Pokud se chystáte na dovolenou do Albánie, je načase myslet na přípravu. V tomto článku jsem pro vás shromáždila všechno, co potřebujete vědět před cestou na vlastní pěst a praktické informace, které se vám budou před cestou na dovolenou hodit. Tipy jsem založila na svých zkušenostech z dvoutýdenní cesty vypůjčeným autem po albánském pobřeží a horách a ze stopování, které jsem zažila před několika lety.
V Albánii najdete pláže na pobřeží Jaderského moře, historická města zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, Skadarské jezero a stezky v Prokletých horách a národním parku Fir of Hotova. Během cesty jsme navštívili 15 vhodných destinací pro dovolenou v Albánii.
Při plánování cesty do Albánie na vlastní pěst se vám budou hodit následující informace: pravidla vstupu do země pro Čechy, možnosti, jak se do Albánie dostat z České republiky, rady ohledně výměny měn, nejlepší roční období pro cestování, vhodná města a základny pro ubytování, doporučené atrakce v Albánii, ceny, bezpečnostní pravidla a suvenýry, které doporučuji koupit.
PLÁNUJETE CESTU DO ALBÁNIE?
Mapa atrakcí, restaurací a ubytování
S mapou zajímavostí Albánie ušetříte čas, nepropásnete zajímavá místa a využijete svou dovolenou naplno.
Právě včas, pokud je vaše dovolená krátká a máte rádi památky.
Neplánujte si cestu sami – naplánuji ji za vás tak, abyste odjížděli s individuálním plánem cesty do Albánie.
Zdarma dostanete mapu se zajímavostmi v Albánii v hodnotě 199 Kč.
1. Základní informace před cestou do Albánie na vlastní pěst
Albánie je malá země ležící v jižní části Balkánského poloostrova u Jaderského moře. Sousedí s Řeckem, Černou Horou, Makedonií a Kosovem. Hlavním a největším městem Albánie je Tirana, která leží v centrální části země. Do Tirany můžete letět přímým letem z Prahy, včetně letů společnosti Wizzair, nebo z Polska. V Albánii žijí necelé 3 miliony obyvatel, z toho více než 900 000 v Tiraně.
Albánie patří spolu s Černou Horou k mým oblíbeným prázdninovým destinacím. V zemi čekají na prozkoumání stovky nejrůznějších zajímavostí, pobřeží je plné krásných výhledů jako z pohlednice, turistická infrastruktura se rok od roku zlepšuje a ceny a náklady na dovolenou jsou nižší než v Černé Hoře (o něco) nebo Chorvatsku (rozhodně).
Albánie, která není součástí Evropské unie a pomalu se modernizuje, je pro mě útočištěm klidu a absence zbytečných regulací. Společenský život v Albánii není formalizovaný, lidé tráví dny venku a kavárny jsou neustále v obležení zástupců všech generací. Setkali jsme se tu s nenucenou srdečností, kterou v komerčnějších destinacích těžko najdete.
Během naší dvoutýdenní cesty jsme stihli navštívit hlavní atrakce téměř ve všech koutech země. Pokud se do Albánie vydáte na týden, stihnete prozkoumat kousek pobřeží a najdete si čas i na výlet do hor, třeba jen do Beratu nebo Gjirokastry zapsané na seznamu UNESCO. Nejpohodlnějším způsobem, jak se po zemi pohybovat, je auto – buď vlastní, nebo pronajaté.
Vzdálenost z České republiky do Albánie je minimálně 1 500 km, což je na cestu vlastním autem docela dost (a ke vstupu potřebujete zelenou kartu). My jsme se rozhodli půjčit si auto už na letišti v Tiraně. Níže najdete seznam nejlevnějších vozů dostupných na letišti – pro zobrazení aktuálních cen zadejte datum cesty.
2. Vstup do Albánie – potřebujete vízum nebo cestovní pas?
Češi nepotřebují ke vstupu do Albánie vízum ani cestovní pas. Potřebujete pouze občanský průkaz, který musí být platný ještě nejméně 3 měsíce od data plánovaného odjezdu z Albánie. V zemi můžete pobývat maximálně 90 dní jednou za 180 dní. Když jsem o tom psala, tak jsem snila o tom, že se usadím na pár měsíců právě tam. 😉
Na každou cestu do zahraničí si s sebou vezměte dva doklady totožnosti (např. cestovní pas a občanský průkaz). I když nejsou povinné, se dvěma se cítím bezpečněji – mám něco pro případ ztráty nebo krádeže.
