Ksamilu je šíleně tyrkysová voda u pláží a skupina malých ostrůvků, na které v sezóně vyplouvají lodě s turisty. Od řeckého ostrova Korfu dělí město pouhé 4 km.
Pobřeží je rozděleno na malé pláže s nejoblíbenější, centrálně umístěnou pláží Ksamil (Plazhi a Ksamilit). V hlavní sezóně je většina pláží placená a od časného rána se plní turisty. Čím více na západ, tím je atmosféra (mírně) intimnější. Pokud doufáte ve větší klid, vydejte se na pláž Lori nebo dále na pláž Augusto, která leží na okraji města.
Doporučuji také koupání na pláži Gemello na tenkém průlivu, který spojuje obě části ostrova. Lehátka, která se sotva vejdou na úzký pruh písku, vypadají jedinečně. 😉 Atmosféra místa trochu připomíná (v menším měřítku) známou krétskou atrakci, pláž Elafonisi. Ostrov leží nedaleko pobřeží u Ksamilu.
Jsem ráda, že jsem Ksamil navštívila ještě před začátkem sezóny. Už v květnu jsme měli problémy zaparkovat auto – myslím, že o prázdninách je zde pohyb ještě obtížnější. Ksamil je podle mého názoru místo na několikahodinový výlet, během kterého si prohlédnete ostrůvky a poznáte atmosféru letoviska. Jako prázdninovou základnu bych ho nebrala – pokud nemáte rádi, když se toho na dovolené děje opravdu hodně.
8. Poznejte historii antického města Butrint zapsaného na seznamu UNESCO
Na poloostrově Butrint nedaleko Sarandy najdete důležitou stopu bouřlivé, staletí trvající historie této oblasti. Od roku 1992 je bývalá osada a později přístavní město Butrint zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Butrint je zapsán nejen mezi nejvýznamnější památky oblasti Saranda, ale i celé Albánie. Oblast města se nachází v malebném Národním parku Butrint.
Historie Butrintu začíná mytologickým příběhem spojeným s lyrskými uprchlíky z Tróje, kteří měli na poloostrově založit svou osadu. Butrint byl díky své poloze obklopen velkými středověkými mocnostmi, vládlo mu Řecko, Řím a dokonce i Benátská republika, která se v oblasti střetávala s Osmanskou říší. Každá z těchto mocností nechala na městě svou stopu.
Do Butrintu jezdí autobusy ze Sarandy a Ksamilu, ale pohodlnější bude dojet sem autem. Parkoviště je přímo u vchodu – odpoledne však bude obtížné najít volné parkovací místo. Do Butrintu je nejlepší přijet hned po otevření (kolem 9:00), tedy před největšími skupinami turistů.
V rámci prohlídky si užijete přibližně hodinovou procházku po zbytcích bývalého Butrintu ukrytých v lese. Při nákupu vstupenky si s sebou vezměte mapu, která Vám prohlídku usnadní. Nepřehlédněte Asklépiovu svatyni, jejíž součástí je řecké divadlo ze 3. století př. n. l. pro 1500 lidí. Podívejte se také na starořímské lázně, bývalou baziliku s barevnými mozaikami, benátskou věž a zbytky benátského hradu ze 14. století.
V okolí Sarandy se nejlépe pohybovat pronajatým autem. Můžete tak vidět mnohem více zajímavostí a prozkoumávat je vlastním tempem. Níže najdete seznam levných vozů na letišti Tirana od autopůjčovny, kterou jsme již úspěšně využili v Albánii, Černé Hoře a na Krétě.
9. Přejeďte na druhou stranu „masivním“ trajektem
Jakmile dokončíte prohlídku Butrintu, můžete se vrátit do Sarandy stejnou trasou, nebo si ji trochu zpestřit. Hned u parkoviště je dok malého trajektu, který pomocí lana umožňuje autům přeplout na druhý břeh. Přívoz byl postaven „šetrně“, a přestože skřípe a vrzá, svou funkci plní bezchybně.
