Chystáte se na dovolenou na Krétě a zajímá vás, co byste měli vědět před cestou? Největší řecký ostrov každoročně navštíví miliony turistů. Mě lákaly písečné pláže, historická města, tradiční vesnice na vrcholcích kopců, pozůstatky starověké minojské kultury a zdravé středomořské jídlo.
Na základě svých zkušeností jsem v článku shromáždila vše, co byste měli vědět před cestou na Krétu na vlastní pěst – abyste si mohli sami řídit svou cestu a vybrat si tu nejlepší destinaci pro svou dovolenou na Krétě.
Poradím vám, co na Krétě navštívit, kde se ubytovat a jak se dostat z letišť do center měst. Budu hovořit o pravidlech vstupu na Krétu, cenách, bezpečnosti, půjčování aut a o tom, jak a kdy je nejlepší na ostrov přijet.
PLÁNUJETE CESTU NA KRÉTU?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Krétu ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty na Krétu.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi na Krétě v hodnotě 199 Kč.
1. Kréta na vlastní pěst – základní informace
Kréta je pátý největší ostrov ve Středozemním moři a největší ostrov Řecka. Hlavním a správním centrem ostrova je Heráklion, dalšími významnými městy jsou Chania a Rethymno. Kréta je oblíbenou destinací pro dovolenou na krásných plážích, ale je také vhodným místem pro milovníky historie, vodních a horských aktivit a poznávání památek.
Stopy po lidských předcích na Krétě sahají až do doby před několika miliony let. Ostrov je také kolébkou minojské civilizace, která vzkvétala kolem roku 2000 př. n. l. a dala světu mj. i mohutné paláce v Knóssu, Faistu a Malii. Do dnešní doby se sice nedochovaly, ale jejich pozůstatky jsou důkazem někdejší moci.
Ostrov se objevuje také v řecké mytologii díky postavě Minotaura neboli napůl člověka, napůl boha, který byl vězněm labyrintu pod palácem v Knóssu. Labyrint navrhl Daidalos, býka zabil Theseus a z paláce mu pomohla Ariadnina nit. Hodně mytologických osobností na jeden palác ;).
Kréta se mi zalíbila na první pohled. Strávili jsme na ostrově 10 dní a prozkoumávali ho půjčeným autem. Ostrov je rozlehlý, takže i v sezóně můžete mít krásný kout přírody jen pro sebe. Pobřeží je dlouhé více než 1000 kilometrů a vzdálenost mezi pláží Elafonisi na západě a Sitií na východě je téměř 350 kilometrů.
2. Vstup na Krétu – potřebujete vízum nebo pas?
Ke vstupu na Krétu nepotřebujete cestovní pas. Řecko je členem Evropské unie a schengenského prostoru, takže do země vstoupíte s občanským průkazem (nebo cestovním pasem – ten vás také opravňuje ke vstupu do Řecka). Občané České republiky nepotřebují vízum.
Ujistěte se, že vaše doklady jsou platné a budou platné i po návratu domů. Pro jistotu si pořiďte kopie a skeny dokladů – pokud ztratíte občanský průkaz nebo pas nebo vám je někdo ukradne, kopie vám umožní rychleji získat nové doklady na konzulátu.
3. Jak se dostat na Krétu?
Na Krétu létají přímé lety z Polska. Můžete využít lety nízkonákladových leteckých společností Ryanair a Wizzair, které létají z Polska na letiště Chania a Heraklion. Jedná se o nejlepší a nejlevnější možnost. Levné lety na Krétu můžete vyhledávat dvěma způsoby:
- hledáním výhodných letů ze všech letišť v Polsku na obě letiště na Krétě (díky této flexibilitě je větší šance, že najdete něco za atraktivní cenu).
To je moje oblíbená možnost, kterou využívám pro 90 % svých cest do zahraničí. Vždy hledám lety z Vratislavi, Poznaně, Krakova, Katovic nebo Varšavy. Pak je třeba počítat s cestovními náklady, ale nalezením akčních letů z jiných měst často ušetříte více.
- zadáním konkrétních údajů o letu (tj. letiště odletu a příletu a konkrétní datum) do vyhledávače.
To je dobrý nápad, pokud hledáte lety na konkrétní datum – z nejbližšího letiště do místa, kde je pro vás nejvhodnější začít dovolenou. Níže si můžete prohlédnout nejlevnější spojení mezi konkrétními letišti. Mně se podařilo koupit letenky na spoj Ryanair z Varšavy Modlinu do Chanie. Letěli jsme v dubnu, těsně před začátkem sezóny – obousměrná letenka pro jednu osobu stála 1220 Kč.
