Hledáte zajímavosti v Gjirokastře, které byste mohli vidět během své dovolené v Albánii? Gjirokastra je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se jen hodinu jízdy od Sarandy a Ksamilu u Jaderského moře. Mezi hlavní atrakce Gjirokastry patří stále fungující Starý bazar ze 17. století, Staré město s kamennými střechami domů a jeden z největších albánských hradů tyčící se nad městem.
Napsala jsem článek s 11 zajímavými místy, která můžete v Gjirokastře vidět, a nápady, co ve městě dělat. Je to jedna z nejlepších albánských atrakcí pro prázdninový výlet – jedno ze dvou (spolu s Beratem) albánských měst na seznamu UNESCO. Navštívila jsem ho během výletu do Albánie na vlastní pěst při cestování autem pronajatým na letišti v Tiraně.
Kromě míst, která musíte navštívit, vám poskytnu i několik ne zcela samozřejmých nápadů na prohlídku, poradím, kde v Gjirokastře najít dobré ubytování a ve kterých restauracích se nejlépe najíst.
PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.
Stojí Gjirokaster za návštěvu?
Gjirokastra je jedním ze dvou albánských měst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO (vedle Beratu, tj. „města tisíce oken“). Už jen toto ocenění je silným argumentem pro to, aby město bylo zařazeno do itineráře návštěvy Albánie. Mezinárodní uznání městu přinesla jedinečná architektura Starého města, které leží na vrcholu kopce a jehož domy mají světlé kamenné střechy.
Výhled z horních částí Starého města Gjirokastra obklopeného horami je velmi impresivní, protože se nad městem stále tyčí mohutný hrad. Město leží v jižní Albánii, a pokud trávíte dovolenou u moře nedaleko Sarandy nebo Ksamilu, dostanete se sem autem asi za hodinu a cestou minete ještě malebné Blue Eye.
Ulice Gjirokastry mají jedinečnou atmosféru. Když jsem si večer vyšla na krátkou procházku, slyšela jsem hudbu z restaurací a rozhovory mezi turisty a Albánci. Líbila se mi atmosféra Starého bazaru, kde obchod vzkvétá už od 17. století. Je příjemné navštívit historické domy z 17. a 18. století.
Gjirokastra se bude líbit také milovníkům historie. Toto město bylo rodištěm slavného albánského diktátora Envera Hodži, jehož dílem jsou tisíce bunkrů roztroušených po celé Albánii, které jen těžko přehlédnete. K zajímavostem, které stojí za to navštívit v Gjirokastře patří tunel z doby studené války pod městem a Hoxhův rodinný dům (dnes Etnografické muzeum).
1. Najděte si suvenýry z dovolené na Starém bazaru
Starý bazar v Gjirokastře byl postaven v 17. století, ale o 200 let později byl kvůli velkému požáru zcela přebudován. Dnes zde můžete potkat spoustu místních prodejců, kteří nabízejí ručně vyráběné zboží, potraviny a suvenýry. Samotný bazar má velmi příjemnou atmosféru – jak po kulturní, tak po architektonické stránce. Ulice jsou vyzdobeny vzorem tmavého a světlého kamene a každá budova je postavena v podobném stylu.
Starý bazar je místem, kde můžete nakoupit zajímavé suvenýry z cesty do Albánie pro své kamarády a rodinu. Najdete zde koberce různých vzorů a barev, keramiku – talíře, misky, hrnky (také ručně vyráběné), tkané záložky, šperky, magnetky a tkané náramky. Doporučuji však být opatrný, pokud jde o náušnice nebo řetízky ze „stříbra“, protože se můžete nechat zlákat ke koupi něčeho, co nemá ke stříbru ani blízko. 😉
V bazaru najdete také několik míst, kde si můžete dát přestávku na občerstvení (např. burek) a odpolední kávu. Většinou to bude turecká/arabská – doporučuji, pokud máte rádi tento druh kávy a chcete si na chvíli odpočinout od zkoumání zajímavostí Gjirokastry. Na samotný Starý bazar se musíte docela namáhavě dostat. Stejně jako zbytek Starého města se nachází hodně do kopce, ale myslím, že přesto opravdu stojí za návštěvu. Kvůli této poloze se Gjirokastře říká „město tisíce schodů“.
