Chania je druhé největší město na Krétě, populární mezi turisty z celého světa. Mezi mnoha krétskými zajímavostmi je v Chanii několik míst, která stojí za to vidět. Zaujaly mě úzké uličky Starého města, malebný Starý benátský přístav nebo pobřežní promenáda vedoucí k pevnosti Firka. Bylo příjemné procházet se po nábřeží, obdivovat památky a poslouchat ruch z restaurací plných hostů.
V tomto průvodci jsem na základě svých zkušeností z cestování po Krétě na vlastní pěst sestavila 21 nejzajímavějších památek Chanie, které podle mého názoru stojí za návštěvu. Chania je podle mého názoru jednou z nejzajímavějších destinací pro dovolenou na Krétě.
Povím vám o památkách, zajímavých místech, ale také o plážích a doporučených restauracích a ubytování. Ostrov jsme prozkoumali autem zapůjčeným na letišti v Chanii. Byli jsme tedy flexibilní a mohli jsme se dostat k nejkrásnějším atrakcím Kréty.
PLÁNUJETE CESTU NA KRÉTU?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Krétu ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty na Krétu.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi na Krétě v hodnotě 199 Kč.
Kde v Chanii zůstat přes noc? Doporučené ubytování
Chania je rozlehlé město s obrovskou ubytovací základnou. Pokud chcete mít její nejzajímavější zákoutí v docházkové vzdálenosti, nejlépe se ubytujete v okolí Starého benátského přístavu a Starého města. Já jsem bydlela trochu mimo centrum, ale na pobřežní promenádu jsem to měla pěšky jen 15 min.
Na několik dní jsem se ubytovala v Apollon Hotel. Má jen několik pokojů, takže je klidný a útulný. Uvnitř bylo velmi čisto, pokoj byl prostorný a měl vše, co jsem potřebovala k odpočinku.
Zajímavou možností jsou také Lidra Rooms s přístupem do kuchyňky. Pokud chcete za ubytování utratit co nejméně, zvažte ubytování v Boho City Hostel.
Jak si naplánovat cestu do Chanie? Výlety a aktivity s místními průvodci
Nedávno jsem objevila novou formu poznávání na vlastní pěst – jednodenní výlety vedené místními průvodci. Na těchto výletech si můžete popovídat s místním průvodcem, seznámit se s místní kulturou a získat informace z první ruky o tom, jak se na daném místě žije. Vybrala jsem několik návrhů nejoblíbenějších výletů z Chanie.
Kromě tradičních pěších výletů s průvodcem se nabízí poměrně dost aktivit v přírodě, výletů na lodích a návštěv míst plných historie. Pokud si neplánujete pronajmout auto, využít nabídky výletů zní jako dobrý nápad.
Pronájem auta je však velmi dobrý nápad – budete flexibilnější, uvidíte více míst a ušetříte spoustu času. Níže uvádíme seznam vozů, které jsme si půjčili na Krétě, v Černé Hoře, Albánii a Gruzii.
Pokud bych vám měla navrhnout nějaké zajímavé výlety, určitě bych o nich uvažovala:
- prohlídku a pěší túru soutěskou Samaria – strmé svahy soutěsky a stezka vedoucí na jejich úpatí jsou klasickým nápadem, jak aktivně strávit den na Krétě,
- prohlídku Chanie na kole v malé skupině – proplétání se úzkými uličkami historického centra Chanie může být zajímavým zážitkem, zejména pokud vás bude doprovázet místní průvodce,
- celodenní výlet na pláž Elafonisi – růžová pláž Elafonisi je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Krétě a je poměrně blízko od Chanie, můžete si sem tedy naplánovat celodenní výlet.
1. Starý benátský přístav
Na úpatí Starého města se nachází nejznámější turistická atrakce Chanie – Starý benátský přístav (Old Venetian Port of Chania). Benátčané na něm začali pracovat v polovině 14. století a rozdělili ho na dvě části – východní, kde se stavěly a opravovaly obchodní lodě, a západní, kde se skladovalo a překládalo zboží. Přístav mohl odbavit až 40 galér najednou.