Většina spojů je sezónních a sítě se rychle mění, takže aktuální možnosti si můžete ověřit na webu FlightConnections.com. V sekci „Od“ zadejte „Chania“ a „Heraklion“. Poté se vám na mapě zobrazí dostupná spojení – po kliknutí na ně se po straně zobrazí dny letů a název letecké společnosti, která vybrané spojení provozuje.
4. Jak se dostat z letiště Chania do centra města?
Z letiště Chania se do centra města dostanete autobusem, taxíkem nebo pronajatým autem. Možnosti se samozřejmě liší komfortem a cenou – nejlevnější variantou je autobus, nejdražší bude jízda taxíkem a nejpružnější auto.
Pokud plánujete zůstat v Chanii celou dovolenou, bude pro vás nejvýhodnější dostat se tam autobusem. Já jsem se rozhodla prozkoumat celý ostrov – proto jsem si na letišti v Chanii půjčila auto.
5. Jak se dostat z letiště Heráklion do centra města?
Stejně jako na letišti Chania i z letiště v Heráklionu jezdí do centra města autobusy a taxíky. Do města se také efektivně dostanete, pokud si pronajmete auto, což vám později umožní flexibilnější pohyb po ostrově.
Letiště Heraklion (HER) je hlavním letištěm ostrova, kde přistávají letadla tradičních i nízkonákladových leteckých společností. Nejlevněji se do centra dostanete autobusem. V reakci na rostoucí turistický ruch na ostrově probíhá výstavba nového velkého letiště nedaleko Heráklionu.
6. Nejlepší místa na Krétě – které město si vybrat?
Které město si vyberete jako základnu pro poznávání Kréty, záleží na tom, jak dlouho budete na ostrově a jak chcete trávit čas na dovolené. Můžete zvolit statický režim plážového turisty nebo dynamičtější režim objevitele. 😉
Čtěte také: Jak si levně půjčit auto na Krétě (bez zálohy)?
My jsme se vybavili na to, že budeme na Krétě hodně objevovat, a měli jsme k dispozici auto, takže plán byl prozkoumat:
- Chania – zde jsme strávili tři noci, tu po přistání na Krétě a další dvě. Prozkoumali jsme zajímavosti Chanie a podnikli výlety na pláž Elafonisi, lagunu Balos a zajímavosti na poloostrově Akrotiri. Spali jsme v hotelu Apollon v pěší vzdálenosti od Starého města,
- Rethymno – další výchozí bod pro výlety do okolí, kde jsme strávili dvě noci. Po prohlídce zajímavostí Rethymna jsme navštívili vesnici Lappa, klášter Arkadi, jezero Potami a podívali se na pláž Geropotamos. Ubytovali jsme se v Constantine Fortezza Rooms v centru Starého města,
- Heráklion – hlavní město Kréty, jsme brali jako výchozí bod pro výlety na východ ostrova, tj. do Agios Nikolaos, Sitii, soutěsky Richtis, Diovy jeskyně a kláštera Kardiotis. Nejprve jsme však navštívili všechny významné atrakce Heráklionu. Spali jsme v Candia Suites & Rooms přímo u přístavu.
Při hledání základny pro ubytování bych ještě zvážila Sitii, Agios Nikolaos a Ierapetru. V těchto městech najdete spoustu možností dobrého a relativně levného ubytování. Okolí je bohaté na památky, takže kromě ležení na pláži zde bude i co dělat.
7. Nejlepší atrakce Kréty – co stojí za to vidět?
Strávila jsem na Krétě dva týdny, projela autem ostrov po celé jeho délce a hledala nejzajímavější atrakce ostrova. Během této doby se mi podařilo navštívit více než 40 zajímavých míst – myslím, že v seznamu najdete zákoutí, která vás zaujmou.
