Cestujete na Krétu a hledáte zajímavosti v Heráklionu, které stojí za to vidět? Heráklion je hlavní město Kréty, kde mnoho turistů začíná svou dovolenou na ostrově. Myslím, že stojí za to věnovat návštěvě Heráklionu čas, protože je zde k vidění poměrně dost zajímavých míst.
Připravila jsem pro vás 19 atrakcí a zajímavých míst, která stojí za vidění, a nápady, co v Heráklionu dělat. Navštívila jsem je při cestování po Krétě na vlastní pěst, přičemž jsem využila auto zapůjčené na letišti.
Kromě míst, která musíte vidět a která nejsou tak samozřejmá, vám také nadhodím nápady na dobré ubytování v Heráklionu a naznačím, jaké restaurace a kavárny stojí za to vyzkoušet.
PLÁNUJETE CESTU NA KRÉTU?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Krétu ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty na Krétu.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi na Krétě v hodnotě 199 Kč.
Stojí Heráklion za návštěvu?
Heráklion je město ležící na severním pobřeží Kréty a je hlavním a největším centrem tohoto řeckého ostrova. Město leží na půli cesty mezi Rethymnem a Agios Nikolaos, dvěma významnými turistickými destinacemi Kréty. Prozkoumání nejzajímavějších míst Heráklionu se vyplatí věnovat alespoň 1-2 dny.
Centrem městského života je oblast kolem bývalého Benátského přístavu, kde se nachází pevnost Koules, která město dříve střežila. Ruch lodí a menších člunů je zde impozantní – pěkné je pozorovat ho při západech slunce, kdy rybáři a výletní lodě končí svou práci a parkují v přístavu.
Ve Starém městě je také poměrně dost turistů – v okolí benátské lodžie a fontány Morosini jsou desítky kaváren a restaurací, kde se podávají mj. čerstvé mořské plody.
Kde v Heráklionu zůstat přes noc? Ubytování
Přestože je ubytování na Krétě často drahé, můžete najít i poměrně levné ubytování dobré kvality. Při výběru ubytování dbejte na jeho standard a polohu v blízkosti zajímavých míst, restaurací, kaváren a pláže. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, je nejlepší rezervovat si ubytování s co největším předstihem.
Během svého pobytu v Heraklionu jsem se ubytovala v hotelu Candia Suites & Rooms. Tyto apartmány vynikají skvělou polohou – jsou blízko Benátské lodžie, fontány Morosini, pevnosti Koules nebo muzea Kotsanas, navíc 2 km od pláže a necelých 2,5 km od letiště.
Zajímavou možností je také butikový hotel Infinity City. Jeho poloha je stejně výhodná – blízko letiště, pláže i oblíbených atrakcí – a navíc je v rámci ceny je zahrnuta snídaně.
Co dělat v Heráklionu? Tipy a praktické rady před dovolenou
Níže najdete několik praktických tipů, které jsem nasbírala během svého pobytu v hlavním městě Kréty. Mohou se vám hodit při vaší cestě do Heráklionu:
- kupte si cestovní pojištění – nezapomeňte, že po opuštění České republiky automaticky ztrácíte nárok na bezplatnou lékařskou péči. Před odjezdem do Heráklionu si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje náklady na případnou záchranu a lékařské ošetření. Nezapomeňte také uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu (OC). Přeji vám dovolenou bez pojistek, ale je lepší neriskovat 😉
- pronajměte si auto s vyzvednutím na letišti – pronájem auta vám poskytne větší flexibilitu a možnost navštívit méně oblíbené památky, ke kterým se nedostanete veřejnou dopravou. Také se pak nemusíte obávat přeplněnosti autobusu nebo přizpůsobování svých plánů jízdnímu řádu.
- zvažte, zda se do Heráklionu vydat mimo sezónu – Kréta je turisticky nejoblíbenější v červenci a srpnu. Pokud se raději vyhnete davům a třicetistupňovým vedrům, zvažte cestu od dubna do června nebo od září do listopadu. Tehdy teploty dosahují kolem 20 stupňů a turistů je mnohem méně – můžete si v klidu prohlédnout památky a snadno najít volné místo k parkování. Mimo sezónu budou ceny letenek, ubytování a pronájmu aut mnohem nižší, na čemž můžete hodně ušetřit,
- připravte se na placení v hotovosti – hotovost můžete potřebovat v malých obchodech a barech, v muzeích nebo při půjčování lehátek a slunečníků na pláži. Řeckou měnou je euro. Místo výměny peněz ve směnárně nebo výběru peněz z české bankovní karty doporučuji použít bezplatnou kartu Curve, abyste se vyhnuli vysokým nákladům na konverzi měny.
