Cesta na Madeiru na vlastní pěst znamená svobodu a plný vliv na spokojenost s dovolenou, ale bez cestovní kanceláře nebo průvodců je to také dlouhý průzkum před odjezdem. Já už jsem tím prošla před vlastní dovolenou a v jednom příspěvku jsem shromáždila vše, co je dobré vědět před cestou na Madeiru. Shromáždila jsem zde jen praktické informace, které vám pomohou naplánovat výlet na Madeiru.
Doufám, že zde najdete odpovědi na všechny otázky, které vás trápí – jaké dokumenty jsou potřebné pro vstup na Madeiru, nejlepší dopravní prostředky, měna a ceny na ostrově. Díky těmto radám budete mít více času na balení a přípravu na dovolenou.
1. Základní informace před cestou na Madeiru na vlastní pěst
Madeira je ostrov ležící v Atlantském oceánu, 700 km západně od pobřeží Maroka a 860 km od kontinentálního Portugalska. Je autonomním regionem, který politicky patří právě Portugalsku od doby, kdy první známí mořeplavci z této země připluli na ostrov v roce 1418.
Na Madeiru se dostaneš letadlem a platí zde portugalské právo. Na Madeiře můžeš počítat s krásným počasím, ale neočekávej tropické, horké pláže. Na Madeiře panuje „věčné jaro“ – teploty se udržují po celý rok na úrovni 20-26 stupňů ve dne a kolem deseti stupňů v noci.

Mořské klima přináší také silné větry a deště. Není třeba se obávat extrémních povětrnostních jevů, ale hodí se ti nepromokavá bunda a dlouhé kalhoty. Madeira je populární prázdninovou destinací již mnoho let.
Ostrov se vyznačuje krásnou přírodou – vavřínový les zapsaný na seznamu UNESCO, malebné turistické stezky podél levád (zavlažovacích kanálů), endemické druhy zvířat a rostlin.
Na Madeiře můžeš provozovat vodní sporty nebo ochutnávat místní víno a pokrmy z čerstvých mořských plodů. Je to destinace populární mezi aktivními turisty, kteří mají rádi pěší túry a poznávání.
2. Vstup na Madeiru – potřebujete vízum nebo cestovní pas?
Madeira, podobně jako kontinentální Portugalsko, patří do Evropské unie, takže ke vstupu potřebuješ pouze občanský průkaz nebo pas. S tímto dokladem můžeš pobývat na Madeiře až 3 měsíce. Všechny předpisy týkající se pobytu cizinců jsou na Madeiře stejné jako v kontinentálním Portugalsku.
Stejně jako v mnoha turistických místech, i na Madeiře se stávají kapesní krádeže. Já jsem na takové situace vždy připravená a beru si s sebou na cestu 2 doklady totožnosti – pas a občanský průkaz. Uchovávám je na dvou různých místech.
3. Jak se dostat na Madeiru z České republiky?
Na Madeiru se můžeš dostat z České republiky letadlem. Let trvá přibližně 5,5 hodiny, ale v případě přestupů se může protáhnout až na 10 hodin. Přímé lety létají z Prahy, Brna a Ostravy.
S přestupem můžeš na Madeiru letět ze všech větších měst České republiky. Lety s přestupy z menších letišť mohou být levnější. Můžeš také letět z Polska, například z Katovic. Nejlepší ceny letenek na Madeiru můžeš získat na podzim a v zimě, nejdražší jsou v létě.

Tvé letadlo přistane na Mezinárodním letišti Cristiana Ronalda – pojmenovaném po slavném portugalském fotbalistovi, který pochází právě z Madeiry. Letiště se nachází 16 km od hlavního města Madeiry – Funchalu.
4. Jak se dostat z letiště na Madeiře do centra Funchal?
Pro cestu z letiště na Madeiře do 16 km vzdáleného Funchalu si můžeš vybrat taxi, autobus nebo pronájem auta. Taxi je rychlou a pohodlnou, ale také drahou volbou (20-30 euro).