2. Projděte se Starým městem a náměstím Çerçiz Topulli
Staré město Gjirokastra je krásná historická část, známá svou zachovalou tradiční architekturou a kulturním dědictvím. Centrum a celá Gjirokastra jsou zapsány na seznamu UNESCO. Při procházce Starým městem budete moci obdivovat malebné, měšťanské domy. Pocházejí převážně z osmanského období a dodávají městu jeho unikátní charakter.
Ústředním bodem Starého města Gjirokastry je náměstí Çerçiza Topulli, kde se soustřeďují různé atrakce a kulturní život. Můžete si zde prohlédnout pomník na počest Çerçiza Topulliho, významné osobnosti albánského hnutí za nezávislost. Je dobrým výchozím bodem pro prohlídku okolních památek, např. pevnosti ze 13. století (jedné z nejvýznamnějších albánských obranných staveb), nebo Etnografického muzea, které sídlí v rodinném domě Envera Hodži.
Na procházku po Gjirokastře doporučuji vyrazit ráno, ještě než se v ulicích objeví davy lidí (abyste si mohli Staré město plně užít). Město se mi také velmi líbilo večer – je to dobrá doba na porovnání měnící se atmosféry a nálady, kdy můžete sledovat turisty a místní obyvatele v plnících se barech a restauracích. V ulicích Gjirokastry můžete také potkat přátelského psa, který (jak jsem později zjistila) každý den někoho doprovází při prohlídce města – se mnou strávil celé 3 hodiny. 😉
3. Vystoupejte na hrad za výhledem a navštivte Národní muzeum zbraní
Hrad Gjirokastra se nachází poblíž centra města. Je jednou z největších a nejzachovalejších pevností v Albánii. Hrad je obklopen pěti věžemi a prohlédnout si můžete také zdobenou hodinovou věž a pravoslavný kostel. Stavba byla postavena ve 12. století na vysokém skalnatém kopci, odkud je pěkný výhled na Staré město. Pokud se vám nechce na prohlídku, stojí za to na ni vystoupat už jen kvůli výhledu na panorama města.
Samotná cesta k hradu Gjirokastra je ideální příležitostí k prozkoumání méně frekventovaných uliček a pozorování architektonických skvostů města. Naplánujte si návštěvu hned po otevření hradu, abyste se vyhnuli davům a organizovaným prohlídkám. Před budovou najdete vyhlídku s lavičkami – doporučuji tedy přijít dříve, na chvíli se posadit a podívat se na město. 😉
Uvnitř hradu se nachází Muzeum Gjirokastra, kde se seznámíte s historií města. Pokud jste vášnivými milovníky historie, možná vás zaujme také Národní muzeum zbraní (Muzeu i Armëve), které se nachází v horním patře. Nachází se zde také tank z druhé světové války a letadlo amerického letectva, které bylo ukořistěno v roce 1957, kdy bylo nuceno kvůli technickým problémům přistát nedaleko Tirany.
4. Dejte si kávu v kavárně Te Kubé v mešitě
Pokud se nacházíte v oblasti Starého města a bazaru v Gjirokastře, doporučuji navštívit kavárnu Te Kubé. Je to jedinečné místo díky své poloze – nachází se v mešitě, která je stále v provozu. Samotnou kávu pijete na úrovni ulice a můžete vystoupat po schodech do mešity a podívat se, jak to vypadá uvnitř.
Kavárna se nachází trochu stranou, mimo striktní centrum, kde se pohybuje většina turistů, takže zde pravděpodobně nenarazíte na davy lidí. V kavárně Te Kubé si také můžete koupit knihy o Gjirokastře v angličtině.