Rezervujte si auto co nejdříve – nejlepší nabídky rychle mizí (zejména během prázdnin). Zaměstnanec půjčovny na vás bude čekat v příletové hale a vaše auto bude stát na parkovišti před letištěm. Níže najdete nejlevnější dostupné modely vozů od autopůjčovny, kterou jsem na Krétě využila.
1. Prohlédněte si pevnost Koules, která střeží Heráklion
Pevnost Koules (Rocca a Mare), postavená z pískovce, je jednou z nejpopulárnějších památek v Heráklionu. Je jedním ze symbolů města. Pevnost byla postavena k obranným účelům Benátčany v 16. století. Název Koules jí dali Osmané za své vlády (jsou zodpovědní za konstrukci charakteristických blanek neboli zubatých zakončení hradeb).
Ohromila mě jak velikost pevnosti (téměř 3600 m²), tak tloušťka jejích zdí, která místy dosahuje téměř 9 m. Tvrz se skládá ze dvou pater a 26 místností, které sloužily mj. jako vězení, pekárna nebo mlýn. Na severu se nachází maják.
Uvnitř si prohlédnete expozici pozůstatků vraku a vybavení středověké lodi, která se potopila mezi 9. a 11. stoletím. Nezapomeňte vystoupat na střechu pevnosti, odkud je malebný výhled na benátský přístav, Středozemní moře a Heráklion.
Otevírací dobu a ceny vstupenek zjistíte na webu památky. Prohlídka pevnosti vám zabere 1-2 hodiny. Pokud se pohybujete na invalidním vozíku, rezervujte si návštěvu předem na webu – na místě bude k dispozici pracovník, který pro vás bude obsluhovat výtah.
Pevnost Koules se nachází ve staré přístavní části města, u vjezdu do Benátského přístavu. Z centra Heráklionu se k ní dostanete pěšky za 15-20 minut.
Můžete se tam dostat také autem, ale vzhledem k dopravním zácpám tuto možnost nedoporučuji. Po prohlídce můžete ochutnat plody moře (krevety, chobotnice, sépie) v exkluzivní restauraci The Walls.
2. Projděte se po Benátském přístavu při západu slunce
Benátský přístav je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí Heráklionu. Začal být budován již v minojské době, ale největšího rozkvětu dosáhl za vlády Benátčanů – právě Benátčané jsou zodpovědní za jeho dnešní podobu (tehdy byl centrem obchodu a základnou pirátů).
Dnes je útočištěm jachet a lodí a známou památkou. Je to také příjemné místo na procházku. Já jsem se vydala na procházku při západu slunce – myslím, že tehdy se výhled prezentuje nejkrásněji.
U vjezdu do benátského přístavu se nachází pevnost Koules ze 16. století (můžete si ji prohlédnout). Při procházce budete míjet také charakteristické benátské doky – pokud vás zaujmou, můžete se o jejich historii dozvědět z informačních tabulí.
Na břehu uvidíte také starou kotvu. Během procházky se můžete také zastavit na kávu v Cafe Marina, odkud se vám naskytne malebný výhled na přístav. Po procházce kolem přístavu se zastavte na večeři v restauraci Plani, vzdálené 6 minut chůze, a ochutnejte tradiční řecká jídla (já osobně jsem si vychutnala pravý řecký salát).
3. Podívejte se na benátské hradby
Benátské hradby s baštami se táhnou v délce 4 km kolem centra Heráklionu. Přístav byl opevněn již ve starověku, ale teprve Benátčané obklopili město kvalitním opevněním, které dokázalo odolat 20 let trvajícímu obléhání.
Stavba byla zahájena v roce 1492. Hradby se sedmi baštami se dochovaly dodnes – jsou jedním z nejzachovalejších obranných systémů v celém Středomoří.
Benátské hradby jsou příjemným místem k procházkám (jedinou nevýhodou jsou schody, které mohou být překážkou pro vozíčkáře a kočárky). Dnes se zachovaly dvě brány, obě na západní straně hradeb.