BOX Doporučuji navštívit restaurace PALLAS nebo Plateia – obě podávají chutnou středomořskou kuchyni a leží přímo u nábřeží. Restaurace Tamam má také velký výběr řeckých jídel a vín.
Pro zvýšení bezpečnosti lodí postavili Benátčané dlouhé dřevěné molo a maják. Přístav byl chráněn mohutným opevněním, které bylo po ovládnutí Turky rozšířeno. Některá opevnění můžeme obdivovat dodnes, stejně jako některé staré přístavní budovy.
Starý benátský přístav je místem, kde se odehrává denní i noční život města. V přístavní oblasti se nachází řada restaurací, barů a klubů. V horkých dnech se zde nejvíce děje ve večerních hodinách. Nenakupujte zde však suvenýry – ceny jsou vyšší než v obchodech v nitru Starého města.
2. Maják v Chanii
Maják v Chanii (Lighthouse of Chania) postavili v 16. století Benátčané. Měl zajímavou funkci – vojáci mohli z jeho vrcholu rozvinout železný řetěz, který blokoval přístup nepřátelské flotily do přístavu. V důsledku německého bombardování za druhé světové války a zemětřesení majáku dlouho hrozilo zřícení, ale v roce 2005 prošel obnovou.
Dnes vypadá nádherně a je motivem pohlednic, které najdete na výlohách mnoha obchodů se suvenýry. Budova bohužel není přístupná veřejnosti – nejlepší je vyfotit si ji z protější strany nábřeží a pak se projít po přístavním vlnolamu.
Než vystoupáte na vlnolam a začnete obdivovat pestrobarevnou zástavbu u břehu z perspektivy majáku, prohlédněte si zbytky benátských hradeb, tedy bývalou námořní bránu Sabbionara. Maják vypadá dobře při západu slunce. Doporučuji tehdy posedět na lavičce. 😉
3. Arzenály neboli benátské doky
Arzenály (známé také jako Neoria, Venetian Arsenals) se nacházejí ve Starém benátském přístavu a jsou pozůstatkem dochovaných přístavních budov. Kamenné haly byly suchými doky – zde se opravovaly a stavěly lodě. Původně jich zde byl tucet, ale do současnosti se jich dochovalo celkem devět. Jedná se o jeden z nejdůležitějších pozůstatků benátské přítomnosti ve městě.
Pokud chcete pocítit atmosféru denního i nočního života Starého benátského přístavu, přenocujte ve vysoce hodnoceném Porto Veneziano Hotel s výhledem na moře. Můžete si zde objednat i jednu noc – jako součást sbírky zajímavých vzpomínek. 😉
Každá hala je dlouhá asi 50 metrů – tak velké rozměry byly nutné pro umístění největších benátských galér. Stavba jedné lodi trvala až dva roky! Minete je, když půjdete od přístavního vlnolamu směrem k pevnosti Firka. Naproti si pravděpodobně všimnete plovoucích obchodů se suvenýry umístěných na lodích. 😉
4. Benátská pevnost Firka
Pevnost Firka (Firka Venetian Fortress) je důležitým místem na turistické mapě Chanie. Pevnost se nachází vlevo od vjezdu do přístavu a sídlí v ní Námořní muzeum Kréty a také vyhlídka na maják a celý přístav. K pevnosti Firka se dostanete po nábřežní promenádě pěšky od Starého benátského přístavu a arzenálů.
Do pevnosti Firka můžete vejít zdarma pomocí vstupu u Námořního muzea. Vstupte sem a prohlédněte si Chanii a benátský přístav ze zajímavé perspektivy. Mějte na paměti, že pevnost je otevřena pouze od pondělí do pátku.
Turci pevnost během bitvy o Chanii zničili, ale později ji přestavěli a přejmenovali na Firka, což znamená „kasárna“. Uprostřed pevnosti Firka stojí benátský vynález – nádrž na vodu, do které se stéká dešťová voda z okolních střech. Obránci se během obléhání nemuseli starat o čerstvou vodu.