Autobus stojí pouze 6 euro za osobu. Autobusy odjíždějí od terminálu po celý den, několikrát za hodinu. Cesta autobusem do centra Funchalu trvá přibližně 30 minut.
Pronajaté auto se ti bude hodit po celou dobu dovolené na Madeiře. Můžeš si ho vyzvednout již na letišti a ihned vyrazit na prohlídku atraktivních míst ostrova, nebo si ho půjčit v centru Funchalu. Doporučuji udělat to přes internet s několikaměsíčním předstihem.
5. Nejlepší lokality na Madeiře – které město zvolit jako základnu pro výlety?
Pokud se nechystáš na Madeiře půjčit auto, je volba ubytování jednoduchá – nejlépe je ubytovat se ve Funchal. V hlavním městě jsou nejlepší autobusová spojení a odtud startují organizované výlety.
S pronajatým autem je výběr lokalit, kde se nejlépe ubytovat na Madeiře, v podstatě neomezený. V první řadě se můžeš rozhodnout mezi severem a jihem ostrova.


Jižní pobřeží Madeiry soustřeďuje nejvíce letovisek, hotelů a je více urbanizované. Tam se také nachází hlavní město, Funchal. Na jihu ostrova jsou menší šance na déšť a silné větry a je tam obvykle tepleji.
Severní část ostrova nabízí především přírodní atraktivity a pobřeží je skalnaté. Je to dobrá volba pro ubytování, pokud hledáš klid blízko přírody, chceš se procházet po zelených lesích (vegetace je bujnější vzhledem k dešťům) a místo pobytu v hotelu s bazénem preferuješ pronájem domku.
6. Nejlepší atrakce Madeiry – co stojí za vidění?
Madeira je dobrou volbou pro aktivní dovolenou. Můžeš si vybrat pěší túry, zdolávání vrcholů, vodní sporty, a dokonce i unikátní aktivitu – canyoning. To vše proto, abys mohl obdivovat bujné lesy, skalnaté pobřeží a půvabné vesničky.
Abych ti usnadnil plánování výletů, připravil jsem seznam podle mého názoru nejzajímavějších atrakcí Madeiry, které bych ani já sám nechtěl při pobytu na ostrově vynechat:
- road trip kolem ostrova – teoreticky objedeš Madeiru autem za několik hodin, ale celodenní, nebo dokonce dvoudenní výlet ti dá dostatek času na zastávky a obdivování výhledů,
- trekking na Poloostrov sv. Vavřince PR8 – přírodní atrakce, díky které uvidíš krásné výhledy. Na Poloostrově sv. Vavřince panuje mikroklima odlišné od zbytku ostrova. Přežily tam pouze trávy a květiny, protože do tohoto území neustále narážejí vlny a silně fouká. Před vyražením na túru zkontroluj počasí. Vezmi si s sebou pohodlné trekkingové boty a mikinu nebo bundu,
- výhledy na útesy Cabo Girão – prosklená vyhlídková plošina s výhledem na 500metrové útesy, jedny z nejvyšších na světě. Toto krásné místo navštěvuje množství turistů, proto je zde turistická infrastruktura (toalety, obchody se suvenýry, kavárna). Doporučuji přijet sem co nejdříve, abys se vyhnul největším davům,
- nejvyšší vrchol Pico Ruivo – poměrně náročný, několikahodinový výstup na nejvyšší bod Madeiry je výzvou, kterou stojí za to podstoupit. Při zdolávání strmých stezek a schodů uvidíš shora krajinu ostrých vrcholů a svahů pokrytých lesy a mraky,
- unikátní příroda lesního parku Ribeiro Frio – údolí Ribeiro Frio je domovem jednoho ze tří původních vavřínových lesů na světě. Les na Madeiře je miliony let starý. Uvidíš v něm endemické druhy rostlin a zvířat při procházkách po krásných trekkingových stezkách,