První z nich je brána Agios Andreas u bašty sv. Ondřeje. Druhou najdete u velké bašty Pantokratora (Chanioporta) – hned vedle ní je malá lavička, kde si můžete odpočinout, než budete pokračovat v procházce a pokochat se výhledem na město. Na západní straně najdete také Betlémskou baštu.
V okolí benátských hradeb najdete několik restaurací. Jako první doporučuji Erganos, kde můžete ochutnat tradiční řecká jídla, včetně řeckého salátu, musaky a dolmy. Hned vedle bašty sv. Ondřeje se nachází taverna Paradosiakí Xylouris, která nabízí mimo jiné dolmu, řecký salát, dakos nebo krétský sýr Graviera.
Jednou z populárnějších bašt je bašta Martinengo – místo odpočinku Nikose Kazantzakise, autora Řeků Zorby, a jeho manželky. Oba odpočívají v pěkně udržované zahradě.
Jižně, asi 10 minut od bašty Martinengo, se nachází Ježíšova bašta, odkud je malebný výhled na město a moře. Podívejte se také do okolí bašty Sampionara – asi 400 m od ní najdete obrovský olivovník, který je jedním z nejstarších stromů na světě a stále plodí.
4. Vejděte do Benátské lodžie s fontánou Sagredo
Obdélníková Benátská lodžie ze 17. století je jedinou dochovanou lodžií v Heráklionu. Zpočátku sloužila bohatým měšťanům k obchodním jednáním u sklenky vína, později byla tureckou vládní budovou (Osmané její dnešní podobu výrazně neovlivnili).
Na počátku 20. století ji Řekové plánovali zbourat, ale naštěstí je zastavil silný odpor veřejnosti. Bylo tedy rozhodnuto o její obnově – ta se povedla natolik, že v roce 1987 udělila organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra lodžii první cenu za nejlépe obnovenou a zachovalou evropskou památku.
Benátská lodžie je jedním z nejlepších příkladů krétské renesance. Skládá se ze dvou pater – jedno podpírají dórské sloupy (s rostlinným motivem) a druhé jónské sloupy (s hlavicí připomínající beraní rohy).
Navštívit můžete pouze vnitřní nádvoří – uvnitř sídlí radnice. Přesto si myslím, že stojí za to si ji prohlédnout – jedná se o velmi zachovalou stavbu z doby před více než 400 lety.
Hned vedle ní se nachází kašna Sagredo z počátku 17. století. Nad ní si prohlédnete basreliéf ženy symbolizující Krétu, která drží štít a palcát a stojí u jónského sloupu. Basreliéf je bohužel to jediné, co z kašny zbylo. Z tohoto důvodu je památku snadné přehlédnout, proto ji pečlivě hledejte.
Vstup do benátské lodžie je zdarma. Budova je uzavřena o státních svátcích a ve dnech státních oslav. V sezóně to budou Letnice a Letniční pondělí (49 a 50 dní po Velikonoční neděli) a Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna).
Benátská lodžie se nachází v centru města – v blízkosti Morsiniho fontány a Technologického muzea. V horkém dni se zastavte ve zmrzlinárně DaVinci Gelato, která se nachází hned vedle lodžie – ceny jsou poměrně vysoké, ale stojí za to zde zmrzlinu ochutnat. 😉
5. Posaďte se u Morosiniho kašny na Lvím náměstí
Morosiniho fontána je jednou z nejznámějších atrakcí Heráklionu. Byla postavena v roce 1628, aby vyřešila nedostatek vody v Heráklionu, a byla pojmenována po tehdejším guvernérovi města.
Byla vytvořena esteticky a s důrazem na detail, přičemž se myslelo i na praktické hledisko – má tvar lotosového květu s osmi okvětními lístky, což byly bazénky, které shromažďovaly vodu (díky tomu se mohlo najednou napít až 40 lidí).
Při procházce po Lvím náměstí se zastavte v kavárně Samaria Delizioso, kde můžete ochutnat tradiční řecké dezerty. Nedaleko najdete také dobrou restauraci Central Park.
Voda vytéká z tlamy čtyř lvů, kteří symbolizují vztah Heráklionu k Benátkám. Stavba je zdobena basreliéfy zobrazujícími mořské a mytologické postavy. Nad kašnou se dříve nacházela socha Poseidona, která byla zničena během turecké okupace.
