Atrakce Lipska přitahují do největšího města Saska stále více turistů. Lipsko je proslulé veletrhy, jejichž historie sahá 850 let zpátky, a historické obchodní pasáže jsou jedněmi z míst, která byste měli vidět. Lipsko je městem hudby, historie a přírody. Ve městě tvořili Johann Sebastian Bach, Robert Schumann nebo Richard Wagner, a Památník bitvy národů připomíná největší Napoleonovu bitvu, která se zde odehrála.
Připravila jsem průvodce se seznamem 21 atrakcí, které stojí za to v Lipsku vidět. Prohlídka Lipska nezahrnuje pouze památky, muzea a kulturní objekty. Město nabízí zelené plochy na procházky, rozlehlou ZOO, řeky a kanály, po kterých se pluje na kajaku a lodičkách.
Stojí za to navštívit Lipsko?
Lipsko je jedním z těch měst Německa bohatých na atrakce, které leží blízko české hranice. Sasko je známé památkami Drážďan a Görlitz, ale i Lipsko je dobrým cílem pro výlet.
Lipsko je známé pořádáním velkých veletrhů, jejichž historie sahá 850 let zpátky. Mnoho zajímavých míst, která uvidíte během prohlídky, má právě spojitost s obchodními tradicemi (např. historické pasáže).
Lipsko je městem umění a hudby. Mělo štěstí na velké umělce a skladatele – komponoval zde mj. Johann Sebastian Bach, Robert Schumann a Richard Wagner. Bach se dočkal dokonce zajímavého Bachova muzea, které je důležitou atrakcí v plánu prohlídky Lipska.
Na milovníky hudby čeká opera a impozantní filharmonie se slavným orchestrem Gewandhaus (jejich koncert na mě udělal velký dojem).
V centru Lipska je také spousta hezkých kostelů. Ve městě je hodně zeleně. Zajímavou možností pro prohlídku jsou také výlety po řekách na palubě kajaků a lodiček a vyhlídkový bod Panorama Tower.
Na prohlídku Lipska stojí podle mého názoru za to věnovat alespoň 2 dny – jeden nocleh je minimum, ale doporučuji alespoň dva. Jeden den prohlédnete památky v centru a druhý strávíte v přírodě, např. procházkami v parcích a plavbou po řekách a kanálech.
Kde v Lipsku zůstat přes noc? Ubytování
Lipsko je populární destinací pro city-break, proto je ubytovací základna ve městě rozvinutá. Můžete si vybrat mezi hotely, apartmány, penziony a soukromým ubytováním. Při hledání ubytování na krátký pobyt v Lipsku vyberte místo co nejblíže centru a nádraží, abyste netrávili čas dojížděním.
Vysoce hodnoceným hotelem v centru je Hotel H2 s vlastním parkovištěm. Stejně ekonomickou volbou je Best Western Hotel. Ve skvělé lokalitě vedle nádraží se nachází dražší a komfortnější Hotel Hyperion.
1. Začni své dobrodružství s Lipskem od náměstí
Prohlídku Lipska začni od Starého Města a náměstí (Marktplatz) ležícího v samém srdci města, což je historické náměstí obklopené barevnými měšťanskými domy. Mezi budovami stojícími okolo uvidíš Starou radnici (Altes Rathaus) – bývalé sídlo městské správy.
Prohlídku Lipska začni od Starého Města a náměstí (Marktplatz) ležícího v samém srdci města, což je historické náměstí obklopené barevnými měšťanskými domy. Mezi budovami stojícími okolo uvidíš Starou radnici (Altes Rathaus) – bývalé sídlo městské správy.

Na náměstí v Lipsku a v jeho okolí najdeš také několik muzeí, mj. Muzeum historie města Lipsko (Stadtgeschichtliches Museum Leipzig) a Fórum soudobých dějin (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig).
Můžeš se také vydat do Muzea výtvarných umění (Museum der Bildenden Künste Leipzig) či univerzitního Muzea starověku (Antikenmuseum der Universität Leipzig).
Náměstí v Lipsku je místem, kde se konají festivaly a trhy, např. Vánoční trh, který je jedním z největších v Německu co do počtu stánků. Zajímavé trhy se konají také v celém Sasku, např. v Görlitz.
Kdybych měla vybrat pouze jedno muzeum, rozhodla bych se pro Bachovo muzeum, vedle kostela sv. Tomáše. Muzea mohou být dobrou alternativou pro trávení deštivých dnů.
Při procházení uličkami Starého Města si také všimni bohatě zdobené budovy Staré burzy (Alte Börse) a před ní stojící sochy Goetheho a hned vedle nacházejícího se nákupního centra Speck’s Hof.
V uličkách kolem Marktplatz je spousta kaváren a restaurací. Podle mého názoru je zajímavým místem Barfußgässchen – atmosférická ulice plná restaurací a hospůdek.