- vulkanické bazény Porto Moniz – pobřeží Porto Moniz obklopují zátoky ze ztuhlé lávy, které vytvářejí bazény. Některé jsou divoké, jiné se staly součástí koupališť. Ačkoli ty první jsou malebnější a lépe vypadají na fotografiích, ke koupání lze využívat pouze ty druhé,

- canyoning – Madeira je nejlepší destinací pro ty, kteří chtějí vyzkoušet tento sport. Aktivita zahrnuje slaňování z vodopádů, sjíždění do vody, túru kaňonem a lezení. Je to dobrá atrakce i pro začátečníky (na místě bude zajištěno vybavení a péče profesionálů). Doporučuji ti, stejně jako já, vydat se na výlet s firmou Epic Madeira,
- plavba za pozorováním velryb a delfínů – vidět na vlastní oči divoké velryby je velká vzácnost. Poblíž Madeiry prochází migrační trasa velryb a můžeš se vydat na jejich hledání v rámci mořského výletu. Lze je pozorovat po celý rok (zejména od března do září) a také mnoho druhů delfínů,
- lanovka v Achadas da Cruz – jedna z nejkolmějších lanovek v Evropě. Má délku 1500 metrů a vede z vyhlídkového bodu Achadas da Cruz do vesnice stejného jména. Uvidíš z ní útesy, budeš viset nad oceánskými vlnami a pak navštívíš přímořskou vesnici,
- poncha v Câmara de Lobos – poncha je citronovo-medový alkohol, který se stal vizitkou Madeiry. Původně to byl však silný destilát vyráběný rybáři pro vlastní spotřebu, proto ti navrhuji ochutnat ho v přístavním baru v rybářské vesnici, odkud pochází recept – Câmara de Lobos.
7. Doprava na Madeiře – jak se pohybovat po ostrově a jak naplánovat čas?
Existuje několik způsobů, jak se pohybovat po Madeiře – já jsem vyzkoušela jízdu autobusy a půjčování auta a skútru. Můžeš se také zúčastnit jednodenních organizovaných výletů. Níže jsem popsala každý z těchto dopravních prostředků, abych ti pomohla učinit rozhodnutí, se kterým budeš spokojený.
Cestování pomocí hromadné dopravy
Na Madeiře můžeš počítat s hromadnou dopravou v omezeném rozsahu. Autobusem se dostaneš z letiště do centra Funchalu a k několika nejdůležitějším turistickým atrakcím, ale svůj denní plán budeš muset přizpůsobit jízdnímu řádu.
Pokud jde o vyhlídkové body, začátky stezek a přímořské, malé vesnice, budeš se tam muset dostat jiným způsobem. Autobusy jsou však dobrou volbou pro krátkou dovolenou na Madeiře.

Na Madeiře působí 3 společnosti poskytující veřejnou dopravu – Horários do Funchal, Rodoeste a Siga (EACL). U každého z těchto dopravců platí jiné ceny jízdenek.
Můžeš kupovat jízdenky u řidiče nebo se rozhodnout pro časové jízdenky, budeš však potřebovat samostatnou pro každou společnost nebo zónu. Jízdní řády a ceníky najdeš na stránkách dopravců.
Cestování pronajatým autem
Cestování autem je již delší dobu můj oblíbený způsob přepravy na dovolené, protože tehdy cítím, že moje cesta je zcela nezávislá. Mohu ušetřit spoustu času a sama si vybírám atrakce, které stojí za vidění.
Auto na Madeiře si můžeš pronajmout již na letišti nebo ho vyzvednout ve Funchalu, např. rezervováním předem přes internetový srovnávač cen. Osvědčilo se mi používání localrent.com, na kterém obvykle nacházím nejlepší nabídky již nějakou dobu.
Obvykle volím nejlevnější auto k pronájmu – důležité je, aby mě bezpečně dovezlo ke všem atrakcím (nemusí být velké ani plné vychytávek).
Vezmi v úvahu, že nejmalebnější a od měst nejvzdálenější trasy jsou větší výzvou pro řidiče. Silnice Madeiry by pro tebe neměly být šokem, pokud jsi již jezdil například po Černé Hoře, ale jako vždy – je třeba být opatrný.