Při plánování návštěvy Kréty vám doporučuji využít některé z mých tipů, ke kterým jsem dospěla po návratu domů a analýze své cesty:
- nezůstávejte na jednom místě – je dobré alespoň jednou během pobytu na Krétě změnit místo a přesunout se do jiné části ostrova. Získáte tak lepší představu o více zajímavostech a snáze se k nim dostanete,
- půjčte si auto alespoň na několik dní – veřejná doprava funguje na Krétě dobře, ale dostanete se s ní hlavně do větších měst a k hlavním atrakcím. Ráda vzpomínám na výlety autem po krétských horách a vesnicích, kde jsme našli nádherné výhledy a atmosféru, kterou v turistických letoviscích nenajdete,
- nedržte se příliš pevně plánu – vím, že je to zvláštní. Koneckonců píšu tento článek, abych vám pomohla plánovat a pak… vám doporučuji nedržet se plánu. Vyplatí se však sejít z naplánované trasy, podívat se do malých vesniček, popovídat si s místními a dát si kávu v neturistických kavárnách. 😉
8. Doprava na Krétě – jak si naplánovat cestu?
Při cestování po Krétě na vlastní pěst si můžete vybrat z několika strategií, jak se dopravovat a plánovat svůj čas na místě. Na jedné z nich můžete založit celou cestu, ale nejzajímavější bude naplánovat si cestu co nejrozmanitěji – s využitím každé z dostupných možností, které jsem popsala níže.
Prohlídka památek pomocí veřejné dopravy
Veřejná doprava na Krétě je založena výhradně na autobusech (železniční síť neexistuje). Síť meziměstských autobusů je rozsáhlá, navíc velká města mají vlastní systémy veřejné dopravy. Autobusovou dopravu na Krétě zajišťuje autobusový dopravce KTEL (jízdní řád najdete na webu). Hlavní autobusová nádraží najdete v:
- Heráklion – jsou zde dvě nádraží – hlavní „A“ Lassithi u přístavu (na mapě: 35.338950779, 25.14137749), které zajišťuje spojení mimo jiné do Chanie, Rethymna, Ajos Nikolaos, a „B“ Chanioporta v západní části centra (na mapě: 35.33692363, 25.123400551),
- Chania – autobusové nádraží najdete v pěší vzdálenosti od starého benátského přístavu (na mapě: 35.511598021, 24.01672238). Odjíždí odtud autobusy do Heraklionu, Rethymna a dalších oblíbených měst na severu ostrova,
- Rethymno – autobusy zastavují na malém autobusovém nádraží na pobřeží Středozemního moře (na mapě: 35.36659368, 24.46855691), odkud se do historického centra dostanete pěšky za 10 minut,
- Agios Nikolaos – malé autobusové nádraží se nachází asi 1 km od centra města (na mapě: 35.19323422, 25.712321228) a zajišťuje spojení do Heráklionu,
- Sitia – malé autobusové nádraží nedaleko přístavu (na mapě: 35.20441728, 26.104540861), které obsluhuje mj. meziměstské autobusy do Heráklionu.
Severní část ostrova je nejlépe spojena autobusy. Autobusy jezdí často na trase Chania – Rethymno – Heraklion – Ajos Nikolaos – Sitia. Cestování autobusem se vyplatí, pokud cestujete sami – ve větší skupině má větší smysl pronajmout si auto nebo využít organizované zájezdy.
Prohlídka pronajatým autem
Pokud máte rádi větší nezávislost nebo cestujete ve větší skupině (2-4 osoby), může být výhodnější pronajmout si auto. Máte pak flexibilitu, můžete se dostat k více památkám za kratší dobu a nejste ovlivněni mj. velkými davy lidí v autobusech během hlavní sezóny.
Níže si můžete prohlédnout nejlevnější auta, která jsou v daném období na Krétě k dispozici od půjčovny, kterou jsem využila nejen na Krétě, ale také v Albánii, Černé Hoře a Gruzii. Byly levnější než velké půjčovny s kancelářemi v letištních terminálech a měly jednodušší papírování. Pracovník půjčovny na mě vždy čekal v příletové hale a auto na parkovišti u letiště.
Na celý pobyt si nemusíte pronajímat auto. Za pár dní toho stihnete vidět poměrně dost a zbytek času můžete strávit u vody. Podle mého názoru je dobré si auto půjčit na začátku nebo na konci cesty, abyste se snáze dostali na letiště nebo z něj.
Náklady na pronájem auta se stávají velmi přijatelnými, pokud se na Krétu chystáte alespoň ve dvou lidech (a pokud vás budou 3-4, pak bude cena pronájmu na osobu symbolická). Ve čtyřech lidech můžete cestovat velmi pohodlně – i když si půjčíte podobně malé auto, jako je to naše z fotky. 😉
Výlety a aktivity s místními průvodci
Pokud se vám během dovolené na Krétě nechce řídit a nebaví vás cestovat přeplněnými autobusy v hlavní sezóně, můžete zvážit využití výletů po populárních památkách, které pořádají místní průvodci. Ty se pohybují od několikahodinových procházek po městě přes vodní aktivity až po celodenní okružní výlety.