Můžeš se zastavit např. v podniku Barfusz. Na kávu ti doporučuji zajít do Bellini’s Bar&Restaurant ve stejné ulici.
V dosahu několika minut chůze od Marktplatz se dostaneš ke dvěma důležitým atrakcím Lipska – kostelu sv. Tomáše (Thomaskirche) a kostelu sv. Mikuláše (Nikolaikirche). Doporučuji ti věnovat chvíli prohlídce obou chrámů – interiéry jsou zařízeny ve zcela odlišné atmosféře.
2. Prohlédni si obě sídla městské správy – Starou radnici a Novou radnici
Budova Staré radnice postavená v roce 1556 během pouhých 9 měsíců je považována za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb v Německu. Dříve sloužila jako sídlo městské správy, ale vzhledem k rozvoji Lipska se stala příliš malou. Všimni si barokní hodinové věže a kolonád.
Ceny vstupenek a otevírací dobu zjistíš na webu Muzea historie města. Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma. Na prohlídku si naplánuj přibližně 1,5 hodiny.
V současnosti se v budově nachází Muzeum historie města, které prezentuje dějiny Lipska od středověku až po současnost. Mezi exponáty na mě největší dojem udělal portrét Bacha a originální předměty z dob NDR, např. automobily.
Z jedné z věží Nové radnice si můžeš prohlédnout panorama Lipska. Podrobnosti o otevírací době a ceník zjistíš na webu.
Z budovy Staré radnice dojdeš k Nové radnici pěšky za 10 minut. Nová radnice je jednou z největších radnic na světě – budova zvenčí připomíná palác s mnoha věžičkami a zdobnou fasádou.

V budově Nové radnice se nachází restaurace Ratskeller. Nabízí jídla tradiční německé kuchyně, ale má také možnosti pro vegetariány, např. Spitzkohl (špičaté zelí) v pomerančové omáčce nebo zimní salát. Můžeš si také dát pivo vařené na místě.
Uvnitř sídlí městská správa a soudy, proto můžeš vstoupit dovnitř a prohlédnout si část interiéru zdarma. Radnice se objevila ve filmu Alfreda Hitchcocka „Roztržená opona“ (Torn Curtain).
3. Jdi na nákupy do pasáží – architektonických perel Lipska
Lipsko má dlouhou historii obchodu – město leželo na křižovatce dvou důležitých obchodních cest (Via Regia a Via Imperii). Právě díky veletrhům konaným ve městě vděčí Lipsko za svůj rozvoj a současný vzhled.
Město získalo již ve 12. století obchodní privilegia, proto zde najdeš mnoho obchodních pasáží. Původně spojovaly obchody a chránily před deštěm, časem se proměnily v elegantní průchody.
Nejpopulárnější pasáží v Lipsku je Mädler-Passage v centru města. 5patrová pasáž má krásnou skleněnou střechu, kterou dovnitř proniká hodně světla. Pozorně si prohlédni vchody do obchodů – na některých z nich uvidíš vyřezávané ornamenty. Můžeš se zde také zastavit na kávu nebo oběd.
Z původní budovy pasáže se zachovala slavná restaurace Auerbachs Keller, ve které se odehrává jedna ze scén Goethova „Fausta“ (vedle vchodu jsou 2 sochy odkazující na toto dílo). V menu restaurace najdeš regionální pokrmy – já doporučuji vyzkoušet masová jídla, např. tradiční německou pečeni Sauerbraten.

Při odchodu z kostela sv. Mikuláše projdi přes Pasáž Specks Hof – nejstarší dochovanou obchodní pasáž v Lipsku. Byla stavěna 20 let a původně sloužila k vystavování šperků a kožených výrobků, které tam můžeš stále koupit. Uvnitř budovy najdeš populární kavárny podávající kávu a koláče, např. Kandler.
Všimni si také Pasáže Messehof, což je první pasáž v Lipsku, která vznikla po 2. světové válce. Budova se nachází v centru města, má 7 pater a skleněnou střechu. U vchodu uvidíš socialisticko-realistický reliéf znázorňující 4 pracující lidi.
4. Vydej se na procházku po stopách historických kostelů
Mezi nejdůležitějšími atrakcemi Lipska najdeš historické kostely v centru města. Každý z nich je zařízen v jiném stylu, takže si všimni zajímavých interiérů. Uvnitř se často pořádají bohoslužby, výstavy či varhanní a sborové koncerty.
Kostel sv. Mikuláše
Kostel sv. Mikuláše (Nikolaikirche) se nachází v centru města a je jedním z nejdůležitějších kostelů v Lipsku. Vznikl ve 12. století a byl mnohokrát přestavován.
Celý interiér je bílý a strop podpírají sloupy s hlavicemi ve tvaru palmových listů. Kostel sv. Mikuláše sehrál velmi důležitou roli v Pokojové revoluci, která vedla k pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa.
Kostel sv. Mikuláše v Lipsku si můžeš prohlédnout zdarma – v pokladně je vybírán pouze poplatek za fotografování. Na místě si můžeš zakoupit audioprůvodce, se kterým prohlídka trvá přibližně hodinu. Otevírací dobu kostela zjistíš na webu.
Konaly se zde bohoslužby, které se časem proměnily v demonstrace proti vládě komunistické strany. Na památku těchto událostí stojí na náměstí před kostelem památník (bílý sloup připomínající palmu).
S kostelem je spojen také J. S. Bach, který zde byl varhaníkem – v chrámu mělo premiéru několik jeho děl, např. Janovy pašije.
Univerzitní kostel sv. Pavla
Budovu Lipské univerzity spolu s kostelem sv. Pavla najdeš na Augustusplatz, blízko náměstí. U stejného náměstí se nachází Lipská filharmonie (Gewandhaus) a Opera. Univerzita je jednou z nejstarších institucí tohoto typu na světě a druhou nejstarší v Německu.
Univerzitní kostel vznikl na místě bývalého kostela, který, ačkoliv přečkal druhou světovou válku neporušený, byl v roce 1968 odstřelen úřady NDR. Na tomto místě vzniklo Paulinum, skládající se z univerzitní auly a modlitebny.

