Berat (Albánie): co vidět a navštívit? 14 míst a zajímavostí

Berat Albanie tipy na vylety

Hledáte zajímavosti v Beratu, které byste mohli vidět během své dovolené? Berat, známý také jako „bílé město“, „město tisíce oken“ nebo „město muzeí“, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní atrakcí jsou bílé domy na kopci se stejnými okny sevřené mezi kopcem s pevností a údolím řeky. V Beratu je však k vidění více zajímavých míst.

Zde je článek s 15 zajímavými místy v Beratu a nápady, co ve městě dělat. Je to jedna z významných albánských atrakcí pro výlet na dovolenou – jedno ze dvou (spolu s Gjirokastrou) albánských měst na seznamu UNESCO.

Berat jsem navštívila během výletu do Albánie na vlastní pěst, když jsem cestovala autem pronajatým na letišti v Tiraně.

PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?

Mapa atrakcí, restaurací a ubytování

S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.

Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.

Váš osobní itinerář + mapa atrakcí ZDARMA

Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.

Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.

Stojí Berat za návštěvu?

Berat je spolu s Gjirokastrou jedním ze dvou albánských měst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Už jeho přítomnost na tomto seznamu je důvodem k tomu, abyste město zařadili do svých plánů na návštěvu Albánie. Město si získalo uznání jako „město tisíce oken“ díky na první pohled na sebe naskládaným domům se stejnými okny, které se nacházejí na vrcholu kopce mezi údolím řeky a pevností Berat.

Pohled na historickou čtvrť Beratu z druhé strany řeky je jedním z nejhezčích pohledů na město, které si z návštěvy této části Evropy pamatuji. Po výstupu na beratskou pevnost můžete procházet úzkými uličkami mezi kamennými domy a představovat si, jak se tu žilo v dobách největší slávy hradu. Vyběhnout na hrad je dobrý nápad, pokud Vám na výletě chybí fyzická aktivita.

Albanie Berat kopec domy

Centrum Beratu působí dojmem malého, ale živého městečka (hlavně turisty). Večer se restaurace plní hosty, mezi nimiž jsou nejen turisté, ale i spousta místních lidí, kteří rádi tráví čas venku. Při povinné procházce po Bulevardi Republika jsem si uvědomila, jak otevřený a živý národ Albánci jsou.

V Beratu najdete také poměrně dost obchůdků a dílen místních umělců, což ještě více dokresluje atmosféru města. Myslím, že se vyplatí strávit v Beratu alespoň jednu noc – pak si můžete prohlédnout nejdůležitější, ale i méně typické zajímavosti. Berat se nachází 2 hodiny jízdy autem od Tirany a jadranského pobřeží. Níže jsem pro Vás vybrala zajímavé atrakce, které byste mohli zahrnout do svého výletu po Beratu.

Kde v Beratu zůstat přes noc? Doporučené ubytování

V Beratu se vyplatí strávit alespoň jednu noc, i když bych doporučovala zůstat ve městě déle a Berat brát jako základnu pro návštěvu okolních zajímavostí, jako je kaňon Osumi, vodopády a horské stezky v národním parku Tomor. Dobrou možností je přenocovat ve Starém městě s výhledem na charakteristické bílé domy. My jsme se rozhodli pro B&B Pelivani – rychle jsme došli na trh a k hlavním atrakcím, např. ke Královské mešitě za 2 minuty a k hradu za 15 minut.

Z veřejné terasy jsme měli výhled na bílé domy s okny a na zbytek oblasti. Za tak dobrou polohu byla cena opravdu atraktivní. Alternativní možností by bylo vzdálit se od centra a ubytovat se v kempu nebo hotelu v klidnější části Beratu. Při této volbě budete moci ušetřit trochu peněz a budete mít také možnost prozkoumat další čtvrti města.

Jak se dostat do Beratu?

Delší vzdálenosti v Albánii nejlépe překonáte místními a dálkovými autobusy nebo pronajatým autem. Na železnici se spolehnout nemůžete, protože je již několik let prakticky nefunkční. Je obtížné najít nějaké jízdní řády a vlaky jsou v tragickém stavu (jde spíše o svéráznou kuriozitu než o dopravní prostředek).