Lidí ochotných přejít na druhý břeh obvykle není mnoho, takže čekání by Vám nemělo zabrat více než pouhých několik desítek minut. Jakmile se autem dostanete na trajekt, zaplatíte jízdné zaměstnanci sedícímu pod slunečníkem a začnete si užívat… cestu, která trvá 2 minuty. 😉 Na druhém břehu si prohlédněte benátský hrad postavený na trojúhelníkovém půdorysu.
Trajekt u městečka Butrint jezdí každých pár minut – jakmile auta vystoupí, nastoupí další a vyrazí na krátkou plavbu. V roce 2023 stála projížďka 700 leků – docela dost, ale brala jsem to čistě jako turistickou atrakci, která za takovou investici stojí. V opačném směru trajekt nepoužívejte – místo toho se do Sarandy dopravte přes vesnici Ksara. Ze silnice za Ksarou je krásně vidět pobřeží Jónského moře.
10. Vydejte se na jednodenní výlet na řecký ostrov Korfu
Při pohledu na mapu shora získáte dojem, že albánské pobřeží se s řeckým ostrovem Korfu setkává na výšinách Saranda a Ksamil. Taková blízkost dělá z jednodenního (nebo delšího) výletu lodí na Korfu jednu z nejoblíbenějších atrakcí Sarandy. V hlavní sezóně vyplouvá z promenádního přístavu denně více než tucet lodí.
Ceny plaveb ze Sarandy na Korfu se pohybují od 25 do 35 eur (v roce 2023) v závislosti na typu lodi a pořadateli (podívejte se na jízdní řád společnosti Finikas Lines). Plavba trvá 1,5 až 2 hodiny (v závislosti na počasí). Přístav ve městě Korfu je vzdálen asi 2,5 km od centra Starého města a 3 km od Staré pevnosti (nejvzdálenější bod při celodenní prohlídce).
Po příjezdu do přístavu na Korfu se můžete vydat na procházku k nové benátské pevnosti, která se tyčí nad městem, a poté se vydat na východ směrem. Pěšky si prohlédnete úzké uličky Starého města, typické pro středomořské klima, a večer se po pobřežní promenádě vrátíte do Sarandy.
Můžete si také vyhradit několik dní na prohlídku Korfu a po příjezdu na ostrov si pronajmout auto, které Vás zaveze do dalších zákoutí ostrova, jako je krásná zátoka Porto Timoni, Kanál lásky v Sidari nebo sídlo Achillion, které dříve vlastnila rakouská císařovna Sissi. Ceny na řecké straně budou o něco vyšší než na straně albánské.
11. Vyhlídková cesta do Vlory přes Llogarský průsmyk
Při cestě autem z Vlory do Sarandy máte na výběr mezi rychlejší trasou středem země a pomalejší, ale mnohdy krásnější pobřežní trasou přes průsmyk Llogara. Pokud se Vám podaří vystoupat na nejvyšší bod trasy, budete mít na talíři velký kus pobřeží a okolní vysoké hory. Pokud je ovšem nezakryje neproniknutelná mlha 😉
Motor tu bude mít co dělat – je tu poměrně dost strmých a klikatých stoupání, ale to zvládnou i auta z půjčovny, jako je Opel Corsa. Silnici využívají i cyklisté, které jsme tu často míjeli ještě před sezónou. Trasa stojí za sjezd k okolním zajímavostem – nejlepší je vyhradit si na její projetí celý den:
- vesnice Dukat – absolutní hit a jeden z nejlepších objevů na cestě. Idylické obrázky s koňmi pojídajícími trávu, které mají v pozadí horské potoky a vysoké hory, miliony pilně pracujícího hmyzu, přírodní koberce vysoké trávy. Doporučuji zastavit se alespoň na pár minut a nasytit své oči výhledy,
- Dhërmi – vesnice na úbočí kopce plná jednolitých budov s červenými střechami, díky nimž se nám krajina trochu asociovala s Beratem, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Výhledy z kláštera Shën Marisë jsou úžasné – doporučuji sem zajít a pak se projít uličkami vesnice,
- pláže Albánské riviéry – po cestě budete míjet mnoho pláží v části pobřeží zvané Albánská riviéra. Pláže jsou zde rozmanité a i v hlavní sezóně můžete najít takovou, která není přeplněná. Prozkoumejte je na vlastní pěst, ale doporučuji podívat se mimo jiné na pláže Palasa, Drimadhë, Gjipe a Lukovë,
- hrad Porto Palermo – asociace hradu s černohorským ostrovem Sveti Stefan je nevyhnutelná. Do areálu hradu je možné vstoupit, ale nejlépe se mi vzpomíná na pohled na něj z vyhlídkových míst podél silnice, odkud je jeho jedinečná poloha dobře viditelná,
- pláž Jale – podle mého názoru si tato pláž zaslouží samostatnou zmínku, protože je opravdu krásná. Malá tyrkysová zátoka vypadá nejlépe z vyhlídkového bodu kousek před vesnicí (poloha: 40.12289856, 19.69597165). V sezóně podél ní funguje několik restaurací a nedaleko jsou kempy.
