Barcelonských atrakcí k vidění je tolik, že nám stačily na naplánování 3 týdnů prohlídky katalánské metropole. Mohutná Sagrada Familia a mnoho Gaudího projektů, Park Güell, pobřeží Středozemního moře s pláží Barceloneta, na seznam UNESCO zapsaná nemocnice sv. Pavla, vrch Tibidabo… Jak mezi tímto vším vybrat místa, která stojí za vidění?
Připravil jsem seznam 20 nejdůležitějších barcelonských atrakcí, které jsou podle mého názoru nejdůležitějšími body k vidění. Akorát na jeden den, víkend nebo delší dovolenou v Barceloně.
Proč navštívit Barcelonu?
Barcelona je hlavním městem Katalánska a druhým největším městem ve Španělsku, ležícím u Středozemního moře. Barcelona hraje důležitou roli v evropské kultuře a v muzeích můžete vidět díla celosvětově známých umělců – Pabla Picassa, Joana Miró nebo Salvadora Dalího.
Město je také proslulé architektonickými skvosty jako Sagrada Familia a Casa Batlló. Barcelona je neodmyslitelně spjata s Antoniem Gaudím, který dal městu modernistický charakter. Ve městě a jeho okolí se nachází 9 objektů zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO.
Barcelona je sídlem nejpopulárnějšího fotbalového klubu FC Barcelona. Město nabízí také krásné pláže, mnoho zelených prostorů pro procházky a nedaleké hory, kde jsou trekkingové stezky (hiking trails) a místa s krásnými výhledy (viewpoints).
Pobyt v Barceloně může být díky počtu a rozmanitosti gastronomických podniků také dobrou příležitostí k poznání španělské kuchyně – především různorodých tapas a slavných churros s čokoládou.
Kde v Barceloně zůstat přes noc? Ubytování
V Barceloně najdeš velmi široký výběr možností ubytování. Vezmi v úvahu, jak daleko budeš mít k nejbližší stanici metra. Hotel Europark se nachází 15 minut chůze od Katalánského náměstí (Plaça de Catalunya) a pěší zóny La Rambla, hned u stanice metra. I přes tak dobrou polohu a vysoký komfort pokojů je jedním z levnějších v okolí.
Doporučuji Ti začít s hledáním hotelu s předstihem, dokonce i několik měsíců před příjezdem, zvláště pokud plánuješ svou dovolenou o prázdninách. V Barceloně je velmi mnoho turistů a nejvýhodnější nabídky rychle mizí. Vezmi v úvahu hostely, které navzdory nižšímu komfortu mají atraktivní ceny vzhledem k Barceloně.
V dobré lokalitě se nachází například hostel Onefam Les Corts, 3 minuty od fotbalového stadionu Camp Nou a 5 minut od nejbližší stanice metra. Dobrou volbou může být také HOSTAL BEDMATES, který se nachází 2 minuty od nejbližší stanice metra a 15 minut chůze od Katalánského náměstí (Plaça de Catalunya).
1. Podívejte se na hru světel v Sagrada Família
Sagrada Família je jednou z nejdůležitějších památek v Barceloně. Kostel je zapsán na seznamu UNESCO. Sagrada Família byla navržena Antoniem Gaudím, který jí věnoval posledních 40 let svého života.
Architekt chtěl, aby chrám byl živým organismem a odkazoval na různé prvky přírody – všimněte si detailů, mimo jiné kamenného lesa sloupů či četných ornamentů ve tvaru zvířat.
Zaujala mě informace, že Gaudí se ve svých dílech za každou cenu snažil vyhnout pravým úhlům. Při prohlídce interiéru Sagrady jsem se snažila nějaké najít a skutečně je to téměř nemožné – většina povrchů je zaoblená a zakončená oblouky.

Pokud si rezervujete vstupenky na ráno, hned po otevření, možná se vyhnete davům turistů a podaří se vám relativně v klidu prohlédnout interiér, ačkoli je to tak populární barcelonská atrakce, že bych raději nepočítala s prohlídkou o samotě.
V závislosti na denní době, kdy kostel navštívíte, sluneční paprsky pronikají barevnými vitrážovými okny různě. Já doporučuji návštěvu odpoledne, ačkoli ráno je to také krásné.
Vstup do Sagrada Família je zpoplatněn. Vstupenky je nejlepší koupit s větším předstihem na internetové stránce. Můžete rovnou koupit dražší vstupenku a vyjet na vyhlídkovou terasu na jedné z věží. Na prohlídku si vyhraďte přibližně 1,5 hodiny. Můžete si také vybrat možnost prohlídky s průvodcem v anglickém jazyce (guided tour in English).
Na jedné straně baziliky se nachází park Sagrada Família a na druhé malebný Gaudího park. Doporučuji vám navštívit ten druhý, abyste si mohli udělat fotografie památky – je to jedno z mála míst, odkud dokážete zachytit v celku chrám vysoký téměř 200 metrů.


Pokud máte čas, zajděte také do muzea u baziliky, kde se dozvíte podrobnou historii vzniku Sagrada Família, pochopíte symboliku prvků a prohlédnete si originální plány (vstup v rámci vstupenky do kostela).
Po prohlídce si můžete odpočinout ve stínu stromů blízkého Gaudího parku (Parc Gaudí). Doporučuji vám zajít si pro kávu s sebou do blízké kavárny Syra Coffee – Sagrada Familia. Je to populární řetězec s velmi chutnou kávou, širokým výběrem různých druhů mléka a dobrým pečivem.
Nedaleko se také nachází tapas bar Casa Angela, kde můžete ochutnat dobrou paellu – národní španělské jídlo připravované na bázi rýže s různými přísadami.
2. Projděte se v Parku Güell
Park Güell je Antoniem Gaudím navržený komplex budov pokrytých mozaikou, unikátních soch, schodišť a zeleně s bývalým domem projektanta nacházejícím se v jeho centru. Park je zapsán na seznamu UNESCO.
Název parku je odvozen od příjmení bohatého podnikatele a dobrého Gaudího přítele – Eusebiho Güella. Park Güell se skládá ze dvou částí – z parkové oblasti s Gaudího díly, do které lze vstoupit pouze se vstupenkami, a z hustě zalesněné, veřejně přístupné části s mnoha procházkovými stezkami.
Vstupenky do parkové části koupíte na konkrétní hodinu, od které budete mít 30 minut na vstup. Jakmile vstoupíte, doba vašeho pobytu je neomezená. Vstupenky kupte s předstihem na webu, díky čemuž se vyhnete stání v dlouhých frontách.
V parku se nachází slavná socha Salamandra – symbol Barcelony. Je zde také vyhlídková terasa, nazývaná nejdelší lavičkou světa – má přes 100 metrů délky a je postavena z dlaždic pokrytých mozaikou, na kterých si můžete sednout a prohlédnout si panorama Barcelony.