K vyhledávání autobusových spojů v Albánii můžete využít internetové stránky, například Rome2Rio, Busbud.

Většina autobusů jezdí podle jízdního řádu, ale na časy odjezdů je nejlepší se zeptat přímo na nádražích nebo zastávkách. Albánci jsou v tomto ohledu velmi pohostinní a vstřícní, jak jsem se mnohokrát přesvědčila. 😉 Autobusy do Beratu jezdí nejen z Tirany, ale i z dalších větších albánských měst, včetně Durrësu, Gjirokastry. Pokud chcete být flexibilní, dobrou volbou je půjčit si auto na letišti.

S vlastním autem si dovolenou v Albanii užijete naplno – nebudete muset přizpůsobovat své plány jízdním řádům a autobusovým trasám (k mnoha zajímavým památkám se veřejnou dopravou nedostanete). V Albánii nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz, takže před odjezdem nemusíte vyřizovat žádné formality.

Po přistání v hlavním městě můžete z letiště v Tiraně dojet do centra a tam si vyhledat auto z půjčovny, nebo si pronajmout auto s vyzvednutím na letišti – ušetříte tak čas a můžete hned vyrazit. Níže naleznete seznam levných vozů z autopůjčovny, kterou jsme použili v Albánii, Černé Hoře a na Krétě bez jakýchkoli problémů s vyzvednutím a vrácením vozu.

1. Prohlédněte si legendární domy ve „městě tisíce oken“

Berat je známý svými charakteristickými bílými domy – obdivování tohoto výhledu bylo proto první atrakcí, kterou jsme po příjezdu do této oblasti Albánie udělali. Proto se Beratu říká „město tisíce oken“ a „město oken nad okny“. Historické centrum je od roku 2008 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, což je myslím oprávněné – kontrast bílých domů s okolními horami vypadá jedinečně. Je to již druhé takové ocenění pro město v Albánii – dříve byla na seznam UNESCO zapsána Gjirokastra.

Albanie Berat domy kopec hrad
Charakteristické domy leží na úpatí kopce, na kterém se nachází pevnost (hrad) v Beratu

Charakteristické domy můžete obdivovat na obou stranách řeky Osum. Podle mého názoru budete mít nejlepší výhled na dva z mostů – Nový most a most Gorica, který je jedním ze symbolů města. Most Gorica je dlouhý téměř 130 m a jeho podoba se v průběhu staletí měnila díky rekonstrukcím. Původně byl dřevěný a za turecké vlády byla postavena jeho kamenná konstrukce.

Nedaleko mostů, jen pár minut chůze od nich, se nachází ulice Bulevardi Republika – nejznámější beratská promenáda s kavárnami a restauracemi, která stojí za to, abyste si ji prohlédli v kteroukoli denní dobu. Kolem poledne budou domy ostře ozářeny středomořským sluncem, ale doporučuji si je prohlédnout při západu slunce, kdy na ně dopadá zlatavé světlo. Obdivování domů můžete spojit také s obědem, například v restauraci White House, která nabízí italskou a albánskou kuchyni.

Albanie Berat holka domy

Poté, co budete obdivovat výhled z dálky, projděte se po úzkých kamenných cestičkách a prohlédněte si domy zblízka. Tato perspektiva Vám přiblíží atmosféru Beratu a umožní pochopit, proč se tomuto městu, založenému již ve starověku, dnes říká město muzeí. Při toulkách ulicemi jsme se zastavili v kavárně Cafe Baço, abychom si na chvíli odpočinuli od prohlídky města. To se ukázalo jako trefa do černého, protože atmosféra tohoto místa v kombinaci s výhledem na údolí naši prohlídku doplnila. 😉

2. Vystoupejte na hrad (Kalaja e Beratit)

Hrad v Beratě (Kalaja e Beratit) je jednou z nejvýznamnějších atrakcí a jedním z nejlepších vyhlídkových míst s krásným výhledem na město a okolí. Rozsáhlá stavba se nachází na vrcholu skály a tyčí se nad městem. Starověký hrad není jen zříceninou – to spletí kamenných cest, mešit, kostela Nejsvětější Trojice, Muzea Onufrijských ikon a stánků se suvenýry.