Jako obvykle si tyto informace před odjezdem ověřte na webu Ministerstva zahraničních věcí – i když tato pravidla se mění jen zřídka. V případě problémů se obraťte na Velvyslanectví České republiky v Tiraně (Rruga „Skënderbej“ Nr. 10, +355 42 234004, 232117, tirana@mzv.gov.cz). Nepředpokládám, že státní orgány poskytnou nějakou účinnou pomoc, ale… je lepší si tuto adresu zapsat.
3. Sjednání cestovního pojištění před odjezdem
Na dovolenou jezdím za odpočinkem, ne za dalšími důvody ke stresu. Před cestou do zahraničí rozhodně doporučuji uzavřít cestovní pojištění. Když budete potřebovat navštívit lékaře nebo skončíte v nemocnici (i ze zcela všedních důvodů), pojišťovna vám uhradí náklady na ošetření. V některých zemích může banální ošetření stát majlant.
Při cestě do zahraničí se na vás nevztahuje žádné pojištění platné v České republice. Mimo Evropskou unii neplatí ani Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Nepředpokládám, že se na dovolené stane něco zlého, ale dodatečné náklady spojené s návštěvou lékaře nebo pobytem v nemocnici prostě mají šanci vzniknout. Nikdy jsem nemusela pojistku využít, ale také jsem nikdy neopustila zemi bez pojištění. Chyběla by mi odvaha. 😉
4. Vytváření kopií dokumentů a ukládání fotografií do cloudu
Základem pro vstup do Albánie je občanský průkaz a teoreticky nepotřebujete ani pas, ani řidičský průkaz, ale… pokud ho máte, vezměte si ho s sebou. Kriminalita v Albánii je malá, ale vždy můžete mít smůlu a stát se obětí krádeže nebo jednoduše ztratit doklady. Tehdy se vám náhradní pas nebo řidičský průkaz může hodit.
Zde je několik pravidel, kterými se při cestování doporučuji řídit:
- nenechávejte všechny doklady na jednom místě – v případě krádeže byste o vše přišli, proto je lepší je rozložit do různých koutů zavazadla,
- pořiďte si fotokopie dokladů a mějte je mimo peněženku – pokud byste nějakým zázrakem ztratili všechny doklady, fotokopie vám umožní předběžnou identifikaci na velvyslanectví,
- nahrajte fotografie svých dokladů do cloudu – stejný princip jako výše, ale s tou změnou, že elektronické kopie dokladů by měly být uloženy v cloudu nebo na jiném místě, které vám umožní rychlý přístup z počítače a telefonu.
5. Výměna peněz a objednání karty pro výměnu měny
Albánskou měnou je lek (ALL). Běžně se zde platí v hotovosti, ale v restauracích, hotelech a obchodech můžete platit i kartou. Na nákupy na pláži nebo na místních trzích si připravte dostatečnou zásobu hotovosti. Před odjezdem byste se měli postarat o zásobu léků – máte na výběr:
- výměna ve směnárně – už několik let to nedělám, protože to není ani pohodlné, ani levné, ale výměna malé částky vám může dát pro začátek pocit jistoty,
- výběr z bankomatu z karty české banky – pohodlnější, ale bohužel drahé řešení, protože české banky si připočítávají poplatky a směnné kurzy jsou nevýhodné,
- výběr z levné směnárenské karty a platba s ní na místě – bezplatné směnárenské karty jsou podle mého názoru pro cestovatele nezbytností a nejlepší možností, kterou při svých cestách využívám.
Na trhu existuje několik karet pro levnou směnu měn. Dříve jsem často používala populární Revolut, ale před několika lety jsem přešla na výhodnější a také bezplatnou kartu Curve. Tu nemusíte dobíjet – stačí ji v aplikaci propojit s kartou od české banky. Výměna měny pak probíhá automaticky při výběru peněz nebo placení kartou.
Celé „kouzlo“ karty Curve spočívá v tom, že se „tváří“ jako karta vydaná místní bankou. Vy přes ni platíte v místní měně a Curve „v zákulisí“ vezme peníze z vaší karty české banky a převede je podle mezibankovního kurzu (tj. nejlevnějšího dostupného) z Kč na cizí měnu. Jednoduché, bezúdržbové a cenově výhodné.