Obyvatelé Madeiry a turisté směřující na konkrétní místa využívají spíše dálnice a tunely vedoucí přímo pod horami.
Využívání výletů a aktivit s místními průvodci
Výlety s průvodcem jsou podle mého názoru lepší, i když dražší volbou než veřejná doprava. Na Madeiře je také mnoho atrakcí, které stojí za vyzkoušení a které nerealizuješ bez průvodce, např. canyoning, pozorování velryb a delfínů.
I když si půjčuješ auto, doporučuji věnovat jeden den dovolené na Madeiře na organizovaný výlet. Nejlépe první nebo poslední, abys neplatil zbytečně za jeden den pronájmu auta bez jeho využití. Připravila jsem seznam několika výletů na Madeiře, které jsou podle mě nejzajímavější:
- pozorování delfínů a velryb – 3hodinový výlet katamaránem s poloprůhlednou palubou, pod kterou budeš mít šanci vidět proplouvající delfíny. Je také vyhrazen čas na plavání. Plavba začíná ve Funchalu,
- túra při východu slunce z Pico do Arieiro na Pico Ruivo – nabídka tohoto výletu je pouze doprava na začátek stezky a vyzvednutí na konci, ale domluvená hodina ti pomůže motivovat se k vstávání při východu slunce. Výlet začíná ve Funchalu,
- lekce surfování (také pro začátečníky) – oceánské vlny kolem Madeiry se ideálně hodí k surfování, ale je lepší vyplouvat na ně pod dohledem zkušeného instruktora. Můžeš se zúčastnit lekcí, i když jsi dříve neměl zkušenosti se surfováním. Lekce probíhá v malé skupině,
- canyoning pro středně pokročilé – canyoning je zajímavý návrh pro ty, kteří mají rádi výzvy (v nabídkách různých kanceláří najdeš také možnosti pro začátečníky). Organizátor zajišťuje vybavení a péči zkušených instruktorů. Výlet začíná ve Funchalu.
8. Kdy je nejlepší přijet na Madeiru?
Na Madeiře je počasí mírně teplé po celý rok, ale v zimně-jarním období se vyskytují větší a častější srážky. Vrchol sezóny na Madeiře připadá na červenec-září.
Slunečné počasí je lákavé – zejména proto, že většina atrakcí na Madeiře jsou aktivity pod širým nebem. Přílet mimo sezónu má však své výhody.

Lety na Madeiru od listopadu do dubna jsou levnější než v prázdninové sezóně. Výhodou je menší počet turistů, a výhledy a příroda stejně krásné. Levnější bude také pronájem auta.
Ačkoli v tomto období ceny také stoupají, zajímavou možností je vydat se na Madeiru na Vánoce. Krásnější než portugalská městečka ukrytá mezi útesy mohou být jen ta samá městečka ozdobená vánočními světýlky 😉
9. Praktické informace – SIM karty a napětí v zásuvkách
Před dovolenou je dobré mít vše připravené do posledního detailu, abys se mohl v klidu připravit a užít si prázdniny. Doufám, že ti v tom pomůže můj rychlý seznam nejdůležitějších praktických informací, které je třeba přečíst před odjezdem na Madeiru:
- Madeira leží v jiném časovém pásmu – když přiletíš na ostrov, od času v České republice odečteš pouze hodinu. Navzdory vzdálenosti je to stejné pásmo jako v kontinentálním Portugalsku,
- platnou měnou je euro – ve většině míst na Madeiře bez problému zaplatíš kartou, i když je lepší nosit u sebe také hotovost, např. na nákup jízdenky v autobuse nebo platby v menších městech. Nejpohodlnější formou platby bude tedy měnová karta,
- domluvíš se anglicky – úředním jazykem na Madeiře je portugalština a v tomto jazyce spolu komunikují obyvatelé. Vzhledem k rozvinutému cestovnímu ruchu mluví také velmi dobře anglicky, takže se můžeš bez problému ptát na cestu nebo rady ohledně prohlídek,