Z ní uvidíte velmi blízko se nacházející horu s památníkem tří křížů – El Calvario (Kalvárie), která je jedním z nejlepších vyhlídkových bodů v Barceloně. Bohužel v sezóně budete muset vystát dlouhou frontu, abyste se dostali na terasu. Pokud máte takovou možnost, doporučuji návštěvu Parku Güell mimo sezónu.
Uprostřed parku stojí také Gaudího muzeum, ve kterém kdysi bydlel sám architekt – můžete si tam prohlédnout zajímavou sbírku jeho nábytku a osobních věcí a obdivovat originální výzdobu interiéru.
Vstup do Gaudího muzea je dodatečně zpoplatněn a vstupenky koupíte online nebo na místě. Od začátku roku 2024 je muzeum v rekonstrukci a všechny informace jsou průběžně aktualizovány na webu.
Do Parku Güell se dostanete metrem linky L3, vystoupíte na stanici Lesseps nebo Vallcarca. Můžete si také vybrat organizovanou prohlídku s průvodcem po Parku Güell (guided tour), díky které nebudete muset ztrácet čas stáním ve frontě a dozvíte se o historii a zajímavostech spojených s tímto místem.
3. Prohlédněte si domy navržené Gaudím
Domy navržené Antoniem Gaudím, jedním z nejpopulárnějších architektů na světě, patří podle mého názoru k nejzajímavějším turistickým atrakcím Barcelony. Dokonce 7 z jeho projektů je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Casa Batlló
Casa Batlló, nazývaný Dům kostí nebo Dům draka, je jednou z nejrozpoznatelnějších budov Barcelony. Je zapsán na seznam UNESCO. Památka se nachází na ulici Passeig de Gracia, kam se dostanete metrem linky L3, když vystoupíte na stanici stejného názvu.
Gaudí chtěl v projektu odkázat na legendární boj patrona Katalánska, svatého Jiří s drakem, proto fasáda domu připomíná vlnitý povrch a střecha je pokrytá jakoby dračími šupinami. Balkony ve tvaru lebek a detaily připomínající kosti dodávají budově velmi originální charakter.
Na prohlídku Casa Batlló si vyhraďte přibližně hodinu. Vstupenky můžete zakoupit na webu, kde najdete také ceník a informace o otevírací době.


Můžete si prohlédnout interiér Casa Batlló, který kvůli absenci pravých úhlů a velkému množství přírodních motivů mi trochu připomíná podmořskou říši. Pokud neplánujete jít dovnitř, doporučuji vám navštívit Casa Batlló večer, kdy je budova krásně nasvícená.
Casa Vicens
Casa Vicens je velmi barevná, 4patrová budova s rohovou věží – jedno z prvních děl Antonia Gaudího. Rozpoznatelným rysem Casa Vicens je kombinace neogotického stylu s arabským. Charakteristickým znakem této budovy jsou keramické dlaždice uspořádané do šachovnice. Památka je také na seznamu UNESCO a je otevřena pro návštěvníky.
Vstupenky na prohlídku interiéru Casa Vicens doporučuji koupit s předstihem na webu – atrakce se těší obrovskému zájmu.
Navzdory poměrně drahým vstupenkám vám doporučuji jít dovnitř Casa Vicens – mně se líbily velmi barevné interiéry s mnoha dočasnými výstavami a exponáty. Uvidíte zde, jak vypadaly začátky kariéry velkého architekta.
Budova se nachází trochu dál od centra, ale bez problému se tam dostanete metrem linky L3, když vystoupíte na stanici Lesseps nebo Fontana.
Casa Milà
Casa Milà je bytový dům ve tvaru skalního bloku s velmi charakteristickými balkony, jejichž železná zábradlí mají připomínat divoké keře. Je dalším Gaudího dílem zapsaným na seznam UNESCO. Fasáda je zvlněná jako rozbouřená vlna a komíny na střeše mají tvar stoupajícího kouře.
Uvnitř Casa Milà se nachází velmi pěkné nádvoří a jedno patro je celé věnované životu a tvorbě Gaudího. Interiér však není tak fantaskní a bohatě zdobený jako v jeho jiných dílech – prohlédnete si v něm hlavně vybavení domu rodiny Milà.
Pokud chcete vstoupit dovnitř Casa Milà, doporučuji vám koupit vstupenky na webu– jsou levnější než na místě a nemusíte stát v dlouhé frontě. Na nádvoří bohužel nevstoupíte bez vstupenky.

Nádvoří a výhled ze střechy, na kterou můžete vystoupit, dělají podle mého názoru velký dojem. Casa Milà stojí na stejné ulici jako Casa Batlló, takže můžete spojit obdivování těchto dvou budov během jedné procházky.
Casa Calvet
Casa Calvet je jedním z prvních Gaudího děl a jedním z jeho nejkonvenčnějších projektů, vytvořeným v barokním stylu. Nevyniká příliš na pozadí jiných Gaudího budov, ale obsahuje zajímavé detaily. Nejcharakterističtějším prvkem je kovová deska s erbem rodiny Calvet na fasádě.
Casa Calvet si můžete prohlédnout pouze zvenčí (uvnitř se nacházejí byty). Je to dobré místo pro krátkou zastávku a pořízení několika fotografií. V přízemí budovy je elegantní čínská restaurace China Crown.
Palác Güell
Palác Güell je velmi zdobná, modernistická rezidence, která je příkladem rané Gaudího tvorby. Jejími charakteristickými prvky jsou fasáda s branami z kovaného železa a krásné, barevné komíny na střeše, kterých je přes 20 a každý z nich má jinou formu.
Palác se nachází v čtvrti El Raval – z pěší zóny La Rambla se k němu dostanete za minutu. Vedle se nachází Güell Tapas Restaurant, kde můžete ochutnat chutnou paellu s mořskými plody a vyzkoušet vynikající dezerty.