Na hradě si můžete udělat přestávku od prohlídky Beratu a zastavit se na kávu nebo tradiční oběd v restauraci Temi Albanian Food. Při procházce po okolí si všímejte domů, které míjíte – některé z nich jsou stále obydlené, i když vypadají, jako by byly dávno opuštěné. Pěkný přesun v čase. 😉

Albanie Berat vyhled hrad

K beratskému hradu vede poměrně strmá ulice do kopce, ale trasa není příliš náročná – dá se tam v pohodě dojít s kočárkem nebo v žabkách. Procházka z centra Beratu na Kalaja e Beratit nám trvala asi 30 minut s krátkými zastávkami na focení – doporučuji se každou chvíli ohlédnout, protože budete mít pěkný výhled na město za sebou.

Albanie Berat hrad Kamenná ulička

Po několika stech metrech chůze se můžete rozhodnout pro alternativní zkrácenou cestu. Je o něco strmější než standardní trasa, ale nemusíte být zdatní horští turisté, abyste ji mohli využít (obyvatelé hradu ji využívají k rychlejšímu sestupu do města). Právě tam jsme potkali milého staršího pána, který nám i přes jazykovou bariéru vyprávěl o své rodině. 😉

Albanie Berat hora kostel
Od hradu stojí za to sejít po silnici na straně řeky a prohlédnout si kostel sv. Michaela Archanděla přilepený ke skalám

Pevnost je obehnána obrannými zdmi, které jsou nejlépe zachovány na severní straně, kde se nachází hlavní vstup do hradního areálu. V této čtvrti města i přes její historickou hodnotu uvidíte běžný život, který zde stále probíhá. Mnoho místních řemeslníků prodává své výrobky před vlastními domy a dílnami. Můžete se zde tedy zásobit suvenýry – tkanými koberci, dřevěnými sochami a obrazy od místních umělců.

3. Obdivujte panorama města u kostela Nejsvětější Trojice

Během procházky úzkými uličkami beratského hradu narazíte u druhé řady městských hradeb na kostel Nejsvětější Trojice. U kostela najdete jednu z nejlepších vyhlídek na okolí. Doporučuji Vám vydat se sem při západu slunce – z kopce se naskýtá nádherná panoramata, která vypadají krásně zejména v odpoledních hodinách. Od Královské mešity (Xhamia e Mbretit) Vám cesta na toto místo zabere asi 20 minut pěšky.

Albanie Berat hora hrad kostel

Datum výstavby kostela Nejsvětější Trojice se odhaduje na počátek 14. století. Kamenná deska uvnitř stavby uchovává jméno Andronikose Palaiologose, který byl právě v té době guvernérem Beratu. Kostel má výraznou byzantskou kopuli, která byla před několika lety restaurována. Pokud budete mít štěstí, bude kostel během Vaší dovolené v Albanie otevřený – stojí za to vejít dovnitř a prohlédnout si zachovalé fresky z 15. století.

4. Projděte se úzkými uličkami čtvrti Gorica

Jakmile přejdete most Gorica, ocitnete se v klidné, intimní čtvrti Gorica. V této části Beratu na Vás dýchne klidná atmosféra města – Gorica je méně známou atrakcí, kam chodí jen málo turistů. Nenajdete zde úžasné památky, ale podle mého názoru stojí za to sem přijet a projít se kamennými uličkami. Můžete si odtud také prohlédnout domy s tisíci okny ve čtvrti Mangalem, která se nachází na protějším břehu řeky.

Albanie Berat domy Gorica
Čtvrť Gorica je od centra Beratu vzdálená jen pár kroků – stačí přejít most

Ve čtvrti Gorica Vám doporučuji prohlédnout si kostel sv. Spiridona (Kisha e Shën Spiridonit) z 18. století se starými malbami nad vchodem. K prohlídce kostela uvnitř potřebujete trochu štěstí – i přes konkrétní otevírací dobu jsou někdy dveře zavřené (nám se dovnitř nepodařilo dostat). V této oblasti se nachází také House Museum Qak – dům sdílený jeho pohostinnými obyvateli, kteří nám ochotně ukázali fresky ukryté v jejich domě a pověděli nám o své historii.