Morosiniho fontána se nachází v centru Lvího náměstí (náměstí Eleftheriosa Venizelose). Je to jedno z nejpopulárnějších míst v Heráklionu. Pokud ji chcete navštívit v relativním klidu a pohodě, je nejlepší přijít sem hned ráno.
6. Navštivte minojský palác v Knóssu zapsaný na seznamu UNESCO
Zříceniny paláce Knossos jsou největší krétskou památkou z doby bronzové a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na vrcholu kopce Kefala (Kephala), odkud je malebný výhled do okolí. Byl postaven kolem roku 1900 př. n. l. a zničen v roce 1450 př. n. l.
Palác byl centrem minojské společnosti – na polích v okolí budovy se pěstovala pšenice, ječmen nebo olivy a jeho poloha umožňovala Minojcům účastnit se námořního obchodu. Palác se objevuje také v řeckých mýtech o Minotaurovi, králi Mínosovi, Daidalovi a Ariadně.
Zříceniny paláce Knossos se rozkládají na ploše 24 000 m². Dovnitř vedou 4 dobře označené vchody. Najdete zde rekonstrukce a pozůstatky různých místností – královské komnaty, Trojbokou svatyni, Freskovou komnatu. Venku si dejte pozor na pěkné fresky a nástěnné malby.
Vstup do ruin paláce Knossos je zpoplatněn – vstupenky si kupte a otevírací dobu si ověřte na webu. U areálu najdete bezplatné parkoviště, ale v hlavní sezóně může být obtížné najít volné místo.
Uvnitř paláce našli archeologové četné vykopávky – nejznámější je freska Bull-Leaping a figurka Snake Goddess. Palác Knossos se nachází asi 6 km od Heráklionu. Můžete se tam dostat pronajatým autem, taxíkem nebo veřejnou dopravou.
Další možností je zúčastnit se některého z organizovaných výletů. Zajímavým návrhem je celodenní výlet do paláce Knossos a Diovy jeskyně na náhorní plošině Lasithi. S anglicky mluvícím průvodcem navštívíte nejen palác Knossos, ale také Diktejskou jeskyni – bájné Diovo rodiště.
7. Prohlédněte si zříceniny minojského paláce v Phaistu
Palác Phaistos (Festos) je zříceninou jednoho z největších paláců na Krétě, který údajně postavil mýtický Mínos. Díky své poloze na svahu hory Kastri zaručuje nezapomenutelný výhled na hory a vinice a olivové háje v údolí Messara.
Líbil se mi víc než palác v Knóssu – je rozhodně méně přeplněný a nejsou v něm žádné přestavby, takže je velmi věrný své původní verzi. Na místě paláce Phaistos se ve skutečnosti nacházejí ruiny dvou budov – prvního a druhého paláce (ruiny se překrývají). První palác pochází z doby kolem roku 1900 př. n. l.
Návštěva paláce Phaistos je zpoplatněna a vstupenky si zakoupíte u vstupu. Prohlídka by vám měla zabrat asi 1-2 hodiny.
Bylo v něm nalezeno mnoho cenných artefaktů, včetně slavného nečitelného Faistova disku, který si můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu. Druhý palác žádné nálezy neukrýval, což archeology překvapilo. Palác Phaistos se nachází asi 60 km od Heráklionu. Na místo se dostanete autem nebo autobusem s přestupem v Moires.
8. Vyhledejte Bembovu fontánu z benátské doby
Fontána Bembo je pravděpodobně nejstarší benátskou fontánou v Heráklionu, jejíž stavba byla prvním pokusem Benátčanů zásobovat obyvatele Heráklionu čerstvou vodou. Její stavbu v 16. století zadal Gianmatteo Bembo, tehdejší guvernér města.
Uprostřed se nachází socha bez hlavy, která pravděpodobně představuje Poseidona. Po stranách se nacházejí erby Benátek a rodiny Bembo, stejně jako basreliéfy lvů, delfínů a mušlí tritonů.
Bembovu kašnu hledejte na náměstí Kornarou, které se nachází na okraji Starého města. Je poměrně nenápadná a snadno ji přehlédnete – ale myslím, že stojí za to ji vidět pro její velkou historickou hodnotu.
9. Prohlédněte si neobvyklou výstavu umění v bazilice sv. Marka
Bazilika svatého Marka je dobrým místem pro návštěvu, pokud vás zajímá současné řecké umění. Byla postavena v roce 1239 a původně byla římskokatolickým kostelem, než byla v 17. století přestavěna na mešitu.