Pokud bych měla vybrat jedno Gaudího dílo, které stojí za to prohlédnout si zevnitř, rozhodla bych se pro Palác Güell – vstupenky jsou o polovinu levnější než drahé vstupenky do Casa Batlló nebo Casa Vicens.
Interiér paláce je plný luxusních detailů, včetně impozantních varhan. Zvláště hodná pozornosti je vstupní hala a salon ve formě vysokého komínu, který sahá přes všechna patra až ke kopuli. Skrz ni proniká světlo a vytváří dojem, jako by zářily hvězdy.
Věž Bellesguard
Věž Bellesguard je neogotický dům s věžičkou, který svým vzhledem připomíná středověký hrad. Název věže se doslova překládá jako „krásný výhled“ a vzešel z toho, že z rezidence se rozprostírá velmi pěkné panorama Barcelony a Středozemního moře.
Věž Bellesguard se nachází na úpatí kopce Tibidabo – doporučuji tedy prohlédnout si obě místa během jedné návštěvy. Interiér věže zpřístupněný návštěvníkům není příliš velký, ale stojí za to vystoupit na vyhlídkovou terasu na střeše. Pravděpodobně zde nepotkáte příliš mnoho turistů.
Kolegium Terezjánské (Colegio Teresiano de Barcelona)
Kolegium Terezjánské je jedním ze skromnějších Gaudího děl, které mělo sloužit jako místo setkání náboženských kongregací. Na první pohled připomíná hrad, ale vzhledem k náboženskému charakteru zde neuvidíte typické architektovy dekorativní ozdoby a mozaiky.
V současnosti se v budově Terezjánského kolegia nachází škola, proto si ji prohlédnete pouze zvenčí. Památka je umístěna v čtvrti Sarria-Sant Gervasi, do které se dostanete metrem linky L7. Můžete také dojet ke kolegiu cestou na Tibidabo, když vystoupíte na stanici El Putxet.
V okolí je několik menších parků, např. Parc de Monterols, a hned vedle něj můžete ochutnat jednu z nejlepších tortill de patatas v Barceloně v restauraci Mantequeries Pirenaiques.
4. Projděte se přes La Rambla a Plaça de Catalunya
La Rambla je nejznámější pěší zóna v Barceloně – táhne se přibližně 1,5 km od Katalánského náměstí (Plaça de Catalunya) až k památníku Kryštofa Kolumba, nedaleko pláže. Odděluje od sebe dvě nejpopulárnější čtvrti Barcelony – Barrio Gótico a El Raval.
Pěší zóna má velmi turistickou atmosféru – nachází se u ní spousta drahých restaurací a kaváren. Pokud si chcete něco dát k jídlu nebo pití a neutratit za to několik desítek eur, doporučuji vynechat toto místo a zajít pár uliček dál. Dejte si pozor na kapsáře, kteří jen čekají na nepozornost turistů v davu.

Při procházce po La Rambla si všimněte architektonických skvostů nacházejících se na této ulici, mimo jiné Gran Teatre del Liceu či Casa Bruno. Zastavte se také na chvíli uprostřed mozaiky Joana Miró.
V polovině délky La Rambly je také městský trh La Boqueria s barevnými stánky, nabízejícími mimo jiné mnoho druhů tapas a čerstvě vymačkané šťávy. Ochutnejte některou z místních specialit (mně velmi chutnala španělská šunka Jamón).
Můžete se také zastavit u Palau Moja – paláce z 18. století. Vstup je zdarma – můžete si prohlédnout malou, speciálně vyčleněnou část pro turisty.

U pěší zóny se nachází také několik zajímavých muzeí, např. Muzeum optických iluzí (Museu Big Fun) nebo Muzeum erotiky (Museu Erotic), ve kterém si prohlédnete výstavy věnované kámasútře, rekordům souvisejícím se sexem a historii erotiky od starověku po současnost.
U náměstí del Pi, o několik kroků dále, stojí gotická bazilika Santa María del Pí ze 14. století. Vyznačuje se velkolepou rozetou nad hlavním vchodem a krásnými vitrážemi. Pokud se rozhodnete pro prohlídku s průvodcem (guided tour), budete moci navštívit pokladnici a vystoupit na věž s výhledem na město.
Vstup dovnitř kostela Santa María del Pí je zpoplatněn. Ceník a otevírací dobu zjistíte na webu, kde si můžete také rezervovat prohlídku s průvodcem nebo audioprůvodcem.
Katalánské náměstí je centrálním náměstím Barcelony a jedním z nejrušnějších míst ve městě. Sbíhají se zde hlavní ulice – dostanete se odtud téměř na jakékoliv místo v Barceloně. Kolem náměstí se nachází mnoho obchodů, restaurací a kaváren.
5. Navštivte Katalánský palác hudby
Katalánský palác hudby (Palau de la Música Catalana) je impozantní koncertní sál z období secese, proslulý zdobenou fasádou a bohatě dekorovaným hledištěm. Je jednou z barcelonských památek zapsaných na seznam UNESCO.
Jeho největší atrakcí je hlavní koncertní síň s krásným vitrážovým stropem. Během prohlídky si také všimněte keramických mozaik a obrovského množství detailů v celém paláci – květin, ornamentů, reliéfů a lustrů.

Pokud se vám podaří narazit na některou ze zkoušek, uslyšíte také, jak dobrou akustiku má tento sál – překvapilo mě, jak krásně se zvuky šíří po tak velkém prostoru.
Palác si můžete prohlédnout samostatně nebo s průvodcem – vstupenky koupíte na webu. Na prohlídku si rezervujte přibližně hodinu.
Katalánský palác hudby se nachází mezi Vítězným obloukem a Katalánským náměstím – můžete spojit návštěvu těchto atrakcí do jedné dlouhé procházky. Dostanete se sem také metrem linky L1 a L4 (stanice Urquinaona).
Při příležitosti návštěvy paláce můžete zavítat do nedaleké restaurace Tosca Tapas y Vino, kde ochutnáte chutné tapas a sangrii – španělský alkoholický nápoj na bázi vína a ovoce.
6. Prohlédněte si interiéry Nemocnice sv. Pavla ze seznamu UNESCO
Nemocnice sv. Pavla (Recinte Modernista de Sant Pau) je komplex 27 modernistických nemocničních budov, navržený Lluisem Domenechem, který chtěl vytvořit pohodlné a prostorné „městečko pro nemocné“.
Nemocnice je další barcelonskou památkou nacházející se na seznamu UNESCO. Ještě v roce 2009 se zde prováděly lékařské zákroky a o 5 let později byla zpřístupněna návštěvníkům. Nemocnice je bohatě zdobená – najdete zde mnoho dlaždic, soch a mozaik.

