Ksamil (Albánie): co vidět a navštívit? 11 míst a zajímavostí

Ksamil je město ležící u Jónského moře na jihu Albánie, jen o trochu více než 20 km od hranic s Řeckem. I přes svou malou velikost (asi 10 000 obyvatel) je spolu s Vlorou a nedalekou Sarandou jedním z nejpopulárnějších prázdninových míst v zemi. Přestože nejsem příznivcem letovisek, dobře jsem se zde bavila a našla jsem několik míst, která jsem během dovolené navštívila.

Připravila jsem pro vás průvodce se seznamem 11 zajímavostí a atrakcí v Ksamilu. Najdete zde také doporučení restaurací, kaváren a ubytování, které mají dobré hodnocení hostů a které se mi líbily. Pro snazší plánování jsem tato místa vyznačila na mapě více než 300 atrakcí, pláží, památek, restaurací a ubytování v Albánii.

Jih země byl důležitou součástí naší cesty do Albánie na vlastní pěst, během níž jsme cestovali autem z půjčovny na letišti v Tiraně.

PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?

Mapa atrakcí, restaurací a ubytování

S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.

Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.

Váš osobní itinerář + mapa atrakcí ZDARMA

Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.

Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.

Stojí Ksamil za návštěvu?

Ksamil láká turisty především na své modravé vody a krásné písečné pláže s výhledem na ostrůvky. Pro tyto vlastnosti se mu přezdívá „albánské Maledivy“ a Ksamil je jednou z nejoblíbenějších destinací pro dovolenou v Albánii. Mezi jeho další populární atrakce patří nedaleké zříceniny zapsané na seznamu UNESCO a Národní park Butrint, sousední Saranda a Gjirokastra (taky na seznamu UNESCO).

Myslím, že se vyplatí zůstat zde alespoň 2 dny. Jeden den můžete strávit na pláži a druhý den poznáváním zajímavostí Ksamilu a okolí na vlastní pěst nebo v rámci organizovaného zájezdu. Ksamil je velmi turisticky vytížená destinace, proto se vyplatí rezervovat si pobyt předem. Nejvíce lidí přijíždí v červenci a srpnu.

Podle mého názoru je nejlepší přijet sem na konci jara (2. polovina května a červen) nebo na začátku podzimu (září a 1. polovina října). Tehdy je tu levněji, méně lidí, příroda se představuje v plné kráse a teplota je ideální pro prohlídku památek. Jedinou nevýhodou je omezená dostupnost atrakcí a restaurací (některé jsou otevřeny pouze v hlavní sezóně).

Kde v Ksamilu zůstat přes noc? Doporučené ubytování

Při výběru ubytování v Ksamilu jsem hledala místa s přiměřeně nízkou cenou, ale dobrým standardem a s výhodnou polohou v blízkosti moře a pláže. Moje očekávání splnily mj. Full Moon Apartments, které se nacházejí v blízkosti pláže a několik desítek minut chůze od centra města. Kromě prostorných pokojů máte k dispozici klidnou zahradu a parkoviště pro hosty. Dalším plusem je domácí, rodinná atmosféra, která hotel odlišuje od obrovských hotelů v letoviscích.

Za zvážení stojí také Hotel Sunway, který se nachází přímo u pláže a v centru Ksamilu. Navzdory standardu hotelových řetězců je zde cítit rodinná, idylická atmosféra, což je pro mě velké plus, protože resorty nemám v lásce. V klidnější části Ksamilu najdete útulný penzion Villa Denis Ksamil. Jeho plusem je dobře vybavený kuchyňský kout a vstup na zahradu, kde si můžete vydechnout od davů na pláží.

Co dělat v Ksamilu? Tipy a praktické rady před dovolenou

Na základě svých zkušeností z dovolené v Albánii jsem pro vás připravila několik praktických rad, které byste měli znát před cestou. Mohou se vám hodit při plánování a trávení vaší dovolené v Ksamilu:

  • připravte se na to, že budete platit v hotovosti – v malých penzionech, některých stravovacích zařízeních nebo dopravních prostředcích se často bez hotovosti neobejdete. Oficiální měnou Albánie je lek (ALL), i když stále častěji se používá euro. Ne všude však budete moci platit eurem, a proto je vhodné mít u sebe zásobu hotovosti v obou měnách. Místo výměny peněz ve směnárně nebo výběru z české bankovní karty doporučuji používat bezplatnou kartu Curve,
  • nezapomeňte, že evropský roaming v Albánii nefunguje – Albánie není součástí Evropské unie, takže použití české SIM karty je velmi drahé. Pokud se chcete vyhnout vysokému účtu, vypněte datové přenosy ještě před překročením hranic a kupte si místní SIM kartu na letišti nebo na prodejním místě operátora v centrech velkých měst. Obsluha vám telefon ihned nastaví tak, aby fungoval s albánskou kartou,
  • zvažte pronájem auta s vyzvednutím na letišti – veřejná doprava v Albánii je založena především na autobusové dopravě. K menším atrakcím se tak mimo hlavní silnice nedostanete. Abyste kvůli nedostatku dopravy nevynechali žádná zajímavá místa, doporučuji si pronajmout auto s vyzvednutím na letišti. Budete tak nezávislí na jízdních řádech a můžete si plán prohlídky přizpůsobit svým potřebám. Vyplatí se pronajmout si auto alespoň na část cesty a poté navštívit méně populární památky.

Níže naleznete seznam vozů z půjčoven, které jsme využili v Albánii, ale také v Černé Hoře, na Krétě a v Gruzii. Po zadání data odjezdu se vám zobrazí vozy dostupné v daných termínech.

1. Využijte pláže v centru Ksamilu

Ksamil je známý především díky svým krásným písečným plážím s průzračnou tyrkysovou vodou, které někteří lidé pro jejich malebnost nazývají „albánské Maledivy“. Hlavní městskou pláží a významnou atrakcí Ksamilu je písečná pláž Plazhi i Ksamilit, která leží v severní části města. Voda je zde čistá a sestup klidný (pro děti to bude bezpečné místo). Budete odtud mít dobrý výhled na 3 divoké ostrůvky vedle města.

V hlavní sezóně je městská pláž velmi přeplněná a rušná. V kombinaci s vedlejšími restauracemi a hlasitou hudbou je obtížné na ní relaxovat. Další nevýhodou jsou velmi vysoké ceny lehátek a slunečníků (až po 30 eur), což je bohužel v Ksamilu standard. Pokud si chcete na plážích v Ksamilu užít relativní klid, je nejlepší přijet hned ráno, zhruba do 9:00. Po této hodině se v hlavní sezóně začínají shromažďovat davy.

Další populární pláží v Ksamilu je pláž Bora Bora, odkud je nejlepší výhled na divoké ostrůvky ze všech pláží v Ksamilu. Vedle pláže najdete středomořský bar Ftelea Fish Taverna, kde byste měli ochutnat rizoto s mořskými plody. Voda na pláži Bora Bora je klidná – při vstupu do ní si dejte pozor na malé rybky číhající u břehu, které se vám rády zakousnou do nohou. 😉

Populární je také pláž Lori. Nachází se v malé zátoce, která chrání před větrem, takže průzračná tyrkysová voda je klidná. V hlavní sezóně je stále silně přeplněná a ceny lehátek a slunečníků jsou zde také velmi vysoké. Plnohodnotnému odpočinku brání také hlasitá hudba a zápach spáleného benzínu z lodí kotvících poblíž. Nedaleko pláže Lori se nachází Restaurant Lori, kde můžete ochutnat středomořskou kuchyni, ale i saláty nebo pizzu.

Nejlépe jsem se bavila na malé, o něco méně populární pláži Rilinda. Je stejně krásná jako ostatní pláže v Ksamilu – písečná, s průzračně modrou vodou, ale klidnější a méně přeplněná. Hned vedle ní najdete Bar Restaurant Rilinda, kde jsem si dala výborné grilované krevety a s malebným výhledem na moře. Jeho jedinou nevýhodou byly vysoké ceny lehátek a slunečníků, ale tomu se v Ksamilu asi nedá vyhnout. 😉

2. Prohlédněte si staré město Butrint zapsané na seznamu UNESCO

Butrint je bývalé přístavní městečko, kde najdete mnoho archeologických památek z dávných dob (proto mu někteří říkají „albánské Pompeje“). Podle mýtů ho založili Trójané po trojské válce. V okolí vykopávek vznikl Národní park Butrint, který zahrnuje i okolní ostrovy a kopce. Město je zapsáno na seznamu UNESCO. Myslím, že je to atrakce, kterou stojí za to navštívit během pobytu v Ksamilu – i když vás historie nezajímá.

Butrint je vzdálený necelých 5 km od Ksamilu – autem nebo autobusem ze Sarandy se sem dostanete za 10 minut, přičemž zastávky jsou podél hlavní silnice v Ksamilu. Autobusy odjíždějí ze Sarandy každých 30-60 minut mezi 6.30 a 19.00 – v Ksamilu jsou asi 15-20 minut po odjezdu. Na místě je parkoviště, vedle kterého se nachází vyhlídka. Vstup do parku je zpoplatněn a vstupenky zakoupíte na místě. Prohlídka vám zabere 1,5-2 hodiny.