12. Objevte antické město s divadlem pro 17 000 lidí v Archeologickém parku Finiqit
Celodenní výlet ze Sarandy do parku Blue Eye je pro turisty běžnou volbou, ale po cestě se nachází další jedinečná atrakce, která je mnohem blíže městu. Na vrcholu kopce, 13 kilometrů od centra Sarandy, se tyčí starověké řecké město Finiqit (Phoenice) z 5. století př. n. l. Na vrcholu kopce se nachází památník, který byl postaven v roce 1750. Díky této poloze mělo město ideální podmínky pro rozvoj. Kroniky o něm psaly jako o „nejbohatším, nejlépe opevněném a nejdůležitějším městě v regionu“.
Na jaře a v létě vypadá archeologický park pohádkově, protože ruiny bývalého města jsou porostlé rostlinami a jeho návštěva je procházkou travnatými alejemi. Nejvýznamnějším pozůstatkem města je část divadla, které kdysi dokázalo pojmout až 17 000 lidí. Na něm se demokraticky rozhodovalo o budoucnosti Finiqitu.
K Finiqitu se nelze dostat veřejnou dopravou. Nejpohodlnější bude přijet sem autem, které můžete zaparkovat kousek pod vrcholem kopce (zdarma). Procházka odtud trvá max. 10 minut. Platí se zde vstupné (300 léků v roce 2023), ale mimo sezónu nebylo komu zaplatit, takže jsme vstoupili zdarma. Prohlídka nám trvala asi hodinu – s odpočinkem na lavičce zřízené na vrcholu. 😉
Centrem městského života byla agora na samém vrcholu kopce, která se dodnes nachází mezi archeologickými vykopávkami. Bezpečnost ve městě střežily silné hradby, čemuž napomáhala i obtížná poloha města pro případné útočníky. V 6. století začal význam Fénicie upadat.
Město však zažilo svou novodobou renesanci. Za poválečného režimu Envera Hodži se kopec stal důležitým strategickým bodem pro potenciální obranu Albánie před invazí Sovětského svazu. Na klíčových místech byly vybudovány komplexy bunkrů, které měly být podobně obtížně dobyvatelné jako starověké Fénicie. Naštěstí nikdy nemusely být použity.
13. Udělejte si celodenní výlet k Blue Eye
Blue Eye se objevuje na všech seznamech nejlepších atrakcí v okolí Sarandy. Vyplatí se sem zavítat zejména při cestě ze Sarandy do Gjirokastry a brát ho jako přirozenou zastávku na trase a příležitost k odpočinku. Blue Eye je malé jezero s křišťálově čistou horskou vodou, které se vlévá do řeky Bistricë, která se poblíž Sarandy vlévá do moře. Svůj věhlas získalo díky azurové a modré barvě vody. Příjemné místo k návštěvě. 😉
Celé to vypadá nejlépe shora, takže nezapomeňte vystoupat na malou vyhlídkovou terasu. Turisté z ní skáčou do studené vody jezera, což vypadá velkolepě, protože… nejdřív musíte vylézt na malý strom. Hned vedle se nachází obchod se suvenýry a restaurace, kde si můžete pronajmout dřevěný domek. Nedoporučuji, protože je tam od rána do večera plno a hlučno, takže se tam špatně odpočívá.