Nejimpozantnější budova s velkou kopulovitou střechou se nachází přímo u vstupu do areálu. Uvnitř uvidíte působivý sál s mramorovými sloupy a mozaikovým stropem.
Některé budovy spojuje síť podzemních chodeb, kterými se kdysi převáželi nemocní. Ne do všech budov můžete vstoupit, ale v těch zpřístupněných turistům uvidíte bývalé vybavení, včetně nemocničních lůžek, přístrojů a fotografií.
Vstupenky můžete zakoupit na webu nemocnice sv. Pavla nebo na místě – nejsou zde davy ani fronty. Komplex můžete prozkoumat samostatně (dostanete mapku) nebo s průvodcem.


Nemocniční komplex je vzdálen 10 minut chůze od Sagrada Família, ale můžete se k němu dostat také metrem linky L5, vystoupíte-li na stanici Sant Pau|Dos de Maig.
Mezi bazilikou a nemocnicí se nachází restaurace Braseria Cal Ramon s typicky španělskými pokrmy, z nichž vám doporučuji ochutnat tortillu de patatas.
7. Projděte se kolem Vítězného oblouku
Vítězný oblouk je jednou z nejcharakterističtějších památek v Barceloně. Je to monumentální stavba z červených cihel, má 30 metrů. Oblouk byl postaven jako hlavní vstup na světovou výstavu organizovanou v roce 1888 v Barceloně.
Oblouk je ozdoben mnoha reliéfy a sochami se symbolickým významem, a přesnost, s jakou byly vytvořeny, na vás může udělat dojem.

Promenáda Passeig de Lluis Companys je díky klidnější atmosféře a menšímu davu příjemnějším místem k procházkám než La Rambla. V jejím okolí se často konají různé akce, například vojenské přehlídky nebo koncerty.
Když se tam vydáte na procházku, stavte se předtím pro kávu s sebou v nedaleké kavárně Nomad Coffee Lab & Shop. Budete tam mít velmi široký výběr jak klasických káv, tak i káv připravovaných alternativními metodami (byla to nejlepší káva, jakou jsem v Španělsku pila).
8. Odpočiňte si na pláži Barceloneta
Barceloneta je jednou z největších a nejpopulárnějších pláží v Barceloně, nacházející se v přístavní čtvrti stejného jména. Podél pláže se táhne široká promenáda, obklopená palmami, s mnoha restauracemi a bary.
Doporučuji vám zajít na oběd do Mirandoalmar, kde si dáte pokrmy středomořské kuchyně s hezkým výhledem na přístav a moře.
K pláži se dostanete 30 minut chůze z Katalánského náměstí po pěší zóně La Rambla, směrem k pomníku Kryštofa Kolumba. Pomník se nachází na vysokém sloupu, na který můžete vyjet výtahem za několik eur – je to velmi dobrý vyhlídkový bod na město a moře.

Za pomníkem se nachází přístav, kde kotví obrovské výletní lodě a luxusní jachty. Nedaleko přístavu stojí také monumentální budova železniční stanice Estación de Francia – dobrý příklad katalánské modernistické architektury.
Na pláži si dávejte pozor na prodejce nabízející občerstvení, nápoje a suvenýry – když od nich něco kupujete, mějte na očích svou peněženku a doklady. Také když jdete do vody, nenechávejte své věci na pláži bez dozoru – kapsáři jen čekají na takové příležitosti.
Blízko pláže se nachází také oceanárium – jedna z nejpopulárnějších atrakcí v Barceloně pro rodiny s dětmi. Je tam 80metrový tunel s pohyblivou podlahou, ve kterém můžete sledovat kolem plovoucí žraloky, rejnoky a barevné ryby.
U pláže se nachází výchozí stanice lanovky Teleferico del Puerto na kopec Montjuïc. Jízda lanovkou vám zaručí hezké výhledy na přístav a pobřeží, ale nedoporučovala bych ji lidem s obavami z výšek. Můžete také sjet lanovkou z kopce Montjuïc.

V okolí pláže navštivte baziliku Santa Maria del Mar cestou z Parc de la Ciutadella do přístavu. Je to kostel ze 14. století v gotickém stylu s krásnými vitrážemi a štíhlými sloupy. V tomto kostele se odehrává děj románu „Katedrála v Barceloně“ (Cathedral of the Sea).
Můžete se podívat dovnitř na vlastní pěst nebo si prohlédnout kostel s anglicky mluvícím průvodcem v rámci organizované prohlídky – vstoupíte do krypty a na střechu, kde se nacházejí vyhlídkové terasy.
9. Navštivte Park de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella je největší a nejhezčí městský park v Barceloně. Můžete zde navštívit zoologickou zahradu, Muzeum přírodní historie, projet se na lodičce nebo si udělat malý piknik.
Park se nachází přímo v centru Barcelony, na místě bývalé vojenské pevnosti, jejíž ne všechny budovy byly zničeny. V klasicistní budově s pěkným interiérem se nyní nachází sídlo Katalánského parlamentu.
Parlament můžete navštívit pouze o víkendech a výhradně s průvodcem, po předchozí rezervaci termínu na webu. Na prohlídku si vyhraďte přibližně 30 minut.
U vstupu do parku uvidíte budovu, ve které se původně měla nacházet restaurace. Je to Hrad tří draků (Castillo de los Tres Dragones), ve kterém se nyní nachází Muzeum přírodní historie. Jeho největší atrakcí je kostra velryby.
Uprostřed parku se nachází Citadel Military Church – vojenský kostel, který vznikl z bývalé vojenské pevnosti a byl symbolem vojenské síly. Bohužel jej můžete prohlédnout pouze zvenčí – je pro návštěvníky uzavřen, kromě nedělního odpoledne, kdy se v něm koná mše.

