Norimberk je druhé největší město Bavorska a hlavní město Franky. Město s historií sahající do 11. století bylo centrem obchodu, průmyslu a myšlení v této části Evropy. Narodil se zde německý renesanční člověk Albrecht Dürer a ve městě tvořil Veit Stoss. Město jsem si spojovala s norimberskými procesy po druhé světové válce a… s lahodnými perníky. Atrakcí a důvodů k návštěvě Norimberku je však více.
Norimberk je plný architektury obnovené po druhé světové válce, které se podařilo zachovat atmosféru středověkého města. Odtud vyjely první německé vlaky v historii, zde se konaly každoroční sjezdy Hitlerovy nacistické strany a pozdější norimberské procesy soudící zločiny druhé světové války.
Během několika dnů strávených ve městě jsem objevila 20 atrakcí a zajímavých míst, která doporučuji navštívit v Norimberku. Můžeš sem přijet na jeden den, víkend, nebo zůstat ve městě déle. Využij mého průvodce a vytvoř si svůj ideální plán prohlídky Norimberku.
Kde v Norimberku zůstat přes noc? Ubytování
Když se nám společně podařilo poznat nejdůležitější místa a atrakce Norimberku, je čas se zaměřit na důležitý bod při plánování prohlídky – výběr pohodlného, dobře umístěného a levného ubytování. Centrum Norimberku se dobře prohlíží pěšky, takže dobrá poloha hotelu bude klíčová pro tvé pohodlí.
1. Staré Město v Norimberku
Než poznáš různé atrakce Norimberku, zaměřme se na osudy Starého Města. Současné centrum je z větší části výsledkem rozsáhlé obnovy nezbytné po náletech a srovnání zástavby se zemí ke konci druhé světové války.
Více než 90 % Starého Města lehlo popelem během spojeneckých náletů – zejména 2. ledna 1945.

Staré Město bylo obnoveno se zachováním středověkého uspořádání ulic, výšek budov a jejich hmoty (ačkoli se již nedbalo např. na obnovení dřívějších dekorací na fasádách).
Pokud přemýšlíš, co stojí za to v Norimberku vidět, naplánuj si procházku uličkami Starého Města obklopeného městskými hradbami. Společně se brzy podíváme na Hrad, Hlavní náměstí a do mnoha dalších půvabných zákoutí.
2. Císařský hrad
Hrad v Norimberku je místo, kde začíná historie města. První zmínky pocházející z 11. století jsou z doby, kdy se v okolí hradu usazovali první obyvatelé. Hrad postavený na skále je dobrým vyhlídkovým bodem na celý Norimberk, s mořem červených střech Starého Města v popředí.
Vstup do areálu hradu (a na vyhlídkový bod) je zdarma. Na internetových stránkách najdeš otevírací dobu a ceny vstupenek do interiéru hradu, kde můžeš navštívit mimo jiné věž Sinwellturm, císařskou kapli a hradní muzeum. Při prohlídce ti může pomoci audioprůvodce (dostupný v angličtině – polská jazyková verze není k dispozici).



Hrad se skládal ze tří částí – císařského hradu (Kaiserberg), purkrabího (Burggrafenburg) a městského hradu (Stadtburg). V Císařském hradě můžeš navštívit hradní kapli, císařské komnaty, Okrouhlou věž (Sinwellturm) a Hlubokou studnu (Tiefer Brunnen).
Kaple byla rozdělena na dvě úrovně – pro panovníka a lid, aby byl císaři zajištěn náležitý odstup od jeho poddaných. V rámci prohlídky se projdi také hradními zahradami. Navzdory velkému poškození na konci druhé světové války se hrad podařilo obnovit v původním stylu.
3. Palác spravedlnosti (Justizpalast) – místo norimberských procesů
Palác spravedlnosti je místo, na které byly těsně po druhé světové válce upřeny oči celého světa. V sále č. 600 (do kterého lze vstoupit, pokud se v něm daný den nekonají jiné události) probíhaly v letech 1945-49 norimberské procesy, které soudily německé válečné zločince.
Výstavu v Paláci spravedlnosti můžeš prozkoumat s audioprůvodcem. Sám se rozhoduješ, co chceš poslouchat – stačí na zařízení zadat číslo, které se nachází u dané části výstavy. Před návštěvou zkontroluj otevírací dobu a ceny vstupenek.

V rámci prohlídky Norimberku ti proto doporučuji navštívit Památník norimberských procesů (Memorium Nürnberger Prozesse).
Hlavní proces začal v Paláci spravedlnosti 20. listopadu 1945 a na lavici obžalovaných usedlo 21 obviněných, mj. Herman Goering a Rudolf Hess. Výstava vypráví o průběhu a zákulisí procesu a mezi materiály jsou také záznamy z výslechů.
K Paláci spravedlnosti se dostaneš linkou metra U1 (která jezdí mj. z hlavního nádraží – Hauptbahnhof). Vystup na stanici Bärenschanze, odkud to budeš mít 300 metrů pěšky.
Abys vyslechl všechny nahrávky, vyhraď si na prohlídku cca 2 hodiny. Podle mého názoru je to jedno z povinných míst, která stojí za to v Norimberku vidět.
4. Dům Albrechta Dürera (Albrecht-Dürer-Haus)
Dům Albrechta Dürera – renesančního člověka a jednoho z nejvýznamnějších německých umělců, stojí u půvabného Náměstí Tiergärtnertor, přímo pod mohutným Císařským hradem.
Dům pochází z roku 1420 a umělec v něm bydlel od roku 1509 až do své smrti v roce 1528. Jako jedna z mála budov ve Starém Městě přežil bombardování Norimberku v roce 1945.
Při plánování návštěvy Domu Albrechta Dürera si předem zjisti jeho otevírací dobu a ceny vstupenek. Můžeš sem vstoupit zdarma s městskou kartou NürnbergCard. Během prohlídky budeš moci využít audioprůvodce dostupného mj. v angličtině (polská jazyková verze není k dispozici).