Níže jsem vybrala několik podle mého názoru nejzajímavějších výletů a aktivit. Po zaplacení rezervace obdržíte e-mailem všechny podrobnosti – včetně výchozího místa, itineráře a tipů, které vám pomohou se na výlet dobře připravit. Vždy si rezervuji zájezdy, které mají nejvíce pozitivních recenzí – abych nemusela být z cestování zbytečně nervózní. 😉
- plavba po laguně Balos a Gramvousa – výlet na jednu z nejhezčích atrakcí Kréty, která je proslulá krásnými výhledy a obtížnou dostupností po tradiční cestě (nerovná a dost nepohodlná). Balos může být přeplněný, ale záliv je velmi malebný a stojí za to se smířit s větším počtem návštěvníků,
- celodenní výlet do soutěsky Samaria – je dobré jet do soutěsky organizovaně, protože je obtížné se tam dostat veřejnou dopravou, a tato atrakce je jednou z nejzajímavějších v jižní části Kréty, bude to příležitost k příjemné, nepříliš náročné túře,
- plavba na ostrov Dia z Heráklionu – atrakce, která stojí za návštěvu během pobytu na Krétě. Dia je neobydlený, malý ostrov s pěknými zátokami a plážemi, které nebudou přeplněné ani během hlavní turistické sezóny.
9. Kdy je nejlepší přijet na Krétu?
Turisté nejčastěji přijíždějí na Krétu během letních prázdnin, protože tehdy je tento středomořský ostrov v plném slunci a horkém létě. Není to však jediná doba, kdy se na ostrov vydat. Podle mých zkušeností jsou na Krétě tři turisticky zajímavá období v roce:
- duben až červen – ideální doba pro ty, kteří se chtějí vyhnout prázdninovým davům a užít si skvělé počasí. Já jsem na Krétu přijela v polovině dubna. Teploty se pohybovaly nad 20 stupni, města byla prázdná a s parkováním u atrakcí nebyl problém,
- červenec až srpen – hlavní turistická sezóna na Krétě, kdy na ostrově pobývají desetitisíce turistů. Ne každý si může dovolit přijet mimo letní prázdniny tak očekávejte tehdy příjemnou prázdninovou atmosféru, ale také obrovské davy lidí na každé oblíbené pláži nebo atrakci. Teploty pravidelně přesahují 30 ℃,
- září až listopad – vhodná doba pro ty, kteří chtějí strávit nějaký čas v horách a toulat se mezi významnými atrakcemi bez davů. Denní teploty dosahují 20 ℃ i v listopadu, ale noci mohou být chladné. Pokud jde o mě, je to skvělá doba pro pomalé cestování na Krétu.
Ceny ubytování na Krétě skutečně klesají, jak se vzdalujete od hlavní sezóny. Některé ceny mohou klesnout až 2-3krát, takže svou dovolenou na Krétě můžete realizovat doslova „za poloviční cenu“. Levnější budou i letenky a pronájem auta. Pokud však nemáte možnost přijet na Krétu mimo hlavní sezónu, doporučuji vám rezervovat si ubytování, zájezdy atd. s co největším předstihem. Obvykle to pomůže hodně ušetřit. 😉
10. Praktické informace – karty SIM a napětí v zásuvce
Cestování na Krétu je z hlediska elektronických zařízení a používání mobilních telefonů naprosto bezproblémové. Řecko má standard zásuvek shodný se standardem používaným v České republice – nepotřebujete tedy žádné adaptéry ani redukce. V Řecku platí pravidla roamingu mezi členy Evropské unie.
Přístup k internetu funguje také na bázi balíčků, které používáte v České republice – datový limit je však nižší. Po příjezdu na ostrov obdržíte od svého operátora SMS s podrobnostmi.
11. Ceny na Krétě – je Kréta drahá?
Nikdy není snadné odpovědět na otázku, zda je Kréta drahá, protože rozpočty se mohou výrazně lišit v závislosti na potřebách a preferencích. Když jsem přijela na Krétu mimo sezónu (v dubnu), zjistila jsem, že průměrná cenová hladina je celkem přijatelná.
Za ubytování, návštěvy restaurací nebo nákupy potravin jsme platili výrazně méně než na Mallorce (kde jsme byli také mimo sezónu). Nevyděsily nás ani ceny pronájmu aut a pohonných hmot.