Tip: pokud chcete pozorovat západ slunce, doporučuji promenádu na náměstí Talos (Talos Square) na úpatí pevnosti. Přijďte brzy, protože krásné západy slunce přitahují poměrně dost turistů. 😉
Z vyhlídky na hradbách pevnosti máte krásný výhled na přístav. Právě zde poprvé zavlála řecká vlajka po získání nezávislosti Kréty. V rámci prohlídky pevnosti doporučuji prohlédnout si také baštu San Salvatore, která leží hned vedle. Vchod do ní najdete z atmosférické vinárny Oinóa v zadní části pevnosti Firka.
5. Mešita Janičárů
Ve Starém benátském přístavu, přímo na nábřeží, najdete budovu s výraznými kopulemi – jedná se o mešitu Küçük Hasan, známou také jako mešita Janičárů. Je to nejstarší budova z období turecké nadvlády, která se ve městě dochovala. Na fasádě stále najdete arabské nápisy. Minaret mešity a palmová zahrada byly zničeny během druhé světové války.
Název mešity je odvozen od Janičárů, elitních jednotek tureckého sultána. Tvořili je křesťanští otroci, kteří jako mladí chlapci konvertovali k islámu a absolvovali dlouholetou vojenskou službu. Mešita plnila náboženskou funkci až do roku 1923. Poté ji převzala místní komunita a v jejích prostorách byly otevřeny kavárny, restaurace a obchody.
6. Staré město
Atrakcí Chanie nejsou jen jednotlivé památky, ale také Staré město jako systém úzkých, atmosférických uliček plných obchůdků se suvenýry a různých restaurací a kaváren. Staré město se táhne rovnoběžně s přístavem. V polovině 13. století ho postavili Benátčané a z jejich doby se dochovaly zbytky obranných hradeb, které Staré město obklopují ze dvou stran.
Ve Starém městě stojí vedle sebe domy postavené Benátčany, Turky a Řeky, takže v Chanii nakonec uvidíte jedinečnou kombinaci tří různých architektonických stylů. Přestože mnoho budov utrpělo během druhé světové války rozsáhlé škody, poměrně hodně jich bylo přestavěno a revitalizováno. Staré město v Chanii je turisty považováno za nejkrásnější Staré město na Krétě.
Velmi se mi líbila část Starého města mezi ulicemi Potie, Sifaka, Daskalogianni a Chatzimichali Ntaliani. Úzké uličky se klikatí mezi pěkně zdobenými fasádami středomořských budov a každou chvíli se naskytne příležitost zaskočit do příjemné kavárny (doporučuji Monogram s dobrou zrnkovou kávou a vynikající matcha) nebo si koupit místní řemeslné výrobky.
7. Námořní muzeum Kréty v pevnosti Firka
V pevnosti Firka se nachází jedno z největších řeckých muzeí věnovaných moři – Námořní muzeum Kréty (Maritime Museum of Crete). Vstoupíte do něj branou, u níž leží velká černě natřená kotva (snadno ji rozpoznáte). Pokud se chcete dozvědět více o námořní historii Kréty a pochopit historii ostrova, určitě se sem podívejte. Uvnitř na vás čeká třináct výstav, které vás seznámí se vztahem obyvatel Kréty k moři.
Pro mě byly nejpřitažlivější modely řeckých lodí, výstava navigačních přístrojů a… řecké poštovní známky související s mořeplavbou. Bohužel u exponátů často chybí popisky a samotné sbírky nejsou nijak rozsáhlé (jejich prohlídka vám zabere 20-40 minut).
8. Městská zahrada a nejstarší kavárna v Chanii
Městská zahrada v Chanii byla navržena v roce 1870 na objednávku tureckého guvernéra Reoufa Paši. Byla osázena převážně stromy a aleje byly založeny podle evropského vzoru, zasypány pískem a štěrkem. Dnes je zelenými plícemi Chanie – městská zahrada slouží jako místo setkávání a odpočinku pro obyvatele města i unavené turisty.
Uprostřed Městské zahrady stále stojí starý fíkovník, který byl vysazen pravděpodobně již v roce 1870. V parku se nachází také malá rezervace, kde uvidíte mimo jiné několik exemplářů divokých krétských koz, které jsou dnes považovány za ohrožený druh. V zahradě se nachází také Kypos, jedna z nejstarších kaváren v Chanii, jejíž interiér je rázovitě vyveden z konce 19. století.