Na této straně řeky najdete také turistickou stezku, která vede na vyhlídku ve výšce 150 m nad městem. Pokud máte chuť na horské dobrodružství, vydejte se na vyhlídku pěšky, což zabere asi 30 minut. Cestou budete míjet převážně křoviny a porosty, ale možná se Vám podaří zahlédnout zříceninu hradu Gorica, který byl postaven ve stejné době jako pevnost Berat. Stavba však brzy zchátrala a dnes jsou z ní vidět jen zbytky základů.

5. Prohlédněte si Královskou mešitu ve čtvrti Mangalem

Královská mešita (Xhamia e Mbretit) ve čtvrti Mangalem je jednou z nejstarších mešit v celé Albánii (byla založena již v 15. století) a nejpůsobivější v Beratu. Během komunistického období albánské úřady prohlásily Albánii za ateistický stát a začal proces ničení náboženských staveb bez ohledu na vyznání. Královská mešita tyto události přežila a dnes si můžete prohlédnout interiér se zachovalými freskami a rozetami na stropě, na nichž jsou napsány verše z Koránu.

Do Královské mešity vstupujte bez bot a ve vhodném oblečení – krátké šortky a holá ramena nebudou na místě a ženy by si měly zakrýt vlasy šátkem. Vyhněte se také návštěvě mešity v době vyhrazené pro věřící. Tehdy si sice můžete vyslechnout volání k modlitbě, ale návštěvu uvnitř raději odložte.

Albanie Berat holka ulice mešita
Při vstupu do Starého města Beratu upoutá pozornost vysoký minaret Královské mešity

V bezprostřední blízkosti mešity doporučuji zamířit do ulice Mihal Komnena (Rruga Mihal Komnena), kde se můžete zásobit suvenýry a dát si oběd v restaurací. Zajímavou možností je restaurace ELVI, která nabízí tradiční domácí jídla a saláty z místních produktů.

Když se vydáte touto ulicí od Královské mešity (směrem k pevnosti), minete Pašovu bránu (Gate of Pasha) – kamenný průchod s vyřezávanou výzdobou. V minulosti se nad bránou nacházela dokonce terasa, která sloužila k odpočinku a na kterou se dalo dostat po schodech z boku brány. Dnes již terasa neexistuje, ale před sluncem se můžete schovat do stínu brány a posedět na vyřezávaných lavičkách, které jsou do celé stavby zakomponovány.

Albanie Berat mešita

Pokud hledáte ubytování v Beratu, doporučuji zvážit rezervaci hotelu v blízkosti Královské mešity. Všechny hlavní památky a obchody jsou blízko a pokoje v hotelech a soukromých malých penzionech (ty doporučuji nejvíce) najdete v dosahu několika minut chůze. My jsme spali v B&B PELIVANI 2 min od Královské mešity – kromě toho, že jsme byli blízko centra, jsme měli také terasu s výhledem na kopec s bílými domky.

6. Prohlédněte si sbírku Ikonografického muzea Onufry

Onufry je nejvýznamnějším albánským tvůrcem ikon a Ikonografické muzeum Onufry v Beratu je největším muzeem věnovaným jeho dílu. Muzeum se nachází ve staré budově byzantského kostela v areálu hradu. Dřevořezby a četné ornamenty uvnitř kostela mu dodávají atmosféru, kterou v běžných muzeích nenajdete. Je také vhodným lákadlem pro nepřízeň počasí – sbírky jsou pod střechou, takže můžete návštěvu ideálně spojit například s přečkáním deště. 😉

Albanie Berat Muzeum Onufri

Jedním z nejunikátnějších prvků sbírky vystavené v muzeu je původní ikonostas z počátku 19. století, který byl součástí výzdoby chrámu Zesnutí Panny Marie, jenž se kdysi nacházel na stejném místě. Ikonostas vyplňuje všechny tři lodě svatostánku a skládá se ze dvou vrstev ikon – 12 větších ikon, 27 menších ikon a 3 diakonských bran. V horní části ikonostasu uvidíte sochu orla s roztaženými křídly, který je symbolem Albánie.

Albanie Berat socha hrad
Hlava Konstantina Velikého je v Beratu poněkud překvapivou zajímavostí, kterou skrývají hradby 😉

Podrobnosti o otevírací době a ceníku najdete na webové stránce Ikonografického muzea Onufry.