V Dürerově domě nyní funguje muzeum, kde uvidíš interiéry zařízené v renesančním stylu – obytné části, kuchyni a umělcův ateliér a také multimediální výstavu věnovanou Dürerově tvorbě. Toto místo stojí za návštěvu nejen pro milovníky umění, ale také architektury – budova je koneckonců 600 let stará!
Naproti Domu Albrechta Dürera stojí zvláštní socha „Zajíc“ (Der Hase). Zajíc vylévající se z dřevěné krabice je někdy nazýván „nejošklivějším kusem pouličního umění“. Podle mého názoru je socha roztomilá a rozhodně stojí za prohlédnutí zblízka. 😉
5. Hlavní náměstí (Hauptmarkt)
Hlavní náměstí Norimberku je tradiční obchodní místo, kde dodnes stojí stánky prodávající místní, franské produkty. Než bylo toto náměstí ve 14. století vytyčeno, území zabírala židovská čtvrť – ta však zmizela v důsledku pogromu v roce 1349.
Když dorazíš na náměstí, všimni si důležitých památek – Krásné kašny a kostela Panny Marie. Bývalá městská studna, dnes známá jako Krásná kašna (Schöner Brunnen), je 18 metrů vysoká, bohatě zdobená konstrukce připomínající kostelní věž.



Najdeš na ní 40 soch z dob První říše a v mříži, která ji obklopuje, zlatý kroužek, jehož otočení přináší štěstí a… početné potomstvo.
U Hlavního náměstí stojí kostel Panny Marie (o kterém více v části „kostely Norimberku“). V pravé poledne zvedni hlavu jeho směrem a všimni si pohyblivé instalace „Maennleinlaufen“ z roku 1509, která přehrává scénky související s četnými pobyty císaře Karla IV. v Norimberku.
6. Kostely v Norimberku
Konec druhé světové války nebyl k zástavbě Starého Města v Norimberku milostivý. Tehdy se zřítily důležité kostely města, ale velké úsilí poválečné obnovy umožnilo rekonstruovat nejdůležitější stavby s velkou péčí o detaily. Někdy je těžké poznat, že tyto budovy nejsou původní.
Vybral jsem pro tebe tři podle mého názoru nejdůležitější sakrální památky města. Pokud však rád navštěvuješ sakrální architekturu, Norimberk má pro tebe mnohem více co nabídnout.
Níže uvedené atrakce budou však dobrou volbou, pokud jsi ve městě jen 2-3 dny a chceš, aby tvá prohlídka Norimberku byla co nejrozmanitější.
Kostel Panny Marie (Frauenkirche)
Impozantní fasáda kostela Panny Marie, který se nachází u Hlavního náměstí, nejen přitahuje turisty každodenním průvodem figurek v 12:00 (Maennleinlaufen), ale také vybízí k prohlídce středověkého interiéru kostela. V tomto chrámu ze 14. století můžeš vidět nejstarší vitráže v Norimberku (pocházejí z poloviny 15. století).
Kostel sv. Sebalda (Sebalduskirche)
Mohutný kostel sv. Sebalda na mě udělal velký dojem. Monumentální, vysoká klenba, nástěnné malby a tajemná postava Sebalda (jehož svatost mohla být marketingovým trikem středověkého Norimberku – město vydělávalo na poutních) a jeho bohatě zdobený hrob přitahují do kostela mnoho turistů.

V kostele najdeš mj. oltář sv. Petra z roku 1480 a Volckamerův epitaf vytvořený Veitem Stossem z roku 1499. Při odchodu z kostela sv. Sebalda si všimni zdobené přístavby (tzv. Sebaldův kůr), která se nachází u fary sv. Sebalda. Dříve bylo takových přístaveb v Norimberku až 450, ale v současnosti se jich podařilo rekonstruovat kolem 80.
Pokud tě zajímá bližší poznání historie Norimberku, zavítej do nedalekého Domu Fembo (Fembohaus). V Městském muzeu poznáš téměř 1000 let historie města a prohlédneš si pozdně renesanční kupecký dům, ve kterém se dříve vyráběly mapy. Zjisti si otevírací dobu a ceny vstupenek.
Die Wirtschafts je restaurace blízko Hlavního náměstí, podávající jídla franské kuchyně. V nabídce jsou franská tapas, tedy široký výběr teplých a studených předkrmů z místních produktů. Chutná vína – ideální pro relaxaci a doplnění energie během přestávky od prohlídky.
Kostel svatého Vavřince (St. Lorenz-Kirche)
Milovníci děl Vita Stvoše by měli navštívit kostel sv. Vavřince, který přitahuje pozornost dvěma štíhlými věžemi měřícími 80 m, obrovskou rozetou a pod ní bohatě zdobeným portálem.
Vit Stvoš je autorem dřevěné sochy Andělské pozdravení visící nad hlavním oltářem, která s velkou pečlivostí o detaily zobrazuje Zvěstování Panny Marie.