9. Trimartiri Katedrála Obětování Panny Marie
Na náměstí Athinagora ve Starém městě najdete největší kostel v Chanii – katedrálu Trimartiri. Byla postavena Turky v roce 1860 jako dar obyvatelům města. Pokuste se pořídit dobrou fotografii s katedrálou Trimartiri v pozadí. Čím dříve během dne, tím lépe, protože večer bývá náměstí přeplněné.
Koneckonců, v okolí je poměrně dost módních restaurací a na pobřeží Středozemního moře je to jen pár kroků. Milovníkům sakrálního umění doporučuji prohlédnout si působivé fresky (např. Kokotsisovu fresku zobrazující svatého Pavla a svatého Petra). Vstupné je zdarma, takže stojí za to se tam alespoň na chvíli podívat. 😉
10. Tržní hala Agora
Pro místní obyvatele je to kultovní místo – tržní hala Agora v Chanii (Old Chania Market) je obrovský trh, kde se místní obyvatelé zásobují místními produkty. Nakupování v hale Agora je však populární i mezi turisty. Pro ně je to příležitost prohlédnout si historickou budovu a poznat místní kulturu.
Halu v roce 1913 osobně otevřel řecký premiér Eleftherios Venizelos. Brzy se stala největším tržištěm v západní části Kréty. Nacházejí se zde stánky prodávající prakticky vše – přírodní potraviny, starožitnosti, výrobky řemeslníků a suvenýry.
11. Hrobka Elefteriosa Venizelose a vyhlídka
Venizelosova hrobka se nachází na kopci Proroka Eleiose, nejvyšším vrcholu v oblasti Chanie. Elefterios Venizelos zastával funkci řeckého premiéra až osmkrát a pro mnohé je symbolem boje za nezávislost. Aktivně se účastnil protitureckého povstání a podporoval tzv. enosis, myšlenku připojení Kréty k řeckému království. Byl to on, kdo vyvěsil řeckou vlajku na pevnosti Firka.
I když vás historie ostrova nezajímá, užijete si krásný výhled na Chanii a pobřeží. Podle mého názoru se jedná o nejlepší vyhlídkové místo – lepší vyhlídku v oblasti najdete jen těžko. Prohlídka Venizelova hrobu a kostela proroka Eliáše vám zabere asi hodinu. Na úpatí kopce se nachází velké parkoviště.
V okolí najdete dvě kavárny – Nymphes (na vrcholu kopce) a Koukouvaia (o něco níže). Jsou to dobrá místa k odpočinku po prohlídce kopce. Nesnažte se počítat kočky, které cestou minete, protože byste rychle ztratili přehled 😉
Výlet na kopec je dobrou příležitostí, jak se dostat z Chanie a prozkoumat okolí města. Při cestování po Krétě jsme používali pronajaté auto, protože veřejnou dopravou se k mnoha zajímavým atrakcím ostrova nedostanete.
12. Pravoslavný kostel sv. Máří Magdalény
Hned vedle mnou doporučené kavárny a domu Venizeloz ve čtvrti Halepa čeká na vaše objevení nepříliš často navštěvovaná atrakce a skrytý klenot Chanie – pravoslavný kostel sv. Máří Magdalény (Saint Mary Magdalene Orthodox Church). Jeho stavbu financoval ruský velkokníže Jiří Romanov, jehož sestra Marie se provdala za řeckého krále Jiřího I.
Kostel se vyznačuje pro církevní stavby v Chanii neobvyklým vzhledem. Byl navržen v ruském stylu, jehož nejcharakterističtějším prvkem jsou tři věže zakončené kulatými kopulemi. Do dnešní doby se dochovaly původní ikony. Kostel je obklopen krásným parkem.
13. Archeologické muzeum
Něco pro milovníky řecké architektury, tedy návštěva Archeologického muzea v Chanii (Archeological Museum of Chania), které nedávno obsadilo novou budovu asi 2,5 km východně od Starého benátského přístavu. Můžete se sem vydat delší procházkou nebo přijet pronajatým autem (k dispozici je dostatek parkovacích míst).