Jednou z hlavních atrakcí Butrintu jsou pozůstatky benátského hradu ze 14. století. Uvnitř se dnes nachází muzeum, kde si můžete prohlédnout zbytky řeckých a římských soch. Z hradu je malebný výhled na záliv, ostrov Korfu a hrad Ali Paši. Další památkou je amfiteátr ze 3. století př. n. l., který dokázal pojmout až 1 500 lidí. Butrint můžete navštívit také s místním průvodcem v rámci organizované prohlídky. Může vás zaujmout soukromý výlet do Butrintu, Blue Eye a hradu Lekursi. Výlet začíná v Sarandě a trvá 5 hodin.

3. Vydejte se na krátkou plavbu na ostrovy u pláží Ksamilu

Během procházky po pláži v Ksamilu si všimnete 3 divokých ostrůvků v okolí města. Můžete se kolem nich vydat na plavbu lodí nebo navštívit pláž Isole Gemelle di Ksamil, která se nachází na jednom z ostrůvků – ty patří k nejoblíbenějším atrakcím Ksamilu. Vzhledem k velikosti ostrova je pláž velmi úzká, takže se rychle přeplní.

Je kamenitá a můžete se setkat s mořskými ježky, proto si nezapomeňte vzít boty do vody. Vezměte si také jídlo a pití – prodejny potravin zde nenajdete. Pláž je bohužel špinavá, ale vynahrazuje to výhled na tyrkysovou vodu, Ksamil a ostrov Korfu.

Můžete se vydat kolem ostrůvků z pláží Plazhi a Ksalimit, Bora Bora nebo Ksamil Beach 7. Můžete si půjčit kajak nebo šlapadlo – v případě silného větru nedoporučuji druhou možnost (bude velmi obtížné dostat se do cíle).

4. Podívejte se na pobřeží řeckého ostrova Korfu z pláže Pema e Thatë

Pema e Thatë je malá pláž vzdálená asi 3 km od Ksamilu. Je to místo v Albánii, které je nejblíže hranicím s Řeckem – budete z ní mít dobrý výhled na nedaleký ostrov Korfu. Pláž pokrývá bílý písek, voda je čistá, tyrkysová a plytká (bezpečná atrakce pro děti).

Skládá se z mnoha malých, odlehlých zátok ukrytých za lesem Národního parku Butrint. Pro svůj krásný vzhled je velmi navštěvovaná turisty a přeplněná. Atmosféru bohužel kazí značné množství odpadků a také hudba, která hraje na můj vkus až příliš nahlas.

Na místě najdete toalety a převlékárny, stejně jako půjčovnu lehátek a slunečníků (velmi drahou). Z Ksamilu se na pláž dostanete autem po silnici vedoucí lesem a jen částečně zpevněné. Je to docela nepohodlné, ale naštěstí také ne dlouhé, ale doporučuji jet touto cestou opatrně. V blízkosti pláže najdete bezplatné parkoviště.

5. Vydejte se na jednodenní výlet do Sarandy

Ksamil je dobrou základnou pro jednodenní výlet do 14 km vzdálené Sarandy, jednoho z nejpopulárnějších albánských letovisek, které stojí za návštěvu. Jeho hlavní atrakcí je 1,5 km dlouhá promenáda podél Jónského moře. Vydejte se po ní na příjemnou procházku mezi zelení, pozorujte západ slunce a poslouchejte hudbu v interpretaci místních umělců.

Můžete také sejít na pláž a hledat mušle a ozdobné kameny, vstoupit do přístavu nebo se zastavit na večeři v restaurací (doporučuji ochutnat rizoto s mořskými plody v restauraci Marini). Můžete také navštívit zbytky hradu Lëkursi nebo klášter 40 svatých a prohlédnout si malebný výhled na město.

Do Sarandy se můžete dostat autobusem. Z autobusové zastávky (poloha: 39.87508340, 20.00666633) se tam dostanete asi za 10 minut (jízdenky si můžete koupit u řidiče). Další možností, jak se tam dostat, je taxi nebo auto. V květnu už je v Sarandě obtížné najít místo k parkování, takže když už nějaké najdete, raději se ho držte – kromě hradu Lëkursi se k sarandským zajímavostem dostanete pěšky.