Všimni si vzhledu budovy, která v sobě spojuje gotický styl svého předchůdce a moderní architekturu. Kostel je využíván jako aula. Jak Univerzitu, tak i Paulinum můžeš zdarma vidět zevnitř (od úterý do soboty).
Kostel sv. Tomáše
Jedním z povinných bodů prohlídky Lipska je kostel sv. Tomáše (Thomaskirche). Po několika přestavbách mu byl dán pozdně gotický styl, kdysi populární v Sasku. Doporučuji ti nahlédnout na chvíli dovnitř – uvidíš historické varhany a gotický oltář, zachráněný ze zbořeného kostela sv. Pavla.
Café Bigoti nedaleko kostela sv. Tomáše má v nabídce, kromě populárních káv, také několik řeckých nápojů, např. Fredo espresso či Frappé. V kavárně sníš také lehká jídla a dezerty, např. banánový koláč.
Kostel je známý díky Johannu Sebastianu Bachovi, který v chrámu pracoval jako sbormistr až do své smrti (skladatel tvořil díla náboženského charakteru). Na náměstí před kostelem si prohlédneš sochu Bacha – je to charakteristické místo, u kterého si hodně turistů dělá fotky.

V kostele sv. Tomáše sídlí nejstarší chlapecký sbor v Německu – Thomanerchor, který vznikl v roce 1212. Sbor se skládá z přibližně 100 chlapců ve věku od 9 do 18 let.
Koncert chlapeckého sboru v kostele sv. Tomáše vzpomínám jako jednu z nejzajímavějších atrakcí mého výletu do Lipska. V rámci koncertu sboru v kostele hrál také orchestr Gewandhaus.
Prohlídka chrámu je zdarma a někdy můžeš narazit na zkoušku orchestru. Zjisti, zda se v době tvé návštěvy Lipska koná koncert sboru Thomanerchor nebo jiná kulturní událost.
Při rezervaci místa doporučuji brát místa na balkóně. Budeš pak moci pozorovat zpívající sbor – ostatní místa (kostelní lavice) se nacházejí v přízemí a jsou orientovány zády k vystupujícím, což není příliš pohodlné a snáze se usne 😉
5. Poznej historii velkého skladatele v Bachově muzeu
Lipsko je často označováno jako Město hudby – žili a tvořili zde slavní hudebníci, např. Felix Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann či Richard Wagner. Největší slávy dosáhl Johann Sebastian Bach.
V Lipsku najdeš muzeum věnované životu a tvorbě Bacha, nedaleko kostela sv. Tomáše. V Lipsku se koná každoroční Mezinárodní Bachova soutěž, důležitá pro mladé hudebníky.


V muzeu uslyšíš Bachova díla, nahrávky vyprávějící o scénách z jeho života a nástroje z té doby. Výstava je především místem pro osoby zajímající se o klasickou hudbu a samotného skladatele (ne úplně můj šálek čaje, přesto stálo za to nahlédnout na chvíli).
Haus Aladin je podnik v centru nabízející kebab, 5 minut pěšky od náměstí. Jídlo bylo chutné, podávané rychle.
Muzeum může být zajímavou atrakcí pro rodiny s dětmi – můžeš např. vytvořit vlastní melodii a přehrát ji. Muzeum není velké, proto si na prohlídku vyhraď přibližně 45 minut. V zadní části budovy se nachází také květinová zahrada.
6. Nasedněte do kajaku a proplujte kanálem Karla Heineho
Zajímavým způsobem, jak prozkoumat Lipsko, je proplout kajakem po kanálu Karla Heineho. Plavby po Lipsku jsou populární atrakcí, proto je zde mnoho půjčoven. Já doporučuji využít půjčovnu Městského přístavu. Nachází se 15 minut pěšky od centra města a nabízí například kajaky, lodě nebo SUPy.
Během výletu po kanálu Karla Heineho uvidíte industriální čtvrť, mosty (pod jedním z nich musíte proplout v ležící poloze) a zeleň a kachny obklopující kanály.
Na trase si všimněte cihlové budovy závodu Buntgarnwerke – jedné z největších průmyslových památek konce 19. století.



Na výběr je několik tras – podle mého názoru nejlepší volbou je trasa vedoucí čtvrtí Plagwitz (plavba vám zabere přibližně 2 hodiny). Můžete si také rezervovat 3hodinovou vyjížďku na kajaku s průvodcem a plout kanálem ve skupině.
Během plavby uvidíte přehradu Palmengartenwehr, závodiště Scheibenholz a proplujete kolem malebného parku Clara-Zetkin.
Kajaky a lodě jsou velmi populární atrakcí v Lipsku, proto je nejlepší koupit vstupenky nebo provést rezervaci s předstihem. Abyste se vyhnuli davům a dlouhé čekací době, vydejte se do Městského přístavu časně ráno.
Můžete se také vydat na vyhlídkovou plavbu s průvodcem, rovněž z Městského přístavu. Plavba po kanálu Karla Heineho je jedním z mých nejoblíbenějších zážitků z cesty do Lipska. Celý výlet trvá od 70 minut do 3 hodin, v závislosti na vybrané nabídce.
7. Prohlédněte si Lipsko z výšky z vyhlídkového bodu Panorama Tower
Vyhlídková terasa v Panorama Tower se nachází v 31. patře nejvyšší budovy v Lipsku, tedy mrakodrapu City-Hochhaus. Nachází se v centru města, vedle Lipské univerzity.
Na vyhlídkový bod Panorama Tower se dostanete výtahem a schody. Za jasného dne uvidíte shora památky v centru a vzdálenější atrakce, např. Památník Bitvy národů a okolí města. Je to také dobré místo pro sledování západu slunce v Lipsku.