Je škoda promarnit život pitím průměrné kávy 😉 Nedaleko Archeologického muzea najdete kavárnu Dagkli by M&Co s kávou z vlastní pražírny. Od stolků venku uvidíte Venizelosův dům (Eleftherios Venizelos House)
V Archeologickém muzeu v Chanii najdete stálé i dočasné expozice s rozsáhlými sbírkami užitkových předmětů a umění z minojského období. Prohlédnout si můžete mj. hliněné nádoby s malbami a dekorativními figurkami, disky psané písmem ve tvaru B-linie. Čekají vás také speciální výstavy krétských mincí, šperků, soch a zbraní, mozaika z římské doby nebo originál busty římského císaře Hadriána.
14. Muzeum byzantského umění
Kromě hlavních muzeí v Chanii – Muzea historie Kréty v pevnosti Firka nebo Archeologického muzea Kréty – je ve městě více příležitostí k prohlídce různých výstav. Nabídka je pestrá – ne všechna místa se zabývají starověkou, antickou historií ostrova.
Muzeum byzantského umění v Chanii (Byzantine and Postbyzantine Collection of Chania) najdete v bývalém kostele v areálu kláštera San Salvatore, hned vedle Krétského námořního muzea. K nejzajímavějším exponátům tohoto malého muzea patří zachovalá podlahová mozaika ze 6. století, byzantské kulové masky proslulé svými zvláštními tvary a četná díla náboženského umění, včetně ikony zobrazující sv. Jiřího.
15. Splantzia – turecká čtvrť Chanie
Splantzia je turecká čtvrť v Chanii, kterou najdete ve východní části Starého města. Říká se jí „turecká čtvrť“, protože v době Osmanské říše se zde nacházelo obchodní centrum města. Doporučuji se zde projít, protože tato oblast je proslulá velkým množstvím církevních staveb a zástavbou s úzkými, půvabnými uličkami.
Na náměstí Splantzia se nacházejí restaurace a kavárny. Doporučuji zajít do restaurace The Platanos of Splantzia, kde se podávají dobré mořské plody a víno, a do pěkně zařízené kavárny Kleidi Cafe Bar.
Nad čtvrtí se tyčí minaret Ahmet Ağa (na ulici Hatzi Michali) – jeden ze dvou minaretů, které se dochovaly z období turecké nadvlády. Minaret Ahmet Ağa není veřejnosti přístupný, ale určitě si ho zvenčí vyfoťte – je to jeden z nejrozpoznatelnějších symbolů nejen Splantzie, ale celé Chanie!
16. Muzeum řeckého národního fotbalového týmu
Toto malé muzeum najdete v zadní části tržnice Agora, v úzké uličce Tsouderon. Muzeum řeckého národního fotbalového týmu (Greek National Football Team Museum) vede Nikos Flekkas, vášnivý fotbalový fanoušek, který milovníky fotbalu zdarma provádí po malé expozici.
Najdete zde dresy, míče, památeční fotografie a kopii poháru, který řecký národní tým získal na Euru 2004 v Portugalsku. Muzeum je spíše místem pro milovníky fotbalu, kteří mají větší přehled o historii tohoto sportu.
17. Městská galerie umění
Městská galerie umění (Municipal Art Gallery of Chania) představuje sbírku obrazů, soch a basreliéfů od místních umělců. Sbírku věnoval městu místní podnikatel Lykourgos Manoysakis. Nejstarší umělecká díla byla vytvořena na počátku 18. století. Muzuem najdete v malé vile ve Starém městě, na ulici Halidon. Vstup do Městské galerie umění je zdarma.
18. Folklorní muzeum
Jedná se o další soukromé muzeum, které se nachází na ulici Halidon v blízkosti Městské galerie umění. Během návštěvy Folklorního muzea (Folklore Museum of Chania) uvidíte krétské oděvy s tradičními výšivkami a dozvíte se více o místních zvycích.
Za zhlédnutí stojí i zdobené gobelíny zobrazující starobylou víru Kréťanů. Většina vystavených exponátů jsou autentická díla stará několik desetiletí nebo dokonce staletí.