To však není konec důležitých míst, která byste měli v kostele sv. Vavřince vidět. Varhany nacházející se v kostele patří mezi jedny z největších varhan na světě.
Skládají se z až 12 000 píšťal, jejichž zvuk poskytuje divákům jedinečný zážitek. Nejstarší z 16 kostelních zvonů pamatuje ještě 14. století!
7. Stará radnice (Altes Rathaus)
Stará radnice (Altes Rathaus), kterou najdete hned vedle mohutného kostela sv. Sebalda, je jednou z nejvýznamnějších atrakcí Norimberku. Na zrekonstruované fasádě po válečných škodách najdete zkratku PLEG.
Jejíž rozvinutí „Prudentia, Legibus et Gracia“ znamená „vládneme s moudrostí, právem a milostí“. Toto prohlášení středověkých městských úřadů je samozřejmě třeba brát s patřičným odstupem. 😉



V budově navržené na začátku 17. století Jakobem Wolffem mladším stojí za návštěvu Velký radniční sál, který byl dříve zdoben mj. malbami Albrechta Dürera.
V podzemí čekají žaláře ze 14. století (Mittelalterliche Lochgefängnisse), kde se dozvíte více o ne příliš humánních středověkých metodách výkonu spravedlnosti. Na internetových stránkách najdete podrobnosti o prohlídkách žalářů.
8. Oblast sjezdů NSDAP – Zeppelinovo pole (Zeppelinfeld)
Je těžké zapomenout na historii, díky které se Norimberk stal centrem pozornosti celého světa hned po skončení 2. světové války.
Důvodem pro uspořádání norimberských procesů s německými válečnými zločinci mohl být mj. symbolický význam města pro tehdy již zanikající nacistickou ideologii. Bylo to také první velké město ležící v americké okupační zóně.
Na území Zeppelinfeldu, nedaleko centra města, zorganizovalo vedení NSDAP na začátku 30. let centrum každoročních stranických sjezdů, které bylo později využíváno k mohutným přehlídkám Wehrmachtu.
Název místa pochází z přistání prvního vzducholodi konstrukce Ferdinanda von Zeppelina v roce 1909.

Na místo bývalých sjezdů NSDAP se dostanete z centra města tramvají č. 8. Můžete do ní pohodlně nastoupit na zastávce u hlavního nádraží (Hauptbahnhof) a vystoupit na konečné zastávce: Doku-Zentrum. Jezdí sem také vlaky S-Bahn z hlavního nádraží na stanici Frankenstadion.
Albertem Speerem navržená (známým také z prací na komplexu Riese) hlavní tribuna (Zeppelinhaupttribüne) s dříve nad ní tyčící se svastikou byla místem, ze kterého nacističtí hodnostáři sledovali přehlídky.
Částečně vyhozená do povětří spojenci se dochovala dodnes jako symbol moci a nevyhnutelného pádu Třetí říše.
Na území komplexu sjezdů NSDAP najdete také nedokončenou Kongresovou halu, která svým tvarem připomíná římské Koloseum (a je větší než ono!).
V současnosti zde působí Dokumentační centrum území sjezdů Nacistické strany (zde najdete podrobnosti o prohlídkách).
9. Muzea v Norimberku
Žádný průvodce po Norimberku nebude úplný bez návrhu na návštěvu četných muzeí města. Nejpohodlněji se prohlížejí s městskou kartou NürnbergCard, která platí 48 hodin a umožňuje vám nejen bezplatný vstup do muzeí, ale také bezplatné využívání městské hromadné dopravy (metro, tramvaje, autobusy).
Díky městské kartě budete moci navštívit více muzeí a hned po vstupu se rozhodnout, zda chcete podrobně prozkoumat expozici, nebo vám stačí několikaminutová procházka po nejdůležitějších částech muzea.
Více podrobností najdete na webu městské karty NürnbergCard. Používal jsem ji a mohu ji doporučit každému zvídavému turistovi. 😉
Německé muzeum – Muzeum budoucnosti (Deutsches Museum, Museum of the Future)
Architektonicky zajímavá budova, ve které je na několika patrech představeno několik scénářů možné budoucnosti lidstva a celého světa. K prozkoumání budete mít pět tematických sfér – „Práce a každodenní život“, „Mysl a tělo“, „Systém Město“, „Systém Země“ a „Čas a Prostor“.
Na webu Německého muzea – Muzea budoucnosti můžete zkontrolovat jeho otevírací dobu. Na této stránce je také k dispozici možnost zakoupit vstupenky online. S městskou kartou je vstup do muzea zdarma.