Vstup na vyhlídkový bod je zpoplatněn. Za vstupenku zaplatíte v automatu hotově (na místě jsou k dispozici automaty měnící bankovky na mince). Hosté restaurace Plate of Art mají vstup na vyhlídkovou terasu zdarma.
Výjezd na vyhlídkový bod na Panorama Tower byl jednou z prvních atrakcí, kterou jsem v Lipsku viděla. A dobře, protože díky tomu jsem se mohla rozhlédnout po městě z výšky a vidět, kolik zelených ploch, parků a lesů je v Lipsku.
V nejvyšších patrech Panorama Tower se nachází restaurace Plate of Art, která podává mimo jiné srnčí či hovězí líčka. Z restaurace se rozprostírá rozsáhlý výhled na panorama města. Pokud se chcete vydat na oběd nebo večeři do tohoto místa, rezervujte si stůl telefonicky nebo na webu (zejména o víkendu).
8. Navštivte Památník Bitvy národů, která změnila tvář Evropy
Jednou z nejreprezentativnějších atrakcí Lipska je Památník Bitvy národů (Völkerschlachtdenkmal), který připomíná největší bitvu napoleonského období z roku 1813. Vznikl ke stému výročí bitvy u Lipska.
Památník Bitvy národů se liší od typických památníků svým vzhledem – díky své formě a výšce (91 m) může připomínat asijské chrámy.
Okolí památníku a samotný památník zvenčí si prohlédnete zdarma. Prohlídka vnitřku stavby a vstup na vrchol vyžadují zakoupení vstupenky. Nahoře se nacházejí vyhlídkové terasy. Otevírací dobu a cenu vstupenek zjistíte na webu.

Památník se nachází mimo centrum města, ale snadno se do těchto míst dostanete městskou dopravou – tramvaje linky 2 a 15, zastávka Leipzig Völkerschlachtdenkmal. Můžete také přijet autem (je zde bezplatné parkoviště).
Podle mého názoru stojí za to prohlédnout si památník zevnitř, pokud se zajímáte o historii – v muzejní části uvidíte zbraně, uniformy a osobní památky vojáků, kteří se účastnili bitvy.
Z vyhlídkové terasy budete moci pohledět na okolí, ale neuvidíte památník – nejlepší místo pro pozorování a fotografie je dole, u vodní nádrže a vstupu do celého komplexu.
9. Odpočiňte si v zelené atmosféře parků Rosental a Clara-Zetkin
Město má mnoho zelených ploch, kde si můžete odpočinout po intenzivním prohlížení památek. Doporučuji věnovat pozornost dvěma z nich – Rosental a Clara-Zetkin.
Park Rosental má 118 hektarů a nachází se vedle ZOO (z některých míst můžete vidět zvířata). V parku Rosental se můžete projít po alejích nebo jezdit na kole, je zde také dětské hřiště. V parku se nachází kopec s 20metrovou ocelovou vyhlídkovou věží.


Navštivte park Clara-Zetkin, do kterého se dostanete 30 minut pěšky z centra. Park je situován u řeky, po které můžete jezdit na kajacích a lodičkách. 25 minut chůze od parku se nachází zajímavé muzeum pro děti – UNIKATUM. V létě se v parku konají koncerty a festivaly.
Nedaleko parku Clara-Zetkin se nachází budova Federálního správního soudu z konce 19. století. Některé části budovy, např. hala nebo galerie, jsou veřejně přístupné a můžete je navštívit zdarma v otevírací době.
Můžete si také rezervovat placenou prohlídku s průvodcem na webu soudu a prohlédnout si více místností. Prohlídku musíte domluvit nejméně týden před jejím plánovaným termínem.
10. Vydejte se do Městského přístavu
Městský přístav je jedním z nejpopulárnějších míst na mapě atrakcí Lipska. Síť kanálů, řek a potoků v Lipsku a okolí se táhne na přibližně 180 km – po vodních trasách proplujete mimo jiné po řece Bílá Elstera nebo kanálu Karla-Heineho.
V objektu využijete širokou rekreační nabídku – můžete se například vydat na výlet kajakem, dračí lodí nebo motorovým člunem s průvodcem (v anglickém jazyce). Na místě najdete také půjčovnu vodního vybavení (můžete provést rezervaci online nebo si půjčit vybavení přímo na místě).