Ceny v restauracích a kavárnách
Jídlo v krétských restauracích je obvykle dražší. Když jdete na rodinnou večeři, musíte počítat se specifickou útratou cca 100-120€. Za snídani zaplatíte 10-18 € a hlavní jídla stojí až 25-30 €, i když se najdou položky nepřesahující 20 € (zejména těstoviny) a oscilující kolem 10-15 € (hlavně saláty).
Pokud chcete při návštěvě restaurací a kaváren trochu ušetřit, řiďte se mými tipy:
- rezervujte si ubytování v místech s kuchyňským koutem nebo společnou kuchyní – my jsme nakupovali potraviny každých pár dní v Lidlu, z čehož jsme si připravovali středomořské snídaně (olej, olivy a tahini – úžasné!) a měli zásoby na cestu,
- připravujte si kávu na cestách – je velká šance, že si v hotelovém prostředí připravíte mnohem lepší kávu než v některých průměrných kavárnách. Můžete si s sebou vzít malý cestovní mlýnek na kávu a Aeropress a koupit si zrnka z místní pražírny (např. Kross Coffee Roasters v Chanii).
Ceny ubytování
Ubytování na Krétě může být drahé, ale i v hlavní sezóně lze poměrně snadno najít dobré a levné ubytování. Je to dáno mimo jiné obrovským počtem dostupných zařízení a vysokou konkurencí – jak z hlediska standardu, tak ceny.
Vše záleží na lokalitě a úrovni ubytování, ale můžete najít místa, která kombinují dobrou kvalitu a nízkou cenu. Za dvoulůžkové pokoje jsme platili přiměřeně:
- v Chanii jsme bydleli v hotelu Apollon za 1700 Kč na den,
- v Rethymnon jsme zaplatili 1800 Kč za noc v Constantine Fortezza Rooms,
- v Heráklionu jsme strávili několik nocí v Candia Suites & Rooms za 2500 Kč na den.
Předběžné ceny ubytování na Krétě v termínech, které vás zajímají, si můžete prohlédnout na mapě níže. Zadejte město a datum a na mapě se zobrazí ubytování dostupné v daném období. Kliknutím na ně se dostanete na stránku s podrobnostmi o konkrétním hotelu.
Ceny v obchodech
Na Krétě máte velké štěstí na obchody řetězce Lidl. Využít je můžete v Chanii, Rethymnu, Heráklionu, Agios Nikolaos, Ierapetře a Sitii. Ceny potravin jsou podobné jako v České republice (nejsou o moc vyšší, není to silně cítit).
Skvělou zprávou je, že řecké Lidly mají široký sortiment místních výrobků – sýry, oleje, olivy, tahini a nejrůznější středomořské pochoutky. Základní nákupy k snídani a „na cestu“ tak můžete pořídit zhruba o 10-20 % levněji než v Czechach. To je podle mého názoru na poměry eurozóny velmi rozumná cenová hladina.
Ceny pronájmu vozidel
Ceny pronájmu auta závisí především na termínu, na který si ho chcete objednat. Mění se dynamicky a závisí samozřejmě na dostupnosti a třídě vozu. Silnice na Krétě však nevyžadují „rychlostní démony“ – ideální bude Suzuki Celerio nebo Renault Clio.
Níže naleznete ceny pronájmu vozů na Krétě. Stačí zadat město, ze kterého chcete začít s pronájmem (nejlépe Chania nebo Heráklion), vybrat datum a kliknout na „Find“. Půjčila jsem si auto právě přes tento srovnávač.
12. Jak platit na Krétě? Jak levně vyměnit peníze?
Měnou na Krétě i v celém Řecku je euro. Kartou můžete platit za pronájem auta, nákupy ve větších obchodech (např. Lidl), při návštěvě restaurace.
Připravte si zásobu hotovosti pro platby v menších barech, za vstupy do muzeí a památek (ne vždy přijímají kartu), za pronájem lehátek na pláži. Čím menší prodejna, tím menší je obecně šance, že tam zaplatíte kartou.
Před cestou na Krétu doporučuji vyzbrojit se zásobou eur, protože o pokušení utratit peníze nebude během dovolené nouze. 😉 Hotovost s sebou můžete mít přivezenou z ČR, ale pro mě už není výměna ve směnárnách příliš výhodná.
Již několik let používám bezplatnou Curve kartu, kterou platím v zahraničí a vybírám peníze v bankomatech. Všechny své bankovní karty mám propojené s Curve, který funguje jako zprostředkovatel a přináší mi značnou úsporu.