Objednání a používání karty je zdarma – pokud tak učiníte z tohoto odkazu, získáte navíc 10€ na začátek (aktivuje se po první transakci). Karta má několik placených tarifů, ale pokud necestujete často, postačí vám bezplatná varianta. Já používám verzi Metal. 😉
Za výběry z bankomatu si banky účtují poplatek. V Albánii si ho neúčtovala Credins Bank, ale po prázdninách 2023 zavedla poplatek za výběr i ona. Takže je dobré vybírat zřídka, ale větší částky – aby byla provize minimální (často není závislá na hodnotě výběru).
6. Plánování cesty z České republiky do Albánie
Při cestě z České republiky do Albánie máte na výběr mezi cestou autem a letadlem. Poměrně hodně lidí volí cestu na Balkán vlastním autem a navštěvuje také památky Slovinska, Chorvatska nebo Černé Hory. Pokud máte k dispozici více času než týden dovolené, je taková cesta lákavá. Na mezinárodním letišti v Tiraně, které je jediným albánským letištěm, přistávají letadla pravidelných i nízkonákladových leteckých společností.
Cestování autem
V závislosti na zvolené trase a výchozím bodu vás čeká 1 300 až dokonce více než 1 800 km cesty autem. Jedná se o dlouhou trasu, proto si ji rozložte alespoň na 2 dny. Můžete se rozhodnout například přenocovat ve Vídni, Lublani nebo chorvatské Dalmácii a navštívit při tom další zajímavosti.
Albánie uznává český řidičský průkaz, ale můžete zde používat i mezinárodní řidičský průkaz (pokud jste si ho vyřídili na úřadě). Pokud jedete po Albánii vlastním vozem, musíte mít pojištění odpovědnosti za škodu platnou v Albánii, tj. zelenou kartu.
Cestování letadlem
Na letiště Tirana létají z Prahy nízkonákladové letecké společnosti, například Wizzair. Můžete se také podívat na nabídku z polských regionálních letišť (my jsme letěli s Wizzairem z Vratislavi do Tirany). Většinou se jedná o sezónní spoje, ale celoroční spojení nabízí společnost LOT Polish Airlines, která do Albánie létá z varšavského letiště Chopina (WAW).
Cestování letadlem je mnohem rychlejší, ale náklady na velká zavazadla a cena letů v hlavní letní sezóně (i když je poměrně snadné ulovit letenky za akční ceny) mohou být pro někoho překážkou. Týdenní cesta podle mého názoru ne vždy vyžaduje zavazadla navíc. 😉
7. Cesta z letiště Tirana do centra města – možnosti transferu
Letiště Matky Terezy v Tiraně se nachází asi 20 kilometrů od centra albánského hlavního města. Terminál je dostupný veřejnou dopravou – autobusovou linkou, která jezdí ze zastávky umístěné za Národním divadlem opery a baletu na Skanderbegově náměstí.
Zastávku najdete jižně od terminálu – na levé straně budovy (poloha: 41.41705963, 19.714133585). Autobusy jezdí nepřetržitě, v průměru každou hodinu. Cesta trvá 30-50 minut a jízdenka v roce 2023 stála 400 leků (asi 17 Kč). Zakoupit si ji můžete přímo v autobuse (platba pouze v hotovosti).
Můžete také využít letištní taxi za 2500 leků (asi 625 Kč) nebo si pronajmout auto již na letišti v Tiraně. My jsme se rozhodli pro pronájem, a tak jsme za 14 dní prozkoumali celé albánské pobřeží, horské národní parky, města zapsaná na seznamu UNESCO atd.
Pronajaté auto vám dává značnou nezávislost a umožňuje lépe využít krátkou dovolenou. Náklady na pronájem nebyly vysoké. Za Opel Corsa na celých 14 dní v květnu 2023 jsem zaplatila 252 eur, tedy 18 eur na den. Myslím, že je to rozumná cena – zejména pokud cestujete ve více lidech a můžete si náklady rozložit. Využila jsem služeb localrent.com a rozhodně je mohu doporučit.