Muzeum je rájem pro děti díky mnoha multimediálním exponátům. I dospělí si najdou něco pro sebe – ačkoli jsem měl dojem, že výstava je silně založena na paradigmatu racionalismu a materiálního přístupu k vývoji člověka. A vůbec si nejsme jisti, že je to paradigma, které se nemůže změnit. 😉
Germánské národní muzeum (Germanisches Nationalmuseum) a Cesta lidských práv (Straße der Menschenrechte)
Mezi atrakcemi Norimberku narazíte na největší muzeum v Německu věnované kultuře a umění. Ve sbírkách Germánského národního muzea jsou jak exponáty ze současnosti, tak i datované až 30 000 let př.n.l.
Mezi více než 20 000 exponáty jsou: Rembrandtův autoportrét, mnoho děl Albrechta Dürera, středověký glóbus (představující zcela jinou verzi našeho světa) a bohatá sbírka děl renesance a osvícenství.
Vstup s městskou kartou NürnbergCard je zdarma. Na prohlídku si vyhraďte alespoň 2 hodiny (nebo si předem vyberte části expozice, které chcete navštívit, a soustřeďte se pouze na ně).


Muzeum se nachází částečně v bývalých klášterních budovách. Při procházce po okolí určitě narazíte na Cestu lidských práv plnou bílých sloupů.
Na celkem 27 sloupech izraelský umělec Dani Karavan vytesal v mnoha jazycích články Všeobecné deklarace lidských práv (hledejte sloup s polštinou). Ulice je symbolem současného respektu města k lidským právům a poselství míru.
Doporučuji Ti zajít do Zum Gulden Stern. Je to nejstarší restaurace na světě podávající klobásy, kterou najdeš v budově pocházející z roku 1380. Klobásy se zde připravují na tradičním roštu a maso pochází od místních dodavatelů.
Muzeum železnice (Deutsche Bahn Railroad Museum)
Historie železnice na německém území začala právě v Norimberku, který spojil město první železniční tratí s nedalekou Fürth. Ne náhodou tedy můžete ve městě navštívit nejstarší železniční muzeum v Německu.
Než se rozhodnete navštívit Muzeum železnice. Vstupenky si můžete zakoupit online, ale vstup s městskou kartou NürnbergCard je zdarma.
Vedle sebe zde stojí moderní souprava rychlovlaku ICE 3 a lokomotiva Adler (Orel), která byla používána na první německé železniční trati.
Muzeum hraček (Spielzeugmuseum)
Mýlí se ten, kdo si myslí, že norimberské Muzeum hraček je místo doporučované výhradně pro děti. Právě naopak – z návštěvy této atrakce Norimberku si odnesou více dospělí, kteří se budou moci seznámit se zajímavou historií dávného hračkářského průmyslu.
Muzeum hraček najdete na ul. Karlstraße 13-15, hned vedle dobré kavárny Cafe Centrale Constantine. Před návštěvou muzea zkontrolujte otevírací dobu a ceny vstupenek. Vstup s městskou kartou NürnbergCard je zdarma.
Expozice se skládá nejen z velké sbírky dřevěných hraček, ale také z unikátních plechových hraček z Lehmannových závodů.
Během přestávky od prohlídky zamiř do Caf(f)e Centrale Constantine. Je to malá, útulná kavárna s italskou atmosférou. Doporučuji aromatické espresso a flat white, který se bude líbit milovníkům mléčných káv. Není zde příliš mnoho míst k sezení.
Další zajímavá muzea
Úplný seznam muzeí, do kterých můžete vstoupit zdarma s městskou kartou, najdete na webu. Doporučuji vám navíc zájem o Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum) – nebyla jsem uvnitř, ale líbila se mi brutalistická budova a také Art Villa – ideální místo pro milovníky umění.
10. Malebná ulička Weißgerbergasse (Ulička bílých koželuhů)
Pokud stále přemýšlíte, co stojí za to vidět v Norimberku, procházka malebnou Uličkou bílých koželuhů (Weißgerbergasse) je povinnou atrakcí. Po obou stranách ulice se táhnou hrázděné budovy – část jako původní středověká zástavba a část jako výsledek pečlivých renovací.
Na začátku Uličky bílých koželuhů najdete dobrou kavárnu BERGBRAND Kaffeerösterei (Weißgerbergasse 38) servírující kávu z vlastní pražírny. Na výběr máte – kromě klasických káv, také alternativní metody (drip, Chemex). Doporučuji zastavit se tu na kávu a z okna pokukovat na tento krásný kout Norimberku.

Tradičním zaměstnáním bývalých obyvatel ulice bylo vyrábění kůží. Na fasádě budovy č. 24 můžete dnes najít symboly nože a valchy (stroj na prvotní zpracování), tedy atributy bílých koželuhů.
Malé zahrádky restaurací působících zde navíc oživují ulici, která i tak pulzuje životem a přitahuje spoustu chodců a turistů. Je to blízko k řece Pegnitz a středověké věži Schlayerturm.
11. Craftmen’s Courtyard (Handwerkerhof)
Craftmen’s Courtyard je další atrakcí Norimberku, která skvěle vystihuje jeho středověký charakter točící se kolem obchodu.
Mezi stánky funguje několik restaurací, do kterých můžete zahlédnout v přestávce od prohlídky (jako např. podávající norimberské klobásky Bratwurstglöcklein). Hned vedle pasáže Craftsmen’s Courtyard najdete další muzeum hodné návštěvy, a to Nové muzeum – Muzeum umění a designu (Neues Museum – Staatliches Museum für Kunst und Design Nürnberg).