V Městském přístavu můžete využít prohlídky s průvodcem i mimo letní sezónu, například hodinovou výpravu s zahřívajícím, svařeným vínem.
V této oblasti můžete navštívit bar Stadtstrand Leipzig s výhledem na řeku Elsteru. Pokud plánujete výlet po Lipsku vodní trasou, rezervujte si vstupenky s předstihem – tato atrakce se těší velké popularitě.
11. Navštivte Mendelssohnův dům
Dům Felixe Mendelssohna je věnován životu a dílu skladatele. Podobně jako Bach, Mendelssohn byl velmi spjat s Lipskem – zastával zde pozici dirigenta symfonického orchestru, komponoval a nakonec zde zemřel.
Muzeum sídlí v domě, ve kterém skladatel žil se svou rodinou. Budova přežila 2. světovou válku a v současnosti je jediným muzeem na světě věnovaným Mendelssohnovi. Uvnitř uvidíte osobní věci skladatele, např. noty, akvarely.
Vstupenky do Mendelssohnova domu koupíte v pokladně nebo na webu. V hudebním salonu si můžete poslechnout klavírní koncerty. Nadcházející události a ceny vstupenek zjistíte na webu muzea.
Největší dojem na mě udělalo Effektorium, které umožňuje vžít se do role dirigenta a vést virtuální orchestr. V Lipsku se také nachází pomník Felixe Mendelssohna, který stojí v parku před kostelem sv. Tomáše.
Díky interaktivním prvkům může být muzeum zajímavou atrakcí pro děti. V místnostech jsou umístěny tablety s velkým množstvím multimédií a nahrávek skladeb. Každý pokoj dobře vystihuje styl, v jakém byly místnosti zařízeny v první polovině 19. století.
12. Hledejte stopy pravoslaví v chrámu sv. Alexije
Lipsko je známé mnoha památkami a místy náboženského kultu – je to převážně protestantské město, ale najdete zde také chrám sv. Alexije z roku 1913. Chrám je inspirován ruskou sakrální architekturou 17. století.
Chrám sv. Alexije plní náboženské funkce, proto dovnitř vstoupíte zdarma. Z centra Lipska se do chrámu dostanete městskou dopravou.


65 metrů vysoká budova je natřena na bílo a ozdobena štukatérskou prací. Uvnitř si všimněte krásného ikonostasu s ikonou Ježíše Pantokratora v centrální části. Mou pozornost upoutala především na slunci se třpytící pozlacená kopule.
V okolí chrámu sv. Alexije se nachází Národní knihovna, do které můžete vstoupit zdarma. Pamatujte na zachování ticha, abyste nerušili ostatní při studiu či práci.
Uvnitř se můžete ještě vydat do bezplatného muzea věnovaného historii písma, knihy a tisku, které toto téma prezentuje přístupným a zajímavým způsobem. Za chrámem se nachází velký park Friedenspark s několika památníky – dobré místo na procházku.
13. Poslechněte si naživo hudbu orchestru Gewandhaus v lipské Filharmonii
Filharmonie v Lipsku se nachází v centru, u největšího náměstí města – Augustusplatz, u kterého se nacházejí nejdůležitější kulturní objekty Lipska. Své sídlo zde má talentovaný symfonický orchestr Gewandhaus.
Historie orchestru sahá do 18. století a mezi dirigenty se nachází mnoho slavných skladatelů a hudebníků, např. Felix Mendelssohn.

Původní koncertní sál z roku 1885 byl zničen během 2. světové války a současný byl postaven v roce 1981. Po vstupu do budovy Filharmonie si všimněte maleb na stropě (část z nich zobrazuje hudebníky).
Koncertní sál Gewandhaus je proslulý svou úžasnou akustikou a výhled na jeviště je skvělý, nezávisle na obsazeném místě. Repertoár Filharmonie zjistíte na webu.
V Lipsku byla vytvořena 5kilometrová hudební stezka (Leipzig Music Trail), kterou vyznačují v chodníku zapuštěné ocelové stuhy, vedoucí k místům spojeným se skladateli a hudebníky. U stuh najdete informační tabule. Můžete využít audioprůvodce v aplikaci pro telefon Notenspur, díky kterému si poslechnete skladby umělců.
14. Prohlédněte si panorama uvnitř bývalého plynojemu Panometer
Jednou z nejzajímavějších a turisty nejnavštěvovanějších atrakcí v Lipsku je Panometer, který spojuje historii s moderní technologií. Panometer je vizuální panorama 360°, které můžete zhlédnout v kulaté budově bývalého plynojemu. Objekt je dílem umělce Yadegara Asisiho.
Výstava v Panometru se cyklicky mění – předchozí se týkaly např. Titanicu. Zobrazované obrazy, spojené s odpovídajícím světlem a zvukovými nahrávkami způsobí, že se budete cítit, jako byste se přenesli do zobrazovaného místa. Panorama můžete zhlédnout ze země nebo z 15metrové platformy.
Na prohlídku Panometru si naplánujte 1-2 hodiny. Na místo se bez problému dostanete městskou dopravou. Pro osoby cestující autem je k dispozici bezplatné parkoviště. Vstupenky koupíte na místě nebo na webu.
Můžete prodloužit svou návštěvu v Panometru a zastavit se v kavárně, kde ochutnáte místní koláč Leipziger Lerche. Ceny vstupného jsou podle mého názoru poměrně vysoké – zvláště když zobrazovaná panoramata jsou pouze fotografie, nikoli pohyblivé obrazy.
15. Navštivte Muzeum paměti v „Runden Ecke“
Muzeum paměti, nacházející se v budově „Runden Ecke“ poblíž náměstí, sídlí v prostorách bývalého sídla Státní bezpečnosti (Stasi). Během demonstrací v roce 1989 obyvatelé Lipska vtrhli do budovy, paralyzovali práci služeb a vytvořili Občanský výbor.
Atmosférická kavárna Dankbar Kaffee Leipzig položená 15 minut od centra Lipska se nachází v bývalé budově řeznictví, proto uvnitř můžete spatřit háky používané k zavěšování masa. V podniku se napijete chutné kávy a najíte snídani, např. vejce benedikt.
Demonstrace daly počátek Pokojové revoluci, která vedla k pádu komunistické diktatury v NDR. Některé místnosti si prohlédnete v nezměněném stavu, což vám umožní poznat metody a nástroje práce a historii Ministerstva státní bezpečnosti, působícího v Lipsku po 40 let.
Po vstupu dovnitř uvidíte autentické interiéry z roku 1989. Muzeum má unikátní, většinou originální exponáty týkající se práce tajné policie.
Muzeum není příliš velké, ale je zde mnoho zajímavých exponátů, proto na důkladnou prohlídku věnujte alespoň 2 hodiny. Po vstupu do budovy si můžete půjčit audioprůvodce. Doporučuji využít této možnosti, protože informační tabule jsou pouze v německém jazyce.
16. Prohlédněte si budovu Opery v Lipsku a kupte si vstupenku na představení
U Augustusplatz, naproti Filharmonii, uvidíte budovu Lipské opery. Historie Opery sahá do konce 17. století a je jednou z nejstarších v Evropě. Budova byla zničena během náletů za 2. světové války a dnešní budova byla postavena v roce 1960.