Měla jsem možnost si od nich vzít auto již dříve v Černé Hoře a na Krétě. Všechny procedury proběhly rychle a bez problémů – a stejné to bylo i v Albánii. S vrácením také nebyly žádné potíže (zaměstnanec mi řekl, abych auto nechala na parkovišti a… popřál mi esemeskou hezký let). Také jsem nemusela platit zálohu. Podívejte se na auta, která jsou u nich k dispozici – třeba se vám nějaké zalíbí 😉
8. Výběr plánu prohlídky a ubytování – největší města a zajímavosti Albánie
Když jsem si připravovala mapu zajímavostí a důležitých míst, která stojí za návštěvu Albánie, musela jsem se rozhodnout, ve kterých městech se během našeho výletu zdržíme. Abych vám to usnadnila, uvedla jsem seznam nejlepších turistických základen v Albánii podle mého názoru. Mimochodem, u každého bodu jsem uvedla některé důležité zajímavosti a doporučené ubytování, které jsem si ověřila.
- Skadar (taky Škodra, alb. Shkodër) u Škoderského jezera
- nejzajímavější atrakce Škodry – hrad Rozafa, Velká mešita Abu Bakra, Škoderské jezero, promenáda Rruga Kolë Idromeno, Muzeum historie Škodry,
- doporučené ubytování ve Škodře – my jsme spali v penzionu Basho, odkud jsme to měli pár kroků do centra Škodry s mnoha restauracemi a hospůdkami. Penzion je velký dům s horní částí pronajatou turistům, příjemná atmosféra, mírně vrzající postele, společná koupelna,
- Drač (alb. Durrës) u moře
- nejzajímavější místa v Drači – ruiny antického amfiteátru, mešita Fatih, pobřežní promenády, městská pláž v Drači,
- doporučené ubytování v Drači – v případě Drači jsme chtěli klidnou lokalitu a s možností pronájmu auta jsme se ubytovali v penzionu Villa Elezi. Než nás hostitelé nechali vystěhovat, pohostili nás ještě kávou na rozloučenou a ovocem z vlastních stromů – máme skvělé vzpomínky na toto místo,
- Vlora (alb. Vlorë) u moře
- nejzajímavější atrakce ve Vloře – zřícenina hradu Kanina s jedinečným výhledem na město a okolí, dlouhá pláž Plazhi a Vjeter, Národní muzeum nezávislosti, revitalizované Staré město v severní části Vlory,
- doporučené ubytování ve Vloře – penzion Villa Anxhelo se nachází 5 minut chůze od pláže, mírně mimo centrum Vlory, ale v blízkosti pobřežního lesoparku a několika obchodů a restaurací. Pokoj byl prostorný, světlý a měli jsme přístup na balkon,
- Saranda (alb. Sarandë) u moře
- nejzajímavější atrakce Sarandy – pobřežní promenáda táhnoucí se centrem, hrad Lëkursi tyčící se nad městem s výhledem na záliv a město, spousta vyhlídek na město na kopci, zřícenina staré synagogy,
- doporučené ubytování v Sarandě – na Apartments Klajdi vzpomínáme jako na ubytování s nejlepším výhledem ze všech našich balkánských zájezdů. Z balkonu jsme viděli hory, moře, město a aniž bychom se hnuli z postele, mohli jsme pozorovat nádherné východy slunce. Pokoj byl čistý, prostorný a pohodlný,
- Ksamil u moře
- nejzajímavější atrakce Ksamilu – poloha Ksamilu a modré pobřeží s několika ostrůvky, na které se pořádají krátké plavby, pláž Bora Bora a pláž Lori,
- doporučené ubytování v Ksamilu – z mnoha dostupných možností bych doporučila hotel Sunway, který je rodinným podnikem, pokoje jsou na úrovni hotelu a objekt se nachází v blízkosti pláže,
- Gjirokastra (alb. Gjirokastёr) v horách, na seznamu UNESCO
- nejzajímavější památky Gjirokastry – Staré město zapsané na seznamu UNESCO, hrad Gjirokastra tyčící se nad městem, historické domy Topulla, Zekate, Skendula, bývalý dům Envera Hodži (dnes Etnografické muzeum),
- doporučené ubytování v Gjirokastře – penzion Tourists Guest House má velkou zahradu s výhledem na hrad v Gjirokastře a do Starého města lze dojít pěšky za 10-15 minut, prostorné pokoje s koupelnami, klidná atmosféra,
- Berat (alb. Berati) v horách, na seznamu UNESCO
- nejzajímavější atrakce Beratu – historické kamenné domy zapsané na seznamu UNESCO, horní část města s bývalou pevností, procházková čtvrť Buleverdi Republika s restauracemi a bary,