19. Kostel sv. Mikuláše
Na náměstí Splantzia stojí kostel sv. Mikuláše (Church of Agios Nikolaos), který byl postaven v roce 1320 dominikánskými misionáři. Bouřlivá historie Kréty ovlivnila i osud kostela – po dobytí Chanie Osmanskou říší sloužil jako kasárna Janičárů. Poté byl přeměněn na hugarskou mešitu, tehdy největší ve městě.
Turci ke kostelu přistavěli minaret a na nádvoří fontánu. Po vzniku krétského státu se budova opět stala kostelem, tentokrát řeckokatolickým. Doporučuji se do něj podívat – zvláště pokud jste v takových kostelech ještě nebyli. Ikony a hořící svíce navozují mystickou atmosféru.
20. Zajímavosti v okolí Chanie a na poloostrově Akrotiri
V okolí Chanie je také poměrně dost míst, která můžete během dovolené na Krétě navštívit. Nejlépe se vám proto bude hodit pronájem auta na letišti. Za prohlídku stojí klášter Agia Triada Tzagaroli. Nachází se nedaleko letiště, takže doporučuji se sem podívat hned po příletu na ostrov. Agia Triada Tzagaroli je jeden z mých nejoblíbenějších klášterů na Krétě – je fotogenický, má krásnou zahradu a kočky se v něm povalují na slunci.
Klášter byl postaven v 16. století podle návrhu benátských architektů. Dnes v něm funguje malé muzeum a budovu trvale obývají mniši. Zátoka Seitan Limani je skrytým pokladem v těsné blízkosti Chanie a letiště. Dostanete se k němu autem, cestou se vám naskytnou krásné výhledy na Středozemní moře. Úzký záliv zařezávající se do skalnatého terénu vypadá jako z pohlednice. Hned při sjezdu do Seitan Limania najdete dostatek bezplatných parkovacích míst.
Sestup do zátoky je strmý, kluzký a poměrně nebezpečný. Nechoďte sem v žabkách – pokud se nechcete snadno zranit, je nutná stavěná, pohodlná obuv. Zdá se mi, že jít dolů do zátoky s malými dětmi také není nejlepší nápad, i když jsem na trase viděla několik odvážlivců.
Populární je také výlet do zálivu a na pláže Balos a Gramvousa. Do Balosu se můžete dostat autem, ale cesta je náročná, ve špatném stavu a za příplatek. Cesta dlouhá 8 km trvá více než 30 minut (max. 15 km/h). Auta některých půjčoven sem mají vjezd zakázán (i když do Balosu dojíždí poměrně dost aut).
K laguně Balos se můžete dostat také lodí! Nastupte na palubu výletní lodi z Kissamosu – program zahrnuje plavbu kolem zálivu, návštěvu pevnosti Gramvousa a několik hodin na koupání v moři. To zní jako dobrý nápad na jednodenní výlet z Chanie.
Pláž Elafonisi je jednou z největších atrakcí Kréty a motivem pro fotografování jako z pohlednice. Pravděpodobně znáte růžovou pláž, která odděluje pevninu od poloostrova Elafonisi a která… při odlivu částečně mizí a mění poloostrov v ostrov. V sezóně zde očekávejte davy turistů – pro mnohé je to místo, které musí vidět. Podívejte se na pláž také shora – z cesty k parkovišti.
Zajímavou možností je návštěva pláže Elafonisi v rámci celodenního výletu z Chanie s průvodcem. Váš plán bude zahrnovat několik hodin na pláži, kávu v půvabné vesničce Elos a čas na oběd v řecké taverně. Autobus vás vyzvedne z vašeho hotelu v Chanii a později vás odveze na stejné místo.
Při návštěvě poloostrova Akrotiri (kde se nachází letiště v Chanii) doporučuji zajet také na jeho severní cíp a prohlédnout si klášter a zátoku Katholiko. Zastavte auto na parkovišti u kláštera Gouverneto a poté dojděte asi 1,5 km ke klášteru Katholiko, zasazenému do skalnatého okolí. Od kláštera Katholiko – nejstaršího kláštera na Krétě – dojdete za pár minut k další z malebných zátok ostrova jménem… Katholiko.
Jaké pláže v Chanii a okolí stojí za návštěvu?