V malé, ale půvabné pasáži vedle věže Frauentorturm stále působí malé dílny umělců a řemeslníků, kde se můžete zásobit různými ručně vyráběnými předměty. Najdete zde mj. výrobky ze dřeva, kůže, skla, keramiku či široký výběr norimberských perníků.
12. Podzemní trasa Felsengänge (pivní sklepy)
Norimberské Staré Město je protkáno sítí podzemních chodeb, které byly hloubeny již od středověku z důležitých důvodů. Město bylo proslulé výrobou dobrého piva, a to vyžadovalo hodně místa pro zrání ve stabilních atmosférických podmínkách. I čtyřúrovňové sklepy poskytovaly zlatému moku ideální podmínky.
Podzemní trasu Felsengänge můžete navštívit s průvodcem také v anglickém jazyce. Prohlídka trvá přibližně 60 minut. Cestou si vyslechnete mj. příběhy o výrobě místního piva a středověkém životě Norimberku. Na webu zkontrolujte podrobnosti o prohlídkách.

Během bombardování Starého Města v Norimberku v roce 1945 začala podzemní síť chodeb sloužit jako protiletecké kryty.
Vstupy do tunelů byly uspořádány co nejdále od zdí kamenných domů, aby v případě, že se dané budovy promění v trosky, bylo používání krytů stále možné. Potřebné přestavby prováděli na konci 2. světové války také polští vězni pracovních táborů.
13. Mosty a procházky podél řeky Pegnitz
Řeka Pegnitz protínající Staré Město v polovině je důležitým prvkem norimberské krajiny. A ačkoli neohromuje ani rozměry, ani čistotou, kolem Pegnitz najdete spoustu zajímavých míst pro procházky a důležité památky Norimberku.
Procházku můžete začít od stanice metra Wöhrder Wiese a putovat podél řeky až k městským hradbám v oblasti věže Schlayerturm.

Jednou z nejdůležitějších atrakcí u řeky Pegnitz je Špitál svatého Ducha (Heilig-Geist-Spital), který byl postaven v roce 1331, aby poskytoval pomoc starým a nemocným lidem. Objekt nyní funguje jako domov pro seniory a nelze jej navštívit uvnitř.
Doporučuji vám však nahlédnout do restaurace v budově špitálu, abyste pocítili atmosféru tohoto místa. Věnujte samozřejmě pozornost mostům přes řeku Pegnitz:
- Maxmiliánův most (Maxbrücke) – nejstarší kamenný most Norimberku přetínající řeku nedaleko bývalého městského vinného skladu (Weinstadel), ze kterého se rozprostírá krásný výhled na Pegnitz a budovy těsně u jejích břehů. Byl pojmenován na počest krále Maxmiliána I.
- Karlův most (Karlsbrücke) – soubor dvou mostů (severní a jižní) spojujících obě části Starého Města s ostrovem Trödelmarkt (Trh se starožitnostmi). Část mostu pochází z 15. století a zachovala se do naší doby bez větších úprav.
Říční ostrov Trödelmarkt (Trh se starožitnostmi) je místo, kde se ve středověku obchodovalo s prasaty. Doporučuji vám nahlédnout např. do půvabného obchůdku s pekařskými potřebami. Na ostrově najdete také Muzeum Bratwurstu (Nürnberger Bratwurstmuseum) a Muzeum kata (Henkerhaus Museum) zaujímající bývalý dům městského popravčího.
- Masný most (Fleischbrücke) – renesanční most z roku 1596, inspirovaný benátským mostem Rialto. Název norimberského mostu odkazuje na kdysi sousedící jatka. O kousek dál se rozprostírá říční ostrov Trödelmarkt (Trh se starožitnostmi).
Vyhledejte na Masném mostě kamenného vola – symbol stoického klidu charakteristického pro Franky. Vůl nikdy „nepromluví“ – ani když se diví věcem, které slyší od kolemjdoucích. Iniciály pod jeho podobou říkají, že tento vůl „nikdy nebyl teletem“.
- Henkersteg a Henkerbrücke – mosty procházející kolem bývalé budovy městského kata (dnešní Muzeum kata). Vedou z jižní části Starého Města k Vodní věži (Wasserturm) a bývalému vinnému skladu (Weinstadel).

Staré Město v Norimberku rozděluje na dvě téměř stejné části řeka Pegnitz. Při procházce podél jejích břehů, hned vedle Hlavního náměstí můžete narazit na Fontánu Lodi bláznů (Narrenschiffbrunnen), která vznikla jako inspirace dřevorytem Albrechta Dürera.
- Řetězová lávka (Kettensteg) – byla postavena v roce 1824 jako první visutá lávka na řetězech v celém Německu. Původně byla známá tím, že přechod po ní způsoboval houpání mostu. V posledních letech byla obnovena původní konstrukce lávky a konečně se lze opět trochu pohoupat. 😉
14. Městské hradby Norimberku
Při prohlídce Norimberku si určitě všimneš, že centrum města obklopuje kompaktní prstenec městských hradeb, které se táhnou více než 4 kilometry.
Je to značný pozůstatek přibližně 5kilometrových středověkých hradeb, které byly v Norimberku postupně budovány od 12. do 16. století. Dodnes se zachovalo až 71 z původních 88 obranných věží – je tedy co „odškrtávat“ 😉