- doporučené ubytování v Beratě – z penzionu B&B Pelivani jsme to měli do historické části města 2-3 minuty chůze. Vedle byl také velký obchod a samotný penzion byl čistý a plný rostlin,
- Pogradec u Ohridského jezera
- nejzajímavější atrakce v Pogradci – pobřeží Ohridského jezera s vodními atrakcemi a procházkovou promenádou, parky, vyhlídka na Pogradec,
- doporučené ubytování v Pogradci – my jsme bydleli v Apartment Plaisir přímo na břehu Ohridského jezera (dělila nás od něj jen úzká ulička). Vedle několik dobrých restaurací, samotný pokoj velmi čistý, světlý, s pohodlnými postelemi,
- Korča (alb. Korçë)
- nejzajímavější památky – nejvýraznějším bodem města je katedrála Vzkříšení, dále atmosférické „nové staré město“ Pazari a Korçës, mešita Ilyaz Mirahori s hodinovou věží, vyhlídková věž u divadla Andon Zako Çajupi,
- doporučené ubytování v Korčy – my jsme si vybrali Guest House Katerina, protože se nachází hned vedle soboru a v centru malé Korčy, takže jsme odtud mohli pěšky dojít ke všem důležitým atrakcím města. Standard dostačující, čistý, koupelna mimo pokoj (dveře vedle),
- Tirana
- nejzajímavější památky Tirany – centrální Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem, mešita Ethem Bej, bunkr Bunk-Art 2, Hoxhou postavená pyramida, Velký park s jezerem, Nový bazar, nedaleko Tirany je také zajímavé město Kruja,
- doporučené ubytování v Tiraně – my jsme bydleli v New Bazaar Rooms v zadní části Nového bazaru, pěšky 10 minut na Skanderbegovo náměstí a k důležitým atrakcím Tirany. Pokoj byl čistý a neměli jsme žádné stížnosti.
Seznam albánských zajímavostí je mnohem delší a na každé místo byste si měli vyhradit alespoň 1-2 noci. Není možné vidět všechno, takže je třeba přemýšlet o prioritách vaší dovolené. V Albánii stále můžete najít dobré a levné ubytování. Nebojte se tedy, pokud nemáte na dovolenou vyčleněno majlant – i tak si ji užijete. 😉
9. Výběr termínu – kdy je nejlepší přijet do Albánie?
Albánie je v prázdninových měsících (červenec-srpen) v obležení – stejně jako všechny ostatní přímořské destinace na Balkáně. Pokud máte možnost, vydejte se do Albánie mimo hlavní sezónu, abyste se vyhnuli davům, ušetřili peníze a ještě si užili pěkné počasí.
Zaměřila bych se na konec jara (2. polovina května a červen) a začátek podzimu (září a 1. polovina října). Tehdy se albánské pobřeží a hory zelenají, teploty jsou ideální pro prohlídku památek a atrakce ještě nejsou tak přeplněné jako během prázdnin.
Pokud však vaše dovolená připadá na léto nebo si chcete Albánii prohlédnout právě tehdy, snažte se rezervovat ubytování co nejdříve. Ta nejlepší rychle mizí – čím dříve to uděláte, tím levnější a pohodlnější to bude. Připravte se na to, že v letní sezóně budou ceny nejvyšší. Velkým plusem je však dostupnost restaurací a atrakcí, které jsou mimo sezónu někdy zavřené.
10. Doprava v Albánii – jak se pohybovat v zemi?
Veřejná doprava v Albánii je založena výhradně na místních a dálkových autobusech. Železnice v Albánii existuje v provizorní podobě, je obtížné najít aktuální jízdní řády a s vlaky se rozhodně nedá počítat jinak než jako s občasnou turistickou atrakcí, která se „může objevit“.
Čtěte také: Jak si levně půjčit auto v Albánii (bez zálohy)?
Pokud nemáte k dispozici auto, budete se muset při cestě mezi hlavními albánskými městy spolehnout na autobusy. V sezóně jich jezdí poměrně dost a není velký problém se do větších center dostat. Horší to bude v krásných provinciích – tam jezdí jen málo spojů nebo vůbec žádné.
Autobusová doprava v Albánii se soustřeďuje především na největší města v zemi (i když malých autobusů a minibusů je více). Doporučuji 1-2 dny před odjezdem autobusu zajít na autobusové nádraží a ujistit se, v kolik hodin (a jestli vůbec) odjíždí:
- Tirana – autobusy jezdí z několika autobusových nádraží: 41.345361258, 19.777660773 (Durres, Vlora, Berat, Gjirokastra, Saranda), 41.32003241, 19.83228914 (Pogradec, Korçë).