Je to bezva místo, kde můžete pozorovat kolemjdoucích a okolní ulice. Strávila jsem zde několik hodin popíjením kávy a čtením knihy po intenzivní prohlídce většiny míst, která jsou v Gjirokastře k vidění, a doporučuji to i vám. 😉
5. Prohlédněte si nejzajímavější domy Starého města
Při procházce ulicemi Starého města můžete narazit na mnoho architektonicky zajímavých budov. Většina pochází ze 17. a 18. století – některé byly zrekonstruovány a ty nejznámější zpřístupňují veřejnosti potomci bývalých majitelů.
Jedním z nich je dům Zekate, který vlastnila rodina Zekate (známá a vlivná rodina v Gjirokastře). Budovu lze přirovnat k malému hradu – má dvě dvojité věže a dvojitou klenutou fasádu. Uvnitř si můžete prohlédnout prakticky nezměněné osmanské interiéry.
Během výletu do Gjirokastry mě zaujal také dům Skenduli (osmanské sídliště z roku 1700). Je to jeden z nejzachovalejších a nejbohatších domů v oblasti. Lze jej navštívit s průvodcem, který vás provede a poví vám o všech 12 místnostech. Při prohlídce uvidíte třeba mezipatro a dozvíte se, jak vypadal život tehdejší bohatší komunity.
Třetí budovou, která stojí za prohlídku, je Kadarův dům – patřil světoznámému spisovateli Isamilu Kadaremu, který v současnosti žije ve Francii. Svůj dům věnoval městu, takže je nyní přístupný pro turisty. Uvnitř uvidíte tradiční albánské interiéry, o kterých vám bude vyprávět váš průvodce, a také typický „pánský pokoj“ neboli balkon, ze kterého mohly nevěsty okukovat svého potenciálního manžela.
6. Ochutnejte tradiční albánskou kuchyni
Součástí poznávání kultury na dovolené v Albánii na vlastní pěst je ochutnání tradiční albánské kuchyně. Lze ji přirovnat k italské a turecké – je založena na čerstvých sezónních surovinách, jako je zelenina, ovoce, bylinky a olivový olej.
Důležitou roli hraje také maso, jako je jehněčí, hovězí a drůbeží, které je často základem albánských pokrmů. V některých regionech – zejména na pobřeží Jaderského moře – jsou oblíbené také ryby a mořské plody.
Mezi populární tradiční jídla patří např. qofte, což je druh masového řízku, který se často griluje nebo smaží. Stejně jako jinde na Balkáně doporučuji jíst burek. Zajímavý je také turgut pasha, tradiční albánský pokrm sestávající z jehněčího nebo hovězího masa dušeného se zeleninou a kořením. Hitem našeho výletu se ukázala být fërgesë, omáčka obsahující papriky, rajčata, cibuli a tradiční albánský sýr gjize. Nejlepší je ochutnat pokrmy v některé z restaurací s regionálními jídly.
Mám ráda speciální kávu, ale kdykoli se v těchto oblastech nacházím, neodepřu si šálek oblíbené turecké kávy. Milovníci silnějších nápojů mohou zvolit také rakiji, známou po celém Balkáně. V Albánii se můžete spolehnout také na několik dobrých dezertů, včetně baklavy, kadaifu nebo sulltjash, což je rýže na mléce se skořicí a ořechy. Pokud rádi vaříte sami, doporučuji kurz vaření pořádaný v Gjirokastře, abyste po návratu domů mohli nové chutě implementovat do svého standardního jídelníčku.