Podél městských hradeb se táhnou plné zeleně vycházkové oblasti. Můžeš se vydat na procházku u Craftmen’s Courtyard (Řemeslnický dvůr) a dojít až k hradu, přičemž cestou překročíš řeku Pegnitz. Přestávku od procházení můžeš strávit v čajovně Dim Sum nebo v již známé kavárně BERGBRAND.
Uvnitř Věže Smyslů (Turm der Sinne) funguje muzeum věnované vědě a technice ve stylu varšavského Vědeckého centra Koperník (i když v mnohem menším měřítku), kde si budeš moci exponáty osahat a experimentovat s nimi.
Stojí za to vidět ještě mimo jiné gotickou Bránu Obory (Tiergärtnertor) a Věž Dlužníků (Schuldturm), kam se dříve dostávali „méně solventní“ obyvatelé Norimberku.
15. Procházky a výlety po Norimberku s místními průvodci
Při čtení blogu sis asi všiml, že preferuji prohlídku měst samostatně – a to se asi nezmění. Zajímavou možností je však využití výletů a procházek organizovaných místními průvodci. Během této doby můžeš poznat spoustu městských příběhů a popovídat si s osobou, která v tomto městě žije každý den.

Společně s průvodcem můžeš prozkoumat centrum města, ale našel jsem také několik zajímavých výletů, mimo jiné po norimberském podzemí nebo po oblastech spojených s aktivitami nacistické strany ve městě. Kdybych měl vybírat za tebe, zajímal bych se o několik výletů:
- prohlídka norimberského podzemí – při prohlídce města si člověk nemusí uvědomit, že je protkáno dlouhou sítí podzemních chodeb se zajímavou historií – nejlépe ji poznáš z vyprávění osoby, která dobře zná bouřlivou historii těchto míst,
- jízda elektrickým turistickým vláčkem – vím, že to nezní příliš seriózně, ale… pokud máš na Norimberk málo času a chceš vidět nejdůležitější místa během krátké doby, nejlepší bude naskočit do tohoto vláčku nebo autobusu hop-on hop-off,
- procházka po Zeppelin Field (Zeppelinově poli) – povinný výlet pro lidi zajímající se o moderní historii z dob před a během druhé světové války – koneckonců Norimberk je jedním z nejdůležitějších měst pro rozvoj a později pád Říše.
16. Čtvrť Gostenhof a St. Johannis (Johannis-Quarter)
Pokus se najít čas na výlet za hradby Starého Města v Norimberku a navštívit méně populární, ale zajímavé městské čtvrti.
Nejzajímavější mi připadaly St. Johannis, což je jeden z nejstarších obvodů Norimberku hned za středověkými hradbami města, a alternativní Gostenhof, plný vintage obchodů a multikulturní atmosféry.
S prohlídkou různých částí Norimberku ti pomůže stránka Nürnberger Quartiere. Zapni si ji na telefonu během prohlídky, abys poznal místní příběhy spojené s čtvrtěmi a doporučená místa. Najdeš na ní oblasti Weinmarkt, Augustinerhof, Jakobsmarkt, Handwerkerhof, Burgviertel a Lorenzer Platz.
Při procházce po čtvrti St. Johannis navštiv skrytý poklad města – malebné Zahrady Hesperidek (Nürnberger Barockgärten, Hesperidengärten). Může být těžké najít vstup – hledej ho ze strany ulice Riesenschritt.




Když budeš v této oblasti, zastavte se také na hřbitově sv. Jana (Johannisfriedhof) a projdi se podél řeky Pegnitz v parku Pegnitzauen.
V alternativní čtvrti Gostenhof mezi historickými budovami a ulicemi plnými zeleně najdeš spoustu vintage obchodů, obchodů s rukodělnými výrobky a produkty z celého světa.
V obchodě ZeroHero můžeš pečovat o životní prostředí nákupem zdravých potravin bez obalů, v obchodě Vinty’s hledat pěkné oblečení z druhé ruky a v edi m. koupit něco drobného do svého pokoje nebo bytu.
17. Bílá věž (Weißer Turm) a Fontána Manželský kolotoč (Ehekarussell)
Vstup do stanice metra Weißer Turm je specifický, protože vede právě branou Bílé věže a dále do podzemních hlubin norimberské sítě podzemní dráhy.
Bílá věž je součástí středověkého opevnění Norimberku a skutečně – kdysi byla bílá. Bylo však těžké udržet barvu její fasády a po druhé světové válce z její „bílosti“ zůstal už jen název.