Dnes slouží jako městská umělecká galerie (Municipal Art Gallery) a je jedním z mála dochovaných římskokatolických chrámů na Krétě (dalším je např. kostel sv. Mikuláše v Chanii). Vstup zdarma.
V Městské galerii umění uvidíte díla různých převážně současných umělců z Kréty i celého Řecka. Všechny výstavy jsou dočasné. Budova je sama o sobě architektonicky zajímavá – pozoruhodný je neobvyklý dřevěný strop ve vstupním prostoru.
Baziliku svatého Marka najdete v samém centru Heráklionu. Mezi prohlídkou památky se můžete zastavit v kavárně Coco cafe 89, která se nachází hned vedle baziliky, a dát si kávu nebo osvěžující koktejl.
10. Odpočiňte si na plážích v Heráklionu a okolí
Kréta je proslulá svými malebnými písečnými plážemi. Mnoho z nich se nachází v okolí Heráklionu – nejpohodlněji se na ně dostanete pronajatým autem nebo taxíkem, na některé z nich jezdí také autobusy KTEL. Moje oblíbená místa jsou:
- pláž Karteros – populární, především mezi mladými lidmi, cca 7 km od Heráklionu. Táhne se asi kilometr a má jemný zlatavý písek a křišťálově čistou vodu. Vyplatí se zajít na západní část pláže, zvanou Florida, kde je méně lidí. Najdete zde tavernu a malou vojenskou leteckou základnu, která je skvělým místem pro vychutnání západu slunce,
- pláž Amnissos – prodloužení pláže Karteros. Příjemným zpestřením je přítomnost malých rybek, které často připlouvají až ke břehu a plavou kolem turistů. Najdete zde hřiště na plážový volejbal, kavárnu, půjčovnu lehátek a slunečníků,
- pláž Tobrouk – i tato pláž se pyšní jemným bílým pískem, průzračnou vodou a certifikátem Modrá vlajka EU. Její nevýhodou je, že je během prázdninové sezóny poměrně přeplněná,
- pláž Gouves – 19 km východně od Heráklionu. Její výhodou je zlatavý písek a pozvolný sestup do vody. Jsou zde bary a tradiční řecké taverny a také půjčovny lehátek a slunečníků,
- pláž Fodele – 28 km severozápadně od Heráklionu. Dobrá volba, pokud jste na dovolené na Krétě s dětmi. Nedaleko se nachází vodní park Fodele, kde si můžete hrát na tobogánech nebo v bazénech. Samotná pláž je písčitá, s pozvolným sestupem do čisté vody,
- pláž Paleokastro – oblíbená mezi milovníky šnorchlování nebo rybaření. Je malá a kamenitá a sestup do vody je poměrně ostrý – nezapomeňte být opatrní. Prostředí poněkud kazí výhled na nedalekou dálnici – hluk aut naštěstí na pláž nedoléhá. 😉
11. Vydejte se na ostrov Dia
Ostrov Dia byl sice malý, ale v minojském období hrál velmi důležitou roli – chránil námořníky před silnými větry. Dnes je neobydlený a slouží především jako přírodní rezervace pro chráněné druhy zvířat – divokou horskou kozu, divoké králíky, vzácné druhy ptáků (např. sokola).
Ostrov Dia se nachází na severu Kréty, asi 13 km od Heráklionu (za slunečného dne ho můžete spatřit z města). Svým tvarem připomíná ještěrku – podle legendy vznikl z ještěrky, po které Zeus mrštil bleskem, když chtěla pohltit Krétu.
Plaveb z Heráklionu na ostrov Dia je mnoho. Zaujaly mě zejména dva výlety:
- 3,5hodinová plavba na ostrov Dia při západu slunce s občerstvením a nápoji. Po příjezdu na místo budete mít možnost plavat, jezdit na paddleboardu nebo šnorchlovat (sportovní vybavení zajišťuje organizátor),
- 5hodinová plavba katamaránem na ostrov Dia s potápěním a obědem, která začíná hned ráno. Na palubě prémiového katamaránu na vás budou čekat nápoje a dostanete také oběd (k dispozici jsou i vegetariánské varianty). Na místě se můžete opalovat, rybařit, plavat nebo šnorchlovat.