7. Prohlédněte si Etnografické muzeum v rodinném domě Envera Hodži
Etnografické muzeum se nachází v rodinném domě Envera Hodži ve čtvrti Palorto, v sousedství domu Skenduli. Samotná budova, kterou uvidíte při prohlídce, je rekonstrukcí – původní stavbu v minulosti zničily obrovské požáry a uliční boje. Tato verze však odráží stavby z osmanské éry, neboť rekonstrukce byla provedena v tomto stylu. Na prohlídku Etnografického muzea si naplánujte asi hodinu.
V muzeu uvidíte sbírku exponátů týkajících se každodenního života, řemesel, umění a tradic obyvatel 19. století. K vidění jsou mj. taky lidové kroje, keramika a textilie. Muzeum je důležitou součástí ochrany a propagace albánské kultury a etnografického dědictví.
8. Prohlédněte si bývalý bunkr Envera Hodži
Tunel z doby studené války (Cold War Tunnel Museum) byl vybudován jako součást obranného systému bunkrů a tunelů za vlády Envera Hodži, kdy diktátor izoloval Albánii od zbytku světa v obavě z invaze západních mocností.
Dnes tunel funguje jako muzeum, které přibližuje historii Albánie v období studené války a ukazuje drsný život v bunkrech. Během prohlídky se můžete seznámit s tím, jaké podmínky panovaly v těchto podzemních krytech a jaká opatření byla připravena pro případ konfliktu.
V tunelu uvidíte mj. místnosti určené pro ministerstva a členy stranické elity, ale také místa pro ubytování, energetická zařízení a zásobárny vody. Po pádu komunismu v Albánii v roce 1990 byla velká část původního vybavení rozkradena, ale některé části zůstaly zachovány.
V tunelu studené války můžete navštívit také dekontaminační místnosti nebo místnosti pro filtraci vzduchu, které ukazují paranoiu tehdejšího vládnoucího diktátora vůči jaderným útokům. Tunel si prohlédnete s průvodcem – prohlídka netrvá dlouho (30-40 minut). Doporučuji vyrazit na místo hned po otevření (mně se takto podařilo stihnout soukromou prohlídku). Bunkr se nachází velmi blízko centra, necelých 200 m od Starého bazaru.
9. Prohlédněte si monumentální most Ali Pashy
Most Ali Paši, známý také jako Most Dunavat, byl součástí většího akvaduktového systému, který na počátku 19. století naplánoval Ali Paša z Tepeleny. Stavby měly přivádět vodu do cisteren hradu Gjirokastra z kopce Sopot vzdáleného 10 km od města. V té době Gjirokastra ještě neměla vodovod, a tak bylo rozhodnuto urychleně řešit výstavbu takového komplexu.
K mostu se dá poměrně snadno dojít pěšky. Od centra Gjirokastry je vzdálen asi 30 minut chůze, což může být dobrá volba, pokud hledáte méně rušnou oblast. V roce 1932 byla většina akvaduktů zničena, ale tento konkrétní úsek, který se nachází ve čtvrti Dunavat, se zachoval dodnes. Z mostu Ali Paši je také skvělý výhled na okolní hory a řeku. V létě můžete očekávat malou řeku kvůli horku a vysychání nádrže.
10. Vydejte se na organizovanou prohlídku po Gjirokastře
Prozkoumávat Gjirokastru na vlastní pěst je velmi příjemné a vždy vám doporučuji, abyste se toulali sami a hledali zajímavé uličky. Nelze však popřít, že místní průvodci toho o Gjirokastře vědí poměrně hodně.