Kromě rozsáhlé sbírky ikon (173 exponátů) v muzeu najdete i popisky v angličtině, takže budete mít možnost dozvědět se více o umělci a jeho dílech. Na nenáročnou prohlídku budovy si naplánujte 30-40 minut. S klidným svědomím zde můžete strávit i více než hodinu a prozkoumat tajemství mistrových děl.

Po prohlídce sbírky Ikonografického muzea Onufry se můžete vydat do kostela sv. Mikuláše (Kisha e Shën Kollit), který má na stěnách a stropě rozsáhlé, mimořádně zachovalé malby a fresky. Hned vedle něj, pod hradbami hradu, se nachází socha, zobrazující hlavu Konstantina Velikého, kterou si turisté ochotně fotografují.

7. Strávte večer v restauraci na Bulevardi Republika

Během své dovolené v Beratu nezapomeňte ochutnat regionální pochoutky připravené z místních produktů. K tomu Vám doporučuji procházku po Bulevardi Republika – hlavní beratské promenádě s restauracemi a kavárnami. Přes den můžete posedět ve stínu stromů v parku Lulishtja naproti přes ulici a večer si vychutnat živou atmosféru restaurací a promenády.

Díky množství kaváren a restaurací je opravdu z čeho vybírat. Nás zaujalo zejména několik podniků – Zgara Zaloshnja a Bar Kafe Republika. Restaurace Zgara Zaloshnja je poněkud schovaná mezi budovami – v tomto atmosférickém podniku se podávají tradiční albánská jídla, ale najdete zde mimo jiné i špagety.

Do Baru Kafe Republika se chodí hlavně večer, na skleničku po náročném dni stráveném poznáváním zajímavostí Beratu. Doporučuji Vám podívat se také do restaurace City Grill Berat. Je to nejlepší restaurace, na kterou jsme v Beratu narazili, s dobrým místním jídlem a příjemnou obsluhou.

Albanie Berat promenada
Bulevardi Republika se táhne podél řeky a stále se podél ní někdo prochází 😉

Pravděpodobně si všimnete, že kromě turistů je v restauracích Beratu v každou denní dobu spousta místních obyvatel – to je způsobeno „xhiro“ neboli „putováním“. Albánci milují život mimo domov, takže se oblékají do pěkného oblečení a každý den vyrážejí ven, aniž by měli konkrétní plány nebo místa, která chtějí navštívit.

8. Kupte si dílo místního umělce jako suvenýr z dovolené v Albánii

V Beratu najdete díla místních umělců, zejména v okolí mostu Gorica, kde se pohybuje většina turistů. Výrobky umělců se liší od těch, které najdete v obchodech v Tiraně nebo na pobřeží – mnohé z nich nejsou masově vyráběné, ale vytvořené místními obyvateli, takže pro Vás budou jedinečným suvenýrem z Albanie. Na některých místech se ateliéry nacházejí ve stejných prostorách jako obchod, takže budete mít také možnost sledovat umělce při práci. 😉

Pokud sbíráte magnetky, mezi místním zbožím najdete takové, které zobrazují charakteristické pohledy na Berat a Onufrovo ikony. Koupit si můžete i koberce a malované nástěnné dekorace. My jsme se rozhodli právě pro takový suvenýr od výtvarníka z Emanuel Art Studio. Maluje obrazy s výjevy z Beratu, které se kupují v jeho ateliéru, takže jsme měli možnost vidět, jak je vytváří – můžete si koupit reprint (za pár eur) nebo originál.

Podívejte se také na dřevěné sochy od místních umělců. Pro mě má takový suvenýr mnohem větší hodnotu než masově vyráběné ozdoby ze stánků, takže se po takové možnosti vždycky poohlížím, pokud mi to místo v batohu dovolí.

9. Najděte pozůstatky Červené a Bílé mešity

Červenou a Bílou mešitu, respektive jejich zříceniny, najdete v areálu beratského hradu. Červená mešita (Xhamia e Kuqe) byla postavena při dobytí pevnosti Osmany, kteří zde v 15. století pochopitelně vybudovali chrám svého náboženství. V 16. století byla v sousedství postavena větší Bílá mešita (Xhamia e Bardhë). Role té červené se postupem času stále více zmenšovala. Dnes jsou vidět pouze obrysy základů a zdí obou chrámů a část minaretu, postaveného z červených cihel.