- nepotřebuješ adaptér do zásuvky – zásuvky na Madeiře jsou dvoukolíkové jako v České republice a mají stejné napětí, proto se nemusíš starat o dodatečné adaptéry,
- na Madeiře funguje roaming – volání, psaní a používání internetu funguje na principech zemí Evropské unie,

- vezmi si vhodné oblečení – nesoustřeď se pouze na plavky ani elegantní oblečení na večer v restauraci. Budou se ti hodit také dobré trekkingové boty, nepromokavá bunda a pohodlné sportovní oblečení,
- tankuj poblíž hlavního města – nejvíce čerpacích stanic na Madeiře se nachází v blízkosti Funchalu. Než se vydáš půjčeným autem na výlet na sever ostrova, hned naplň nádrž, abys se pak nemusel trápit a hledat stanice v méně obydlených oblastech,
- zvaž využití Boltu – Bolt je jediná aplikace tohoto typu fungující na Madeiře. Pokud musíš využít taxi, Bolt ti může nabídnout lepší ceny jízdy,
- věnuj pozornost plakátům s událostmi – v letní sezóně se na Madeiře hodně děje, proto je dobré číst informace o akcích na bannerech a plakátech (já jsem tímto způsobem šla na několik koncertů a automobilové závody). Můžeš také využít webové stránky, např. Madeira Events.
10. Ceny na Madeiře – je Madeira drahá?
Madeira nepatří k nejdražším evropským destinacím, ale není ani levná. Hlavním důvodem jsou náklady na letenky. Je třeba také vzít v úvahu náklady na pronájem auta nebo skútru, pokud se pro to rozhodnete.
Podle mého názoru je auto nejlepším dopravním prostředkem pro cestující na vlastní pěst na delší dovolenou, ale přidává několik desítek eur k denním nákladům. Ostatní ceny jsou celkem dobré a mnoho krásných míst lze navštívit zdarma.
Ceny v restauracích a kavárnách
Ceny v kavárnách a restauracích na Madeiře budou záviset na jejich standardu, lokalitě a cílové klientele. Kromě nepříznivého přepočtu z eur na koruny se však nemusíte obávat vysokých cen. Ceny některých jídel nebo nápojů jsou často podobné těm v České republice (např. v kavárnách).
V restauracích populárních mezi turisty jsou ceny samozřejmě vyšší než v těch, kam chodí hlavně místní obyvatelé. Známé restaurace si však obvykle neúčtují vysoké ceny bez důvodu, takže stojí za to trochu utratit za ochutnání dobře připravených místních pokrmů.

Cappuccino ve Funchalu v kavárně s výhledem na moře si dáte za 3,50 eur. Cena kultovního madeirského jídla – Filete de Espada v restauraci začíná na přibližně 16 eurech. Za tradiční Ponchu zaplatíte v barech stejně jako za kávu, v závislosti na přísadách a lokalitě baru.
Ceny ubytování
Ceny ubytování na Madeiře nejsou přemrštěné na poměry Západní Evropy a závisí na standardu objektu a lokalitě. Samozřejmě bude snazší najít dobrou nabídku mimo sezónu a při rezervaci s předstihem.
Nejlevnější možností bude hostel, kde za postel ve čtyřlůžkovém pokoji v hlavním městě zaplatíte asi 25 eur za noc. Na Madeiře je spousta eko-resortů a glampingových kempů. Luxusní stan pro 2 osoby na takovém místě stojí asi 45 eur za noc. Surfařská vila s terasou a bazénem, kterou si můžete pronajmout pro 6 osob, stojí přes 300 eur za noc.
Ceny v potravinových obchodech
Ceny běžných nákupů na Madeiře jsou trochu vyšší nebo srovnatelné jako v České republice. Mě příjemně překvapily, protože jsem očekávala, že popularita ostrova mezi turisty a potenciální obtíže s dodávkami zboží do supermarketů výrazně zvýší ceny.