- Saranda – lokalita autobusového nádraží (či spíše zastávky na ulici): 39.87508340, 20.00666633,
- Durres – autobusové nádraží v blízkosti přístavu: 41.31783255, 19.45368688,
- Vlora – autobusy odjíždějí z náměstí: 40.4743049, 19.490195959,
- Ksamil – autobusy odjíždějí z autobusové zastávky ze Sarandy do Butrintu přes Ksamil: 39.770194300, 20.004384572,
- Škodra – zastávka u silnice v centru města: 42.06836363, 19.511175799,
- Gjirokastёr – autobusy zastavují v dolní části města: 40.08614487, 20.143784288,
- Berat – autobusová zastávka v dolní části města u řeky: 40.70429167, 19.955398774.
V sezóně může být řada autobusů přeplněná. Jízdenky se obvykle kupují u řidiče, ale na větších autobusových nádražích jsou také pokladny. Připravte se raději na platbu v hotovosti – karty u řidičů nepřijímají a v pokladnách je najdete jen zřídka.
Vyplatí se půjčit si v Albánii auto? Hodně záleží na vašich plánech a délce dovolené. Chtěla jsem se volně pohybovat mezi albánskými zajímavostmi a nechtěla jsem se usadit na jednom místě, proto jsem se rozhodla pronajmout si auto na letišti. Autobusy vás dopraví po hlavních městech, ale nedostanete se k atrakcím mimo hlavní silnice.
Myslím, že nejlepší možností je vzít si auto už na letišti v Tiraně. Odpadnou vám pak veškeré výdaje spojené s dopravou z letiště do hotelu a na konci cesty se nemusíte starat o hledání cesty na letiště. Případně si můžete pronajmout auto jen na několik dní – nejlépe na začátku nebo na konci cesty, abyste se alespoň jednou spojili s letištěm.
Než se definitivně rozhodnete pro dopravu v Tiraně, podívejte se na dostupné vozy a jejich ceny. Možná zjistíte, že pronájem auta není tak drahý, jak byste si mohli myslet.
11. Měna v Albánii – jak platit v zemi?
Oficiální měnou Albánie je lek (ALL). Je široce používán, ale čím dál více se za něj začíná platit eurem. Nelze jím platit při nákupech na trzích, ale používá se v hotelech a penzionech. To však neznamená, že byste neměli mít v lécích zásobu hotovosti.
Platby kartou jsou v Albánii stále populárnější. S bezhotovostním placením můžete počítat ve větších restauracích a hotelech. V místních barech a malých penzionech je tato možnost malá. Hotově budete platit také v menších obchodech, při nákupu jízdenek na MHD u řidiče a při použití taxíků.
Za dva týdny, které jsem v Albánii strávila, jsem nezažila jediný případ, kdy by mě chtěl Albánec podvést – dát mi špatné drobné, dát mi méně zboží, než jsem si koupila, apod. To však neznamená, že byste neměli být pozorní – pokud tam k podvodům dochází, jejich oběťmi jsou většinou turisté.
12. Praktické informace před odjezdem na dovolenou na vlastní pěst – SIM karty a napětí v zásuvkách
Albánie není součástí Evropské unie, takže zde bohužel nefunguje bezplatný roaming. Používání české SIM karty je velmi drahé – zejména pokud chcete používat mobilní internet. Nezapomeňte českou SIM kartu v Albánii nepoužívat, protože se vám rychle „nasčítají“ velké náklady.
Nejlepší možností, kterou vždy využívám, je koupit si místní SIM kartu na letišti nebo v prodejnách operátorů v centrech velkých měst. Na letišti v Tiraně je několik prodejen operátorů, kde se platí kartou. Obsluha vám nastaví telefon tak, aby fungoval s albánskou kartou.
V Albánii nebudete mít s nabíjením zařízení žádné problémy. Napětí v síti je stejné jako v České republice – 230 V. Síťové zástrčky do zásuvek jsou taky stejného standardu jako v České republice. Vezměte si s sebou powerbanky – zejména pokud se chystáte do hor. Tam může být obtížné mít nepřetržitý přístup k elektrické zásuvce.