Albanie Berat holka hrad zřícenina mešity
Albanie Berat hrad cisterna

Vedle zříceniny Bílé mešity se nachází cisterna na vodu z 12./13. století. Dovnitř sice není možné vstoupit (je zatopená) a schody se v polovině lámou, ale dovnitř se můžete podívat okny. Cisterna kdysi sloužila ke shromažďování dešťové vody a měla kapacitu až 150 000 litrů vody.

10. Ochutnejte místní víno s dlouhou tradicí

Albánie má jednu z nejstarších vinařských tradic na světě, která sahá nejméně 3000 let do minulosti. Berat se nachází v jedné z největších vinařských oblastí v celé zemi – hory a řeka obklopující město jsou příznivé pro pěstování vína. Místní obyvatelé teprve nedávno objevili turistický potenciál svého vína, ale mají se čím chlubit. Doporučuji, abyste si během své dovolené v Beratu našli čas na ochutnávku místního vína.

Pokud chcete ochutnat místní víno, můžete navštívit některé ze skrytých degustačních míst ve městě, jako je například Lodge of wine. Pokud cestujete po Albánii autem, můžete se také vydat za město na některou z místních vinic – sice nebudete moci víno ochutnat na místě, ale můžete si ho odvézt jako jedinečný suvenýr. Na výběr budete mít několik míst, včetně vinařství Nurellari, kam se z Beratu dostanete autem asi za 20 minut.

Albanie Berat hoch domy

Další možností, jak ochutnat místní víno, je zúčastnit se prohlídky s degustací, kde se kromě ochutnávky vína doporučeného místními obyvateli regionu dozvíte i zajímavosti o něm. Pokud rádi posloucháte vyprávění průvodce, skvělou možností je prohlídka Starého města spojená s degustací (začíná se v Tiraně). Spojíte tak prohlídku památek a vyprávění o historii se zajímavostmi o víně a objevíte nové místní chutě.

Níže jsem vybrala několik zajímavých výletů v Beratu a okolí, pokud dáváte přednost organizovanému trávení času ve městě a neplánujete si prohlídku na vlastní pěst. Výlety zahrnují prohlídku s průvodcem, spoustu zajímavostí a informací o místní historii a přístup, pokud se místo nachází mimo Berat.

Powered by GetYourGuide

11. Seznamte se s historií regionu v Národním etnografickém muzeu

Etnografické muzeum v Beratu je místem, které byste měli navštívit, pokud se chcete seznámit s tradicemi lidí žijících v tomto regionu Albánie. V muzeu uvidíte více než 1 000 exponátů – od tradičních krojů, nástrojů a předmětů denní potřeby až po komplexně zařízené pokoje pro hosty a další místnosti beratského domu. Muzeum sídlí ve vile z 18. století, což už samo o sobě je podle mého názoru zajímavost. Bude také dobrou volbou pro návštěvu Beratu za špatného počasí.

Národní etnografické muzeum je v současné době až do odvolání uzavřeno kvůli rekonstrukce (od října 2023). Otevírací dobu, aktuální ceník a informace najdete na webové stránce Národního etnografického muzea.

Albanie Berat Etnografické muzeum

Expozice zahrnuje různá historická období od středověku až po osmanskou nadvládu. Uvnitř uvidíte nástroje, které používali lidé v různých profesích – lis na olivy, lis na vlnu, nástroje na výrobu šperků a tkaní. Budete si také moci zblízka prohlédnout model středověké části Beratu a přenést se ve své fantazii do tehdejších časů.

12. Ochutnejte tradiční albánské jídlo

Oblast kolem Beratu je proslulá pěstováním plodin, takže zdejší kuchyně je bohatá na zeleninové a bylinkové pokrmy. Tradiční albánská kuchyně je také z velké části založena na mase. Pokrmem, který si podle mého názoru zaslouží zvláštní pozornost, je dolma, což jsou vinné listy plněné rýží a bylinkami. Stejným způsobem se podávají i lilky, papriky a cukety. Díky chovu koz patří k tradičním beratským pokrmům velké množství sýra a jídlo z fazolí a sušeného kozího masa.