6. Jeďte trajektem k Trojúhelníkové pevnosti

Neobvyklou, ale zajímavou atrakcí Ksamilu je trajekt, což je vlastně… obrovské dřevěné prkno. Navzdory zdání je schopen převézt až 4-5 aut a převáží i pěší bez vozidla. Za jízdné můžete zaplatit pouze v hotovosti, v eurech nebo lecích. Cena je vysoká, ale plavba takovým trajektem je natolik nevšední zážitek, že si myslím, že to stojí za to. 😉

S trajektem se během několika minut dostanete ke zřícenině benátského hradu. Ten byl postaven v 15. století Benátčany na ochranu rybářských revírů, které byly tehdy důležitým zdrojem příjmů a potravin pro místní obyvatele. Vstup na tuto atrakci je zdarma a její prohlídka by vám měla zabrat 10-20 minut. Uvnitř se toho moc nezachovalo, ale z pevnosti se vám naskytne malebný výhled na moře a blízké ostrůvky.

Místo cesty trajektem zpět doporučuji vydat se po silnici vedoucí do Sarandy a jezero obejít z druhé strany. Je to nepříliš populární vyhlídková trasa, během níž se vám naskytnou rozsáhlé výhledy. Cestu si můžete také prodloužit a zastavit se na výborné čerstvé ryby v rodinné restauraci Kalivoj.

7. Zkuste se dostat do restaurace Kalivoj

Pokud se rozhodnete cestovat po Ksamilu autem, zajeďte do restaurace Kalivoj. Podnik sice nevypadá jako typická restaurace – je to chatka, grill a několik stolů, ale ty vytvářejí jedinečnou atmosféru, kterou umocňuje velmi příjemný personál. Největší předností je samozřejmě jídlo. Majitelé podávají každý den jinou čerstvou rybu, která je vynikající. Přístup k restauraci může být obtížnější po dešti, kdy je silnice plná bláta.

Restaurace Kalivoj se nachází asi 15 km od Ksamilu. Přístup z vesnice Xarrë je obtížný – vede po štěrkové polní cestě. Jídlo je však natolik dobré a atmosféra příjemná, že cesta stojí za to. Čas strávený v restauraci vám zpříjemní malebný výhled na pláž, kde můžete zaparkovat své auto. Jen nezapomeňte, že restaurace Kalivoj funguje pouze v letní sezóně.

8. Vydejte se na jednodenní plavbu na Korfu

Ksamil je vzdálen jen asi 50 km od řeckého ostrova Korfu, takže město můžete využít jako základnu a vydat se na jednodenní plavbu na největší ostrov v okolí. Trajekty na Korfu z Ksamilu nenajdete, takže se budete muset vydat do 14 km vzdálené Sarandy (autobusem nebo autem). Cesta trajektem trvá 30 minut jedním směrem. V přístavu buďte nejpozději hodinu před odjezdem.

Pokud máte chuť na plážovou dovolenou, dobře poslouží 1,5 km dlouhá písečná pláž Agios Gordios. Davy lidí jsou zde vzácné, což je příjemná změna oproti plážím v Ksamilu. 😉 Voda je čistá a klidná, s pozvolným vstupem. Pláž je vzdálená 16 km od korfského přístavu.

Pokud dáváte přednost aktivní dovolené, najdete na Korfu také mnoho zajímavostí, které můžete navštívit. Přibližně. 1,5 km od přístavu se nachází Archeologické muzeum Korfu, kde uvidíte exponáty nalezené na ostrově. Zajímavou památkou je také Stará pevnost, kterou v 16. století postavili Benátčané.

Neobvyklou atrakcí je továrna na mýdlo Patounis, kde se stále vyrábí mýdlo z olivového oleje tradičním způsobem. Atrakcí pro děti může být 1,5hodinová plavba na pirátské lodi Black Rose, kde můžete obdivovat Korfu z moře v převlečení za piráta.

Korfu si můžete prohlédnout také s místním průvodcem. Zajímavou možností je také individuální soukromá prohlídka, kde si sami vyberete památky, které chcete navštívit.

9. Navštivte Gjirokastru z seznamu UNESCO

Ksamil je dobrou základnou pro návštěvu 66 km vzdálené Gjirokastry. Je to jedno ze dvou albánských měst (spolu s Beratem) zapsaných na seznamu UNESCO. Za svůj zápis vděčí neobvyklé architektuře Starého města na kopci, konkrétně historickým domům se světlými střechami. Za výstup stojí také hrad z 12. století, jedna z největších a nejzachovalejších pevností v zemi, odkud se vám naskytne malebný výhled na Staré město.