Opera v Lipsku byla místem mnoha premiér – můžete tam zhlédnout nejslavnější opery světa, např. „Ztracený ráj“, „Kouzelná flétna“, „Carmen“. Opera nemá vlastní orchestr, ale hostuje v ní Gewandhaus, který má sídlo v sousední Filharmonii.
17. Pocítěte atmosféru alternativního života čtvrti Plagwitz
Plagwitz je průmyslová čtvrť na západ od centra Lipska. Bez problému se do ní dostanete městskou dopravou. Nejznámější ulicí ve čtvrti je Karl-Heine Strasse, u které najdete restaurace, kulturní místa, kluby a obchody.
Mezi atrakce patří Westwerk, tedy bývalá továrna, která je nyní místem pro umělce, vystavovatele a hudebníky. Na Karl-Heine Strasse uvidíte také Schaubühne Lindenfels s divadlem, kinem a výstavami.
Ve čtvrti Plagwitz můžete navštívit muzea, mj. Da Capo, tedy Muzeum historických automobilů. Vstup do muzea je možný během organizovaných akcí nebo během brunche ve vybrané neděle (rezervace s předstihem telefonicky nebo online).
Doporučuji vám zajít do kavárny OBENAUF Kaffeemanufaktur, kde si můžete dát pořádně připravenou kávu speciality 😉

Ve čtvrti Plagwitz můžete navštívit také Muzeum tiskařského umění nebo vzdělávací muzeum pro děti UNIKATUM. Děti mohou využívat interaktivní exponáty, provádět experimenty a kutit, a nakonec s rodiči připravit vlastní palačinky v muzejní kavárně.
Pokud nemáte chuť na prohlídky, samotná procházka mezi architekturou Plagwitz bude příjemnou aktivitou (já jsem tu strávila několik hodin).
Čtvrtí Plagwitz protéká kanál Karla-Heineho, po kterém plují lodě, kajaky a gondoly. Doporučuji vám vydat se na vyhlídkovou plavbu po okolních kanálech – to je jedna z mých oblíbených atrakcí v Lipsku a příjemný zážitek uprostřed přírody 😉
Na břehu kanálu se nacházejí kavárny a restaurace s výhledem na vodu, např. restaurace Kaiserbad, která podává snídaně, obědy nebo dezerty. Doporučuji vám zajít do čtvrti Plagwitz také večer, kdy jsou podniky plné života a z klubů zní hudba.
18. Vyšplhejte se na vyhlídkový bod na kopci Fockeberg
Ze 153metrového kopce Fockeberg uvidíte krásný výhled na panorama Lipska, odkud spatříte centrum i předměstí města. Kopec vznikl ze sutin budov zničených během 2. světové války a dnes je populárním místem setkání, procházek a pikniků.
Abyste se dostali na vrchol, musíte absolvovat krátkou cestu do kopce (pamatujte na pohodlnou obuv). Fockeberg se nachází v jižní části Lipska, kam se dostanete městskou dopravou (zastávka Richard-Lehmann-Str./HTWK).
V blízkosti se nachází dětské hřiště a botanická zahrada (vstup je zdarma). Poblíž kopce se nachází také přírodní rezervace Elster-Pleiße-Auwald, nazývaná zelenými plícemi Lipska. Je často využívána jako místo rekreace cyklisty, běžci a lidmi na procházkách.
19. Prohlédněte si historickou obchodní budovu Staré burzy
Jednou z architektonicky nejzajímavějších památek, které můžete v Lipsku obdivovat, je Stará burza (Alte Börse). Jedná se o nejstarší obchodní budovu ve městě – rozhodnutí o její výstavbě padlo v 17. století.
Burza byla místem pro obchodní jednání a uzavírání transakcí mezi obchodníky, konaly se zde také aukce a důležitá setkání. Během druhé světové války vnitřek obchodní budovy vyhořel a byl zničen nádherný strop. Po válce byla zrestaurována do svého původního barokního stylu.