12. Ochutnejte řeckou kuchyni v místních restauracích
Kuchyně je důležitou součástí kultury každé země. Během své cesty do Heráklionu jsem navštívila mnoho různých restaurací. Obzvlášť mě zaujala svěží a lehká středomořská kuchyně. Jejími hlavními surovinami jsou ryby a mořské plody, zelenina, ovoce, čerstvé bylinky a olivový olej – je tedy velmi zdravá.
Velký výběr tradičních řeckých jídel nabízí restaurace Cooking with love. Jako předkrm si zde můžete objednat dakos – sušený chléb nebo suchar s rajčaty, sýrem feta a bylinkami. Jako hlavní chod ochutnejte řecký salát (tzv. horiatki). Možná vás také zláká mussaka, pastitsio nebo bifteki.
Další možností je Petousis Taverna, kam se dostanete za 3 minuty z Benátské lodžie. Zde můžete ochutnat dolmadakii, kleftiko nebo gemistu, na které jsem si opravdu pochutnala. Na jídelním lístku najdete také již zmíněnou mussaku a řecký salát.
13. Podívejte se na město z kopce s hrobem Nikose Kazantzakise
Na vrcholu bašty Martinengo, jedné ze 6 dochovaných bašt benátských hradeb, najdete hrobku slavného krétského spisovatele, autora Řeků Zorby – Nikose Kazantzakise. Náhrobek je prostý a skromný, nese kříž a slavná slova autora: „Nic neočekávám. Ničeho se nebojím. Jsem svobodný.“
Hned vedle se nachází hrob spisovatelovy manželky Eleni. Oba se nacházejí v poměrně dobře udržované zahradě. Kromě náhrobků je z kopce také krásný výhled na hory, moře a celý ostrov.
Pokud se zajímáte o autora Řeka Zorby, doporučuji navštívit Muzeum Nikose Kazantzakise v Myrtě. Muzeum je rozděleno do pěti místností, kde uvidíte mimo jiné náčrty autorových raných děl a dopisy.
Myrtia se nachází 15 km od Heráklionu. Můžete se tam dostat taxíkem, autobusem (linka Heráklion-Kastelli) nebo autem.
14. Vstupte do bývalé mešity – kostela sv. Tita
Malý kostel svatého Tita (Agios Titos) je nejstarším kostelem v Heráklionu. Byl postaven v 10. století a původně byl křesťanskou katedrálou. V 15. století byl zničen a znovu postaven a později přeměněn na mešitu.
V 19. století byl zničen zemětřesením. Poté byl znovu přestavěn (v této podobě jej můžete navštívit dnes) a přeměněn na pravoslavný chrám.
Chrám sv. Tita je otevřen každý den od 8 hodin ráno do západu slunce. Jeho prohlídka je zdarma a zabere vám 20-30 min. V chrámu je povinné skromné oblečení – odpusťte si minisukně, velmi krátké šortky, trička bez ramínek nebo s odhalenými rameny. V chrámu se koná mše – nerušte věřící při modlitbě.
Při vstupu uvidíte ikony svatých, barevné skleněné mozaiky a svícen neboli kandelábr visící ze stropu (ten se mi líbil nejvíc). U oltáře uvidíte stříbrnou rakev s ostatky krétského patrona svatého Tita. Nejcennější z nich je jeho lebka, která byla převezena do Benátek, ale v roce 1966 se šťastně vrátila na Krétu.
Kostel svatého Tita leží v centru Starého města, v blízkosti mnoha dalších zajímavostí, které stojí za to v Heráklionu navštívit. Mezi prohlídkou památek se můžete zastavit v baru PLASTELINA, kde si můžete dát kávu a ochutnat palačinky.
15. Vraťte se v Archeologickém muzeu do doby minojské civilizace
Archeologické muzeum v Heráklionu má jednu z největších sbírek artefaktů ze všech řeckých muzeí. Myslím, že stojí za návštěvu – výstavy jsou opravdu zajímavé a hodně jsem se z nich dozvěděla.
Ve dvou patrech rozdělených do 27 místností najdete exponáty z období od neolitu (7000 let př. n. l.) až po dobu římskou (200 let n. l.), seskupené tematic a chronologicky.
Vstupenky do Archeologického muzea si můžete zakoupit přímo na místě a ceny a otevírací dobu si můžete ověřit na webu. Pokud se po městě pohybujete v pronajatém autě, doporučuji vyrazit do muzea v neděli (vyhnete se tak dopravním zácpám a přeplněným parkovištím). V určitých dnech na jaře a na podzim můžete muzeum navštívit zdarma.