Pokud vás zajímá historie, navštivte Etnografické muzeum v rodinném domě diktátora Envera Hodži a poznejte, jak se žilo v 19. století. Navštívit můžete také Tunel studené války – bývalý diktátorův bunkr, ve kterém dnes sídlí muzeum přibližující období studené války v Albánii a životní podmínky v bunkrech. Po prohlídce se poohlédněte po ručně vyrobeném suvenýru z výletu ve Starém bazaru.

Do Gjirokastry se z Ksamilu dostanete autem asi za hodinu, cestou minete Blue Eye – můžete se zastavit a tuto atrakci navštívit. Druhou možností je dojet tam autobusem. Jízdenky si můžete zakoupit u řidiče.

10. Vyrazte na výlet k Blue Eye

Blue Eye (Syri a Kaltër) je více než 50 metrů hluboký horský pramen, z něhož pod značným tlakem vytéká voda a pokračuje po řece Bistricë. Podle legendy je to oko draka, který kdysi unášel mladé dívky a vysával okolní prameny. Turisty přitahuje především malebnými výhledy – je tu spousta zeleně a průzračná voda.

Podle mého názoru je to atrakce, kterou se pro její krásu vyplatí navštívit při pobytu v Ksamilu. Voda má pouhých 10 stupňů – v letních vedrech je i máchání nohou v ní uklidňující. Jen si dejte pozor, abyste do vody nevstoupili příliš prudce, protože hrozí vám teplotní šok.

K Blue Eye, vzdálenému 33 km od Ksamilu, se dostanete autobusem do Gjirokastry – požádejte řidiče, aby zastavil v Syri a Kaltëru. Na místo se dostanete také autem, a to asi za 45 minut. Zaparkujete na parkovišti před pokladnou a odtud vás čekají 2 km po nenáročné asfaltové cestě – pěšky, na skútru nebo elektroskútru. Na Modré oko je nejlepší vyrazit ve pracovní den, abyste se vyhnuli davům lidí.

U Blue Eye se vyplatí vyjít na malou vyhlídkovou plošinu, odkud je krásný výhled na místo shora. Místní obyvatelé z ní skáčou do jezera, ale nedoporučuji to dělat – v nádrži je jen jedno konkrétní místo, které je dostatečně hluboké, a na místě nejsou záchranáři. Vedle jsou stánky se suvenýry a restaurace, ale nedoporučuji ji kvůli davům lidí a špatné kvalitě.

Modré oko můžete navštívit také na vlastní pěst nebo v rámci organizovaného zájezdu. Na výběr je řada možností, ale doporučuji zvážit např.:

  • půldenní výlet k Blue Eye, který začíná ráno v Sarandě (autobusem nebo autem se tam dostanete asi za 10 minut) a jehož součástí je koupání v horském prameni,
  • soukromá prohlídka parku Butrint, Blue Eye oka a hradu Lekuresi je možností pro ty, kteří mají chuť na delší prohlídku oblasti Ksamil. Prohlídka trvá přibližně 6 hodin a začíná v Sarandě a Ksamilu.

Cestou se můžete zastavit v archeologickém parku Fénice, který se mi velmi líbil. Areál se nachází na kopci, ke kterému vede štěrková cesta, a z vrcholu se vám naskytne malebný výhled do okolí. Zahlédnete také několik bunkrů a ruiny amfiteátru. Cestou na vrchol se můžete setkat se zvířaty – pozor na motýly, ještěrky a želvy. Jedná se o málo navštěvovanou atrakci – můžete si zde vychutnat klid a odpočinout si od davů lidí. Vstupenky si můžete zakoupit v pokladně.

11. Projděte se k Zapomenutému domu

Pokud se vydáte do Národního parku Butrint, doporučuji využít příležitosti a zajít k Zapomenutému domu (Forgotten House). Dům je vzdálen 20 minut chůze od parkoviště (poloha: 39.74672251, 20.005608686) a cesta je krásná. Uvidíte malebnou řeku, hory a rostliny, a pokud budete mít štěstí, může vás na procházce doprovázet… stádo místních ovcí. 😉

Samotný dům už tak zajímavý není. Jedná se o ruiny opuštěného kamenného domu, obklopeného válečnými bunkry. Pokud vás zajímá urbex, můžete se podívat dovnitř. Na místě budete mít dobrý výhled na zříceninu hradu Ali Paša. Při návratu se můžete zastavit na vyhlídce na vrcholu bunkru (poloha: 39.74644281, 20.005688744), kterou najdete hned vedle parkoviště, a užít si výhled na albánskou přírodu.

Jaké texty o Albanié byste si měli přečíst?

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Užitečné e-knihy

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.