V současnosti je Stará burza místem kulturních akcí, koncertů, výstav a konferencí. Před vchodem si můžete prohlédnout sochu J.W. Goetheho, který byl s Lipskem spjat – básník ve městě studoval a zahrnul některé části města do svého „Fausta“.
Budova Staré burzy přitahuje pozornost svou zajímavou architekturou – je to nejstarší barokní budova v Lipsku. Zkontrolujte program – možná během vaší návštěvy Lipska bude zrovna koncert a budete mít příležitost nahlédnout dovnitř 😉
20. Navštivte umělecké galerie na Spinnereistraße
Když se vydáte na západ od centra Lipska, dostanete se na ulici Spinnereistraße, která je známá svými četnými uměleckými galeriemi. Na ulici se nachází bývalá bavlnářská továrna, která byla přeměněna na umělecké ateliéry, dílny a galerie. Prohlídka přádelny a galerií v ní je zdarma.
Budovu bývalé bavlnářské továrny můžete navštívit s průvodcem. Během prohlídky se seznámíte s historií přádelny, navštívíte dílny a několik galerií (v závislosti na vybrané nabídce). Prohlídky je třeba rezervovat předem telefonicky nebo e-mailem. Ceny vstupenek a program najdete na webu.
Mezi nejzajímavější umělecké galerie patří Galerie Kleindienst, kde se nacházejí obrazy, fotografie a instalace. Na prohlídku si vyhraďte asi 45 minut.
Pozornost si zaslouží také Galerie Philippa Anderse a Centrum současného umění HALLE 14. Není to jen výstavní prostor, ale také místo pro umělce, knihovna a sál pro umělecké vzdělávání. Doporučuji vám navštívit toto místo ve středu, kdy je vstup zdarma.
21. Vydejte se na rodinnou procházku do ZOO
Lipská ZOO, do které se dostanete 20 minut pěšky z centra města, je jednou z nejstarších zoologických zahrad v Evropě. Prostor je rozdělen do několika tematických parků, např. Pongoland věnovaný opicím nebo africký park, kde uvidíte lvy.
Největší atrakcí zahrady je Gondwanaland, což je obrovská, zastřešená tropická zahrada. Za příplatek se můžete vydat na plavbu lodí tropickým lesem (zahrnuje multimediální show).