Prohlídku začnete v přízemí, kde uvidíte artefakty související s minojskou civilizací. Uvidíte zde mj. předměty denní potřeby, zbraně a pečlivě vyrobené šperky. Uvidíte také známou sošku minojské bohyně držící hady a disk z Faistu.
Před začátkem prohlídky je nutné nechat si batoh a svrchní oblečení v šatně. Pokud se na exponáty nevztahuje zákaz fotografování, můžete si je vyfotit. Nesmíte však používat blesk ani mobilní telefon a fotografie nelze bez souhlasu muzea v žádné formě zveřejnit.
Ve druhém patře uvidíte třeba minojské mozaiky a fresky zobrazující palác v Knóssu. Těsně předtím, než vystoupáte po schodech, se nachází zábavní koutek pro děti – ti nejmenší se zde mohou vyřádit, zatímco vy budete sbírat síly po prohlídce velkolepé sbírky. Můžete se také zastavit na oběd v restauraci Koukouvagia, která podává krétskou kuchyni.
16. Navštivte interiér katedrály sv. Menase
Katedrála sv. Menase (Agios Minas), postavená v 19. století, je jednou z největších katedrál v Řecku i na světě. Už zvenčí upoutává pozornost svými dvěma impozantními hodinovými věžemi.
Uvnitř najdete krásné malby zobrazující světce a náboženské výjevy, mramorový ikonostas (je pro krétské kostely neobvyklá), relikvie a fresky.
Docela mě zaujal zlatý lustr. Katedrálu se vyplatí navštívit ve dne, abyste viděli nádhernou hru světla, kterou sluneční paprsky vytvářejí s vitrážemi.
Katedrála je otevřena od 8 hodin ráno do západu slunce. Na prohlídku interiéru si naplánujte asi 30 min (vstup zdarma). Dovnitř se nedostanete s holými rameny, v tričku bez ramínek, velmi krátkých šortkách nebo sukni – před návštěvou se ujistěte, že jste vhodně oblečeni. V kostele probíhají mše – nerušte je.
Na severní straně uvidíte vystavenou bombu, kterou Němci shodili za druhé světové války a která jako zázrakem nevybuchla. Někteří místní věří, že to byl svatý Menas (patron Heráklionu), kdo před ní město zachránil.
Hned vedle se nachází malá katedrála zasvěcená stejnému světci, často označovaná jako Mikros Agios Minas, kde uvidíte působivý pozlacený ikonostas ze 17. století.
Katedrála sv. Menase se nachází v centru Heráklionu. Mezi prohlídkou se zastavte na kávu a palačinku ve Frankly Cafe, která se nachází 2 minuty chůze od katedrály.
17. Poznejte tajemství starověkých technologií v Technologickém muzeu Kotsanas
Ve zrekonstruované budově z 15. století se nachází velmi zajímavé Technologické muzeum Kotsanas. Přestože je malé a skládá se ze dvou sálů, strávila jsem v něm téměř dvě hodiny.
Uvnitř jsem našla funkční modely starořeckých zařízení, včetně hydraulických zařízení, katapultů, robota nebo budíku (bohužel bez tlačítka pro odložení). Obsluhu předmětů se dozvíte z videí nebo z podrobných ukázek obsluhy – obojí je v řečtině nebo angličtině.
Důkladná prohlídka Kotsanasova muzea vám zabere 1-2 hodiny. Vstup je teoreticky zdarma, ale dobrovolný příspěvek je vítán. Otevírací dobu si ověřte na webu. Muzeum se skládá ze dvou pater, mezi nimiž nejezdí výtah, což může být problém pro osoby s pohybovým postižením.
Nahoře najdete stolní hry ze starověkého Řecka – můžete se řídit pokyny personálu a vyzkoušet si je (poté si je můžete zakoupit v muzejním obchodě se suvenýry). V muzeu najdete také klidnou kavárnu.
Po prohlídce se můžete zastavit na oběd v restauraci Veneto 1860, kde můžete ochutnat čerstvé mořské plody nebo pravý řecký salát a zároveň se kochat malebným výhledem na moře.
18. Prohlédněte si flóru a faunu Kréty v Přírodovědném muzeu
Přestože je Přírodovědné muzeum Kréty atrakcí především pro děti, mohou se zde dobře bavit i dospělí. Muzeum se rozkládá až na pěti patrech, kde uvidíte krétské horniny, minerály a zkameněliny, ale také vodní, pouštní a lesní živočichy a rostliny.