Vyzkoušejte také pispili – „kastrol“ s pórkem, kukuřičným chlebem a někdy i sýrem (dobrá volba pro ty, kteří drží bezlepkovou dietu). Fërgesë je jedno z nejtradičnějších albánských jídel, které jsem ochutnala nejčastěji. Skládá se z rajčatové omáčky, tvarohu, zelené papriky a česneku. Mnoho Albánců ho rádo jí až po vychladnutí, proto se mu někdy říká fërgesë letní guláš.

Albanie Berat hrad ulice

Velmi mi chutnala i studená, protože měla hustší konzistenci a ingredience v ní více vynikly. Mezi jídla, která nikde jinde nenajdete, takže stojí za to je v Albánii ochutnat, patří také Tave Kosi (jehněčí a jogurtový kastrol), petulla (smažené těsto podávané buď na sladko, nebo na slano) a Fasule, což je polévka z bílých fazolí.

Pokud máte chuť na něco sladkého, na Bulevardi Republika najdete místní prodejce čerstvého ovoce a ořechů. Mezi místní speciality patří také džem z divokých fíků a med. V Beratu, stejně jako na celém Balkáně, je oblíbenou svačinou burek – pečivo plněné zeleninou, sýrem nebo masem. Pokud jste ho ještě neochutnali, Berat je pro to ideálním místem.

Pokud Vám albánská jídla chutnají stejně jako mně, možná se Vám po návratu z dovolené zachce připravit si je doma. Nejlepší možností, jak se je naučit vařit, je navštívit kurz albánského vaření (takové aktivity mě vždycky baví). Kromě poznání tajů albánské kuchyně a receptů se dozvíte i příběhy místních obyvatel, jejich zvyky a každodenní život. A na konci lekce to nejlepší – ochutnávání jídel připravených společně s hostiteli. 😉

13. Prohlédněte si Mešitu bakalářů (Bachelors‘ Mosque)

Mešita bakalářů je další mešita, kterou doporučuji vidět během výletu po Beratu – nachází se na kopci s výraznými bílými domy, takže její věž uvidíte už z dálky. Za návštěvu stojí proto, že je zapsána na seznamu historických památek a patří mezi albánské kulturní monumenty. Kromě toho, že mešita sloužila jako místo modlitby, byla v 19. století místem setkávání svobodných mladých mužů, kteří si vydělávali na život jako noční hlídači na městském trhu. Bohužel byla stejně jako většina albánských chrámů zničena během ateizace země za komunismu.

Albanie Berat dron
Mešita bakalářů stojí hned vedle mostu – z dálky je vidět její úzký minaret

Dnes můžete obdivovat jen část původních maleb, které kdysi pokrývaly stěny. Přesto i tato malá část upoutá pozornost. Při návštěvě mešity nezapomeňte, že do svatyně můžete vstoupit pouze bez bot a ve vhodném oblečení (žádná holá ramena, krátké kalhoty a ženy by si měly zakrýt vlasy šátkem). Vyvarujte se také návštěvy mešity v době vyhrazené pro modlitby.

14. Hledejte olivovníky v ulicích a v okolí města

Středomořské klima Albánie pocítíte na každém kroku i v Beratu. Při procházkách městem a jeho okolím se snažte hledat olivovníky rostoucí mezi domy a v parcích. Když vystoupáte na hrad, můžete v dálce spatřit kopce s nízkými olivovníky, z nichž se pak vyrábí kvalitní, místně produkovaný olej.

artykuł okolice Beratu

Pokud chcete ochutnat olivy přímo ze stromu, mějte na paměti, že sklizeň začíná na přelomu listopadu a prosince, kdy jsou plody ještě zelené, ale již zralé. Končí v březnu, kdy jsou olivy tmavě hnědé a velmi zralé. Jedná se o zajímavou zimní atrakci v Beratu, která zpestří Váš výlet do Albanie.