13. Oblečení na cestu do Albánie – co si zabalit?
Pokud plánujete strávit celou dovolenou na pláži a příliš se nehýbat, může být váš seznam věcí na balení poměrně krátký. Mějte na paměti, že celý den strávený v žabkách může být pro vaše nohy únavný, proto doporučuji přihodit do batohu pohodlné boty – sandály nebo tenisky. Pokud se budete chtít více procházet, budete rádi, že jste to udělali. 😉
V Albánii je v létě horko a slunce často svítí od rána do večera bez přestávky. Takže se snadno spálíte. Nejsem příznivcem používání opalovacích krémů (jejich složení je příšerné) – proto doporučuji vystavovat pokožku postupně nebo používat ekologické krémy s přírodními složkami. Nekupujte si náhodné toxické výrobky z drogerie. Hledejte krémy bez parabenů a používejte je uvážlivě.
Při plánování výletů do hor mějte na paměti, že počasí se tam dynamicky mění. Vezměte si s sebou pláštěnku a pohodlnou trekingovou obuv. Já jsem po letech používání vysokých bot přešla na nižší, ale rozhodnutí záleží na vašich preferencích. Nepřehánějte velikost svých zavazadel – vsadím se, že minimálně 20 % věcí, které si zabalíte, nebudete potřebovat. 😉
14. Ceny v Albánii – je v Albánii draho?
Průměrná cenová hladina v Albánii je podle mých pozorování nejnižší ze všech zemí na pobřeží Jaderského moře. Rozhodně je zde znatelně levněji než v Chorvatsku, ale i náklady na ubytování a stravu jsou nižší než v sousední Černé Hoře.
Přestože Albánie získává na popularitě, i v hlavní sezóně jsou ceny za ubytování a v restauracích mimo centra letovisek poměrně příznivé. Pokud chcete hodně ušetřit, naplánujte si cestu mimo hlavní sezónu (červenec – srpen).
Ceny v restauracích a kavárnách
Ceny v restauracích závisí na spoustě faktorů, ale snažili jsme se navštívit místní podniky vytvořené nejen pro turisty, kde se stravují i Albánci. I v centru Tirany bylo možné najít místa, kde jsme si objednali 3-4 jídla k večeři pro nás dva a zaplatili kolem 150-170 Kč na osobu. U moře je to dražší, ale i tak cca 180-250 Kč na osobu je ideální rozpočet na jídlo téměř kdekoli.
V Albánii se pije hodně kávy. Můžete zde počítat s místními řetězci silně připomínajícími Starbucks nebo Costa Coffee, které podávají správnou, ale nepříliš sofistikovanou kávu. V roce 2023 se mi v celé zemi podařilo najít pouze jednu specializovanou kavárnu – Antigua Specialty Coffee. V místních podnicích si dáte espresso za cca 12-25 Kč.
Zde je několik příkladů cen ubytování ve městech, ze kterých jsme vyjížděli (ceny za dvoulůžkový pokoj):
- Tirana – Grandpa House – App.3 v centru města: 1144 Kč za noc,
- Vlora – Villa Anxhelo: 1776 Kč za dvě noci,
- Berat – Guesthouse Pelivani pár kroků od Starého města: 634 Kč za noc,
- Durres – Guest House Villa Elezi v blízkosti moře: 457 Kč za noc,
- Gjirokastёr – Tourists Guest House asi 10 minut od Starého města: 482 Kč za noc,
- Škodra – Basho Guest House nedaleko centra města: 507 Kč za noc,
- Saranda – Apartments Klajdi cca 10 minut od promenády: 660 Kč za noc.
Ceny ubytování
Ceny ubytování závisí na lokalitě a úrovni ubytování, ale také na ročním období, kdy si ubytování rezervujete. Naposledy jsme byli v Albánii v květnu 2023 a během naší cesty jsme hledali čisté, pohodlné ubytování, ale bez přehnaného standardu – na cestách nepotřebujeme přehnaný luxus.
Ceny v potravinách
Průměrná cenová úroveň v obchodech s potravinami je podobná (možná o něco nižší) jako v České republice. Nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu je v Albánii snadné, protože v každém větším městě je poměrně dost stánků a prodejen se zeleninou. Velkým problémem je však nákup bio masa nebo bezlepkových výrobků s čistým složením. Můžete je hledat pouze ve velkých obchodech, a pokud tam jsou – stojí hodně.
Malé místní obchody není těžké najít podél hlavních silnic. Pokud chcete ušetřit, doporučuje se nakupovat ve větších marketech, jako je např. pravděpodobně největší albánský obchodní řetězec Big Market. Výběr je bohatý, ale pro kvalitní produkty „z gruntu“, jako je zelenina a ovoce, bych vás odkázala spíše na obchody se zeleninou.