Důležitým bodem parku je také Plaça de Sonia Rescalvo Zafra, u kterého se nachází Font de la Cascada – fontána navržená mimo jiné Gaudím. Skládá se z umělého jezírka, vodopádu a sochy Venuše v centru. V okolí této fontány se často pořádají venkovní akce, např. koncerty.
V areálu parku se nachází také atrakce pro děti, a to zoologická zahrada proslavená po celém světě albínským gorilou, který zde žil do roku 2003.
Uprostřed Parc de la Ciutadella se také nachází jezero, na kterém si můžete zapůjčit lodičku. Kromě víkendu je park dobrým místem pro odpočinek formou procházky nebo pikniku, protože zde není mnoho turistů.
Hned vedle parku najdete restauraci Cafe Menssana s velmi cenově výhodnou nabídkou obědů a chutnou kávou. Restaurace má ve své nabídce široký výběr veganských, vegetariánských a bezlepkových jídel.
10. Prohlédněte si architekturu ve čtvrti Barrio Gótico
Barrio Gótico (Gotická čtvrť) je nejstarší čtvrť Barcelony – vznikla na místě starověkého římského města, jehož antické stavby byly nahrazeny gotickými budovami.
Nejdůležitějšími památkami jsou katedrála sv. Eulalie, kostel Santa Maria del Pí či Palau Moja. Projděte se labyrintem úzkých uliček a středověkých budov, abyste pocítili půvabnou atmosféru této čtvrti. Na mnoha místech je přeplněno, proto si dávejte pozor na kapsáře.

V rámci Barrio Gótico se nachází také Plaça Reial – neoklasicistní náměstí s fontánou uprostřed a množstvím kaváren a restaurací kolem. Nejvíce doporučuji vydat se sem večer (po setmění je toto místo krásně osvětlené).
Můžete se zastavit v restauraci Rei de Copes, abyste si dali drink nebo ochutnali vynikající churros v kavárně ARTiSA Barcelona.
Na území gotické čtvrti se nachází také Muzeum historie Barcelony (Museu d’Histoira de Barcelona MUHBA), které se skládá ze dvou částí. Jednou z nich je podzemní archeologické naleziště a druhou královský palác Palau Reial Major, kde Kolumbus údajně poprvé informoval krále o objevení Ameriky.
Ceník a otevírací dobu muzea zjistíte na webu, kde si můžete také rezervovat nebo zakoupit vstupenky. První neděli v měsíci a každou neděli po 15. hodině je vstup zdarma.
Čtvrť Barrio Gótico je známá velkým počtem půvabných kaváren. Jedním z populárnějších míst je Granja Dulcinea, kterou údajně často navštěvoval Salvador Dalí. Vypijete tam velmi chutnou horkou čokoládu a dáte si churros.
Na kávu se můžete vydat do Right Side Coffee Bar. Můžete také prozkoumat uličky a nejdůležitější památky Gotické čtvrti v rámci 2hodinové pěší prohlídky s průvodcem.
Most Biskupi
Most Biskupi, také známý jako Most vzdechů (El Pont del Bisbe), je mramorový gotický most spojující 2 budovy. Umělecká dovednost jeho provedení – ozdobné oblouky a velké množství detailů na mě udělaly velký dojem. Najdete ho nedaleko katedrály sv. Eulalie.

Nachází se na něm lebka probodnutá dýkou, se kterou je spojeno mnoho legend. Jedna z nich říká, že pokud bude dýka vytažena, základy Barcelony se propadnou a město bude zničeno.
Zákoutí s mostem vypadá obzvláště krásně během západu slunce, nicméně v té době musíte počítat s velkým množstvím turistů. Doporučuji vám vydat se sem brzy ráno, ještě než se objeví davy.
Radnice
Historická budova Radnice (Casa de la Ciutat) se nachází u náměstí Plaça de Sant Jaume, které je považováno za nejdůležitější náměstí Gotické čtvrti. V Radnici si můžete prohlédnout místnosti, např. Saló de Croniques s krásnými malbami. Můžete ji navštívit samostatně každou neděli mezi 10. a 13. hodinou.

Naproti budově Radnice se nachází Palau de la Generalitat – renesanční palác, ve kterém se v současnosti nachází sídlo katalánské vlády. Tuto budovu můžete navštívit pouze s průvodcem, po rezervaci termínu na vládních internetové stránce.
Hned vedle paláce se nachází zmrzlinárna Chocolat-Box, nabízející velmi široký výběr příchutí zmrzliny, velké porce a kávu – je to dobré místo k odpočinku a ochlazení během španělských veder.
11. Prohlédněte si sochy v Katedrále sv. Eulalie
Katedrála sv. Eulalie, známá také jako Barcelonská katedrála, je nejlepším příkladem katalánské gotické architektury. Její stavba trvala více než 100 let, proto můžete zaznamenat rozmanitost architektonických stylů a bohatství zdobení.
Nejvíce mě nadchlo hlavní průčelí chrámu ozdobené sochami, představujícími biblické výjevy a postavy svatých. V kostele se nachází také historická křtitelnice, u které byli pokřtěni Indiáni, přivezení Kolumbem z výpravy do Ameriky.
Vstupenky na prohlídku katedrály sv. Eulalie můžete zakoupit na webu– vstupenka zahrnuje prohlídku interiéru kostela, výjezd na střechu, vstup do křížové chodby a do diecézního muzea u kostela. Na stránkách zjistíte také otevírací dobu katedrály.