V muzeu najdete také kavárnu a malý obchod se suvenýry. Oblíbenou atrakcí pro děti jsou obrovské modely dinosaurů, které najdete v patře -2.
Návštěva muzea vám zabere 1 až 3 hodiny v závislosti na tom, kolik atrakcí a kolik toho chcete vidět. Vstupenky si můžete zakoupit na místě a jejich ceny a otevírací dobu zjistit na webu. V muzeu najdete výtahy pro vozíčkáře.
V Přírodovědném muzeu se mi nejvíce líbila jeho nejoblíbenější atrakce, simulátor zemětřesení. Na vlastní kůži jsem pocítila pohyby různých stupňů Richterovy škály a ocenila, že žiji v zemi, kde nás zemětřesení pravděpodobně neohrozí. 😉
Po návštěvě muzea se zastavte na oběd v Dimitris Taverna a ochutnejte mussaku, dolmu nebo řecký salát.
19. Prohlédněte si zajímavosti v okolí Heráklionu během jednodenního výletu
Ostatní města na Krétě mají stejně bohatou nabídku jako její hlavní město, proto doporučuji podniknout z Heráklionu celodenní výlet. Nemá cenu se omezovat na prohlídku pouze jednoho města – Heráklion můžete brát jako základnu pro další zajímavosti.
Pro tento účel se vyplatí pronajmout si auto, abyste byli flexibilní a nezávislí na přísných prohlídkových plánech zájezdů, a cesta bude pohodlnější než veřejnou dopravou. Zajímavé atrakce v blízkosti Heráklionu, které stojí za to navštívit, jsou:
- Cretaquarium – nejmodernější akvárium v Evropě, kde uvidíte asi 4 000 živočichů a rostlin, včetně žraloků, korálových útesů nebo klaunů (známých z filmu „Hledá se Nemo“),
- výlet Heraklion Market & CretAquarium – s anglicky mluvícím průvodcem navštívíte CretAquarium a známé heraklionské památky. Velkou výhodou je, že se zaručeně vyhnete frontě u pokladny. Prohlídka trvá 6 hodin a organizátor vás bude den předem kontaktovat s přesným místem vyzvednutí,
- kaňon Karteros – jeden z největších kaňonů v regionu, který je součástí soustavy NATURA 2000 (táhne v délce asi 12,5 km). Při procházce po dobře značené stezce uvidíte zajímavé skalní útvary a bujnou vegetaci, ale také staré mlýny a půvabné kostelíky,
- jeskyně Skotino – přestože se jedná o jednu z nejhlubších (100 metrů) a největších jeskyní na Krétě, není mezi turisty příliš populární. Podle archeologů byla osídlena již 3000 let před naším letopočtem. Na stěnách uvidíte starověké malby a stalaktity a stalagmity zajímavých tvarů. Na prohlídku si s sebou vezměte baterku a sportovní obuv. Dejte si pozor na kluzký povrch a neodvažujte se do úzkých odboček cesty, které jsou velmi strmé,
- jeskyně Neraidospilio – prý kdysi sloužila jako chrám Athény. Uvnitř najdete fontánu, která na počátku 20. století zásobovala Heráklion vodou. Od jeskyně můžete pokračovat v procházce soutěskou Astrakiano. Trasa je dlouhá asi 7 km a končí u silnice do Aitani – její projití by vám mělo zabrat asi 3-4 hodiny.
Jak se dostat do Heráklionu z Chanie a Rethymna?
Chania je od Heráklionu vzdálená asi 150 km a Retimno asi 80 km. Z obou těchto měst se do hlavního města Kréty dostanete místními autobusy KTEL. Jízdní řád autobusů KTEL si můžete prohlédnout a jízdenky zakoupit na webu dopravce.
V Heráklionu jsou dvě autobusová nádraží. Z hlavního, „A“ Lasithi, se dostanete do měst v západní a severní části Kréty, včetně Chanie, Rethymna, Agios Nikolaos, Phaestos, Kastelli. Z druhé stanice „B“ Chanioporta se dostanete do Anogie, Rogdie, Asimi a měst mezi nimi.
Pokud se chcete ujistit, že vystoupíte na správném místě, můžete oslovit řidiče a požádat ho, aby vám řekl, kdy bude vaše zastávka – obvykle to není problém. 😉