Díky kartě se vyhýbám vysokým nákladům na přepočet měn na eura. Curve používá tzv. mezibankovní kurzy, což jsou nejlevnější možné směnné kurzy. Někdy jsou prostředky směněny levněji než oficiální kurz – takže těžko hledám důvod, proč kartu nepoužívat.
13. Cestovní pojištění – vyplatí se ho mít?
Pokud opustíte Českou republiku, automaticky ztrácíte nárok na bezplatnou zdravotní péči. Při cestování jsme aktivnější než v běžném životě, a proto je o něco snazší dojít k náhodným škodám, úrazům a potřebě lékařského ošetření.
Před každou cestou si udělám rychlou kalkulaci nákladů a uzavřu cestovní pojištění. Mám jistotu, že se v krizové situaci nebudu muset starat o náklady na lékařskou péči a dostanu odbornou pomoc zdarma.
Při výběru pojištění věnujte pozornost výši krytí úrazu, odpovědnosti za škodu a záchranných nákladů. Čím vyšší částky, tím lépe. Nejlepší pojišťovna neexistuje – prověřte si dostupné nabídky a vyberte si vždy tu nejvýhodnější.
14. Suvenýry z Kréty – co koupit?
Kréta je známá pěstováním oliv a velkou produkcí olivového oleje – jednoho z nejlepších tuků na světě. Klasickým suvenýrem jsou proto výrobky z oliv. Kromě olivového oleje (také ochuceného) jsou to také mýdla nebo pesta.
Doporučuji navštívit Omalia Olive Press, kde se seznámíte s procesem výroby olivového oleje a nakoupíte spoustu originálních suvenýrů.
Klima na Krétě je příznivé pro produkci medu. Výstavním druhem je tymiánový med, ale stejně dobrý bude i jakýkoli jiný, který se na Krétě vyrábí. Populární jsou také výrobky z kozího mléka (jak si jistě všimnete, o kozy není na Krétě nouze) a malé koblihy loukoumades.
Zajímavým nápadem na suvenýr z Kréty jsou také rukodělné výrobky. Z populárních rukodělných výrobků doporučuji podívat se na ručně malovanou keramiku (jen pozor na padělky podobné čínským) a kožené výrobky. Můžete si také klasicky koupit pohlednici a magnetku, ale… výše uvedené výrobky mi připadají originálnější. 😉
15. Jaké oblečení si zabalit na cestu na Krétu?
Kréta má příjemné středomořské klima – jeden z hlavních důvodů, proč na ostrov tak rádi jezdíme. V létě se tu budete celé dny procházet v oblečení s krátkým rukávem.
I v létě mohou být večery chladnější – může se vám hodit košile a tenké dlouhé kalhoty (např. lněné nebo konopné). Takové oblečení se vám bude hodit i při návštěvě kostelů. Vždy si je přibalíme do batohu a použijeme je podle potřeby.
Pokud plánujete prohlídku památek, vezměte si s sebou pohodlnou obuv. Mohou to být trekové sandály, ale mně se zdá pohodlnější chodit v teniskách. Doporučuji boty s dobrou výměnou vzduchu, protože na Krétě může být hooodně horko!
Nezapomeňte na plavky/šortky. Doporučuji také mít v batohu malý rychleschnoucí ručník z mikrovlákna. Bude se vám hodit na pláži a v hotelech/ubytovnách, kde hosté nedostávají ručníky od ubytovatele. Vyplatí se mít také pěknou košili/šaty na romantickou večeři u Středozemního moře. 😉
16. Je na Krétě bezpečné?
Kréta je bezpečný ostrov se zcela minimální kriminalitou. Turisté mohou být ohroženi drobnými krádežemi, proto buďte opatrní, abyste nepokoušeli zloděje. Večerní procházky po centrech turistických měst nepředstavují velké nebezpečí.
Bez ohledu na obecnou úroveň bezpečnosti doporučuji dodržovat standardní pravidla:
- nenoste všechny peníze na jednom místě – rozložte je do různých kapes, část nechte v hotelu,
- nevystavujte na odiv své drahé vybavení – nenechávejte svůj fotoaparát nebo telefon bez dozoru, protože to láká zloděje,
- pořiďte si kopie dokladů totožnosti – budou se vám hodit v případě ztráty nebo krádeže,
- nechoďte večer sami – zejména na okrajích letovisek a na opuštěných místech.