Zajímavostí Beratu – tipy a praktické informace

Berat je častou destinací pro dovolenou v Albánii, a proto do města během letní sezóny přijíždí mnoho turistů. To mě vůbec nepřekvapuje, protože je to jedno z měst, které se mi během mé cesty po Albánii líbilo nejvíce. Níže jsem pro Vás připravila několik tipů, které Vám pomohou naplánovat dovolenou v Beratu:

  • projděte si město pěšky – beratské Staré město a všechny zajímavé památky jsou blízko sebe. Při procházkách budete mít příležitost prohlédnout si charakteristické budovy a úzké kamenné uličky zblízka a pocítíte neobvyklou atmosféru „města muzeí“. Koneckonců, po opravdovém muzeu se také chodí pěšky, že? 😉
  • mějte u sebe vždy nějakou hotovost – při návštěvě Albánie je dobré mít v peněžence vždy připravenou hotovost. Na mnoha místech zaplatíte kartou, ale často se setkáte s tím, že prodavač tuto formu platby odmítne, například ve stáncích a menších obchodech s místními produkty. Již několik let používám kartu Curve, která sdružuje všechny karty do jedné a usnadňuje tak finance na cestách (lze ji objednat během několika minut),
  • vhodně se oblékněte – Berat je obklopen horami, takže i v létě zde může být chladněji než u moře nebo v Tiraně (zejména večer). Buďte připraveni na měnící se podmínky a vezměte si s sebou teplejší oblečení. Pokud chcete navštívit i okolní horské zajímavosti, jako je kaňon Osumi, vodopád Bogova či Sotira nebo stezky v národním parku Tomor, nezapomeňte si vzít pohodlnou trekingovou obuv,
  • uvažujte o pronájmu auta, abyste viděli více míst – Albánie má dobře rozvinutou síť veřejné dopravy (autobusy), ale stojí za to zvážit pronájem auta, zejména pokud plánujete navštívit mnoho turistických atrakcí. Obyvatelé Balkánu mají rádi „dynamickou“ jízdu, ale na stav silnic si rychle zvyknete. Níže najdete levné vozy z půjčovny, kterou jsme využili. Po Beratu se můžete pohybovat i pěšky.

Jaké texty o Albanié byste si měli přečíst?

Vítejte na našem cestovním blogu!

Ahoj! Tady Natalia a Bartek – cestovatelé s více než desetiletou zkušeností.

Blog vám pomůže cestovat na vlastní pěst – levně a často. Užijte si to!

Užitečné e-knihy

KLADSKO A OKOLÍ (Polsko) - 29 hotových plánů výletů

Moje oblíbené nástroje

Praktické tipy

Výměna peněz levněji

Objednejte si zdarma kartu Curve a vyměňte si peníze levněji než ve směnárně a získejte 250 Kč jako dárek

Rezervujte si ubytování

Podívejte se na hotely a hostely v dobré lokalitě a rezervujte si pobyt dříve, než vás obsadí jiní

Kurz „Základy cestování“

Přihlaste se do bezplatného e-mailového kurzu a objevte nejlepší cestovatelské aplikace a stránky

Cestovní obchod

Podívejte se na  e-knihy s připravenými turistickými trasami v horách a mapami se zajímavostmi měst

Pomohl vám můj článek?

Podpořte mě šálkem kávy a pomozte mi vytvářet tyto cestovatelské články pro vás

Příprava na cestu – praktické tipy

Chcete vyměnit peníze v zahraničí levněji? Objednejte si zdarma kartu Curve

Chcete najít levné a pohodlné ubytování? Podívejte se na nabídky na Booking.com

Chcete ušetřit čas a lépe cestovat? Nahlédněte do mého obchodu s eknihami

Byl pro vás článek užitečný? Jako spropitné mi můžete koupit virtuální kávu ;)

Užitečné e-knihy

Tady Natalia a Bartek, autoři tohoto blogu s 15 lety zkušeností s cestováním. Článek jsme napsali podle našich publikačních standardů. Záleží nám na tom, aby byl text aktuální, spolehlivý a plný osobních tipů.

  • Chtěli byste do článku něco doplnit? Všimli jste si chyby nebo neaktuální údaje? Napište nám prostřednictvím stránky Kontakt.
  • Seznamte se s redakcí blogu – zjistěte, proč je cestování důležitou součástí našeho života.
  • Podívejte se také na další cestovatelské destinace, o kterých píšeme a navštivte náš e-shop.