Atraktivním místem pro nákup potravin jsou tržiště, zejména pouliční stánky a zelinářství. Tam koupíte ovoce za dobré ceny. Populární tržiště Mercado dos Lavradores ve Funchalu má ceny pro turisty. Doporučuji tam jít hledat zajímavé ovoce, ale ne na každodenní nákupy potravin.

Pokud máte k dispozici kuchyň, doporučuji se také podívat na rybí pult v nejpopulárnějším supermarketu Pingo Doce, protože za relativně málo peněz tam koupíte čerstvé ryby a mořské plody.
Druhým populárním supermarketem je Continente, ale podle mě má méně zajímavý sortiment a vyšší ceny.
Ceny pronájmu aut
Pronájem auta je pravděpodobně největší výdaj, který vás čeká během dovolené na Madeiře. Nejnižší cena, kterou se mi podařilo najít, bylo 20 eur za den za Fiata Pandu.
Silnější a větší auta začínala od 25 eur za den – v nejlevnějším měsíci roku. Existuje však několik způsobů, jak snížit náklady. Sama je používám dlouho během svých cest a osvědčily se nejen na Madeiře, ale i v jiných zemích:
- využívejte multivyhledávače – já už nějakou dobu spoléhám na localrent.com, ale dívám se také na Discover Cars. Nacházím tam auta za lepší ceny než v jednotlivých mezinárodních půjčovnách na letištích,
- rezervujte s předstihem – nejlépe několik měsíců. Není těžké najít nabídky s bezplatným zrušením nebo posunutím rezervace, a rezervace auta 2-3 měsíce předem vám dá až 2krát nižší cenu,
- cestujte mimo sezónu – během svátků a prázdnin jsou ceny aut mnohem vyšší, takže můžete ušetřit, pokud máte možnost a chuť letět na Madeiru například v listopadu.
11. Jak platit na Madeiře? Jak levně směnit peníze?
Na Madeiře jsou platby kartou běžně přijímány, takže nejpohodlnější formou placení bude používání měnové karty, která směňuje peníze za nejlevnější mezibankovní kurzy.
Vždy je dobré mít u sebe trochu hotovosti, ale na Madeiře ji nemusíte vybírat hodně. Nedoporučuji směnu měny ve směnárně na letišti, protože ceny jsou málo výhodné.
Já nejraději používám bezplatné karty s levnou směnou měn. Mnoho let jsem používala Revolut, ale pohodlnější se pro mě ukázala karta Curve. Funguje na podobném principu, ale nemusí se dobíjet, stačí ji připojit ke svému bankovnímu účtu. Díky tomu průběžně odebírá z něj peníze při transakcích a směňuje za nejnižší dostupný kurz.
12. Cestovní pojištění – vyplatí se ho koupit?
Na Madeiře platí karta EHIC. Já však vždy kupuji turistickou pojistku, jejíž působení je mnohem širší. Díky tomu se vždy cítím bezpečně během svých cest.
Na dovolené jsme aktivnější než v běžném životě, proto stojí za to se zajistit tím spíše, že náklady nejsou vysoké. Při výběru nabídky věnujte pozornost částkám ochrany nákladů na záchranné služby, občanské odpovědnosti a následků nebezpečných nehod – čím budou vyšší, tím lépe.
13. Suvenýry z Madeiry – co stojí za to koupit?
Madeira je proslulá 3 produkty – vínem, výšivkami a květinami. Víno je nejunikátnější a nejvyhledávanější exportní zboží Madeiry. Lokálně vyráběná vína se zkráceně nazývají madeiras.
Nejpopulárnějším místem pro nákup vína je Blandy’s Wine Lodge ve Funchalu, kde je výběr nejširší. Můžete se také zúčastnit degustace.
Výšivky se dovážejí z Madeiry již od 19. století. Nejlepšími místy pro nákup výšivek jsou založený po I. světové válce obchod Patrício & Gouveia a Bordal ve Funchalu.

Pokud jde o řemeslné výrobky, stojí za to také věnovat pozornost tradičním výrobkům z proutí. Nejvíce se jich vyrábí v obci Camacha. Populární jsou také výrobky z korku, mimo jiné oblečení a doplňky a gadgety (záložky do knih, magnety, propisky).