Člověk nežije jen prohlídkou památek – zvlášť když z nebe sálá horko a vy máte chuť se trochu opálit ve Středomoří. Vybrala jsem pro vás několik zajímavých pláží v Chanii a okolí, které stojí za to vyzkoušet. Všechny z nich (a poměrně dost dalších míst) najdete na mapě zajímavostí Kréty:
- Nea Chora – řecky „nové město“. Pláž v západní části města, necelý kilometr od Starého benátského přístavu a starého města. Nea Chora je písečná a oblíbená mezi turisty. Vedle ní se nachází rybářský přístav a molo a podél silnice podél pláže stojí desítka kaváren, barů a smažíren ryb.
- Koum Kapi – malá pláž ve východní části města, kterou budete míjet cestou ze Starého města k Archeologickému muzeu. Vhodná pro lidi, kteří si chtějí odpočinout bez davů turistů a nepotřebují k tomu obrovskou pláž a rozsáhlou infastrukturu. V okolí několik restaurací a barů.
- Kouloura Chalepa – pláž se nachází asi 2,5 km od Starého města, ve východní části města. Bývalá průmyslová čtvrť města jí dodává kouzlo v kontrastu s pěkným zálivem, který zde najdete. Jedná se o malou oblázkovou pláž bez davů turistů, vhodnou ke koupání a odpočinku.
- Iguana – pláž u zálivu asi 3 km západně od centra Chanie, písečná, s možností pronájmu lehátek a slunečníků. Turisty hojně navštěvovaná. V okolí stojí za zmínku také pláže Yannis Beach, Golden Beach (Paralia Hrisi Akri) a Paralia Agii Apostoli.
- Kalathas – pláž na začátku poloostrova Akrotiri, 10 km od Starého města. Slunečníky, sprchy k dispozici, restaurace v blízkosti. Pláž je písečná a čistá i během letní sezony.
- Stavros – pláž u zálivu nedaleko jeskyně Lera. Hlavní pláž se nachází spíše západně od jeskyně, ale najdete zde i malou intimní pláž u Little Bay Apartments. Pláž je chráněná před větrem díky nedaleké hoře. K dispozici jsou lehátka a slunečníky.
Jak se dostat do Chanie z letiště?
Na Krétu se nejčastěji dostanete letadlem, které přistane na jednom z hlavních letišť ostrova – v Chanii nebo Heráklionu. Letiště Chania se nachází na poloostrově Akrotiri, asi 15 km severovýchodně od města. Z letiště se do centra Chanie dostanete autobusem KTEL nebo pronajatým autem.
Pohodlnější variantou pro mě bylo pronajmout si auto. Chtěla jsem svobodně prozkoumat celou Krétu a nebýt závislá na veřejné dopravě, která se k mnoha významným atrakcím ostrova nedostane. Během deseti dnů na Krétě se mi podařilo vidět více než 40 nejzajímavějších památek.
Chania nebo Heráklion – co si vybrat jako základnu pro dovolenou?
Letadla na Krétu přistávají na jednom ze dvou letišť na ostrově – v Chanii a Heráklionu. Obě města jsou dobrými základnami pro poznávání Kréty autem. Pokud chcete prozkoumat mnoho zajímavostí ostrova, rozdělte svůj čas mezi obě města. Já jsem strávila několik dní v Chanii, pak jeden den v Rethymnu a poslední noci jsem si naplánovala v Heráklionu.
Pokud zůstanete jednu noc v Chanii, budete mít snadný přístup k zajímavostem v západní části ostrova. Snadno se dostanete mj. na pláž Elafonisi, do jeskyně Agia Sofia, na pláž a do zátoky Balos, do města Kissamos, do botanického parku a zahrad na Krétě nebo do vesnice Lappa. Blízko budete mít také do města Rethymno.
Pokud je vaší základnou Heráklion, bude pro vás snadné prozkoumat východní část ostrova. Rychle se dostanete k soutěsce Zakros, klášteru Toplou, půvabnému městu Agios Nikolaos, minojskému městu Gournia, starobylému městu Lato, klášteru Vidani, klášteru Kardiotis a řadě krásných pláží.