Pokud se chcete v krátkém čase dozvědět spoustu zajímavostí, doporučuji zúčastnit se organizované prohlídky s průvodcem. Nabízejí se také zajímavé aktivity, při kterých se dozvíte něco nového. Zde je několik, podle mého názoru, zajímavých návrhů:
- procházka Starým městem – tato prohlídka s průvodcem začíná na náměstí Çerçiz Topulli a pokračuje směrem ke starému bazaru. Budete obdivovat krásnou architekturu města a dozvíte se klíčové informace o památkách, které budete míjet. Prohlídka trvá 3 hodiny – nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože vás čeká hodně chůze,
- obrábění dřeva – neobvyklá atrakce a skvělá příležitost vytvořit si jedinečný suvenýr z dovolené v Albánii. Po setkání na náměstí Çerçiz Topulli budete odvedeni do dílny mistra Nurce, kde proběhne krátká přednáška o druzích dřeva, jejich použití a tradici tohoto řemesla. Workshop je spojen s ochutnávkou místního vína nebo rakije. Bude to trvat přibližně 3 hodiny,
- pěší prohlídka města – po setkání s průvodcem na náměstí Çerçiz Topulli vás čeká 3-hodinová prohlídka nejznámějších památek města. Trasa zahrnuje procházku Starým bazarem a možnost zakoupit si zde suvenýry od místních řemeslníků, návštěvu hradu a domu Zekate,
- vaření tradičních vegetariánských pokrmů – budete pohoštěni sklenkou vína a naučíte se připravit 3 pokrmy: Qofte bobollaqe, Qifqis a dezert Hasud. Po přípravě pokrmů usednete k jídlu s ostatními účastníky a na závěr obdržíte tištěnou verzi receptů, abyste si mohli pokrmy zopakovat doma.
11. Prozkoumejte zajímavé místa v okolí Gjirokastry
Prohlídka hlavních atrakcí Gjirokastry by neměla zabrat více než 2 dny. Doporučuji však, abyste ve městě zůstali déle a využili ho jako základnu k poznávání oblasti. Okolí Gjirokastry je bohaté na turistické atrakce – včetně těch uprostřed přírody.
Z Gjirokastry jezdí autobusy do větších albánských měst, ale k mnoha významným atrakcím se nedostanete. Hodí se půjčené auto – my jsme si ho objednali s vyzvednutím na letišti v Tiraně, takže jsme byli flexibilní a mohli jsme si v krátkém čase prohlédnout více atrakcí.
Když níže zadáte data své cesty, zobrazí se vám seznam tehdy dostupných levných půjčených aut, která jsme využili v Albánii, Černé Hoře a na Krétě.
Saranda
Saranda na jižním pobřeží Albánie u Jónského moře, je velké a modní letovisko, kde si přijdou na své milovníci odpočinku, dovolené na pláži a výborného jídla. Doporučuji vám podívat se na hrad Lëkursi, který se nachází na kopci, odkud budete mít krásný výhled na město a moře, prohlédnout si zachovalé kruhové věže a najíst se v restauraci.
Vyplatí se také projít se po promenádě – je to ideální místo pro pozorování západu slunce. Asi 30 minut jízdy autem od Sarandy se v Národním parku Butrint nachází osada z 12. století zapsaná na seznamu UNESCO. Podle mytologie toto město založili uprchlíci z Tróje.
Vlora
Vlora je přístavní město s bohatou historií a jedno z nejstarších měst v Albánii, kde spojíte návštěvu památek s odpočinkem na rozlehlých plážích. Pro nás je to sentimentální místo plné milých vzpomínek – bylo to nejvzdálenější místo, kam jsme se během naší cesty stopem z Vratislavi do Albánie dostali. 😉
Doporučuji vám začít prohlídku Vlory od Starého města. Kopec Kuzum Baba je také místem, které musíte vidět. Na jeho vrcholu najdete mešitu, klášter a… krásný výhled na moře a okolí Vlory. Za pozornost stojí hrad v Kaninë – podle mého názoru je to jedno z nejlepších míst na Vloře a při západu slunce.
Vydejte se také na pláž Ri (Plazhi i Ri) v turistické části města – najdete zde bary, restaurace, půjčovny lehátek a slunečníků. Projděte se po promenádě Lungomare podél pláže. Cestou minete náměstí Nezávislosti a památník.