Vstupte do zahrady porostlé palmami, magnóliemi a pomerančovníky, která se nachází u baziliky. Můžete se zde setkat s 13 bílými husami, které jsou symbolem let života svaté Eulalie, zabité ve věku 13 let pronásledovateli křesťanů v Římském císařství.
12. Prohlédněte si modernistický dům Casa Amatller
Casa Amatller je barevný, modernistický dům s vyřezávanými balkony, ozdobený sochami zvířat. Budova se nachází vedle slavného Casa Batlló navrženého Gaudím a patří k tzv. „bloku neshody“ – třem vedle sebe stojícím domům, které se od sebe radikálně liší, vytvářejíce zajímavý kontrast.
I když nemáte v úmyslu vstoupit dovnitř některého z nich, zajděte na Passeig de Gràcia, abyste si prohlédli jejich zajímavé fasády. V interiéru na mě udělala velký dojem modernistická výzdoba s velkým počtem barevných dlaždic a vitráží.
Casa Amatller můžete navštívit s průvodcem nebo audioprůvodcem, a vstupenky koupíte na místě nebo přes internetovou stránku. Prohlídka trvá hodinu a na konci vás čeká šálek horké čokolády, zahrnutý v ceně vstupenky.
V minulosti byl majitelem budovy Antoni Amatller – magnát a výrobce čokolády. V přízemí budovy se nachází kavárna a obchod s čokoládami Faborit Casa Amatller, kde si můžete udělat krátkou přestávku na kávu a horkou čokoládu.
13. Navštivte Stadion Camp Nou FC Barcelona
Stadion Camp Nou FC Barcelona patří k největším a nejnavštěvovanějším atrakcím Barcelony. Je to největší fotbalový stadion v Evropě – může pojmout téměř 100 tisíc diváků. U stadionu se nachází Muzeum FC Barcelona, ve kterém si prohlédnete trofeje a poznáte historii celého klubu a jednotlivých hráčů.
Vstupenky můžete koupit na místě nebo přes internetovou stránku klubu (ceny vstupenek online jsou nižší). Vstupenka zahrnuje prohlídku stadionu a muzea – bohužel stadion je do roku 2026 v rekonstrukci, kvůli čemuž je jeho prohlídka velmi omezená. Muzeum můžete navštívit s audioprůvodcem.
U stadionu se nachází také obchod, ve kterém koupíte originální dresy klubu a suvenýry. Můžete si také dát kávu se vzorem loga klubu na pěně v Barça Cafe nebo sníst vafli ve tvaru barcelonského znaku v Barça Bus (neočekávejte však příliš vysokou kvalitu).
Na chutný oběd se můžete vydat do nedaleké restaurace La nueva Marquesa, nabízející jídla katalánské kuchyně s plody moře v hlavní roli, za přijatelné ceny. Do Camp Nou se dostanete metrem linky L3 nebo L5, vystoupíte na stanici Badal Palau Reial.
14. Navštivte jedno z nejzajímavějších muzeí
V Barceloně se nachází přibližně 50 muzeí – nemůžete navštívit všechna, proto se rozhodněte pro několik, která vás nejvíce zaujmou. Níže jsem vybrala podle mě nejzajímavější muzea, která stojí za návštěvu během víkendu v Barceloně.
Národní muzeum katalánského umění
Národní muzeum katalánského umění (Palau Nacional de Montjuïc) je největší a nejdůležitější muzeum v Barceloně. Nachází se v něm velká sbírka děl katalánského umění od středověku až po současnost. Najdete tam obrazy autorů jako např. Pablo Picasso či Salvador Dalí.
Už samotná budova a její okolí na mě udělaly velký dojem – muzeum sídlí v Palau Nacional na kopci Montjuïc. Doporučuji vám koupit vstupenky předem přes internetovou stránku muzea – díky tomu ušetříte hodně času, protože fronty zde dokážou být velmi dlouhé.
Vstup je zdarma každou sobotu po 15. hodině a první neděli každého měsíce. Na důkladnou prohlídku si vyhraďte přibližně 3 hodiny.
Fundació Joan Miró
Fundació Joan Miró je muzeum moderního umění, věnované dílům Joana Miró – nejslavnějšího představitele surrealismu. Nachází se zde přes 14 tisíc děl umělce, včetně soch, obrazů, grafik a keramiky. Všimněte si velmi zajímavé architektonické konstrukce samotné budovy se světlými vnitřními nádvořími a vyhlídkovými terasami.
Atrakce se nachází v hezké oblasti kopce Montjuïc. Ceny vstupenek a otevírací dobu muzea můžete zjistit na webu. V budově muzea se nachází také restaurace stejného názvu, nabízející jídla středomořské kuchyně.
Muzeum pohřebních kočárů
Muzeum pohřebních kočárů (Museu de Carrosses Fúnebres) je podle mého názoru nejneobvyklejší muzeum v Barceloně. Jak už název napovídá, prohlédnete si zde výstavu vozidel sloužících k přepravě zesnulých na blízký hřbitov – od krásně zdobených kočárů s bohatou symbolikou spojenou se smrtí až po moderní automobily.
Dozvíte se také mnoho zajímavostí spojených s procesem pohřbívání zesnulých, mimo jiné že bílé kočáry byly určeny pouze pro děti a panny, a čím vyšší byl stav zemřelého, tím více koní táhlo vozidlo.
Muzeum se nachází na druhé straně kopce Montjuïc, který jej odděluje od města – dostanete se tam pouze autobusy linek 21 a 107. Vstup je zdarma – vyhraďte si na to přibližně 40 minut.
Muzeum Picasso
Muzeum Picassa (Museu Picasso) je jedno z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších muzeí v Barceloně. Sídlí v 5 impozantních středověkých palácích, nacházejících se v samém centru města, ve čtvrti Barrio Gótico.
Muzeum je věnováno tvorbě Pabla Picassa, považovaného za tvůrce kubismu. V současnosti se zde nachází více než 4 tisíce děl umělce – od obrazů, přes grafiky a sochy, až po keramiku. Prohlédnete si zde jeho nejslavnější malby, např. „Avignonské slečny“.
Pokud se chystáte do Barcelony v sezóně, doporučuji vám koupit vstupenku předem přes internetovou stránku muzea a počítat s velkým množstvím návštěvníků.
15. Vydejte se na kopec Tibidabo
Kopec Tibidabo je nejvyšším kopcem v Barceloně, na kterém se nacházejí turistické atrakce – zábavní park, vyhlídková věž, historický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Kopec je nejlepším vyhlídkovým bodem ve městě – za dobré viditelnosti můžete odtud zahlédnout dokonce i obrys pohoří Pyrenejí.
Na vrcholu se nachází kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Temple Expiatori del Sagrat Cor), jehož charakteristickým prvkem je velká socha Ježíše s rozpjatými pažemi. Kostel můžete navštívit zdarma, a za poplatek můžete vystoupit na vyhlídkové terasy na vrcholu chrámu.

Z vyhlídkových bodů nacházejících se na kopci vám nejvíce doporučuji vyjet na věž Torre de Collserola. Je to nejvyšší rozhlasová a televizní věž v Barceloně, s vyhlídkovou terasou nahoře (vstup je zpoplatněn).
Na vrcholu Tibidabo se také nachází zábavní park – dobrá atrakce jak pro dospělé, tak pro děti. Nepatří k největším a nejmodernějším, ale láká svou polohou na několika úrovních kopce.
Nejdůležitější atrakcí parku je ruské kolo, z jehož vrcholu se rozprostírá výhled na celou Barcelonu. Můžete se také svézt na extrémních horských drahách nebo vstoupit do strašidelného domu, a pro děti je zde několik kolotočů.