Ceny pronájmu aut
Ceny pronájmu aut závisí především na ročním období. Čím více se blíží hlavní prázdninová sezóna, tím větší je zájem o auta – ceny tedy rostou a dostupnost nejlevnějších vozů klesá. Nám se v květnu podařilo pronajmout auto za 18 eur na den, ale taková cena je během prázdnin spíše nedosažitelná.
Níže si můžete prohlédnout ceny aut na letišti Tirana platné pro konkrétní datum. Auto jsem si půjčila právě přes tento srovnávač – podobně jako v Černé Hoře a na Krétě. Zadejte město, ze kterého chcete začít s pronájmem (výchozí je letiště Tirana, protože je to nejvýhodnější), vyberte datum a klikněte na tlačítko „Find“.
15. Suvenýry z Albánie – co stojí za nákup?
Právě teď, když píšu tyto řádky, mám pod nohama malý kobereček, který jsem si přivezla v příručním zavazadle jako suvenýr z Albánie. Pokud máte rádi tento druh suvenýrů, výběr krásných koberců a koberečků je obrovský. V Albánii se prodává spousta rukodělných výrobků – mnohem levnějších, než jsme zvyklí.
Albánie je středomořská země, takže místní výrobky používané v kuchyni mohou být také důležitou součástí vašich nákupů. Doporučuji koupit olivový olej, včelí produkty – včetně skvělého medu. Denní lžíce nezpracovaného medu (pozor na to – nesmí být pasterizovaný) je jedním z nejlepších nápadů, jak posílit své zdraví.
Místně by vás mohlo zaujmout také gliko, velmi sladký druh zavařenin, který se prodává ve městě Permet. Do sladké marinády ve sklenicích se dává ovoce a zelenina – také v kombinaci s ořechy. Gliko lze v této oblasti koupit pouze v potravinách. Raději se neptejte, kolik cukru v ní je… 😉
Pokud si z cest rádi přivážíte alkohol, v Albánii je několik zajímavých variant, které stojí za to prozkoumat. Králem je samozřejmě Skanderbeg, což je místní koňak vyráběný z hroznů. Oficiálně se však jedná o brandy, protože název koňak je vyhrazen pro výrobky z Francie. Koupit si můžete také raki, což je pálenka z hroznů.
Doporučuji dobře se porozhlédnout po bazarech, protože i v turistických zákoutích najdete spoustu pokladů. Mně se podařilo koupit například ocelovou konvičku na vaření kávy po turecku tradičním způsobem. Za velký, solidně vyrobený hrnec na několik káv jsem zaplatila 10 eur. Navíc se vyplatí kupovat místní kávu – možná ne tak dobrou jako speciální kávy, ale vhodnou pro tento způsob vaření.
16. Bezpečnost – je v Albánii bezpečně?
Úroveň bezpečnosti v Albánii není zdaleka taková, na jakou jsme zvyklí. Ve skutečnosti je zde bezpečněji – z rozhovorů s Albánci vyplynulo, že krádeže jsou méně časté a turisté nejsou neustále ve střehu před drobnými zločinci.
Jako všude jinde, i v Albánii dochází k drobným krádežím zaměřeným na nepozorné turisty, nejčastěji ve velkých přímořských městech a horských střediscích. Doporučuji přistupovat k tomuto tématu obezřetně a pamatovat na základní bezpečnostní opatření:
- nenoste všechny peníze na jednom místě – rozložte je do různých kapes, část nechte v hotelu,
- nevystavujte na odiv drahé vybavení – nenechávejte fotoaparát nebo telefon bez dozoru, protože to láká zloděje,
- nepřehánějte to se značkovým oblečením – skromnost se vyplatí, protože čím méně log drahých značek na sobě máte, tím lépe pro vaši bezpečnost a celkový dojem, který děláte na své okolí,
- pořiďte si kopie dokladů totožnosti – hodí se pro případ ztráty nebo krádeže,
- nechoďte večer sami – zejména v okrajových částech letovisek a na opuštěných místech.
V horkých měsících podél Jadranu hrozí nebezpečí lesních požárů – mějte to na paměti, pokud vás napadne myšlenka toulat se sami v divokých oblastech. Na Balkáně každoročně dochází k rozsáhlým požárům. Před cestou si ověřte varování ve zprávách a na webu Ministerstva zahraničních věcí (i když je někdy obtížné je aktualizovat).