Blue Eye
Blue Eye (Syri a Kalter) je jednou z nejznámějších a nejpůvabnějších přírodních atrakcí v Albánii. Hloubka pramene je více než 50 m a voda je tak čistá a průzračná, že je vidět až na dno. Z Gjirokastry se k němu dostanete za necelou hodinu.
Blue Eye je oblíbeným cílem jednodenních výletů turistů, kteří navštěvují Albánskou riviéru. V okolí se nachází několik restaurací a kaváren, kde budete mít možnost se občerstvit. Neočekávejte od nich však příliš mnoho – není to nejlepší místo, co se týče obsluhy nebo chutí, ale alespoň je z nich pěkný výhled.
Průsmyk Llogara
Průsmyk Llogara je malebný průsmyk v jižní Albánii, který se nachází v Llogarských horách v pohoří Severní Albánie. Průsmyk je ve výšce asi 1 027 m n. m., takže výhledy jsou nezapomenutelné (pokud ovšem máte větší štěstí než my a trefíte se do dne bez mlhy – i když i to mělo své kouzlo).
Silnice vedoucí přes průsmyk Llogara je jednou z nejkrásnějších cest v Albánii – vede přes hory a lesy a pak dolů směrem k jónskému pobřeží. Můžete si pronajmout auto a zastavovat na vyznačených vyhlídkových místech po cestě.
Cesta není náročná, nepotřebujete neuvěřitelné schopnosti ani auto s pohonem všech kol (i turistické autobusy tuto cestu bez problémů zvládnou) – stačí jet opatrně.
Kde v Gjirokastře zůstat přes noc? Doporučené ubytování
Gjirokastra je populární volbou pro dovolenou v Albánii díky své malebné poloze, takže ubytovací základna je dobře rozvinutá. Pokud chcete zažít kouzlo a historii tohoto místa, ubytujte se v některém z atmosférických (ale také dražších) hotelů nebo penzionů, které najdete v centru města.
Místa jako Hotel Argjiro nebo Hotel Kalemi jsou často zařízena v tradičních historických budovách, které vám poskytnou jedinečnou atmosféru Gjirokastry.
Pokud se chcete ubytovat levněji, v Gjirokastře jsou k dispozici také hostely a penziony (rovněž v blízkosti Starého bazaru). Najdete zde také byty s kuchyňským koutem, což vám ušetří chození do restaurací, i když ceny v Albánii jsou stále natolik dobré, že se toho podle mého názoru nevyplatí vzdávat.
Zajímavostí Gjirokastry – tipy a praktické informace
Návštěva Gjirokastry může být nezapomenutelným zážitkem, ale je třeba mít na paměti několik zásadních věcí. Zde jsou tipy a rady z vlastní zkušenosti, které jsem pro vás shromáždila po svých cestách do Albánie:
- dobře se připravte na pěší túry – pokud plánujete pěší túry v horách nebo v přírodních oblastech, ujistěte se, že máte správné vybavení, včetně bot, nepromokavého oblečení a mapy tras. V létě jsou v Albánii vysoké teploty – nezapomeňte na opalovací krém, klobouk a zásobu vody,
- v peněžence mějte vždy nějakou hotovost – v Albánii je dobré mít u sebe hotovost i platební kartu. Hotovost se hodí na menší nákupy a v místech, kde nemusí být přijímány platební karty. Karta může být užitečná při větších platbách, např. při placení za ubytování nebo pronájem auta, při nákupech v supermarketu. S kartou Curve můžete levně vybírat hotovost z bankomatu,
- uvažujte o pronájmu auta, abyste viděli více – Albánie má dobře rozvinutou síť veřejné dopravy (autobusy), ale stojí za to zvážit pronájem auta, zejména pokud plánujete navštívit mnoho zajímavostí. Obyvatelé Balkánu mají rádi „dynamickou“ jízdu, ale na to si rychle zvyknete. Níže najdete levné vozy z půjčovny, kterou jsme využili. Po Gjirokastře se můžete pohybovat pěšky.