V zoologické zahradě žije více než 850 druhů zvířat – na prohlídku si naplánujte 3-4 hodiny (i když zde můžete strávit i celý den). Abyste se vyhnuli davům, vydejte se do ZOO v pracovní dny.
ZOO je zajímavá atrakce pro rodiny s dětmi. I když mám určité výhrady k fungování zoologických zahrad, uvědomuji si, že mohou být důležité pro ochranu ohrožených druhů.
Atrakce v okolí – co stojí za vidění mimo Lipsko?
V Lipsku je tolik atrakcí, že vám bohatě vystačí na několik dní prohlídek. Pokud však plánujete strávit ve městě o něco více času, vezměte v úvahu atrakce v okolí – podle mého názoru jsou to zajímavé nápady na jednodenní výlety z Lipska.
Cospudener See
Dobrým místem pro výlet v okolí Lipska je jezero Cospudener (Cossi) – umělá vodní nádrž, která vznikla na místě bývalého povrchového dolu. Trasa kolem jezera měří 11 km a je vhodná pro pěší výlety, cyklistiku a jízdu na kolečkových bruslích. Můžete si půjčit kolo přímo u jezera.
U jezera se nacházejí písečné pláže (k dispozici jsou také pláže pro psy). Na severní a východní straně jezera najdete restaurace s výhledem na jezero, např. Sole Mio Seeterrasse, kde můžete ochutnat pokrmy z mořských plodů a italskou kuchyni.
K jezeru Cossi se dostanete linkami S4 nebo S6 městské rychlodráhy (S-Bahn) z hlavního nádraží v Lipsku (cesta vám zabere přibližně 30 minut).
V okolí jezera se nachází atrakce pro celou rodinu – zábavní park BELANTIS, kde se můžete svézt na horských dráhách. Zajímavou možností je relaxace v Sauně Na Jezeře, která se nachází přímo na břehu.
Jedním z mých oblíbených míst u jezera Cospudener je vyhlídková věž Bistumshöhe s krásným výhledem. Zvláště doporučuji vydat se tam při západu slunce 😉
Kostel na vodě
Kostel na vodě (VINETA auf dem Störmthaler See) se nachází uprostřed jezera Störmthaler, které leží jižně od Lipska. Kostelík připomíná historii regionu – zejména osady, které musely ustoupit dolům.
VINETA měří 15 metrů a je jednou z nejvyšších konstrukcí na jezeře v Německu. V současnosti slouží jako místo kulturních akcí, koncertů a svateb. Ke kostelu můžete doplout lodí, doporučuji rezervovat si plavbu předem.
Jezero Störmthaler, stejně jako jezero Cossi, vzniklo zatopením oblasti bývalého dolu. Jezero je známé svou křišťálově čistou vodou. U jezera najdete koupaliště, restaurace a střediska nabízející plavby lodí.
Na severním břehu najdete Muzeum Bergbau-Technik-Park, kde uvidíte stroje používané v bývalých dolech a seznámíte se s historií vzniku jezer. Popisky exponátů v muzeu jsou pouze v němčině, proto bude nejlepší prohlédnout si je s audioprůvodcem v anglickém jazyce.
Kolem jezera vede trasa ideální pro cyklistické výlety, s několika vyhlídkovými body, např. Aussichtspunkt Störmthaler See. Pokud se rozhodnete pro výpravu na kole, vezměte v úvahu, že jezero je poměrně velké a jeho objetí vyžaduje určité úsilí.
Na výběr máte 24kilometrovou trasu kolem jezera, jejíž zdolání vám zabere přibližně 6 hodin. Můžete si také vybrat delší 32kilometrovou trasu kolem jezer Störmthaler See a sousedního Markkleeberger See.
K jezeru Störmthaler se dostanete autem nebo městskou dopravou z Augustusplatz tramvají číslo 15. Na zastávce Probstheida přestupte na autobus linky 141. Celá cesta k jezeru vám zabere něco málo přes hodinu.
Silbermannovy varhany v kostele sv. Jiří
Při příležitosti odpočinku u jezera Störmthaler vám doporučuji vydat se jižně do obce Rötha, kde se nachází historický kostel sv. Jiří. V kostele se od roku 1721 nacházejí Silbermannovy varhany.
Gottfried Silbermann byl vynikající stavitel varhan v období baroka – zkonstruoval celkem asi 45 nástrojů. Na varhanách v kostele sv. Jiří hrál mj. skladatel Felix Mendelssohn, pro kterého byl jejich zvuk inspirací.
Silbermannovy varhany se nacházejí také v Mariánském kostele v Rötha. Oba kostely jsou důležitou atrakcí regionu. Obec se nachází 10 minut jízdy autem od jezera a z Lipska se sem dostanete vlakem přibližně za 50 minut.
Barokní zámek v Delitzsch
Severně od Lipska se nachází město Delitzsch, kde můžete navštívit barokní zámek. Je to jeden z nejstarších zámků v této části Německa – byl postaven ve středověku. Následně byl přestavěn v renesančním stylu a nakonec mu byl dán barokní charakter.
V současnosti se v zámku nachází Městské muzeum, Turistické informační centrum, hudební škola a matriční úřad. V muzeu uvidíte komnaty saských kněžen a seznámíte se s životem služebnictva.
Budova je obklopena pěknou zahradou ve francouzském stylu, kde se můžete projít a odpočinout si. Během týdne zde není příliš mnoho turistů. Hned u vstupu do zámku se nachází figurka sirotka z pohádky bratří Grimmů „Hvězdné tolary“, jejíž pohlazení po rameni má údajně přinést štěstí.
Prohlídku můžete spojit s procházkou po Starém Městě v Delitzsch, které se nachází 5 minut pěšky od zámku. Z Lipska do Delitzsch se dostanete vlakem přibližně za 20 minut.
Prohlídka atrakcí Lipska – tipy a praktické informace
Lipsko je jedním z nejčastěji navštěvovaných měst v Německu díky své bohaté historii a kulturnímu dědictví. Shromáždila jsem pro vás několik praktických rad z mého výletu do Lipska a okolí:
- vezměte si s sebou hotovost – ve většině míst v Lipsku zaplatíte kartou, ale je dobré mít u sebe trochu hotovosti, zejména v menších nominálních hodnotách. Některé atrakce, jako je Muzeum Paměti v Runden Ecke nebo vyhlídkový bod v Panorama Tower, přijímají pouze hotovost,
- kupte si kartu Leipzig Card – nejdůležitější atrakce Lipska se nacházejí v centru a lze se k nim snadno dostat pěšky. Pokud však plánujete často využívat městskou dopravu nebo navštěvovat vzdálenější atrakce, zvažte zakoupení karty Leipzig Card, která opravňuje k jízdám všemi tramvajovými linkami, autobusy, S-Bahn a příměstskými vlaky. S kartou získáte slevy nebo bezplatné vstupy do některých muzeí a slevy ve vybraných restauracích,
- využívejte audioprůvodce – některá muzea v Německu mají informační tabule pouze v němčině, proto je vhodné využívat audioprůvodce, které má většina lipských muzeí. Cena audioprůvodce je většinou zahrnuta v ceně vstupného,
- prohlédněte si nejdůležitější atrakce Lipska z patrového autobusu Hop-On Hop-Off – prohlídka města patrovým autobusem je skvělou volbou, pokud nemáte hodně času, ale chcete vidět nejdůležitější atrakce Lipska. Tyto autobusy jezdí mezi hlavními atrakcemi a umožňují cestujícím vystoupit na vybraných zastávkách a poté nastoupit do dalších autobusů bez nutnosti kupovat několik jízdenek.
Jak se dostat do Lipska z České republiky?
Do Lipska se můžete dostat vlakem – Leipzig Hauptbahnhof se nachází pouhých 10 minut chůze od centra. Z České republiky není přímé vlakové spojení do Lipska, ale do města se dostanete s několika přestupy, např. vlaky, které jedou do Berlína.
Při cestě vlakem z Prahy, i přes dva přestupy (v Drážďanech a Riese), nám cesta uběhla rychle a pohodlně. Cesta autem z Prahy by trvala přibližně stejně dlouho.
Můžete využít městská vícepodlažní parkoviště v centru a non-stop parkoviště Park&Ride (mapa parkovišť v Lipsku). Dobrou volbou je parkoviště u Augustusplatz, které se nachází nejblíže náměstí a nejdůležitějším atrakcím Lipska, a také parkoviště u hlavního nádraží. Nejlepším řešením bude najít ubytování s parkováním pro hosty.
Do Lipska se můžete dostat také dálkovými autobusy různých dopravců, např. Flixbusem. Autobusy odjíždějí z mnoha měst v České republice, např. Prahy, Brna, Ostravy či Plzně. V Lipsku se nachází také letiště, ale z České republiky nejsou přímé lety.