Při příležitosti výstavby metra v 70. letech 20. století musel před věží vzniknout ne příliš estetický větrací šacht. Aby ho zamaskovali, vyhlásili soutěž na úpravu prostoru a… tak vznikla Fontána Manželský kolotoč od Jürgena Werbera.
Specifická věc – doporučuji vidět ji naživo. 😉 Nedaleko odtud je také historický kostel sv. Alžběty (Elisabethkirche).
18. Historický umělecký bunkr (Historischer Kunstbunker)
Historický umělecký bunkr je zajímavé místo v Norimberku, jehož historie se v mnoha ohledech protíná s historií Polska v době druhé světové války a v poválečných letech.
Tajný bunkr umístěný nedaleko Císařského hradu měl specifický úkol – ukrývali v něm neocenitelná (a často dříve ukradená) umělecká díla, která byla pod mohutnou skálou chráněna před následky války.
Historický umělecký bunkr (Historischer Kunstbunker) můžeš navštívit s průvodcem. Na webových stránkách zkontroluj otevírací dobu a ceny vstupenek do této atrakce. Obleč se teple, protože pod zemí je stálá teplota kolem 8°C. Vstup do bunkru najdeš nedaleko Domu Albrechta Dürera.
V podzemí Norimberku byl uchováván mimo jiné Mariánský oltář od Veita Stosse, pocházející z Mariánské baziliky, který Poláci evakuovali z Krakova do Sandoměře, aby nakonec padl do rukou gestapa a SS.
Oltář původně putoval do Berlína, ale vzhledem k velkým vztahům Veita Stosse k Norimberku byl přesunut do tohoto města k uskladnění. Umělecká díla ukrývaná v bunkru se po válce vrátila ke svým majitelům.
Wirtshaus Hütt’n je tradiční, franská restaurace se zajímavým interiérem, který trochu připomíná středověkou hospodu. Samozřejmě podávají norimberské klobásy a řadu franských jídel. Klobásy chutnaly dobře (a mohu je doporučit), i když ne tak dobře jako v Zum Gulden Stern.
19. Koperníkovo planetárium (Nicolaus Copernicus Planetarium)
Norimberk s Toruní spojuje nejen tradice pečení nejlepších perníků v Evropě (stále není jasné, které město to dělá lépe), ale také láska k pozorování oblohy.
Ve městě můžeš navštívit Planetárium Mikuláše Koperníka, ve kterém funguje výkonný simulátor oblohy, který se rozprostírá na kopuli planetária.
V planetáriu se můžeš zúčastnit vědecké přednášky, během které se dozvíš zajímavosti ze světa průzkumu vesmíru a trochu si vylepšíš znalosti z astronomie.
Planetárium má také velkou nabídku filmů a prezentací pro děti. Vstupenky však nepotřebuješ, abys mohl vstoupit do vstupní haly a nahlédnout do kavárny s obchůdkem se suvenýry.
20. Zoologická zahrada v Norimberku (Nürnberg Zoo)
Zoologická zahrada v Norimberku leží ve východní části města a zabírá lesní oblast daleko od ruchu centra, kam se snadno dostaneš městskou dopravou.
Les Reichswald, ve kterém se norimberská zoo nachází, to jsou několikasetleté stromy, rybníky a mokřady a formace z kamenů a pískovce. Jedním slovem – malebný koutek pro procházky!
V ZOO narazíš dokonce na pouštní krajinu, stepní krajinu a mikroklima tropického deštného pralesa. V části nazvané Aquapark si zblízka prohlédneš vydry, tučňáky a lední medvědy.
Není bez důvodu, že vedení ZOO ji propaguje jako „krajinářskou zoologickou zahradu“ a jednu z nejkrásnějších takových zahrad v Evropě.
21. Další atrakce, které stojí za to vidět v Norimberku
Těžko si dovedu představit, že bys za několik dní viděl absolutně všechny atrakce Norimberku z mého seznamu, ale… věřím ve tvé možnosti! Pokud ti ještě zbývá trochu času a hledáš nápad na návštěvu dalších koutů města, doporučuji ti, abys se navíc zajímal o několik míst:
- Opera (Opernhaus Nürnberg) – mohutná budova z roku 1905 postavená u suchého příkopu (nyní využívaného jako vycházková oblast), hned za městskými hradbami Norimberku. Nejlépe prohlédneš operu, když se rozhodneš zúčastnit některého z představení,


- Zámek Faberů (Schloss Faber-Castell) – bývalá rezidence rodiny Faber, která jako jedna z nejstarších průmyslových firem na světě se od roku 1761 zabývá výrobou psacích potřeb. K prohlídce je zámek, ale můžeš se také zúčastnit prohlídky s průvodcem vyprávějící o výrobě tužek,
- Zámek Tucherů (Tucherschloss) – letní rezidence, která kdysi patřila rodině Tucherů, tedy jedné z nejbohatších kupeckých rodin Norimberku. Doba jejich moci připadá na 16. století, kdy rodina obchodovala s kupci z celé Evropy. Kromě rezidence stojí za návštěvu také renesanční zahrady.
Kuchyně a pochoutky Norimberku – co jíst v Norimberku?
Norimberk je proslulý svými perníky (Nürnberger Lebkuchen), zejména ve verzi vánočních perníků pečených na oplatce (Elisenlebkuchen). Elišky (Elisen) obsahují koření, ořechy (min. 25 %) a jen asi 10 % mouky. Perníkové tradice jsou tak významné, že se pečivo dočkalo unijního statusu chráněného původu.


Perníky můžeš koupit na mnoha místech Starého Města. V okolí hradu doporučuji navštívit Lebküchnerei Düll. Když budeš poblíž Hlavního náměstí, zastavte se v obchodě Lebkuchen-Schmidt, a v jižní části centra na tebe čekají perníky v pekárně Woitinek Lebküchnerei Fabrikverkauf.
Stejně legendární jako perníky jsou norimberské klobásy, které se v jedné restauraci podávají… od roku 1419! Recept na výrobu klobás pochází ze 14. století – uvnitř najdeš mleté vepřové maso se slaninou, ochucené majoránkou, solí a pepřem.
Jedna norimberská klobása není delší než 10 cm, váží 20-25 g a je tenká, takže tři klobásy jsou minimum na malý hlad.
Norimberk jsou Německo a Německo má dlouhé tradice vaření piva. Frankonie má největší koncentraci pivovarů na světě – je jich přes 300! Město se může pochlubit podzemní sítí sklepů, kde se pivo vařilo již od středověku.