Na kopec Tibidabo se můžete dostat městskou hromadnou dopravou – nejlépe metrem linky L7 na stanici Av. Tibidabo, kde přestoupíte na autobus č. 196 jedoucí směrem k lanovce Funicular.
Lanovkou Funicular de Tibidabo se dostanete přímo k zábavnímu parku. U dolní stanice lanovky se nachází restaurace Mirablau, podávající španělskou kuchyni – ochutnejte některé z jídel se speciální šunkou Jamón Iberico nebo některý z vegetariánských salátů.
16. Navštivte hrad Montjuïc a Olympijský stadion
Hrad Montjuïc je bývalá vojenská pevnost ze 17. století, obklopená vysokými obrannými zdmi, která se nachází na stejnojmenném kopci. Je to místo s tragickou historií – byli zde vězněni a zabíjeni političtí vězni během občanské války (dnes je zde vojenské muzeum).
Pokud však nejste fanouškem historie, místo prohlídky hradu vám doporučuji obejít ho dokola a vystoupit na vyhlídkový bod s panoramatem přístavu a města (poloha: 41.36337011, 2.1673950117).
Vstupenky na prohlídku hradu Montjuïc můžete zakoupit na místě nebo přes webovou stránku. Prohlídka může trvat až 3 hodiny.

Na kopci Montjuïc se také nachází spousta zeleně, neobarokní palác s muzeem, multimediální fontány a sportovní objekty. V paláci sídlí Národní muzeum katalánského umění (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Z terasy před muzeem uvidíte panorama Barcelony.
Samotná budova je velmi působivá – dostanete se do ní po pohyblivých schodech, vedle kterých stéká kaskádovitý vodopád. V okolí se také nachází Muzeum Fundació Joan Miró, kde můžete zhlédnout výstavu moderního umění.
Před palácem se nacházejí Kouzelné fontány proslulé multimediálními show vody a světla – představení se konají v pozdních večerních hodinách, ale často jsou také mimo provoz kvůli úspoře vody (informace zjistíte na webu).

Hned u muzea umění se nachází botanická zahrada Jardí Botànic Històric, umístěná v bývalém lomu s protékající řekou. Kvůli poloze v prohlubni terénu je zde znatelně nižší teplota, která umožňuje výskyt exotických druhů rostlin.
V okolí se také nachází historický Olympijský stadion, na kterém se konaly zahajovací a závěrečné ceremoniály olympijských her v roce 1992. Dnes je to místo, kde se konají různé koncerty a masové akce. Kolem se nachází celý olympijský komplex, který můžete navštívit zdarma (kromě Palau Sant Jordi).