Autem můžete dojet na velké parkoviště hned u hlavní silnice (poloha: 39.91684387, 20.1816127) a odtud se vydat na asi 2 km dlouhou procházku k hlavnímu bodu atrakcí. Případně si můžete půjčit elektrickou koloběžku a dojet tam za pár minut – silnice se opravuje a po chodníku vede cyklostezka. Procházka však ubíhá rychle a není náročná.
Zajímavostí Sarandy – tipy a praktické informace
Saranda si v sezóně nemůže stěžovat na nedostatek zájmu, protože už začátkem května, kdy jsme do Albánie přijeli na náš roadtrip, tu bylo poměrně dost turistů. Majitelé hotelů a restaurací dokončovali poslední úpravy svých podniků, aby byli v červnu již připraveni přivítat turisty.
Níže jsem z vlastních zkušeností shromáždila několik praktických rad, které Vám umožní strávit čas v Sarandě a jejím okolí o něco pohodlněji. Vyzkoušela jsem je na sobě, takže se mohou hodit i Vám:
- přijďte na pláž brzy ráno – Saranda má sice dlouhou pláž, která se táhne podél celé promenády, ale je úzká a v sezóně velmi přeplněná. Pokud chcete mít nějakou šanci získat dobré místo, přijďte sem brzy ráno, i když i tak doporučuji hledat místo na pláži mimo město,
- rozmyslete si půjčení auta – když budete mít k dispozici auto, budete moci flexibilněji prozkoumávat zajímavosti v okolí (a v této části Albánie je mnoho zajímavých atrakcí v dosahu jednoho dne jízdy) a budete moci ušetřit za ubytování tím, že se ubytujete v méně přeplněných hotelech dále od centra Sarandy (nejlépe v těch, které jsou blízko méně populárních pláží),
- hledejte ubytování s možností parkování pro návštěvníky – ulice v centru Sarandy jsou jednosměrné, a i když k nim přiléhají parkoviště, už v květnu na nich není místo k parkování (takže v hlavní sezóně to bude jen obtížnější). Abyste zbytečně neztráceli čas sháněním parkoviště, rezervujte si ubytování v Sarandě v místě, které má vlastní parkoviště – v Sarandě jich není mnoho, proto s rezervací neotálejte,
- pohybujte se po Sarandě pěšky – jakmile najdete parkovací místo, raději se ho držte, abyste se neodsoudili k dalšímu hledání. Centrum města a okolí promenády jsou pěkná místa k procházkám. Čím dále od pobřeží, tím se terén zvedá, takže se připravte na poměrně strmá stoupání. Auto budete potřebovat pouze na prohlídku hradu a atrakcí v okolí Sarandy,
- do Ksamilu a Butrintu jeďte co nejdříve ráno – obě tyto atrakce jižně od Sarandy jsou v sezóně neuvěřitelně populární a silnice se rychle zaplní autobusy a auty s turisty. Pokud chcete prozkoumávat krajinu v klidu a pohodě, jeďte do Butrintu hned ráno a Ksamil si prohlédněte cestou zpět.
Kde v Sarandě zůstat přes noc? Doporučené ubytování
Jakmile vyjdete do ulic Sarandy, zjistíte, že většina zdejších budov nějakým způsobem slouží cestovnímu ruchu. Město je plné hotelů různých kategorií, moderních bytů, ale také levnějších penzionů a soukromých vil, které v sezóně pronajímají pokoje turistům. V květnu nejsou s místy problémy, ale v červenci a srpnu praská Saranda ve švech.
Pokud se tedy chystáte do Sarandy o prázdninách, s rezervací ubytování neváhejte. Levné a dobré ubytování se rychle zaplní – takže pokud Vám něco padne do oka, vyřiďte si rezervační formality hned. Z dostupných ubytovacích kapacit v Sarandě jsem vybrala 3 místa, která splňují moje kritéria dobrého hotelu na dovolenou. 😉
Jak se dostat do Sarandy?
V hlavní sezóně je Saranda jednou z nejoblíbenějších destinací nejen v Albánii, ale i v této části Středozemního moře. Na albánských silnicích tak můžete očekávat mnoho pronajatých aut a turistických autobusů.