Místní výrobky můžeš nyní ochutnat při návštěvě místních pivovarů – Tucher Traditionsbrauerei, Hausbrauerei Altstadthof nebo Schanzenbräu.
Nejlepší restaurace smaží klobásy na dřevem vytápěném roštu. Ke klobásám se podává čerstvý křen, kysané zelí a studený bramborový salát.
Tradičním pouličním jídlem v Norimberku je „Drei im Weckla“, což jsou tři norimberské klobásy podávané v housce. Zní to dobře, ale kvůli lepku jsem se rozhodl jen pro samotné maso. 😉
Doprava v Norimberku – jak využívat MHD?
Městská doprava v Norimberku se skládá z metra (označovaného písmenem „U“ podle jeho německého názvu U-Bahn), tramvají, autobusů a regionálních vlaků S-Bahn.
Staré Město budeš moci procházet pěšky, ale dobrou možností je také využití autobusové linky č. 36. Spojuje mnoho důležitých turistických bodů města a jede až k zastávce Doku-Zentrum (tedy té u areálů sjezdů NSDAP).

K těmto areálům jezdí také tramvaj č. 8, do které nastoupíš na hlavním vlakovém nádraží (Hauptbahnhof).
Všechny tři linky norimberského metra se sbíhají na stanicích Hauptbahnhof a Plaerrer, takže ideálním nápadem je najít si ubytování v Norimberku v blízkosti jedné z nich (navrhuji Hauptbahnhof). Z pohledu turistů jsou nejdůležitější první dvě linky metra:
- linka U1 (modrá) – dojedeš s ní do Starého Města (stanice Weisser Turm a Lorenzkirche), do čtvrti Gostenhof (stanice Gostenhof) a k Paláci spravedlnosti (Baerenschanze),
- linka U2 (červená) – doveze tě na norimberské letiště (Flughafen) a do okolí Starého Města (na stanici Opernhaus na jihu a Woehrder Wiese ve východní části centra).
Pro snazší orientaci v síti městské dopravy Norimberku si předem zkontroluj schéma linek metra a schéma celé dopravní sítě. Jakmile si zarezervuješ hotel, na plánech vyhledej nejbližší stanici a z ní naplánuj dopravu po Norimberku.


Jízdenky na městskou dopravu můžeš koupit v jízdenkových automatech a přes internet. Jízdenky kupované online jsou o něco levnější. Jednorázová jízdenka platí 90 minut.
Dobrou možností jsou víkendové jízdenky dostupné ve verzi pro jednu osobu (All day ticket solo) a pro skupinu až 6 osob (All day ticket plus).
Nemusíš navíc platit za městskou dopravu, pokud si koupíš 48 hodin platnou městskou kartu Nürnberg Card. S kartou máš volný vstup do mnoha muzeí a zdarma se pohybuješ všemi druhy městské dopravy. Zkontroluj podrobné informace o Nürnberg Card.
Jak se dostat z letiště v Norimberku do centra města?
Letiště v Norimberku je spojeno s centrem města linkou metra U2. Stanici metra najdeš přímo před vchodem do terminálu letiště. Cesta metrem z letištní stanice Flughafen do centra trvá přibližně 15 minut.
Zaujmi místo na úplném začátku vlaku, abys mohl sledovat trasu zpoza předního okna – metro v Norimberku je automatické a jezdí bez strojvedoucích.
Síť spojení z letiště v Norimberku a důležité informace pro osoby cestující z tohoto místa najdeš na stránce Airport Nuernberg.

Pokud si koupíš papírovou jízdenku na jízdu metrem v automatu umístěném před vstupem do stanice, nezapomeň ji označit v označovacích strojích hned u eskalátorů do stanice. Ve vlacích nejsou označovací stroje a neoznačená jízdenka je neplatná.
Pokud linka metra U2 nejede přesně tam, kam chceš, můžeš přestoupit na jiné linky metra, tramvají a autobusů na stanici Hauptbahnhof.
Norimberské procesy – proč o Norimberku slyšel celý svět?
Norimberk byl před druhou světovou válkou městem-symbolem rodící se moci nacistů. Právě toto místo bylo vybráno pro každoroční, velkolepé sjezdy strany NSDAP. Organizovaly se zde vojenské přehlídky a na území Zeppelinfeld se začala stavět budova Kongresové haly, která vypadala jako římské Koloseum, ale převyšovala ho svou velikostí.
Zde byly vyhlášeny antisemitské norimberské zákony, které Židům odebíraly řadu základních společenských práv. Rozhodnutí vypořádat se s německými zločiny právě v Norimberku mělo kromě praktických důvodů pravděpodobně i symbolický význam.

Na Palác spravedlnosti se upíraly oči celého světa, který očekával spravedlivé rozsudky nad Hermanem Goeringem, Rudolfem Hessem a dalšími německými zločinci, kteří řídili válečné operace.
Současný Norimberk se snaží ukázat, jak důležitá jsou pro něj lidská práva a svoboda jednotlivce. Jedním ze symbolů tohoto přístupu je Cesta lidských práv, která připomíná ochranu lidských práv, nebo udělování Mezinárodní norimberské ceny za lidská práva každé dva roky.