Vedle stadionu uvidíte 136 metrů vysokou věž ve tvaru olympijské pochodně, navrženou speciálně pro olympijské hry. Nedaleko celého komplexu se nachází Tapaspuma Bar s velmi velkými porcemi španělských tapas za přijatelné ceny.
Na kopec Montjuïc se dostanete lanovkou Montjuïc, která začíná u přístavu a zastavuje cestou na třech stanicích – Parc de Montjuïc, Miramar a Castell de Montjuïc.
Doporučuji vám vyjet lanovkou na kopec a cestu zpět absolvovat pěšky. Procházka nebude únavná, protože trasa vede dolů, a cestou budete moci obdivovat velmi pěkné výhledy. Lanovka v zimě nefunguje.
17. Vydejte se mimo město a navštivte Opatství Panny Marie v Montserratu
Opatství Panny Marie v Montserratu je mužský benediktinský klášter, nacházející se v horském masivu Montserrat, jehož historie sahá až do středověku. Je symbolem národní identity Katalánců – klášter byl místem útočiště pro ty, kterým hrozilo zatčení během španělské občanské války.
V bazilice u kláštera se nachází socha Černé Madony – patronky Katalánska. Věnujte pozornost také oltáři, obrovským varhanám a zvonici (jejich velikost je působivá). Vstup do baziliky je zpoplatněn a vstupenky koupíte na místě.
U kláštera se také nachází muzeum (Museu de Montserrat), ve kterém lze zhlédnout více než 1000 uměleckých děl, mimo jiné od Salvadora Dalího, Pabla Picassa či Caravaggia. Během prohlídky si také všimněte dvouúrovňového nádvoří s gotickými ambity.
Okolí kláštera je také dobrým místem pro trekking – prochází tudy mnoho procházkových stezek. Nejjednodušší trasa vede ke Kříži sv. Michala (přibližně 2 km) a poskytne vám krásné výhledy na horský masiv Montserrat a klášter.
Stejně malebná, i když o něco náročnější trasa vede také k jeskyni Santa Cova, ve které byla údajně v 9. století nalezena soška Černé Madony. Obě stezky začínají za informačním centrem Oficina de Turismo de Montserrat.
Opatství Montserrat se nachází 40 km od Barcelony – můžete sem dojet zapůjčeným autem. Je zde také možnost dopravy veřejnou dopravou s přestupem na téměř 100 let starou lanovku.
Z centra města přijeďte příměstským vlakem R5 na stanici Aeri do Montserrat, kde přestoupíte na lanovku Aeri de Montserrat. Pokud se nechcete starat o dopravu a logistiku, můžete se také rozhodnout pro výlet s průvodcem a přepravu autobusem.
18. Navštivte nejstarší park v Barceloně – Park Labyrintu
Park Labyrintu (Parc del Laberint d’Horta) je zahrada pocházející z 18. století, která je nejstarším parkem v Barceloně. Jeho hlavní atrakcí je cypřišový labyrint – scenérie známá z filmu „Parfém“, ve kterém si postavy hrály na schovávanou.
Park Labyrintu (Parc del Laberint d’Horta) je zahrada pocházející z 18. století, která je nejstarším parkem v Barceloně. Jeho hlavní atrakcí je cypřišový labyrint – scenérie známá z filmu „Parfém“, ve kterém si postavy hrály na schovávanou.
Park Labyrintu je dobrým místem jak pro romantické procházky, tak pro hry s dětmi či rodinný piknik. Zajímavou atrakcí pro děti je zahrada de Bossi s rostlinnými sochami ve tvaru zvířat.
V parku panuje ticho a klid, nepotkáte v něm příliš mnoho turistů, proto je to dobré místo pro odpočinek od hluku a davů panujících v jiných částech Barcelony. Vstup do parku je zpoplatněn.
Park Labyrintu se nachází ve čtvrti Horta-Guinardó – dostanete se sem metrem linky L3, vystoupíte na stanici Mundet. Zastavte se na španělské tapas v Keirin Baru. Ochutnáte tam chutné patatas bravas a krokety.
19. Vystupte na vyhlídkový bod Bunkry del Carmel
Bunkry del Carmel (Bunkers del Carmel) jsou jedním z nejpopulárnějších vyhlídkových bodů v Barceloně. Jsou to pozůstatky vojenských protiletadlových opevnění vybudovaných během španělské občanské války.
V současnosti patří Muzeu historie Barcelony a jsou zpřístupněny turistům, ale přesto si zachovaly poměrně divoký charakter. Mezi jinými vyhlídkovými body v Barceloně se bunkry vyznačují tím, že nabízejí 360stupňové panorama města.
Uvidíte odtud mimo jiné Sagradu Família, Park Güell či kopce Montjuïc a Tibidabo. Výhled je spektakulární jak ve dne, tak v noci, kdy je město osvětlené.
Bunkry del Carmel jsou umístěny na kopci Turó de la Rovira. Při výstupu na vrchol minete výstavu fotografií věnovaných občanské válce a historii Barcelony, organizovanou muzeem MUHBA (vstup zpoplatněn). Z centra města se sem dostanete autobusem linky 119.
20. Poznejte zajímavé atrakce v okolí Barcelony
V okolí Barcelony najdete spoustu míst hodných vaší pozornosti. Můžete využít jednodenní organizované výlety s průvodcem nebo se vydat zapůjčeným autem na vlastní pěst.
Girona
Girona, nazývaná římským městem Španělska, se nachází hodinu jízdy autem od Barcelony. Má jedno z nejlépe zachovaných středověkých historických center ve Španělsku, v jehož středu se nachází Katedrála sv. Marie, budovaná od 11. století.
Staré město je obklopeno obrannými hradbami, ze kterých můžete obdivovat panorama města a okolí. V Gironě se také projdete po největší židovské čtvrti v Evropě a vstoupíte do arabských lázní.
V Gironě se natáčel jeden z nejpopulárnějších seriálů na světě – „Hra o trůny“. Velmi vám doporučuji vydat se na krátkou plavbu po řece Onyar. Do Girony se dostanete z Barcelony zapůjčeným autem nebo vlakem.
Můžete se také rozhodnout pro organizovaný výlet s průvodcem, během kterého zavítáte také na jedno z nejpopulárnějších pobřeží v Evropě – Costa Brava.
Besalú a další středověká městečka
Besalú je městečko nacházející se asi 130 km od Barcelony. Jeho nejvýznamnější památkou je románský zakřivený most přes řeku Fluvia. Vaší pozornosti stojí za to také zříceniny kolegiátního kostela z 11. století, klášter sv. Petra se sochami lvů nebo rezidence rodu Cornella s arkádovou galerií.
Stojí za to vidět také Rupit – městečko proslulé visutým, dřevěným mostem nebo Travertet s vyhlídkovým bodem na nedaleké jezero.
Doporučuji vám vydat se na jeden z organizovaných výletů do středověkých vesnic – ušetříte hodně času na logistice a dopravě. Budete mít příležitost navštívit Castellfollit de la Roca – jedno z nejmenších a nejpůvabnějších městeček v Katalánsku ležící nad propastí.
Prohlídka atrakcí Barcelony – tipy a praktické informace
Nyní už víte vše o nejdůležitějších atrakcích, které můžete vidět v Barceloně a jejím okolí. Teď je čas na několik praktických rad z mých zkušeností, které jsem sesbírala během svého pobytu v hlavním městě Katalánska:
- využívejte městskou hromadnou dopravu – v Barceloně je velmi dobře organizovaná. Pokud cestujete sami, můžete si zakoupit balíček 10 jízd (T-Casual), a pokud jste v Barceloně ve více lidech, zvažte nákup 8 (T-Familiar) nebo 70 jízd (T-Group). Je také možnost zakoupit časové jízdenky na 2 nebo více dní,
- hlídejte si své věci během prohlídky nejrušnějších atrakcí – v metru, u Sagrady Família nebo na promenádě La Rambla a ve čtvrti Barrio Gótico se mohou vyskytnout kapesní krádeže. Dávejte pozor na kabelku, peněženku a telefon (nenoste je v kapsách),
- zvažte příjezd do Barcelony mimo sezónu – pokud máte takovou možnost, naplánujte si výlet do Barcelony na jaro nebo podzim, kdy je poměrně teplo. Díky tomu se vyhnete velkým davům a stání v dlouhých frontách na nejdůležitější atrakce města,
- pronajměte si auto, abyste prozkoumali okolí Barcelony – pokud chcete vidět více než jen samotné město a prozkoumat pobřeží nebo blízké lokality, rozhodněte se pro pronájem auta např. na několik dní. I když doprava v Barceloně funguje velmi efektivně, s vlastním autem budete flexibilnější a ušetříte spoustu času na dojíždění.
Městská doprava – jak se pohybovat po Barceloně?
Městská doprava v Barceloně je velmi dobře organizovaná. Celkem 12 linek metra, četné tramvaje a autobusy umožňují, že veřejnou dopravou se dostaneš rychle a pohodlně téměř do každého bodu ve městě, i v dopravní špičce.
Stanice metra jsou dobře označené, ale pokud budeš plánovat cestu metrem s přestupem, pamatuj, že některé stanice jsou velmi velké a přechod z jedné linky na druhou ti může zabrat až 10 minut.


Při pohybu po Barceloně městskou dopravou máš široký výběr jízdenek. Nedoporučuji ti používat jednorázové jízdenky (nejčastěji se to nevyplatí). Doporučuji ti zakoupit některou z vícedenních jízdenek vydávaných na kartu T-Mobiltat nebo španělskou kartu Hola Barcelona na 2, 3, 4 nebo 5 dní.
Při cestování ve skupině je nejlepší zakoupit balíček T-Familiar (8 jízd) nebo T-Grup (70 jízd) – máš pak jednu jízdenku pro celou skupinu, kterou každá osoba postupně označí při vstupu např. do metra.
Tyto jízdenky jsou kódovány na kartě T-Mobiltat, jejíž vydání se platí navíc (lze ji opakovaně dobíjet). Můžeš také kupovat jízdenky přes mobilní aplikaci TMP App.
Jak se dostat z letiště v Barceloně do centra?
Letiště v Barceloně leží asi 20 km od centra města. Bez problému se dostaneš z letiště do centra městskou dopravou. Na lince letiště – Katalánské náměstí (Plaça de Catalunya) jezdí speciální autobus Barcelona Aerobus, který odjíždí každých 5-10 minut (od 5.45 ráno do 23 hodin).
Pokud máš v plánu prohlídku okolí Barcelony a katalánského pobřeží, lepším řešením může být půjčení auta s vyzvednutím na letišti. Zajistí ti to flexibilitu během celého pobytu ve Španělsku. Cesta autem z letiště do centra ti zabere asi 30 minut.