Vlakem se do města nedostanete – železnice v Albánii je v posledním stádiu rozpadu a nic nenapovídá tomu, že by se to v příštích letech mělo změnit. Máte tedy na výběr:
- auto – trasa z České republiky do Sarandy měří více než 1 700 kilometrů, na což potřebujete nejméně 22 hodin (za předpokladu, že se na tak dlouhé trase nestane nic neočekávaného). Pokud máte k dispozici krátkou dovolenou v délce 1 nebo 2 týdnů, nedoporučuji jezdit autem – je to ztráta drahocenných dnů dovolené,
Podle mého názoru je mnohem pohodlnější (a ne nutně dražší) varianta letět z ČR nebo Polski do Albánie (na letiště Tirana) a auto si půjčit přímo na letišti. Do Albánie pak dorazíte odpočatí a budete moci rovnou začít s prohlídkou památek.
Přesně to jsme udělali my – přiletěli jsme z Vratislavi (Polsko), do Tirany a 30 minut po přistání jsme už jeli naším vypůjčeným autem směrem k pobřeží. Níže najdete nejlevnější dostupné vozy na letišti v Tiraně – nezapomeňte zadat přesné datum odletu.
Zaparkovat rychle v centru Sarandy může být problém. Proto připomínám, že podle mých zkušeností je nejlepší rezervovat si ubytování v hotelu, který má vlastní parkoviště, nebo se ubytovat mimo centrum. My jsme spali v Apartments Klajdi s nádherným výhledem shora na moře a promenádu.
- autobus – do Sarandy se dostanete autobusy a minibusy z větších albánských měst. Existují pravidelné spoje do Tirany (včetně letiště), Beratu, Vlory, Gjirokastry. Je obtížné najít oficiální jízdní řád. Autobusy do Sarandy odjíždějí ze severojižního autobusového nádraží v Tiraně (Terminali i Autobusave të Jugut dhe Veriut – poloha: 41.34435625, 19.777025657). Na nádraží se můžete dostat veřejnou dopravou – autobusy odjíždějí ze zastávky za Národním historickým muzeem (poloha: 41.32996647, 19.816596001).
Nebojte se, že byste zabloudili při hledání správného autobusu. Zeptejte se náhodných kolemjdoucích – v Albánii Vám každý rád pomůže. Ukažte na telefonu albánský název místa, kam chcete jet, a řidič (nebo kolemjdoucí) Vás nasměruje na správný autobus. 😉
V Sarandě nehledejte tradiční autobusové nádraží. Autobusy zastavují a odjíždějí z ulice Rruga Flamurit poblíž ruin synagogy (poloha: 39.875484636, 20.006521317). Vedle autobusů najdete jízdní řády různých společností, ale nejrozumnější je zeptat se na přibližný čas odjezdu. V Albánii autobusy málokdy (téměř nikdy) odjíždějí podle jízdního řádu. 😉
Pokud plánujete odjet ze Sarandy autobusem, přijďte den předem na zastávku a zeptejte se na kurz, o který máte zájem. V případě komunikačních problémů doporučuji spolehlivý Google Translate, kde můžete napsat svůj dotaz a nechat si ho přeložit do albánštiny.
Jízdenky se platí vždy v hotovosti u řidiče příslušného autobusu. Jízdenky obvykle není možné koupit předem a ve většině případů neexistují žádné rezervace míst. Doporučuji proto přijít na nádraží s dostatečným předstihem (např. 30-40 minut před odjezdem) a zajistit si pohodlné místo.
- autostop – v roce 2018 jsme se vydali na cestu stopem z Polska do Albánie, během níž se nám podařilo dojet až do Vlory (Saranda byla vzdálená několik set kilometrů). Stopování v Albánii je naprostá radost – lidé jsou zlatí, často nás svezou mnohem dál, než měli v plánu, a postarají se o to, abychom měli na Albánii co nejlepší vzpomínky.
Abyste se ze Sarandy dostali nejpohodlněji stopem směrem na Vloru nebo Gjirokastru, doporučuji dojít ke kruhovému objezdu (poloha: 39.88103873, 20.035609192) a teprve za ním chytit stopa směrem, který Vás zajímá. Tím, že se tam umístíte, se Vám podaří prosívat místní dopravu, která neopouští Sarandu, a zvýšíte tak své šance na úspěch.