Květiny jsou zajímavý a praktický suvenýr z Madeiry. Můžete si koupit několik druhů semen květin na trhu nebo dokonce u jednoho z četných pouličních prodejců. Taková semena prakticky nezaberou místo v zavazadle a doma můžete vypěstovat exotické rostliny. Je to také milý dárek pro osoby, které mají rády zahradničení.
14. Jaké oblečení sbalit na cestu na Madeiru?
Pokud se chystáte plně využít atrakcí, které Madeira nabízí, vezměte s sebou sportovní oblečení. Nezbytné budou dobré trekingové boty a lehká nepromokavá bunda a větrovka.
Teploty v létě jsou spíše vysoké, takže pohodlná trička z přírodních materiálů a krátké kalhoty budou akorát na madeirské túry.


Druhým prostředím po horách, se kterým se na Madeiře setkáte, bude oceán. Plavky možná nebudete používat každý den, ale je dobré je mít, když navštívíte vulkanické bazény nebo se vydáte na plavbu.
Voda silně odráží slunce, proto si do batohu sbalte pokrývku hlavy, sluneční brýle a krém s ochranným faktorem s dobrým složením.
15. Je na Madeiře bezpečno?
Není důvod stresovat se z cesty na Madeiru, pokud jde o bezpečnost. Dobrá příprava, plán a zdravý rozum zaručují bezpečnou dovolenou.
Abych vám pomohla s přípravou, sepsala jsem seznam věcí, na které je dobré na Madeiře dávat pozor. Přidala jsem také „hrozby“, o kterých jste možná slyšeli, a které jsou podle mého názoru přehnané:
- letiště – říká se, že přistání na Madeiře jsou nebezpečná kvůli silnému větru a krátké přistávací dráze. Letiště a dráha jsou však moderní a nově zrekonstruované. Každý den tam bez problému přistávají letadla, i když někdy jsou lety kvůli větru zpožděné nebo odkloněné na jiná letiště. Podle mého názoru největším nebezpečím na letišti na Madeiře je předražený taxík 😉
- kapesní krádeže a ztráta dokumentů – krádež se může stát kdekoli, zejména v turistických oblastech. Problémem může být také obyčejná ztráta tašky či batohu. Stačí, když budete mít peníze a dokumenty uložené na několika různých místech. Hodí se také kopie dokumentů,
- oceán – to je nejzávažnější hrozba na Madeiře a nejvíce podceňovaná. Plavání na Madeiře je téměř vždy potenciálně nebezpečné, proto existuje jen několik míst, kde turisté plavou, daleko od mořských proudů a silných vln. Když je oceán rozbouřený, neměli byste se ani procházet blízko vody, protože vlny vás mohou nečekaně strhnout do vody,

- počasí v horách – nachladit se je jednou z hrozeb, které mohou pokazit vaši dovolenou. Nepodceňujte počasí v horách, vezměte si vhodné oblečení a vodu a jídlo na výlet,
- horské silnice – při řízení auta je třeba být vždy opatrný, nejen na několika úzkých horských úsecích na Madeiře, ale není třeba se tím nadměrně znepokojovat. Většina silnic na Madeiře je bezpečná, pravidelně používaná turisty i obyvateli. Za více než měsíc, kdy jsem byla na Madeiře, jsem silnice ve špatném stavu viděla jen několikrát,
- komáři – Madeira se teoreticky nachází v dosahu tropických nemocí přenášených komáry. Ohrožení je však natolik malé, že nejsou potřeba žádná další očkování. Já vám jednoduše doporučuji používat sprej proti hmyzu,
- požáry – požáry jsou velkou hrozbou pro přírodu Madeiry. Nejsou tak velkou hrozbou pro turisty, protože se v takovém případě uzavře přístup k částem lesů zasažených požárem. Nejdůležitější je poslouchat pokyny úřadů a nevjíždět na uzavřené silnice.